probleme??

  •  
    • 10065 mesaje
    17 Apr 2015, 11:21
    0 0
    veracara said:Fac 31 în curând.
    Observ oamenii.Cei mizerabili se comportă mizerabil, cei de calitate respectă pe toți și le transmit energie pozitivă.

     

    Multi ani frumosi, domnisoara Vera .

     

  •  
    • 10065 mesaje
    17 Apr 2015, 23:43
    1 0
    corina_ioana56 said:nu cred ca din aceasta cauza nu mi-a mers casnicia....casnicia mea nu a mers...pt ca sotul nu ma iubea...si ma jignea...dar oricat de neintelegatoare par cu familia sotului eu m-am inteles bine cu ei ...am respectat reguliile lor cum spui tu, nu m-am certat dar nici nu mi-a placut acolo la ei....eu vroiam sa ma mut in secunda 2 de cand am vazut cum este situatia...la mine problema a fost ca eu nu eram importanta pt sot...nu familia sotului...ca sa zic asa pe romaneste  dar aceasta experienta nu as mai repeta-o....stand cu ceilalti...cu ai mei sau cu ai lui o sa existe mereu discutii si probleme...de aceea sfatuiesc pe toata lumea sa stea singuri de la inceput...nu spun ca familia celuilalt e rea...sau ca nu trebuie respectate anumite reguli....normal ca in casa mamei respecti reguliile ei...si daca venea soacra mea cu mine...in casa mea...eu faceam reguliile nu ea....asta e peste tot....dar nu trebuie sa stea nimeni sa sufere ...doar ca sa devina matur sa inteleaga anumite lucruri...ai locuit vreodata cu socrii tai maricon?
    daca da si a fost ok fara discutii bv tie...dar ma indoiesc de acest lucru
      aici nu e vorba de cineface reguliile...este vorba de altceva...ca nu e cazul sa facem toti pe sefii...dar nu o sa fie bine...daca sta cu socrul....acum depinde de situatie...fiecare face cum crede...eu nu as mai repeta greseala...

     

    Sint cazuri intre cazuri, unora le place la gramada - altora nu, unii se pot acomoda - altii nu, samd. Am locuit citeva luni cu socrii, nu ca nu as fi avut unde, ci astfel a cazut situatia si a fost ok as zice . Ce-i drept, nici nu le-am permis sa-mi sufle-n bors , ca doar deh, una-i una si doua-s mai multe . Si sincer, nici cu ai mei nu as locui, fiecare cu strachinele, cratitele si boarfele lui . N-are la ce-si prinde urechile mama sau soacra-mea printre trebusoarele "noastre".

     

     

  •  
    • 117 mesaje
    18 Apr 2015, 00:33
    0 0
    exact victor....eu nu m-am acomodat....eu vreau intimitate si liniste...asta cu linistea m-a deranjat cel mai mult...eram mai mereu obosita si la munca...eram mai linistita ca acasa...faceam cu placere ore suplimentare....doar sa ajung cat mai tarziu acasa unde era balamuc....
  •  
    • 117 mesaje
    18 Apr 2015, 00:34
    0 0
    pare cam rautacios din partea mea...dar cand veneam de la munca unde era mult stres vroiam un pic de liniste iar cu 100 de oameni in casa nu exista asa ceva....toti tipau, se enervau...tranteau usi...oribil
  •  
    • 10065 mesaje
    18 Apr 2015, 01:05
    0 0
    corina_ioana56 said:exact victor....eu nu m-am acomodat....eu vreau intimitate si liniste...asta cu linistea m-a deranjat cel mai mult...eram mai mereu obosita si la munca...eram mai linistita ca acasa...faceam cu placere ore suplimentare....doar sa ajung cat mai tarziu acasa unde era balamuc....

     

    Apoi asa ... zau de as mai da pe-acasa...

     

    Sa ma duc si ma tot duc ... cit oi vedea cu ochii ...

     

  •  
    • 10065 mesaje
    18 Apr 2015, 01:10
    0 0
    corina_ioana56 said:pare cam rautacios din partea mea...dar cand veneam de la munca unde era mult stres vroiam un pic de liniste iar cu 100 de oameni in casa nu exista asa ceva....toti tipau, se enervau...tranteau usi...oribil

     

    La ce le-au sau le folosesc toate astea ?

     

    Fac galagie pentru a isi auzi vocile sa nu le fie urit singuri in casa ? 

     

    Nici unu mai de soi sa se ocupe cu ordinea si disciplina ?

     

    Iote bre la ei ... galagiosii ... da unde locuiati, in padure ???

     

  •  
    • 10065 mesaje
    18 Apr 2015, 01:58
    0 0
    corina_ioana56 said:pare cam rautacios din partea mea...dar cand veneam de la munca unde era mult stres vroiam un pic de liniste iar cu 100 de oameni in casa nu exista asa ceva....toti tipau, se enervau...tranteau usi...oribil

     

    Ca tot n-am somn ...

     

     

    Din punctul meu de vedere orice e discutabil si se poate foarte bine in liniste. Ca ragnesti ca apucatu, spargi, trintesti ... samd, nu rezolvi nimic, parerea mea. Fiecare cum crede.

     

    Mai aveau si astia conturi de reglat insa .. eu le-am zis din start si cu frumosu', ca eu bat astia 400 km la fiecare doua saptamini ca ea (fosta) sa se intinlasca cu ei, ca deh ... is parintii ei si imi pare cit se poate de firesc a se intinli chiar daca distanta e care e ... DAR, pe cit timp sintem acolo rugamintea mea e sa fie liniste, altfel ... nu stiu cind voi mai ajunge pe-aici . De ei ii convine sa bata traseul asta cu trenul plus alte mijloace de transport in comun (ce i-ar fi luat mai bine de-o juma de zi sa ajunga ) foarte bine ...

     

    Au devenit ca doi porumbei, liniste deplina . Pai, nu-i mai frumos asa ? Birfim, rinjim, gratarim, sint multe alte de discutat ... ne simtim bine . De bla bla bla nu-s curios.

     

    Pai cum adica bre ... sintem golani sau nu mai sintem ...

     

  •  
    • 117 mesaje
    18 Apr 2015, 11:54
    0 0
    pai daca surorile sau mama lui tipa de la orice...ca asa faceau ziceau ca sunt din padure...el era de acord..pt ca asa a crescut si altfel nu stie....el la orice chestie facea scandal....daca un vecin m-a intrebat daca ma bate...iti dai seama ce crize facea...trantea usi etc...de la orice chestie minora....sa nu mai zic ca sora lui tipa la copil...de ne stia tot blocul...sotul ei mereu zicea ca ii cumpara o casa in padure...)
  •  
    • 5609 mesaje
    21 Apr 2015, 05:25
    4 0
    cand relatia voatsra personala cu sotul, iubitul sau amantul sufera si vreti sa va continuati viata alaturi, dar nu puteti din cauza ca locuiti cu socrii sau rudele unui dintre voi, cea mai inteligenta mutare este sa va cautati locuinta singuri. Stiu ca este greu, ca trebuie sa va suportati singuri cheltuielile, dar o fac miliarde de oameni si nimeni nu a murit din asta, doar terbuie sa vreti sa fiti fericiti si sa ramaneti impreuna.

    Daca pentru voi, banii sunt mai importanti decat un viitor fericit alaturi de partnerul vostru, atunci stati si suferiti alaturi de ei si de rudele lor pana ajungeti sa va urati si sa va despartiti, ori sa fiti nefericiti si sa adunati frustrari.

    Daca fericirea si viitorul vostru este mai important decat banii, atunci decizia este sa va mutati imediat, singuri! 

    Nu uitati: Decizia va apartine in totalitate! 
  •  
    • 151 mesaje
    23 Apr 2015, 20:03
    0 0
          Singura solutie este sa va mutati cu chirie , fie si intr-o camera la capatul celalalt al orasului/satului, dar sa fiti numai voi doi si sa nu dati cheia la nimeni ( ca altfel va treziti cu tata-socru' sau mai rau cu soacra ... ).

          Altfel, o sa te afunzi in cosmarul vietii la comun cu socrii din care nu mai poti scapa decat cu fuga ( si de cele mai multe ori doar cu hainele de pe tine).

         Mult curaj!

  •  
    • 7959 mesaje
    27 Apr 2015, 15:01
    0 0
    dulce_timea said:Salut..sunt intr-o relatie cu al meu de 1 an si ceva si anul acesta in octobrie urmeaza sa facem nunta..stam la el acasa..intr-o curte cu socru..ce sa fac? Pe mine ma scoate din sarite ca vine socru pe aici prin casa noastra si se da mare sef..iam spun la al meu ce si cum in legatura cu socru si el mereu i da lui dreptate si imi scoate mie ochii ca eu trebuie sa tac si sa las dupa el..nu inteleg de ce nu tine cu mine? Eu i-am zis ca odata ce suntem impreuna formeaza cu mine familie nu cu el.cum sa i spun ceea ce cred fara ca el sa se enerveze? Daca i spun ceva de socru..se leaga automat de mama mea si sphne lucruri ceva de genul: ca tata nu ma suna de 10 ori pe zii sa stie toatr lucrurile..ce fac, unde sunt..(ai lui sunt divortati de cand ee el mic).ce sa fac? Va rog ceva sfaturi..cineva care a mei trecut prin asa ceva? 

     Daca de acum aveti discutii de genul, mai tarziu ce faceti?

  •  
    • 11561 mesaje
    27 Apr 2015, 15:05
    0 0
    coana_mare said:      Singura solutie este sa va mutati cu chirie , fie si intr-o camera la capatul celalalt al orasului/satului, dar sa fiti numai voi doi si sa nu dati cheia la nimeni ( ca altfel va treziti cu tata-socru' sau mai rau cu soacra ... ).

          Altfel, o sa te afunzi in cosmarul vietii la comun cu socrii din care nu mai poti scapa decat cu fuga ( si de cele mai multe ori doar cu hainele de pe tine).

         Mult curaj!

     
      Vaiiii , da  ce  incurajator  suna!!!0

  •  
    • 7959 mesaje
    28 Apr 2015, 23:34
    1 0
    dulce_timea said:Salut..sunt intr-o relatie cu al meu de 1 an si ceva si anul acesta in octobrie urmeaza sa facem nunta..stam la el acasa..intr-o curte cu socru..ce sa fac? Pe mine ma scoate din sarite ca vine socru pe aici prin casa noastra si se da mare sef..iam spun la al meu ce si cum in legatura cu socru si el mereu i da lui dreptate si imi scoate mie ochii ca eu trebuie sa tac si sa las dupa el..nu inteleg de ce nu tine cu mine? Eu i-am zis ca odata ce suntem impreuna formeaza cu mine familie nu cu el.cum sa i spun ceea ce cred fara ca el sa se enerveze? Daca i spun ceva de socru..se leaga automat de mama mea si sphne lucruri ceva de genul: ca tata nu ma suna de 10 ori pe zii sa stie toatr lucrurile..ce fac, unde sunt..(ai lui sunt divortati de cand ee el mic).ce sa fac? Va rog ceva sfaturi..cineva care a mei trecut prin asa ceva? 

     Nu te marita cu asta! Divortul costa mult si nu cred ca te mariti cu el doar sa legalizezi "pacatul", nu?

  •  
    • 5609 mesaje
    7 Mai 2015, 01:53
    0 0
    Pana la urma, cred ca ea era suparata ca se lega de maica-sa....