Prietenie ciudata

  •  
    • 4 mesaje
    16 Sep 2013, 19:42
    0 0
    Acum multi ani in urma am cunoscut o familie cu care eu si sotul ne-am imprietenit. Timpul a trecut si in momentul in care familia a avut o fetita, am botezat-o.
    Intre timp relatia noastra de prietenie s-a schimbat destul de mult, am devenit persoane aproape diametral opuse. Ea e genul care vorbeste non-stop si in timp mi-am dat seama ca nu o intereseaza absolut nimic din ce ii spun, asa ca de vreun an incoace ii comunic minimul necesar.
    Noi suntem genul de oameni foarte activi si uram statul in casa in timp ce pentru ei weekendul ideal e statul pe scan in gradina din fata casei si facutul unui gratar.
    Cu fina nu pot sa comunic absolut deloc pentru ca nu ma lasa mama ei care are prea multe sa-mi comunice, asa ca o trimite pe cea mica sa se joace singura ca nu cumva s-o intrerupa.
    De-a lungul timpului am avut si eu mici probleme pe care am evitat sa i le comunic tocmai pentru ca mi-am dat seama  ca nu o intereseaza dar cateodata n-am putut chiar sa nu-i spun pentru ca oricum ar fi aflat. Data viitoare cand ne intalneam imi punea o scurta intrebare referitoare la problema respectiva dupa care isi continua fericita "discursurile" ei lungi.
    Pe deasupra crede ca ea e pentru mine prietena mea cea mai buna.
     
    In fine, am ajuns sa nu o mai suport. Nu e fata rea dar pur si simplu nu mai suntem pe aceeasi lungime de unda.  Eu as vrea sa inchei relatia asta cu totul. Chiar imi pare rau de cea mica dar oricum ne-a reprosat ca de ce ne-am apucat sa botezam copii daca noi suntem atei. Clar, noi nu o sa-i oferim fetei  vreodata educatie religioasa dar nici nu cred ca se astepta la asta de la noi, la ora respectiva am fost de acord sa botezam pentru ca inca ne intelegeam bine si ei au insistat.
    Oare cum sa procedez? O discutie deschisa e exclusa, ar fi total jignita pentru ca ea e persoana perfecta. 
  •  
    • 4107 mesaje
    16 Sep 2013, 23:17
    0 0
    Curat prietenie ciudata! De fapt nu prea e prietenie. Pune topicul la Familie. Familia si Dragostea sunt mai frecventate si poti primi mai multe sfaturi! Eu nu stiu ce sa-ti spun.Va leaga cumva copilul botezat dar va dezleaga atatea altele...
  •  
    • 4 mesaje
    17 Sep 2013, 06:09
    0 0
    Multumesc de raspuns. Cum fac sa mut subiectul in alta parte?
  •  
    • 4107 mesaje
    17 Sep 2013, 11:01
    0 0
    Ivy, vad ca ai mutat. Mai bine aici, are mai multa vizibilitate. Sunt convinsa ca multe eve au avut/au acest tip de experienta. Eu insami m-am "trezit" cu niste prietenii cu care nu prea am ce face, am rezistat stoic dar incetul cu incetul ma lipsesc de ele. Gradat, nu brusc. Invit mai rar, ma duc mai rar in vizite, nu lungesc pelteaua la telefon- mie oricum nu-mi place sa vorbesc la telefon, lumea stie. In putine cuvinte: ma racesc, ma distantez . Vad ca deja am rezultate!
    Nu, nu are rost o relatie stresanta, nepotrivita caci mai degraba te consuma si te epuizeaza. Prietenia este facuta sa imbunatateasca fiinta umana si nu sa o saraceasca.
    In legatura cu copilul: ei au insistat sa-l botezi, stiau ca sunteti atei. Si ati facut un gest foarte frumos! Ateismul trebuie respectat ca si credinta si nu reprosat.
  •  
    • 11561 mesaje
    17 Sep 2013, 11:21
    0 0
    daria_alex said:Ivy asta este genul de situatie in care societatea iti impune ca trebuie sa fiti prieteni.
    Eu personal nu cred in relatiile de prietenie cu forta...doar pentru ca e nasa, matusa, verisoara. Daca nu aveti lucruri in comun si mai rau iti faci sange rau cand va intalniti, de ce sa insisti in aceasta relatie?
    Nu ai altceva mai bun de facut cu timpul tau?

    Viata este prea scurta ca sa ne-o pierdem cu oameni care ne ingreuneaza sufletul si care ne trag toata energia din nou.

    Gaseste-ti oameni pe care sa ii iubesti, oameni cu care sa poti impartasi tot ce iti trece prin cap, oameni cu care sa iti faca drag sa petreci timpul...viata ta va fi mai frumoasa
    Si copilul tau va fi si el de asemenea fericit pentru ca va avea partea de un anturaj frumos

     

    Este  ceva  in  neregula  in  aceasta  poveste .
    In  principiu  ca  sa  ajungi  sa  fii  'nas " , indiferent  , de  botez  sau  cununie , inseamna  ca  intre  familiile  respective  trebuie  sa  existe  mai  mult  decat  prietenie  de conjunctura  sau  stiu  eu  ce  obligatii  sociale .
    Cand  cununam /botezam , ne  angajam  in  fata  "sefului  suprem " , sa  fim  alaturi  de  fini , mai  ales  in  situatiile  dificile  din  viata  lor , altfel  nasirea  a  fost  doar  de  fattada , ca  la  bautura  si  mancare  se  baga  toti .
    Din  ce  povestesti  tu  acum , se  pare  ca  decizia  de  a  nasi , a  fost  una  eronata , fara  a  tine  cont  de  realitatea  dintre  voi , cele  2  familii .
      Din  viata  cotidiana , si  din  expierienta , orgoliile  feminine  strica  multe  relatii  de  prietenie , rudenie , etc .
       Daca  am  fi  mai  putin  orgoliosi , cu  siguranta  am  fi  mai  fericiti .
    Succes!

  •  
    • 757 mesaje
    17 Sep 2013, 12:24
    0 0
    Ivy, copilul ce vina are?

    Poti fi in continuare nasa copilului fara prea mari relatii de prietenie cu parintii, ti-ai asumat o responsabilitate, renunti asa usor?
    Ok, inteleg ca mama ei este asa si pe dincolo (oare are numai defecte) dar de ce o privezi pe copila si prezenta ta?
    Chiar daca dpdv religios faptul ca ai botezat-o nu inseamna mai nimic pentru tine (te inteleg), macar la nivel personal ar trebui sa insemne ceva apropierea de fetita.
    Mai da-i o sansa fetitei, eu asa cred ca ar trebui sa faci. Eu asa as face in locul tau.
  •  
    • 114 mesaje
    17 Sep 2013, 16:47
    0 0
    lasa-i in pace... gen evita sa ii mai povestesti orice, evita telefoane si vizite, etc... copilul nu are nicio vina, dar existenta unui copil nu te poate tine aprope de familia aia,ca doar nu-i copilul tau... eu am avut 2 perechi de nasi la botez, insa cu care nu tinem legatura de muuult timp si inca traiesc! deci... copilul va fii bine si fara voi...
  •  
    • 4 mesaje
    17 Sep 2013, 18:31
    1 0
    Multumesc pentru toate raspunsurile, le-am citit cu mare drag.

    Vreau sa mentionez ca familia asta e in principiu o familie de treaba, n-am vrut sa se inteleaga ca eu sunt perfecta iar ea are numai defecte. Probabil ca asa cum eu am multe sa-i reprosez ar avea si ea reprosuri la adresa mea.
    Problema e insa ca nu mai suntem deloc pe aceeasi lungime de unda si din cauza asta relatia noastra a ajuns la momentul de fata sa fie din partea noastra doar o relatie de convenienta.

    Am incercat solutia cu distanta dar nu prea functioneaza pentru ca ma suna in fiecare saptamana si nu pot sa nu-i raspund. Insista mereu sa ne vedem si ma intreaba mereu programul pe viitoarele weekenduri. Clar, suntem si noi ocupati dar n-am programul facut cu o luna inainte, asa ca se gaseste cate o "fereastra" si atunci insista sa ne vedem. Varianta "nu" nu e acceptata sub nicio forma, incearca in toate felurile ajungand pana la "inseamna ca nu-ti mai place la mine acasa".

    Nu stiu sincer ce sa fac, ma gandesc doar la fetita care mi-e tare draga si e destul de atasata de noi, daca nu era ea puneam punct de mult acestei "prietenii".
  •  
    • 4107 mesaje
    17 Sep 2013, 19:16
    0 0
    Mai trebuie sa spui si NU, Ivy! Serios. Clar ca abuzeaza de "imposibilitatea" ta de a spune "nu".Dar a spune "nu" se invata! Se va supara, poate, te va judeca dar da-ti si reda-ti linistea si libertatea ! Exista fiinte insistente, mai putin sensibile la adevarata stare a celuilalt, egoiste...tu chiar ai datoria sa te distantezi- pentru tine dar si pentru ei, ei crezand ca-ti face placere ceea ce nu-i adevarat.
    In propozitie nu este vorba despre cine e perfect si cine nu ci despre o relatie care in esenta nu exista dar care este dusa mai departe in mod artificial- cel putin din partea ta. Sotul tau ce spune a propos de problema asta? Actionati impreuna!
  •  
    • 261 mesaje
    17 Sep 2013, 21:09
    0 0
    Am si eu o prietena de genul astaam crescut impreuna si de multe ori realizez ca vb cu ea si dupa ceva timp ma intreaba iar acelasi lucruaeriana rau dar eu o las in pace
  •  
    • 4 mesaje
    17 Sep 2013, 21:18
    0 0
    migaby1964 said:Mai trebuie sa spui si NU, Ivy! Serios. Clar ca abuzeaza de "imposibilitatea" ta de a spune "nu".Dar a spune "nu" se invata! Se va supara, poate, te va judeca dar da-ti si reda-ti linistea si libertatea ! Exista fiinte insistente, mai putin sensibile la adevarata stare a celuilalt, egoiste...tu chiar ai datoria sa te distantezi- pentru tine dar si pentru ei, ei crezand ca-ti face placere ceea ce nu-i adevarat.
    In propozitie nu este vorba despre cine e perfect si cine nu ci despre o relatie care in esenta nu exista dar care este dusa mai departe in mod artificial- cel putin din partea ta. Sotul tau ce spune a propos de problema asta? Actionati impreuna!

     
    Draga Gaby, ai dreptate, trebuie sa-i spun nu si sa fiu constienta de "consecinte". Sotul e de aceeasi parere ca si mine, si el are anumite probleme cu sotul ei.

  •  
    • 4107 mesaje
    17 Sep 2013, 21:34
    0 0
    Cu atat mai bine ca sunteti de aceeasi parere tu si sotul tau! Ar fi fost mai dificil daca el chiar ar fi tinut la "prietenie"...Alege tu o tactica in functie si de caracterul vostru si purcede la lupta! Ori tai rapid ori incetul cu incetul...Consecintele? Prima si cea mai importanta e ca nu te vei mai simti apasata, stresata. Eu scriindu-ti tie imi vorbesc si mie si imi dau curaj. Am si eu niste situatiuni cu personaje care chiar nu-mi spun nimic important.
  •  
    • 270 mesaje
    5 Oct 2013, 12:23
    0 0
    mi se intampla si mie ceva similar, ca tot veni vorba.
    am o colega de servici, ea are 23 de ani, eu am 43. dar in afara ca imi vorbeste cu "dumneavoastra", in rest e dezastru. ma suna de cateva ori bune pe zi, navaleste peste mine in birou, intr-un cuvant e ca un scai.
    ma-sa e sefa la cadre si nu pot sa ii spun sa plimbe fi-sa ursu.
    la sfarsitul programului imi mai faceam si eu treburile, ba o lista de cumparaturi, ba cate o reparatie la vreo toala, dar acum nu mai pot, ca navaleste peste mine. sincer, nu stiu cum sa scap de ea. ma dispera!