In sfirsit ma tin de o dieta!

  •  
    • 136 mesaje
    9 Mar 2005, 09:40
    0 2
    Bine, ca am inceput doar de 4 zile si nu pot sa spun ca rezultatele sunt spectaculoase, dar eram constienta de asta cind am inceput: doar nu era sa dau jos in citeva zile ceea ce s-a acumulat de-a lungul a citiva ani buni!
    Anyway, despre ce e vorba: am inceput sa tin cura cu griu incoltit, la recomandarea unei prietene. Si, cum ziceam, se simte deja... Sunt asa de fericita!!!

    Intrebare pentru voi: ati tinut cura asta? Ce stiti despre ea? Sunt efecte daunatoare? etc. Mm-ar interesa sa aflu si parerile voastre.

    K i s s e s,
    Silvia
  •  
    • 410 mesaje
    9 Mar 2005, 11:24
    0 0
    dar cum este cura asta?ce presupune?
  •  
    • 4 mesaje
    9 Mar 2005, 13:25
    1 0
    Cura asta cu grau incoltit este foarte sanatoasa din cate am auzit de la practicantii de yoga. Te dezintoxica si in acelasi timp si slabesti. Daca poti sa ne spui si noua in ce consta ea.
    Mii de multumiri!
  •  
    • 136 mesaje
    10 Mar 2005, 14:51
    3 1
    Cura in sine este simpla: nu se consuma decit griu incoltit. Eu fac asa: o lingura dimineata, 1-2 la prinz si 1 seara. Mai simplu de atit nici ca se poate

    Sa fiti iubite si succes la slabit!

    P.S. Cum se obtine griul asta incoltit
    (dupa metoda Valeriu Popa)
    Se cerne graiu prin sita, ca sa eliminam corpurile straine. Joi dimineata la ora 6 se pune la incoltit 1 kg de grau, intr-o oala smaltuita, cu o capacitate de 5 litri. Se spala cu apa rece pana se obtine o apa curata. Apoi, se umple oala cu apa limpede. Se pune intr-un loc ferit. La ora 14 si ora 22 se scurge apa in care a stat graul si se spala din nou, pana ramane iar apa curata. Se umple din nou oala si se lasa la o parte. Vineri la ora 6 se scurge apa si se transfera graul in strecuratoare. Se pune strecuratoarea sub jet de apa. In timpul spalarii nu amestecati graul. Spalarea sa dureze numai cateva secunde. Se va repeta din 8 in 8 ore, adica la orele 6 - 14 - 22, pana iese embrionul (coltul) de 2 mm si radacinile de 5 mm. Aceasta se obtine sambata pe la pranz sau, cel mai tarziu, seara. Cand se obtine marimea embrionului si a radacinii, se pune graul in sticle de lapte care se vor acoperi cu dopuri, ca sa nu intre aerul, si se lasa la frigider. Dintr-un kg de grau se obtine 1,5 kg de grau incoltit. Aceasta cantitate ajunge pentru o saptamana.
  •  
    • 410 mesaje
    10 Mar 2005, 15:34
    0 0
    si numai asta mananci????
    scuza-ma te rog dar modalitatea de preparare parca face parte dintr-un ritual!!!!!!!!
  •  
    • 14 mesaje
    17 Mar 2005, 20:57
    0 1
    Plus ca e foarte putin sa mananci 5 linguri de grau incoltit pe zi!Sincera sa fiu eu vreau cu tot inadinsul sa slabesc dar cu aceasta reteta mai degraba cred ca ajung la spital....cand am vazut ca tii o reteta cu grau incoltit ma gandeam la reteta pe care am tinut-o eu pe la 16 ani (adica acum multi ani in urma)si pe care nu mai stiu sigur cum e..era in schimb foarte gustoasa si se tinea doar 3 zile!Daca nu ma insel....se punea graul la incoltit si cand era gata se proportiona in 3, fiecare parte fiind amestecata (parca!)cu miere de albine si cu miez de nuca...stiu doar ca intreaga zi mancai lucrul ala care era delicios si...culmea, dadea rezultate!Al naibii insa daca imi mai amintesc ce si cum mai era...Off, batranetile astea!
  •  
    • 35 mesaje
    18 Mar 2005, 20:32
    1 0
    silvio bravooooo!!!! si eu vreau sa ma apuc de dieta asta dar te rog mai da noutati ...cum merge? eu personal apreciez Popa Valeriu si cred ca nu ajungi la spital cu dieta asta ci , nu mai treci pe acolo pt ca dezintoxicarea este cel mai bun tratament
  •  
    • 19 mesaje
    21 Mar 2005, 23:35
    1 0
    Fiecare cu parerea lui...eu ii dau dreptate lui puiut!Nu ai cum sa nu ajungi la spital daca mananci doar 3 linguri de grau pe zi.Si eu sunt de acord cu regimurile lui Valeriu Popa(tinand cont ca bunica mea a tinut ceva recomndat de el si a scapat de o operatie foarte grea)dar nu cred ca d-l Popa a recomandat sa mananci doar grau si atat!Si crede-ma, pe dovedite, ca sunt cure de dezintoxificare mult mai bune care nu iti pun sanatatea in pericol pe termen lung!
  •  
    • 1 mesaje
    22 Mar 2005, 00:04
    2 1
    roxi79,poti sa scrii cate ceva despre metodele de dezintoxicare?
  •  
    • 204 mesaje
    22 Mar 2005, 04:44
    0 0
    Da,Roxi79,si eu as vrea daca se poate sa spui despre regimul tinut de bunica ta.
  •  
    • 415 mesaje
    22 Mar 2005, 07:17
    1 0
    Si e mine ma intereseaza regimurile Domnului Valeriu Popa.Mai ales ca aud acum de cineva care a urmat un asfel de regim.ca de citit am tot citit dar nu am intalnit o persoana pana acum care sa zica ca a si urmat o astfel de dieta.ca veni vorba de dezintoxicare(pt. o boala) stiti pe cineva care a tinut postul cu apa distilata al lui Valeriu Popa?
  •  
    • 1 mesaje
    22 Mar 2005, 07:43
    0 0
    buna la toate Evele,
    ma itereseaza foarte mult postul cu apa distilata.Stiti pe cineva care a reusit sa-l tina?Este cineva care a tinut acest post sau care cunoaste pe cineva care a reusit sa-l tina/stiu ca se practica in situatii grave.Dar pana la urma e cineva care l-a tinut?Sau stiti pe cineva care atinut?
  •  
    • 41 mesaje
    23 Mar 2005, 22:08
    0 0
    Ii dau dreptate lui puiut, nu as putea manca 3 linguri de grau pe zi, asa intr-adevar esti sigur ca slabesti
  •  
    • 19 mesaje
    29 Mar 2005, 00:39
    0 0
    Imi pare rau ca nu am mai dat nici un semn de viata....dar nu v-am uitat rugamintile!Deci...cateva exeple:

    1 Ziua de fructe

    1,5 kg fructe diverse repartizate de-a lungul zilei
    beti cel putin 2.5 litri de apa sau ceai

    2. Ziua de orez

    Se fierb 100 gr de orez (de preferat orezul brun caci contine mai multe minerale si vitamine decit cel alb) Cantitatea de orez se imparte in 3 portii, pentru breakfast, prinz si cina. Se mai adauga o portie (150-200 gr) de fructe sau legume crude sau fierte.
    Pentru aroma se poate adauga verdeturi si condimente (NU SARE)

    Hint: orezul fiert merge f. bine cu mar copt si scortisoare.

    3. Ziua cu zer

    Consumati de-a lungul intregii zile 1.5 l de bauturi pe baza de zer (mai jos citeva idei)

    Coctail cu telina si rosii (1 pahar)
    se storc 250 gr tulpini de telina si se amesteca cu 0.3 l suc de rosii si 200 ml zer, se potriveste de sare si piper.

    Cocteil de catraveti (1 pahar) 250 gr castraveti fara coaja se taie in bucati mari si se paseaza cu mixerul. Se adauga patrunjel verde, 1 lingurita suc de lamiie si 250 ml zer. Se condimenteaza cu sare, curry si piper Cayenne (asta-i un piper iute)

    Sfat: cind faceti baie, puneti in cada 1.2 l zer.

    4. Ziua cu substante de balast

    Musli cu fructe uscate

    40 cuburi de fructe uscate se anesteca cu 40 gr fulgi de ovaz si 2 linguri germeni de griu. Se maninca impreuna cu 125 gr iaurt degresat.

    Supa de legume cu ovaz

    30 gr ovaz se fierb cu 300 ml supa de legume. O ceapa mica se caleste intr-o lingurita de ulei, se adauga 1 fir de praz si 2 morcovi taiati marunt. Se stinge cu fiertura de ovaz si se mai fierbe 10 min. Se condimenteaza dupa gust.

    Tartine cu ridichi

    2 felii piine integrala se ung cu 100 gr brinza de vaca. Se orneaza cu ridichi si verdeata tocata

    Multa bafta si pupici dulci!
  •  
    • 19 mesaje
    29 Mar 2005, 00:43
    1 0
    Eu am postat doar cateva metode de dezintoxicare a organismului...Regimul pe care l-a tinut bunica mea ,recomandat de catre Valeriu Popa, nu am cum sa vi-l scriu din simplul motiv ca buni e departe acum de mine si nu stiu cand voi ajunge s-o vizitez....si oricum nu era un regim de slabire ci unul pt anumite probleme de sanatate(dureri de cap si de inima)