cu hemoroizii la chirurg?!

  •  
    • 8 mesaje
    11 Aug 2008, 12:01
    0 0
    buna tuturor,
    Daca durerile ar mai fi suporatabile cred ca nu as fi deschis acest subiect dar de cateva luni am niste crize de inebunesc.Am facut si control:hemoroizi interni si externi voluminosi.Tratament am luat detralex 2/zi.o perioada a fost bine apoi durerile dupa defecatie au reaparut.DOCTORUL A ZIS CA NU-MI RECOMANDA OPERATIE .Tot ce pot face este regim pe care chiar il tin dar degeaba.Ceaiuri si spalaturi fac tot timpul.Nu mai stiu incotro sa mai apuc.Am 40 ani si munca de 8 ore pe scaun.Ce ma sfatuiti?
    multumesc si astept mesajele voastre.
  •  
    • 392 mesaje
    11 Aug 2008, 13:04
    2 0
    ai incercat bai de sezut cu scoarta de stejar?
  •  
    • 21507 mesaje
    11 Aug 2008, 13:25
    0 0
    incearca sa skimbi stilul de viata,incepe cu sedentarismul,mergi pe jos,fa sport etc..la fel de importanta e si alimentatia..legume,fructe,nu condimente,nu prajeli etc
  •  
    • 8 mesaje
    11 Aug 2008, 13:31
    0 1
    Cu regimul alimentar sunt deja familiarizata:fructe(fara banane)mananc cat pot,imi si plak,legume ma straduiesc,la sedentarism stau mai greu,nu prea fac miscare,dar in crizele pe care le am nu stiu daca m-ar mai ajuta.Ce am uitat sa va spun este ca dupa cateva ore de suferinta ma linistesc.Scaunul nu este dur si cu toate astea ,dupa,ma doare regiunea ingrozitor.Ceai cu coaja de stejar nu am incercat .Doar galbenele si musetel si crema de galbenele.
  •  
    • 392 mesaje
    11 Aug 2008, 15:46
    2 0
    incearca un ceai concentrat din scoarta de stejar. Eu pun cam 50 g (1/2 pachet) in 2 l de apa si fierb bine (30 min) acoperit. Racesti si faci o baie de sezut 15 min. Daca este cazul, repeti dupa 2 zile. La mine a dat rezultate f. bune. Multa sanatate.
  •  
    • 46 mesaje
    15 Aug 2008, 19:04
    0 0
    Buna!
    Nu ai incercat la un medic proctolog? exista si alte tratamente in afara de operatia clasica, cunosc cateva persoane care au fost, si sunt foarte multumite. Si eu am hemoroizi, si mi s-a recomandat sa nu ii deranjez pana nu ma deranjeaza ei . Din pacate am avut alte probleme din cauza constipatiei, probleme care au durat cam un an jumate si 3 interventii chirurgicale, asa ca te inteleg. Inca mai fac bai de sezut cu musetel cel putin o data pe zi si ma ma simt tare bine . A, si nu ai spus nimic de igiena, dar e recomandat sa te speli dupa ce ai scaun. La mine chiar functioneaza. Sa te faci bine
  •  
    • 2778 mesaje
    16 Aug 2008, 00:39
    1 0
    Este o interventie aparuta recent si in Romania care e diferita de metoda chirurgicala.Nu stiu prea multe,in mare iti schimba un traseu venos acolo ca sa fie un flux mai scazut de sange ,ca hemoroizii e bine sa ii ai dar sa nu fie mari.Toti avem hemoroizi ca daca nu am avea am suferi de incontinenta.Sfatul meu e sa te informezi la o clinica de proctologie.Bafta.
  •  
    • 357 mesaje
    16 Aug 2008, 19:31
    0 0
    pentru cei externi foloseste unguente, hemorzon si un antibiotic/antiinflamator veterinar, mibazon.
  •  
    • 10816 mesaje
    17 Aug 2008, 11:07
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 295 mesaje
    17 Aug 2008, 19:58
    1 0
    Din ceara de albine( sa nu fie mai veche de un an) modelezi supozitoare.
    Seara ,dupa spalaturi cu ceai de galbenele introduci un supozitor- dupa ce te-ai uns cu putina crema de galbenele( cea facuta in casa e mai buna).
    Daca gasesti planta marul lupului(in popor se numeste biruiana popii) fa seara bai de sezut . Planta poti sa o folosesti de 2 ori.
  •  
    • 8 mesaje
    18 Aug 2008, 09:05
    1 0
    buna dimineata tuturor,
    fetelor,credeti-ma am incercat cam tot ce am auzit si am citit.igiena locala nu mai vb.nu mai stiu ce e aia h igienica,mi-am luat servetele umede pt bebelusi.Acum parca m-am mai linistit pt ca iau Detralex 2/zi.Incerc sa tin sub control situatia dar saptamana trecuta am zis ca doar chirurgul ma poate salva!.la proctiline am fost.Cred ca am dat eu peste un neprofesionist !!!Sfatul lui a fost:fara acru ,iute si sarat.

    va multumesc.
  •  
    • 46 mesaje
    18 Aug 2008, 12:40
    0 0
    Si eu am fost la Proctoline si sincer am dat peste un medic ... groaznic, care insista sa ma operez, desi nu trecusera nici macar 3 luni de la operatia anterioara. Pentru a doua parere m-a trimis la un alt coleg al lui, la care m-am dus la spitalul public a doua zi ... deh, sa il caut repede. Numai ca asta era si mai nebun. Daca ma lasam pe mana lor cine stie in ce stare eram acum...Si am mai fost si la altii in Bucuresti, dar cel mai bine a fost la Proctoclinic. Cand am ajuns la ei am stat o ora in cabinet la consultatie, ca m-a vazut medicul cum sunt si ca mi-au bagat altii in cap tot felul de prostii. (La ceilalti consultatia dura maxim 15 min, fara prea multe explicatii, doar cuvantul "magic" operatie) Nu mai tin minte exact cat e consultatia, dar face toti banii. Eu cel putin stiu ca la ei o sa ma duc de fiecare data cand o sa am probleme de acest gen, pentru ca exista respect si intelegere fata de pacienti. (chiar nu vreau sa le fac reclama, dar am fost ma muuulti doctori si am vazut multe). Si sincer, acum ma straduiesc sa mai renunt la baile de sezut, macar seara, dar... fara nici un rezultat. Simt ca imi fac bine, macar psihic, ceea ce conteaza foarte mult.
  •  
    • 15 mesaje
    1 Nov 2008, 08:22
    1 0
    Am si eu probleme cu hemoroizii dar, in afara de dureri crunte si sangerari mai fac si cate o hemoragie chiar si intre defecatii. Adica mi sa- intamplat sa ma asez pe toaleta si a inceput sa-mi curga sangele suvoi din anus, sange crud. Apoi le defecatie la fel, inca mai cu foc. Mi s-a intamplat asta de doua ori, acum un an, si acum o saptamana. Voua vi s-a intamplat asa ceva???????????
  •  
    • 224 mesaje
    1 Nov 2008, 09:28
    1 0
    Asa cum a spus cineva mai sus,pt hemoroizi ,cea mai buna planta e marul lupului.Din pacate nu se gaseste la plafar(e f toxica si trebuie luata intern numai sub supraveghere),dar se gaseste pe la tara,oamenii o cunosc,creste prin vii.Daca o poti procura,si faci bai de sezut cu ac ceai,nu o sa crezi ca e posibil ,o vindecare miraculoasa....mai exista in farmacii supozitoare ,carpicon,cu ceara si cu propolis,sunt f bune,vindeca ...pt hemoroizii externi,daca sunt mari si durerosi,e bun de folosit si terapia cu lumina polarizata,cu aparatul bioptron,de la zepter(cunosc pe cineva care a scapat de operatie cu ac metoda).Iti doresc sanatate!
  •  
    • 15 mesaje
    1 Nov 2008, 10:48
    0 0
    Multumesc. Supozitoare folosesc hemorzom, dar stiu ca nu e bine pe termen lung, oricum nu le iau decat cand sunt rau de tot, in rest unguent. Ceaiuri nu prea ma risc sa beau pt ca am patit-o cu altele care imi creeaza niste dureri abdominale de parca as fi masa de nastere, la fel patesc cu fructele si cu legumele crude. Ar trebui sa incerc cu baile de sezut dar nu prea am timp, am sa incerc sa-mi fac, n-am incotro.
  •  
    • 49 mesaje
    2 Nov 2008, 11:52
    2 0
    Daca ai probleme abdominale,incearca cp cu ulei de samanta de dovleac,nu sunt scumpe,eu am vazut aici pe site,si am folosit,sunt fff bune,nu ma mai balonez indiferent ce mananc,tranzitul s`a imbunatatit vizibil,si au un efect bun in intestin,vezi prospectul.Sanatate.
  •  
    • 15 mesaje
    2 Nov 2008, 13:15
    1 0
    mersi de sfat, am mai auzit de ele, recent, am sa le caut sa incerc.
  •  
    • 12625 mesaje
    3 Nov 2008, 13:48
    0 0
    in primul rand la fiecare 1 ora 10 min in picioare,Bai firbinti ca se le inmoaie.Cat mai multe lichide si in special bors ca sa nu te constipi.Dimineata si seara mere sau o cana de bors indulcit cu zahar.Totul e sa nu te constipi ca sa nu la scoti afara.Si desigur creme.sanatate
  •  
    • 11 mesaje
    9 Nov 2008, 11:07
    0 0
    incearca o crema numita "marul lupului si arnica" se gaseste la plafar este foarte buna eu nu puteam sa mai stau in fund sau sa merg de durere si am folosit crema asta cu bune rezultate costa pana in 20lei dar e buna ptr mai multe .
  •  
    • 15 mesaje
    11 Nov 2008, 17:48
    0 1
    Va multumesc mult pt sfaturi. Le-am notat, sa vad ce gasesc pe la plafar si apoi... incercarea moarte n-are!!!!