Probleme cu Sinuzita.
-
9 Apr 2014, 05:460 0
TOALETA NAZALA PRIN IRIGARE ( SPALAREA , CLATIREA, IRIGAREA SINUSURILOR )
Toaleta nazala prin irigare cu solutie salina este adesea mentionata ca metoda adjuvanta in tratarea afectiunilor din sfera nasului si a sinusurilor, precum rinosinuszita acuta sau cronica , rinita alergica sau alte cauze din precum si statusul postoperator in chirurgia rinologica. Ultimele studii demonstreaza ca acesta metoda are rol benefic devenind o componenta a tratamentului afectiunilor rinosinusale .
IRIGAREA NAZALĂ cu SINUS RINSE
Care este avanatajul clătirii sinusurilor?
Răspuns: O anumită cantitate de producţie de mucus de la nivelul mucoasei nazale si sinusale este normală. Alergiile şi infecţiile vor cauza producerea de mucus în exces.
Acest lucru crează simptomele nazale şi sinusale ca de exemplu un nas care curge, şi un nas înfundat precum şi un drenaj postnazal.
Atunci când se efectueaza o clătire nazală, se îndepărteaza prin spălare mucusul în exces şi iritanţii care cauzează alergiile, precum polenul, particulele de praf, poluanţii şi bacteriile, astfel reducându-se inflamaţia membranei mucoasei. Mucoasa normală va combate infecţiile şi alergiile mai bine iar simptomele vor fi reduse sau chiar vindecate.
Cum se realizează o clătire a sinusurilor?
Răspuns: Pentru o clătire nazală eficienta, ( de asemenea cunoscută ca spălare, duş sau lavaj), este nevoie de un volum mare de solutie salina (60 mL până la 120 mL ) în fiecare fosă nazală, distribuit cu o presiune scăzută.
Este nevoie de 120 mL până la 240 mL solutie pentru a spăla ambele părţi ale foselor nazale. Atunci când comprimaţi soluţia în sus spre fosa nazală, cursul ar trebui să continue în sus, să traverseze septul şi să curgă în jos prin cealaltă fosă nazală. Acest lucru asigură ca toţi alergenii, microbii şi alte materiale din calea cursului să fie eliminaţi din fosa nazală. Până când acest ciclu de curs nu are loc, nu s-a realizat o curăţare deplină.
CARACTERISTICILE IRIGATORULUI NAZAL SINUS RINSE™
INLATURA IN MOD NATURAL
- simptomele nazale cauzate de febra, gripa si raceala
- ALERGII si congestii nazale, rinita alergica
- simptomele cauzate de alergiile produse de praf, fum, par de animale, iarba , polen
- SINUZITA, presiune sinusala si nas infundat( imbacsit)
- status postoperator dupa chirurgia rinologica
- fibroza chistica si sindrom immotil ciliar
- astm
- sforait si apnee in somn
- POATE FII FOLOSIT PE PERIOADA S ARCINII SI ALAPTARII
Mai multe detalii pe www.sinuzite.ro
Acest mesaj a fost editat de către lavinia2014: 9 Apr 2014, 05:51