Vreau sa scap de ochelari cu ajutorul LASERULUI!

  •  
    24 Ian 2013, 13:44
    0 1
    Hello,
    De ceva vreme ma tot gandesc sa scap de povara ochelarilor ( cine ii poarta stie la ce ma refer) si vreau sa-mi fac operatia cu laser...
    Insa am vazut ca exista mai multe tipuri de laser si nu stiu care ar fi cel mai ok...este totusi vorba de ochi si imi este oarecum teama desi am inteles ca nu este dureroasa operatia :-s !
    A facut cineva acest pas si poate sa imi dea niste informatii?
    Multumesc!!:)  
  •  
    • 38 mesaje
    24 Ian 2013, 22:24
    2 3
    Nu as vrea sa fiu off topic, insa in yoga exista anumite exercitii pentru ochi, care daca se practica zilnic, corecteaza vederea in timp, pana la a nu mai avea nevoie de ochelari in unele cazuri. Doar ca sa stii ca pot exista si alte solutii
  •  
    • 4 mesaje
    28 Ian 2013, 10:24
    1 2
    Hello,

    Eu m-am operat cu laser pentru a scapa de ochelari...si vreau sa iti spun ca a fost cea mai buna decizie pe care am putut sa o iau pentru sanatatea ochilor mei!
    M-am interesat si am cautat informatii despre operatia cu laser, iar cea mai noua tehnologie in materie de aparatura este operatia cu laserul iLASIK.
    M-am operat la West Eye Hospital pentru ca ei sunt singuri care detin aceasta aparatura in tara, ceilalti avand un altfel de laser.
    Ca sa iti faci o idee poti intra pe www.westeyehospital.ro sau pe www.ilasikromania.ro

    Sper ca ti-am putut fi de folos! 
    Acest mesaj a fost editat de către maria.iordache: 28 Ian 2013, 10:34
  •  
    30 Ian 2013, 10:36
    0 0
    Multumesc mult Maria!

    Poti sa imi spui te rog la cine anume te-ai operat?
    Ce simti in timpul operatiei? nu de alta dar am niste emotiiiiii....uhhh!)
  •  
    • 735 mesaje
    30 Ian 2013, 20:36
    1 1
    cristina_ungureanu said:Hello,
    De ceva vreme ma tot gandesc sa scap de povara ochelarilor ( cine ii poarta stie la ce ma refer) si vreau sa-mi fac operatia cu laser...
    Insa am vazut ca exista mai multe tipuri de laser si nu stiu care ar fi cel mai ok...este totusi vorba de ochi si imi este oarecum teama desi am inteles ca nu este dureroasa operatia !
    A facut cineva acest pas si poate sa imi dea niste informatii?
    Multumesc!!  

     Tipul interventiei chirurgicale se stabileste de catre oftalmolog, in functie de rezultatele consultului.M-am operat acum 2 ani la ambii ochi, aveam dioptrii -6, deci eram complet chioara fara ochelari. S-a aplicat procedeul Lasek-PRK (deoarece aveam corneea subtire), constand in "razuirea" acesteia, ceea ce mi-a provocat dureri postoperatorii foarte mari in prima noapte. Rezultatul a fost excelent, -0,5 la 6 luni de la operatie! Este adevarat, trebuie sa te feresti sa te stergi la ochi, sa iti intre sapun, praf, orice geana intrata in ochi este extrem de dureroasa, dar merita! Eu am stat in concediu inca 3 saptamani, deoarece am o meserie extrem de solicitanta inclusiv pentru ochi, pentru a fi sigura de bunul mers al cicatrizarii. Consider ca este una dintre cele mai bune decizii luate in viata, am purtat ochelari 26 ani!

    Operatie in sine nu doare, se pun picaturi cu anestezic si nu ai nici o treaba.


    Acest mesaj a fost editat de către matzoanca: 30 Ian 2013, 20:39
  •  
    • 10876 mesaje
    30 Ian 2013, 21:51
    0 0
    Matz, unde ai facut si cat dureaza recuperarea? Sotul meu are un mnus 5 si ceva si ar frea sa faca neaparat, dar depinde f mult de timpul de recuperare, nu are efectiv timp saracul.
  •  
    • 4 mesaje
    1 Feb 2013, 11:44
    3 3
    Eu m-am operat la WEST EYE HOSPITAL la doamna doctor Mihaela Simion!
    VA RECOMAND DIN TOT SUFLETUL!
    Toata echipa de acolo este foarte ok...incepand de la fetele de la receptie, asistente pana la medici! Am fost tratata asa cum trebuie, iar de cate ori am avut vreo nelamurire doamna doctor mi-a raspuns ferm si fara a parea sa fie deranjata de ceva anume! Ba chiar ma incuraja sa o sun de cate ori vreau sa stiu ceva legat de operatie!
    Operatia nu este dureroasa deloc! Mi-am revenit intr-un timp foarte scurt...dupa operatie am plecat acasa cu ochelari de soare la ochi, iar a doua zi cand am venit la control aproape ca nu mai aveam nimic!
  •  
    • 4 mesaje
    1 Feb 2013, 11:47
    1 1
    Mikizda...iti recomand sa mergi sa te interesezi Westeye Hospital...ei au un aparat cu cea mai noua tehnologie, unica in tara la noi iLASIK...aparatul garanteaza recuperare intr-un timp f scurt...iar eu care m-am operat iti pot garanta ca asa este!
    Oricum medicul care iti face operatia te pune la curent cu tot ce trebuie sa stii inainte de operatie!
    Succes
  •  
    4 Feb 2013, 11:44
    0 2
    Multumesc mult Maria...Se pare ca norocul imi suradeeeee!
    AM GASIT VOUCHER PE FUNDEAL LA WESTEYE HOSPITAL...sunt mega happy:
    http://www.fundeal.ro/bucharest/scapa-de-ochelari-si-lentile-de-contact-in-8-minute-interventie-laser-ilasik-pentru-corectarea-defectelor-de-vedere-la-ambii-ochi-la-3950-ron.html

    L-am cumparat si acum astept sa ma programez pentru investigatii si pentru operatie...va tin la curent!
  •  
    • 1 mesaje
    10 Feb 2013, 15:13
    1 0
    Buna. Vreau sa ma operez de hipermetropie mare. unde imi recomandati si ce tarif? multumesc
  •  
    • 4 mesaje
    12 Feb 2013, 14:09
    0 2
    Alina eu m-am operat la West Eye si a fost supeeer ok...nu mai stiu care sunt preturile akm...ideea e ca poti plati si in rate...poti suna la ei sa te interesezi!
  •  
    15 Feb 2013, 12:40
    3 4
    Hello...M-AM OPERAT!!!

    M-am gandit sa revin cu un feedback...pentru cei care isi doresc sa faca aceasta operatie insa sunt tematori ( asa cum am fost si eu )...Eu o sa ma refer strict la experienta mea cu cei de la spitalul West Eye!

    Totul a inceput undeva pe 4-5 februarie cand mi-am cumparat voucherul de pe Fundeal... Mi-am facut programare la investigatii pentru a vedea daca sunt ok sa fac aceasta operatie...( mentionez ca aveam -3 la un ochi iar la celalalt -4).

    Dupa investigatii mi s-a dat ok.ul pt aceasta operatie, iar d-na doctor mi-a spus ca ma poate programa la operatie in cateva zile...mi-a explicat procedura, mi-a raspuns la toate intrebarile si a incercat sa ma faca sa inteleg ca nu am de ce sa ma tem...ca nu o sa simt nicio durere...

    ...Si intr-adevar asa a fost! Operatia a durat 30 de minute, mi s-a facut anestezie cu picaturi, nu am simtit absolut nimic, doamna doctor vorbea cu mn tot timpul, mai ca imi venea sa rad (ma incuraja) ...si uite asa am scapat de emotii si totul a fost ca la carte! Imediat dupa operatie vedeam putin in ceata (lucru normal) si am putut sa plec imediat acasa, cu ochelari de soare la ochi!
    La controlul post-operator am vazut tot ce mi-a aratat doamna doctor...a fost incredibil !!!!
    Pot spune ca sunt fffff fericita ca am facut acest pas...acum vad lucruri pe care inainte cu greu le puteam depista...
    Va recomand sa va interesati de West Eye...Sunt f multe lucruri de spus insa eu am facut un scurt rezumat...incerc sa ma feresc de calculator cat pot o perioada si d-asta nu am scris amanuntit...dar daca aveti intrebari va pot raspunde la ele cu drag!