Cina Romantica de Sf. Valentin

  •  
    • 6 mesaje
    3 Feb 2008, 16:38
    0 0
    Ce gatiti de Sf. Valentin?
    Cateva idei gasiti pe www.pofta-mare.ro: icre de stiuca, porumbei cu orez, clatite cu crema de ciocolata, tort cu frisca si fructe, etc
    Iata reteta pentru tort:
    Timp de preparare: 1 ora si jumatate
    Ingrediente: pentru blat avem nevoie de:6 oua, 6 linguri de zahar, 6 linguri faina, praf de copt; pentru umplut si ornat tortul, avem nevoie de: frisca si crema de la cofetarie, fructe si sirop de compot.
    Preparare:
    1. Pentru blatul de tort: se bat albusurile cu putina sare pana se intaresc,dupa care se adauga zaharul si se bat pana cand se topeste zaharul.Se adauga faina si un varf de cutit de praf de copt. Compozitia se introduce la cuptor unde se lasa cca 40 de min. Pentru a fi siguri ca nu se arde se pune o oala cu apa sub tava.
    2.Ornarea torului: dupa ce blatul de tort se raceste, il taiem cu grija in 3 straturi, pe care le insiropam pe rand cu sirop din compot. Apoi umplem primul strat de blat de tort cu frisca de la cofetarie si cu fructe din compot. Deasupra asezam cel de al doilea strat de blat si repetam operatiunea. In final, imbracam intregul tort cu frisca si il ornam cu crema de la cofetarie, folosind ustensilele speciale pentru onat. Putem sa mai adaugam bomboane, fructe, nuca de cocos.
    3. Daca ne ramane frisca sau crema, putem umple cateva pahare pe care le asezam in jurul tortului si le servim cu lingurita, impreuna cu fructele.
  •  
    • 282 mesaje
    6 Feb 2008, 12:52
    0 0
    E un gest foarte romatic sa pregatesti iubitului/iubitei de Sf.Valentin sau de Drgobete fiecare dupa cum tine sarbatoarea eu cred ca ma rezum la o sampanie (asa cum sarbatorim trecerea fiecarei luni de cand santem impreuna) si ceva ce ii place lui sa manance foarte mult in cazul meu puiul la cuptor si la desert o crema de zahar ars .
  •  
    • 3036 mesaje
    6 Feb 2008, 13:13
    0 0
    o fi romantic pentru cuplurile necasatorite si care nu locuiesc impreuna...

    pentru noi, restul, a gati pentru partener este deja o chestie de un banal ingrozitor pentru amandoi...
  •  
    • 282 mesaje
    6 Feb 2008, 16:33
    0 0
    IMI PARE RAU CA NU AM PRECIZAT CA LOCIUM IMPREUNA SI URMEAZA SA NE SI CASATORIM CURAND DACA SA INTELES ALTCEVA
  •  
    • 13910 mesaje
    6 Feb 2008, 16:50
    0 0
    ce-o fi asa romantic sa gatesti? sa obosesti, sa te stresezi ca poate nu iese ca in poza, sa nu mai zic de gust, sa te enervezi ca ai dat chix ....mai bine faci o rezervare undeva in oras sau comanzi acasa ceva deosebit...
  •  
    • 3036 mesaje
    6 Feb 2008, 16:57
    0 0
    ank, asa da, e ok, ca sunteti la inceput...

    imi amintesc si eu ce sarbatoare a fost ziua in care am gatit prima ciorba... o fericire cu miros de ceapa...
  •  
    • 6557 mesaje
    6 Feb 2008, 21:07
    0 0
    mda..ar trebui sa fie placut sa gatesti pentru cel de langa tine..
    si cand nu mai e asa..s-a fleoscait in mare parte totul
    asa ca...sper sa te tina cat mai mult entuziasmul asta..
  •  
    • 1711 mesaje
    7 Feb 2008, 17:56
    0 0
    si pe mine ma apuca cateodata sa ii gatesc mancarurile lui preferate, care nu sunt nici pe departe "romantice" (ciorba de burta, cartofi prajiti cu friptura, peste in saramura, sarmale, pui la cuptor cu muuuult usturoi). dar daca lui ii plac... macar nivelul de satisfactie al papilelor gustative sa ii fie ridicat. si burtoiul pe care l-a facut de cand este insurat