Tampax sau OB?

  •  
    • 345 mesaje
    24 Iul 2006, 15:33
    0 0
    O sa am marea nenorocire chiar in timpul concediului meu mult asteptat la mare, in ultimele 3 zile. Oricum, preventiv am de gand sa iau 2 folii de anticonceptionale una dupa alta, dar imi voi lua si niste tamponele la mine. Voi ce stiti? Care sunt mai bune si mai putin periculoase? Mie mi-e tare frica de tampoane interne si am citit tot felul despre ob-uri plus ca mi se par greu de aplicat. Voi ce folositi?
  •  
    • 2794 mesaje
    24 Iul 2006, 15:38
    0 0
    ob si crede-ma ca nu-s chiar asa de greu de aplicat! Parerea mea e ca pe cit posibil ar trebui folosite cele externe, dar pt situatii de genul asta cele interne sint o mica minune, n-ai treaba.
  •  
    • 2081 mesaje
    24 Iul 2006, 15:48
    0 2
    Eu optez pentru Tampax! Se aplica mult mai usor decat OB-urile si, zic eu, sunt mult mai igienice.
  •  
    • 3158 mesaje
    24 Iul 2006, 16:49
    0 0
    eu folosesc numai ob,nici nu concep sa folosesc absorbante externe,am incercat dar nu le supoooort!
  •  
    • 1063 mesaje
    24 Iul 2006, 16:55
    0 0
    mie tampaxurile mi se par o porcarie ,tot timpu imi curge pe langa
    ob urile sunt cele mai bune
  •  
    • 169 mesaje
    24 Iul 2006, 17:13
    0 0
    OB-urile sunt ok.Nu am folosit decat rar, in situatii extreme, dar nu am avut nici un fel de probleme.
  •  
    • 345 mesaje
    24 Iul 2006, 17:34
    0 0
    Realitatea e ca nici eu nu am avut anul trecut probleme cu ob-urile, desi am luptat ceva cu unul insa apucasem sa citesc prospectul si m-am ingrozit. Auzisem ca Tampaxul e mai usor de aplicat si ar fi mai putin periculos, dar avand in vedere ca nu am de gand sa le folosesc regulat, cred ca e ok si ob-ul.
  •  
    • 2794 mesaje
    24 Iul 2006, 17:37
    0 0
    E f ok si crede-ma ca ce se poate intimpla cu ob se poate intimpa si in cazul folosirii tampax-ului. Doar ca nu e pomenit in prospect probabil.
  •  
    • 2794 mesaje
    24 Iul 2006, 17:38
    0 0
    Adica presupun ca te referi la sindromul socului septic.
  •  
    • 2081 mesaje
    24 Iul 2006, 17:44
    0 0
    Si eu zic la fel ca Lolitaa. Chiar nu conteaza tipul tamponului. Poate sa fie si mama OB-ului, ca efectul e acelasi. Din pacate...
  •  
    • 2234 mesaje
    24 Iul 2006, 18:32
    0 1
    ob. si sigur conteaza tipul tamponului. ma refer la confort.
  •  
    • 18346 mesaje
    24 Iul 2006, 20:33
    0 0
    ob urile!sunt mai bune! calitatea se observa de la distanta!

    dar cred ca stii cum e cu zilele,nu?marimi medii,mari...etc
  •  
    • 412 mesaje
    24 Iul 2006, 22:43
    0 0
    dak vrei sa nu\ti curga pe langa nu le tine prea mult... odata ce`ti curge e prea plin... yo ma simt OK cu amandoua... si ca sa fiu sigura ca nu ma patez... folosesc si protej`slipu`... va pup fetele..
  •  
    • 601 mesaje
    24 Iul 2006, 23:09
    1 0
    Si eu am aceeasi problema,peste 2 zile plec la mare si culmea e ca trebuie sa vina(,nu-i bai ca stau vreo 3 saptamani,dar parca nu ma simt in largul meu stiind ca-s in perioada nashpa,iar de folosit tampoane interne nu am folosit decat odata cand probabil l-am introdus nashpa si ma simtea ingrozitor.Horible chestie!
  •  
    • 345 mesaje
    25 Iul 2006, 12:17
    0 0
    Stiu cu zilele, si cu marimile, nu asta e problema. Probabil si eu l-am introdus cam aiurea ca il simteam acolo ca naiba. Culmea e ca am o prietena careia i-a fost foarte rau, se sufoca, avea senzatii de lesin si saraca, si-a dat seama cu greu ca de la tampon. Oricum a ajuns la spital. Ideea e ca nu se intampla chiar asa de rar precum spun ei.
  •  
    • 309 mesaje
    25 Iul 2006, 12:20
    0 0
    Eu folosesc OB de ani de zile si nu am avut niciodata probleme. Nici nu le simt, sunt foarte confortabile. Poate nu l-ai introdus cum trebuie sau suficient de adanc...
  •  
    • 7 mesaje
    30 Iul 2006, 17:09
    0 0
    Soc SEPTIC? Poate Sindromul socului toxic.
    Stiu ca soc septic este altceva.
  •  
    • 208 mesaje
    7 Aug 2006, 21:04
    0 0
    nu prea sunt bune nici una nici alta cel putin asa ne indruma medicii, eu am folosit si am prietene care au folosit ob`uri..si din cauza lor se pare k ne`am pricopsit cu candida, cel putin asa ne`au zis doctorii la care am fost sa nu mai folosim..da na totusi cand avem nevoie si e ceva mai urgent trebuie!! in rest nush nu v`as sfatui sa purtati tot timpul ob`uri
  •  
    • 97 mesaje
    8 Aug 2006, 11:46
    0 0
    Si mai ales nu folositi daca sunteti virgine...ca eu am folosit si nu am mai fost..nu vreau sa dau toata vina pe OB-uri ca poate asa am avut eu "constructia"....dar totusi.
  •  
    • 65 mesaje
    8 Aug 2006, 12:59
    1 0
    "Si mai ales nu folositi daca sunteti virgine...ca eu am folosit si nu am mai fost..nu vreau sa dau toata vina pe OB-uri ca poate asa am avut eu "constructia"....dar totusi. "

    Asta e o prostie.OB-urile nu dezvirgineaza.Am citit in multe reviste,am intrebat si doctorul.Eu am folosit Ob-uri si cand eram virgina,doar ca erau din alea mici comfort.Este normal ca la prima,a doua folosire sa te simti putin jenata.Dar cam de la a treia folosire te obisnuiesti!