Biserica Sf. Antonie

  •  
    • 13 mesaje
    2 Ian 2010, 12:25
    2 3
    La multi ani!Mi-a zi cineva ca trebuie post negru..e adevarat?din motive de sanatate(nu grave) nu pot tine post negru...Te-a ajutat D-zeu ptr ceea ce te-ai rugat?
  •  
    • 884 mesaje
    5 Ian 2010, 13:52
    3 3
    Nu se tine post negru,
  •  
    • 13 mesaje
    5 Ian 2010, 14:38
    1 0
    Multumesc ptr raspuns.As dori sa-ti trimit o adresa unde poti sa intri ptr a trimite mesaj online calugarilor de la Basilica Sf Anton din Padovaearsaintanthony@santantonio.org sau poti sa dai pe www.carosantantonio.it. Citesti acolo mai multe doar sa dai pe traducere.Multumes ptr raspuns.Daca vreodata vrei sa mi scrii atunci astept un mesaj la adresa de email kristta13@yahoo.com...
  •  
    • 567 mesaje
    6 Ian 2010, 20:50
    7 2
    Eu am fost la Sf Anton! 9 zile de marti( acatistul il scriam de-acasa si acolo stateam sa-l citeasca) si a 10-a am fost cu paine, ulei, faina, orez dar trebuie 7 alimente( numai stiu de ce 7 si nu mai multe sau mai putine). Eu atunci nu ma stiut dar am aflat acolo.
    Pana la urma te duci cu cate poti lua.

    Mie mi-a mers f bine, chiar s-a indeplinit tot ce imi doream eu( nu lucruri imposibile cu toate ca daca ai credinta totul devine posibil)!
  •  
    • 13 mesaje
    7 Ian 2010, 15:38
    13 3
    raissuca84...Te rog mult spune-mi cum trebuie facut acatistul la Sf Anton..eu il scriu acolo dupa ce ma rog,ii scriu Sf Anton sa se roage la Dzeu ptr mine(numele) si dorinta.la sfarsit ii multumesc!Nu stiam ca trebuie duse alimente,am o prietena catolica si nu mi- a zis nimic de asta.Oricum astept raspunsul tau.apropos..o sa rog preotul sa-mi citeasca Sf Anton intr-o zi de Marti si se da 200 de mii...cica asa este bine sa-ti citeasca si preotul.Ma bucur sa stiu ca D-zeu ti-a ascultat rugaciunile Sfantului si ca esti fericita.Numai bine!
  •  
    • 13 mesaje
    7 Ian 2010, 15:42
    4 3
    ptr raissuca84..Cu alimentele ce le-ai dus la Biserica ce trebuie facut?trebuie sfintite de preot sau pur si simplu le lasi la cutia milei..?!
  •  
    • 2 mesaje
    21 Nov 2010, 21:02
    5 4
    Buna.Va spun eu ce stiu despre asta,ce-i drept cu intarziere,dar poate mai intereseaza pe cineva.Se merge la Biserica ,cea de laPiata Unirii,cu un acatist,acelasi,9 marti la rand,apoi in cea de a zecea marti se merge la Biserica cu paine,ulei,vin,faina orez,zahar,fiecare ce poate ,se mai poate aduce malai,sare,pe care preotul le sfinteste,o parte din acestea se lasa la biserica si o parte se iau acasa si se gateste din ele.Faina,uleiul e bine sa nu se foloseasca la prajit si la prajituri,cozonac,etc.Si inca ceva pt.cine nu stie,Sfantul Antonie cel Mare este un sfant ortodox,iar sfantul catolic este Antonie de Padova.Martea si mereu cand simtim nevoia este bine sa se citeasca acatistul Sfantului.Doamne ajuta!
  •  
    • 6 mesaje
    23 Nov 2010, 19:23
    9 1
    si eu am fost , si daca crezi se indeplineste
  •  
    • 685 mesaje
    24 Nov 2010, 16:55
    2 0

    asa este, a zecea marti se merge cu vin, ulei, faina, etc.

    eu am crezut in tot acest timp, si toate mi s-au indeplinit, chiar mai mult decat mi-as fi putut dori.

     

    si am observat ca imi mergea si mai bine cand sfatuiam oameni cu probleme sa mearga. Si imi confirmau la randul lor ca e o minune ce se intampla!

  •  
    • 7 mesaje
    6 Mar 2011, 18:22
    1 2

    Buna ziua!

    Am si eu o mare rugaminte,ma poate ajuta cineva cu un raspuns?

    Am inceput sa ma duc la Sfantul Antonie cu acatiste si am fost deja de doua ori,unul din lucrurile pentru care ma rog este implinirea pe plan sentimental alaturi de o persoana care ma considera doar o prietena,am scris si numele lui pe acatist.Am auzit zvonuri cum ca nu ar fii bine sa te rogi pentru o relatie fiindca nu se indeplineste..nu stiu ce sa cred..eu am speranta ca macar imi va lumina sufletul si daca e sa fie pentru mine,va veni la mine,daca nu vreau sa il uit.Dumnezeu este singurul care imi poate lumina drumul dar imi este teama sa nu gresesc cu ceva in acatiste.Deci te poti ruga pentru orice?

    Va multumesc!

    Doamne ajuta!

  •  
    • 4346 mesaje
    6 Mar 2011, 20:31
    1 0
    acel "orice" trebuie sa fie ceva spre folosul sufletului tau...Dzeu stie mai bine daca relatia aia e sau nu ok pt tine...iar novenele, sau acatistele nu functioneaza ca niste demersuri magice....ca la terminarea lor...sa se materializeze dorinta....ci harul pe care l ceri il vei primi daca e spre binele tau...si asta daca exista staruinta in rugaciune si credinta...
  •  
    • 7 mesaje
    6 Mar 2011, 20:54
    1 2
    multumesc din suflet!..sper ca Dumnezeu sa imi lumineze sufletul ,sper numai sa nu fac o greseala cerand asa ceva in acatist.
  •  
    • 7 mesaje
    6 Mar 2011, 20:59
    1 0
    Imi doresc din tot sufletul sa fim impreuna si stiu ca numai Dumnezeu poate uni doua persoane,toate lucrurile pentru care ma rog sunt importante dar simt nevoia sa fiu implinita pe plan sentimental,ma simt foarte singura
  •  
    • 94 mesaje
    9 Mar 2011, 19:53
    2 1

    Buna.

     Daca ai credinta ti se va implini tot. Eu am fost de mulut ori si m-am rugat si pot sa spun ca m-a ajutat de fiecare data. Daca nu s-a intamplat imediat s-a intamplat peste cateva luni dar tot m-a ajutat. Nu e nici o vrajitorie si nici nu e ceva rau. Sf Anton chiar face minuni si cand n-am crezut ca se mai poate el mi-a demonstrat ca ma ajuta si trebuie sa ai credinta. 

  •  
    • 7 mesaje
    10 Mar 2011, 14:48
    2 0
    Multumesc din suflet pentru mesaj.Sper ca Sfantul Anton sa aiba grija de mine si sa duca rugaciunea mea mai departe la Dumnezeu fiindca de trei saptamani ma simt foarte goala si singura.Numai divinitatea poate sa ma scoata din starea in care ma simt eu acum.Numai bine!
  •  
    • 4346 mesaje
    10 Mar 2011, 23:36
    2 1
    Sf Anton e diferit de Sf Antonie....a nu se confunda..dar aman2 sunt miljlocitori in fata lui Dzeu
  •  
    • 7 mesaje
    14 Mar 2011, 10:46
    3 2
    Dragele mele,m-am rugat ca sa ma impac cu un baiat care era exact tot ceea ce imi doream insa dupa 3 saptamani de cand ma duc la aceasta biserica am aflat un lucru la care nu ma asteptam si anume ca parintii lui nu sunt de acord cu aceasta relatie,iar el nu vrea probleme cu familia.Sa fie acesta un semn de la Dumnezeu ca nu este pentru mine?Sa ma rog in continuare sa le lumineze mintea si parintilor lui?Sunt foarte trista si simt ca nu am pentru ce sa astept ziua de maine.golul de singuratate este prea marepoate cineva sa imi dea un sfat?
  •  
    • 4346 mesaje
    14 Mar 2011, 17:43
    2 0
    "Sunt foarte trista si simt ca nu am pentru ce sa astept ziua de maine.".....nu gandind astefel obtinem de la DZeu...anumite lucruri...nici macar n ai de unde sa stii daca e le potrivit sau nu pt tine....ci il vrei inapoi din teama de singuratate....Planurile lui Dzeu pot fi altele pt tine, deci potrivit ar fi sa te rogi ca DZeu sa ti aranjeze viata dupa cum stie El mai bine....
    PS :ce varsta ai???
  •  
    • 7 mesaje
    14 Mar 2011, 22:22
    1 4
    Multumesc Anda!Dragut din partea ta sa imi raspunzi!Asa ma simt fiindca nu am pe nimeni,nu am parinti,nu am absolut pe nimeni drag.Fac 26 ani..Azi am fost la biserica Sfantul Antonie si ma simt bine,mereu ma simt bine acolo,daca as putea m-as duce mereu.Sper sa lucrurile sa se aranjeze .Numai bine!
  •  
    • 1 mesaje
    6 Nov 2011, 17:18
    3 1
    Buna, eu am inceput sa merg de 8 saptamani.Cam in a 3-ia saptamana lucrurile au deraiat grav in viata mea......m-am rugat sa mi se lumineze calea si sa iau o decize corecta in ceea ce priveste relatia pe care o am de 8 ani.Si in mod bizar....inainte de a programa la primare, cununia civila (trebuia sa fie o surpriza pentru mine), logonicul meu a avut un accient -alcool, dosar penal, colac peste pupaza, dupa 8 ani aflu ca ma insela si m-a inselat pe tot parcursul relatiei, cu nenumarate creaturi nevinovate-fete care au cascat gura la vrajeala lui.Am aflat de aventuri cautandu-i in telefon - nicioata nu am mai facut lucrul asta dar, dintr-o data am simtit acest impuls si am intepenit vazand cam pana unde a mers.
    Functioneaza, sf Anton, intr-un fel sau altul face minuni, eu am cerut sa mi se lumineze calea si sa iau decizia corecta.In toata relatia am fost oarba, toti stiau eu eram singura linistita si increzatoare.
    Deja ma gandesc unde ajungeam daca ramaneam oarba si imuna ca ce se intampla in relatia mea si in viata mea - juram ca omul de langa mine nu este capabil sa faca ceea ce facea de ani si ani in cel mai josnic mod si daca mi-ar fi zis cineva as fi crezut ca este rau voitor si invidios deoarece dn afara era relatia perfecta.