master la SRI

  •  
    • 2 mesaje
    20 Ian 2009, 22:36
    1 1
    Nu numai asta...dar crede-ma nu merita...si mai e faza ca nu poti pleca cand vrei tu din sistem.....
  •  
    • 1 mesaje
    6 Mai 2009, 10:46
    6 2
    Fratilor! Nu va mai obositi sa aplicati daca nu aveti pe cineva cu "cojones" in SRI! Dupa ce am sustinut testul de inteligenta care sunt sigur ca a fost foarte ok, am intrat la un interviu de cacat q o psiholoaga cu fata si tunsoare de lesbiana. Cel dinaintea mea a stat 5 minute!!! Ei, bine, pe mine m-a frecat frigida dracu 45 de min, dupa care - si acum vine partea cea mai interesanta - m-a rugat sa o astept 5 minute afara, timp in care a rugat o colega sa il cheme pe un berbec cu cioc de tap. M-au chemat inapoi, tapul luandu-ma si el la intrebari vreo 10 min. Dupa care, mi-a spus sa imi imaginez ca iesim amandoi pe poarta, mergem dreapta 100 m pana la o farmacie si trebuie sa intru si sa o conving pe una dintre cele 2 farmaciste sa iasa afara fara sa ma dau de la vreo institutie sau ceva de genul, dupa care sa o mai tin de vb 10 min afara... care este povestea?...5 min de gandire. Apoi k mergem mai departe si in fata unui ATM sa reusesc , imbracat impecabil, sa cer 10 ron cuiva . Cum il conving? I-am spus eu ce i-am spus dupa care mi-au spus: Ne pare rau, nu corespundeti profilului ofiterului SRI. Asa ca nu mai pierdeti timpul degeaba...fie va faceti rost de o pila strong, fie...forget it! In incheiere nu pot decat sa strig: MURITI, sristi imputiti!
  •  
    • 185 mesaje
    6 Mai 2009, 14:42
    1 0
    mda, foarte aiurea.
  •  
    • 1 mesaje
    6 Iul 2009, 09:51
    3 2
    sunt curios
    cum ai gandit problemele?ce scenarii ti-ai imaginat?
  •  
    • 205 mesaje
    8 Iul 2009, 12:32
    4 2
    Pentru a lucra in SRI trebuie sa fii foarte bine pregatit ( pe domeniu tau, evident ), sa ai un dosar relativ " curat " , sa ai o viata ordonata ( acolo nu au ce cauta chefliii, scandalagii, laudarosii, nici macar nu ai voie sa spui cu ce te ocupi - nici macar familiei ) si sa fii tot timpul la ordinele superiorilor. Trebuie sa te gandesti ca poti fi chemat la serviciu in orice moment, la orice ora din noapte. In rest, e un loc de munca asa cum sunt celelalte, cu satisfactii si insatisfactii, cu colegi normali... pana la urma toti sunt oameni. Salariul e destul de bun, pe langa salariu mai sunt ceva sporuri, care unul peste altul ajung la un venit multumitor. Si nu ai nevoie nici de spate, nici de relatii, ci trebuie ca TU sa fii bun. Chiar daca ai o relatie, daca nu corespunzi profesional vei sfarsi prin a fi dat afara.
  •  
    • 1 mesaje
    23 Mar 2010, 15:24
    2 3
    salutari ! sunt aici k sa va cer un sfat si sper sa fiti in masura sa mi-l oferiti...am ocazia sa ma incadrez direct in SRI ca soldat gradat voluntar,am cv cunostinte pe acolo,se poate sa ma ajute la incadrare.dar eu m-am interesat intre timp pe forum-uri si am citit cum ca nu e chiar asa bine,vorbind de salariu,program de lucru,posibilitati de avansare,pensie...voi ce ziceti ?
  •  
    • 3 mesaje
    1 Feb 2011, 14:41
    1 4
    profi_4u said:
    Fratilor! Nu va mai obositi sa aplicati daca nu aveti pe cineva cu "cojones" in SRI! Dupa ce am sustinut testul de inteligenta care sunt sigur ca a fost foarte ok, am intrat la un interviu de cacat q o psiholoaga cu fata si tunsoare de lesbiana. Cel dinaintea mea a stat 5 minute!!! Ei, bine, pe mine m-a frecat frigida dracu 45 de min, dupa care - si acum vine partea cea mai interesanta - m-a rugat sa o astept 5 minute afara, timp in care a rugat o colega sa il cheme pe un berbec cu cioc de tap. M-au chemat inapoi, tapul luandu-ma si el la intrebari vreo 10 min. Dupa care, mi-a spus sa imi imaginez ca iesim amandoi pe poarta, mergem dreapta 100 m pana la o farmacie si trebuie sa intru si sa o conving pe una dintre cele 2 farmaciste sa iasa afara fara sa ma dau de la vreo institutie sau ceva de genul, dupa care sa o mai tin de vb 10 min afara... care este povestea?...5 min de gandire. Apoi k mergem mai departe si in fata unui ATM sa reusesc , imbracat impecabil, sa cer 10 ron cuiva . Cum il conving? I-am spus eu ce i-am spus dupa care mi-au spus: Ne pare rau, nu corespundeti profilului ofiterului SRI. Asa ca nu mai pierdeti timpul degeaba...fie va faceti rost de o pila strong, fie...forget it! In incheiere nu pot decat sa strig: MURITI, sristi imputiti!
  •  
    • 3 mesaje
    1 Feb 2011, 15:07
    2 1
    Buna. Ma bucur ca cineva a incercat sa dezbata acest subiect legat de masterul la S.R.I. asta deoarece sunt multe persoane interesate si putine persoane lamurite. Si eu sunt una dintre persoanele interesate de acest subiect, am citit si pe alte forumuri unde din pacate multi nu stiu ce vorbesc, multi nu sunt documentati suficient precum si multi pragmatici datorita P.C.L. Cred ca nu exista numai intratul pe P.C.L., sunt de parere ca daca cineva este bine pregatit, corespunde profilului jobului, este admis.
    Imi pare rau pentru profi_4u, imi imaginez ce ai simtit in momentul in care ai vazut cam despre ce este vorba dar ia-o ca pe o experienta de viatza din care cu siguranta ai invatat ceva.
    Daca ai timp si buna dispozitie, vreau sa imi lasi o adresa de mess. unde pot sa te caut sa te intreb mai multe aspecte asta avand in vedere ca ai trecut print cateva teste si stii exact, concret despre ce este vorba.
    Am citit pe situl S.R.I-ului despre admiterea la master 2011 si avanc in vedere profilele pe care le-am terminat pot sa aplic, ideea este, daca stie cineva daca in timpul masterului ai voie sa lucrezi in alta parte, daca dupa terminare iti ofera posibilitatea sa aplici la ei pentru un job in cadrul S.R.I-ului sau iti mai trebuie si alta pregatire si daca ai domiciliul in alta parte decat unde vrei sa lucrezi- in speta la mine Bucuresti- te repartizeaza in zona ta de resedinta. Va multumesc frumos si va dosresc o zi cat mai insorita, lina de zambete si realizari.
  •  
    • 2 mesaje
    1 Feb 2011, 19:00
    0 1
    Ionelia-Claudia, ce profile ai terminat ?
  •  
    • 5575 mesaje
    2 Feb 2011, 23:15
    7 1
    mai oameni buni, lasati-le incolo de mastere la SRI, asta meserie, daca esti admis, nu mai e doar o meserie, ci devine un stil de viata. Si ma refer aici in primul rand la timpul tau liber pe care nu prea il vei mai avea, la sarbatorile pe care foarte probabil nu le mai petreci acasa sau cu cei dragi, ci la munci ca tre sa faci de serviciu, la multe alte aspecte pe care acum nu le stiti, le aflati mai tarziu.Momentan, e treaba aia cu "pe afara-i vopsit gardul ...."
    Faceti mai bine un master in alte domenii si bucurati-va de viata libera, nici nu stiti cat de pretios e timpul asta liber pe care il aveti acum, de libertatea de a socializa cu cine vreti voi si cand vreti voi , pentru ca in aceasta meserie va trebui sa va selectati prietenii, persoanele care sunt in anturaj, care va intra in casa ca invitati , veti avea telefoanele ascultate etc. Nu va imaginati ca e asa frumos pe cat se arata, la un moment dat ajungi la concluzia ca aia 36 milioane pe care ti-i dau ei ca ofiter nu ajung sa cumpere toate chestiile la care renunti sau toate limitarile care ti se impun. Parerea mea e sa ziceti merci de libertatea voastra sub toate aspectele si sa va reprofilati catre viata civila.
  •  
    • 2 mesaje
    3 Feb 2011, 16:51
    5 0
    ultimul_mohican esti angajat sau colaborator al sri?
  •  
    • 3 mesaje
    7 Feb 2011, 14:46
    0 3
    andrei_2011 said:
    Ionelia-Claudia, ce profile ai terminat ?

    Buna Andrei, daca imi spui pentru ce ai nevoie de aceste amanunte o sa iti raspund la intrebare.

  •  
    • 1 mesaje
    28 Feb 2011, 11:26
    1 2

    Bună ziua! Şi eu sunt interesat de urmarea unui masterat la SRI, însă, din păcate, am citit acum pe pagina lor ca nu trebuie sa fi urmat un alt masterat, în prealabil, care să fi fost finanţat de la bugetul de stat. Există vreo posibilitate de a trece peste acest impediment? Mă gândesc la posibilitatea de a putea să-mi plătesc acum masteratul pe care l-am terminat. Dacă este cineva care se află in aceeaşi situaţie şi deţine mai multe informaţii, i-aş fi foarte recunoscător dacă m-ar lămuri şi pe mine.

     

    Vă mulţumesc anticipat,

                  toate cele bune!

  •  
    BTC
    • 1 mesaje
    28 Feb 2011, 23:07
    1 0
    Buna ziua, Eu am dat si anul trecut(2010) la master si m-am inscris si pt anul asta, dar nu cred ca sunt mari sanse sa iau, anul trecut au intarziat examenul din cauza lu unul care nu mai venea si dupa ce a ajuns ala am inceput examneul cu 45 de min. intarziere, si ce credeti..??? la finalul examenului cine a trecut???exact , ala pe care l-am asteptat si inca unul. Deci nu cred ca sunt mari sanse sa iau dar nui nimik, tot raul spre bine, poate anul asta nu or mai fii asa multi cu pile. Am si eu o intrebare , stie cineva, de preferinta care a trecut testul psihologic ce profil cauta ei pentru ofiteri sri? Va multumesc!

  •  
    • 61 mesaje
    18 Apr 2011, 14:42
    4 0

    doamne cat m am amuzat de ce am citit aici

  •  
    • 7 mesaje
    2 Mai 2011, 22:36
    0 0

    ciao! a aplicat cineva anul asta pentru licenta? sau stiti pe cineva care a aplicat? -- ma refer la absolut toti din tara asta

  •  
    • 5575 mesaje
    9 Mai 2011, 23:23
    0 4
    andrei_2011 said:
    ultimul_mohican esti angajat sau colaborator al sri?

     

    nici una nici alta, din fericire.