OB-uri sau absorbante?

  •  
    • 29 mesaje
    23 Mar 2013, 03:11
    9 5
    Ce este mai bine sa folosim? eu, sincer, prefer mult mai OB-urile pentru ca imi dau siguranta si e mult mai confortabil si igienic ... dar oare cum e mai sanatos?
  •  
    • 5144 mesaje
    23 Mar 2013, 12:02
    6 4
    parerile sunt impartite si fiecare varianta vine cu avantaje si dezavantaje.
    eu cand folosesc ob-uri ma simt oarecum umflata in burta, nu stiu cum sa explic - un oarecare disconfort pe care il suport pt a putea beneficia de celelalte avantaje. ob-urile sunt mai sigure in perioadele cu flux abundent si mai potrivite pt tinutele care nu permit chiloti clasici. pe de alta parte, se spune ca nu sunt foarte indicate din cauza ca influenteaza negativ echilibrul florei vaginale. ca tot vorbesc despre asta, citind de curand sfaturi despre tratarea si prevenirea infectiilor urinare, unul dintre sfaturi era ca in perioada in care avem o astfel de infectie, daca apare menstruatia, sa utilizam tampoane in locul absorbantelor.
    eu nu utilizez exclusiv unele sau altele. cand stau pe acasa categoric folosesc absorbant, iar cand sunt la serviciu sau ies in oras, in functie de abundenta fluxului si/sau tinuta purtata imi pun sau nu tampon.
  •  
    • 1252 mesaje
    23 Mar 2013, 15:23
    4 3

    Si eu prefer Ob-urile, si intradevar parerile sunt impartite. Ginecoloaga mea spre exemplu, mi-a recomandat de cand am facut infectie urinara sa renunt pt totdeauna la ob-uri, ceea ce pt mine insemna sfarsitul lumii. Nu-mi inchipui cum sa ies din casa cu absorbant, ma simt ciudat, ma irit, nu le suport deloc deloc. Imi vine doar sa stau jos de la ele, sa nu ma misc deloc. 

    Deci n-am bagat de seama sfatul doctoritei mele, pt ca oricum infectia nu o facusem de la ob-uri.. si port in continuare. Absorbantele le port doar noaptea, si doar rar. 

  •  
    • 5035 mesaje
    23 Mar 2013, 19:23
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 30 mesaje
    29 Mar 2013, 12:49
    2 0
    parerile sunt impartite ,eu una folosesc absorbante pentru ca asa mi-a recomandat ginecologul
  •  
    • 29 mesaje
    29 Mar 2013, 21:51
    5 0
    Multumesc pentru raspunsuri.
    Am citit diferite articole in care scria ca OB-urile pot favoriza anumite infectii,dar acest lucru este subiect de controversă. Un efect negativ dar rar intalnit este socul toxico-septic care apare atunci cand sunt schimbate foarte rar, dar cine tine la igiena personala nu se va confrunta cu asa ceva categoric.
    Folosesc absorbante cand sunt acasa, dar pentru ca menstruatia mea dureaza cam 4-5 zile devine iritant si nu le mai suport, singura salvare sunt OB-urile care pentru mine sunt confortabile si sigure si sper sanatoase
  •  
    • 4411 mesaje
    29 Mar 2013, 21:51
    3 0
    Eu ma simt mai bine cu absorbante, OBurile imi dau o senzatie de balonare insa vara le folosesc destul de des.Absorbante cu invelis de bumbac, nu ma irita, sunt ft comode...
  •  
    • 3 mesaje
    30 Mar 2013, 15:02
    2 4
    cele mai sanatoase, daca le pot numi asa, sunt absorbantele. Ob.urile impiedica fluxul menstruatiei si nu permite curatarea vaginului, nu cred k e nevoie sa explik si de ce . si eu eram mai amatoare de Ob.uri pana sa fac o infectie, iar doctora mi.a explicat k asta ar putea fii una din cauze. Eu personal mai folosesc Ob.uri doar knd merg la un eveniment, club sau trebuie sa port ceva in care absorbantul m.ar face sa ma simt incomod.
  •  
    • 35 mesaje
    14 Apr 2013, 21:38
    2 1
    si eu am tot citit pe internet si am intrebat prietene si am ajuns la concluzia ca e mai sanatos sa folosesti absorbante; mai folosesc ob-uri doar la mare.
  •  
    • 5035 mesaje
    14 Apr 2013, 22:12
    2 2
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 193 mesaje
    14 Apr 2013, 22:48
    1 1
    Contra OB-uri! De ce să las acele fluide() în mine? Nu este bine deloc pt sanatatea noastră!
  •  
    • 30 mesaje
    15 Apr 2013, 00:18
    4 3
    Hai sa evoluam putin. Ob.urile sunt in ordine. mi-a confirmat ginecologul. Si nu e vb numai de ob(firma) ci de tampoane in general. Hai sa nu ne mai dam n bobi, sa citim si sa credem tot ce scrie pe internet, etc.
  •  
    • 5035 mesaje
    15 Apr 2013, 13:30
    4 0
    Mesaj şters de administrator