COSMETICA NATURISTA

  •  
    • 82 mesaje
    7 Mar 2006, 18:15
    0 0
    Deoarece pe acest forum am vazut atatea subiecte interesante si constat ca multe din voi aveti probleme ale tenului m-am gandit ca experienta mea v-ar putea ajuta. Lucrez cu produse cosmetice naturiste si am o diploma in fitoterapie deci va pot ajuta cu anumite sfaturi sau tratamente naturiste care dau rezultate mai bune si fara efecte adverse. Va pot ajuta cu sfaturi in alegrea produselor cosmetice.
    Imi puteti adresa intrebari aici sau pe messenger. Am id-bionro05(yahoo.com).
  •  
    • 335 mesaje
    7 Mar 2006, 20:36
    1 0
    Mi se pare super ideea
    Imi poti spune pe ce criterii trebuie aleasa o crema anticelulitica? Ce extracte trebuie sa contina, cum anume putem imbunatati singure formula unei astfel de creme (folosind uleiuri esentiale sau extracte)?
    Acelasi lucru si pt cremele anticuperozice.
  •  
    • 72 mesaje
    7 Mar 2006, 22:29
    0 0
    buna swetty!! esti o dragutza ca esti dispusa sa ne dai sfaturi.
    As avea si eu o mica problema.Am niste negi si vreau sa scap de ei cu o metoda naturista , ca asa urati si inestetici sunt.am fost la medic si mi-am cauterizat catziva , pe langa ca ma durut ingrozitor, mi-au mai si reaparut.
    ai cumva vre-o idee cum as putea scapa de ei?
  •  
    • 40 mesaje
    8 Mar 2006, 08:21
    0 0
    buna, sweety! s-ar putea sa fii bombardata de intrebari... pe mine m-ar interesa, in principal, ingrijirea corecta a tenului cuperozic. multam!
  •  
    • 344 mesaje
    8 Mar 2006, 09:31
    0 0
    sweety, draga esti tare sweety.
    intreaga mea viata am avut probleme cu tenul. am trecut de varsta adolescentei (28ani)dar inca mai am comedoane si cosuri. am ten gras dar deshidratat

    vreau sa te intreb daca pot sa folosesc crema Eucerin. si daca da te care?
    eu am folosit pt maini si este SUPER.
    merci mult !
  •  
    • 322 mesaje
    8 Mar 2006, 10:26
    0 0
    eu am 24 de ani si inca imi apar cosuri (au inceput sa apara de la 14 ani),am facut si teste, am facut tratament pt stafilococi si nimic, au inceput sa treaca in shimb de la anticonceptionale. ceea ce vreau sa stiu este: 1.daca este buna solutia tonica cu suc de castraveti de la cosmetic plant
    2. mi-am luat Detoxifiant de la Dacia Plant si vreau sa stiu daca impiedica in vreun fel actiunea anticonceptionalelelor.
    Astept cu nerabdare raspunsurile
    Multumesc
  •  
    • 82 mesaje
    9 Mar 2006, 07:59
    0 0
    Buna si multumesc pt incredearea acordata. Iata ce este celulita: O hiprtrofiere a tesutului adipos(un tesut viu).Metabolismul trigliceridelor face organismul inapt a se adapta propriilor cerinte energetice. Acest metabolism, lipoliaza in particular este intr-o maniera foarte delicata reglat de catre sistemul hormonal care stimuleaza receptorii de membrana. Celulita care da pielii un aspect caracteristic, poate fi imbunatatita prin utilizarea unor principii active printre care se numara bazele xantice si anumite extracte de plante cu rezultate rezonabile si satisfacatoare si au doua avantaje majore: tolenta perfecta in aplicari indelungate si activitatea biologica prin stimularea lipolizei. Plantele cu rezultate exceptionale sunt iedera(atentie insa ca unele persoane pot fi alergice deci trebuie facut un test pe partica a pielii-cum faci cu vopseaua de par- apoi mai sunt algele marine si avocado(uleiul de avocad. Nu te sfatuiesc sa iti prepari singura aceste creme deoarece ai nevoie de cantitati mari de planta si timp indelungat. Odata cu inceperea unui tratament anti-celulitic te sfatuiesc sa faci si cateva exercitii fizice specifice zonei afectate si sa consumi fructe si legume in stare naturala, apa plata. In plus in cazul in care cumperi un produs de aici poti beneficia de sfaturile unor persoane specializate, sunand la un numar de telefon, oricand ai nevoie si la orice ora. Deci iti recomand pentru celulita crema de masaj anticelulitic.
    Cu drag, Swetty.
  •  
    • 82 mesaje
    9 Mar 2006, 08:10
    0 0
    Mii de scuze pt. intarzierea raspunsului.
    Problema negilor e destul de complexa. Exista mai multe tipuri de negi. Se spuna ca organismul uman se lupta singur pt eliminarea lor chiar daca noi nu facem nimic in sensul asta. Lupta cu negii dureaza cca 2 ani. Ca tratament naturist pentru inlaturarea lor, ar fi Rostopasca, sau seva de Laptele cucului.
    Problema este ca trebuie sa le folosesti proaspete ceea ce este cam greu acum avand in vedere ca e iarna. E posibil ca rostopasca proaspata sa mai poti gasi dar nu in magazine ci la persoane care locuiesc la tara(la curte). Daca ai noroc si gasesti culegi o mana de frunze crude le bagi in storcatorul electric si prepari un suc. Acesta rezista cca 6 luni in frigider. Cu sucul acesta iti dai pe negi de cateva ori pe zi(maxim 6 ori mini 3). Aplici sucul lasi cam o ora doua sa actioneze.Daca ai o piatra ponce, freci locul unde a aparut negul dupa care speli locul respectiv cu un sapun emolient. Tratamentul asta dureaza destul de mult pana vor disparea. Daca vrei mai poti incerca sa aplici pe negi o solutie de acid salicilic sau exista varianta nitratului de argint. Ramane ca tu sa alegi ce crezi ca e mai bine pentru tine. Daca mai ai nevoie de sfaturi nu ezita sa ma abordezi.Cu drag, Swetty.
  •  
    • 82 mesaje
    9 Mar 2006, 08:29
    0 0
    Draga mea, tenul cuoerotic este o problema delicata.Iata ce trebuie s stii in primul si in primul rand: Nu ai voie sub nici o forma sa masezi puternic zonele cuperotice. In momentul in care aplici ceva( o crema, un lapte demachiant, etc) trebuie sa o faci cu atingeri fine si foarte incet.Cred ca stii ce este cuperoza. Fragilitate mare a vaselor capilare, o consecinta a proastei circulatii periferice.
    Ca tratament: sa nu iti lipseasca din trusa ta de igiena lotiuni tonice foarte hidratante care sa contina in mod special multe vitamine(concentrat de grape-fruit, bogat in vitamina c, salvie, elastina. O crema foarte hidratanta cu continut de coenzima Q10, ulei de avocado-bogat in vitamina c, si extracte de Ruscus Hyppocastanum care are rol de intarire a capilarelor.Cum trebuie sa procedezi zilnic: dimineata si seara lotionezi fata din abundenta, nu stergi ci lasi sa se usuce de la sine. dimineata dupa 10 min. de la aplicarea lotiunii se aplica crema speciala anti-cuperotica. Seara demachiere cu un lapte demachiant pt ten sensibil, lotionarea fetei apoi aplicarea unei creme superhidratante cu continut mare de coenzima Q10. SAptamanal se foloste o masca de curatare a tenului(eventual o masca de fructe de preferat citrice).
    Este bine sa folosesti produsele din aceeasi gama de la aceeasi firma producatoare pentru a avea rezultatele dorite.Sper ca cele spuse de mine sa iti foloseasca. Atentie mare, cand mergi la cosmetica spune ca tenul tau e cuperotic altfel vei avea probleme destul de mari. Te mai astept cu intrebari, cu drag, swetty
  •  
    • 215 mesaje
    9 Mar 2006, 09:12
    0 0
    oare asta nu e reclama mascata?????
  •  
    • 82 mesaje
    9 Mar 2006, 12:24
    0 0
    Am sa iti raspund la intrebarea aceasta desi nu stiu daca e necesar.
    Atata vreme cat se vehiculeaza aici atatea nume de firme si de produse de ce consideri ca e reclama mascata. M-am oferit sa dau niste sfaturi si o fac gratuit. Atata vreme cat in tara asta totul se plateste chiar si sfaturile. E optiunea fiecaruia ce face si ce cumpara. Si acum te intreb eu: de cate ori nu ai cumparat un produs strain in care 3/4 ai platit reclama si 1/4 produsul? Cred ca stie toata lumea cum sunt produsele straine importante pt Romania, de ce su nu ne mandrim ca totusi la noi se produce ceva de calitate, ca se creaza job-uri pt oameni, aici ,ec, etc. Daca nu itgi convine te-as ruga sa mai reflectezi putin, cred ca snobismul asta o sa ne faca in continuare o natie de handicapati.
  •  
    • 32 mesaje
    9 Mar 2006, 14:07
    0 0
    draga swetty,
    recomanda-mi te rog si mie o crema pt ten gras, sensibil si foarte deshidratat.nu mai stiu ce sa folosesc, nici o crema nu e destul de hidratanta si pielea de pe obraji se descuameaza pur si simplu.
    multumesc
  •  
    • 82 mesaje
    9 Mar 2006, 15:48
    0 0
    Draga mea, eu cred ca tenul tau nu este gras, dupa cele ce mi-ai spus. Un ten gras nu se descuameaza. Doar tenul foarte uscat are asemenea caracteristici. Daca mi-ai da mai multe detalii ti-as putea recomanda ceva.
  •  
    • 32 mesaje
    9 Mar 2006, 15:55
    0 0
    tenul meu este gras de cand ma stiu. are puncte negre pe nas si frunte si luceste, tot pe nas si frunte.
    pe obraji am avut niste pete rosii ca o iritatie sau un inceput de cuperoza. am facut tratament cu antibiotice pt H pilori si mi-au disparut petele rosii, dar pielea a ramas foarte uscata si daca o intind un pic, are portiuni ca niste cojite fine, si se descuamaeaza.
  •  
    • 151 mesaje
    9 Mar 2006, 16:16
    0 0
    swetty, apreciez gestul tau de a ne ajuta in acest mod si iti multumesc.
    tenul meu este un ten gras si de aceea imi e tare greu sa imi aleg o crema care sa nu imi produca iritatii. acum am o crema de la l'oreal, hydroactive, dar care mai rau imi face...si zau ca nu stiu ce sa mai incerc.
    acasa mai imi fac eu masca pe baza de argila si malai, cu miere...dar un sfat nu strica niciodata.
  •  
    • 72 mesaje
    9 Mar 2006, 17:03
    0 0
    Draga swetti, multumesc mult de sfaturi.voi incerca variana cu rostopasca.
    multumesc
  •  
    • 82 mesaje
    9 Mar 2006, 18:44
    0 0
    Tenul tau nu este gras ci mixt. Zona T(nas, frunte) este intr-adevar ten gras insa restul este un ten uscat, sensibil, fragil. In primul rand trebuie sa ai grija de partea foarte uscata. Esti foarte deshidratata. Bea mai multa apa, apoi trebuie sa folosesti produse super hidratante. Verifica foarte bine ingredientele folosite in produsele cosmetice pe care le folosesti este posibil sa ai intoleranta la ceva anume de aceea nu te impaci bine cu acea crema. Indrepta-ti pasii catre tot ceea ce natura ne pune la dispozitie. Nu folosi masti abrazive. LAptele demachiant, lotiunea tonica, crema sa contina extracte de plante(aloe, mustel,galbenele) vitamine(A si C)categoric coenzima Q10, factori de protectie ecran.Cremna in mod special sa fie super hidratanta. Atat laptele demachiant cat si lotiunea tonica sa fie pentru ten sensibil. Nu cred ca petele acelea rosii sunt cuperotice, poate fi foarte bine o iritatie sau ingrijire insuficenta. Daca doresti trimite-mi mail-ul tau si am sa-ti trimit o documentatie mai ampla si o schema de tratament.
  •  
    • 82 mesaje
    9 Mar 2006, 18:49
    0 0
    Draga mea, acum lucrez la raspunsul pentru tine, este destul de lung asa ca am rugamintea sa imi trimiti adresa ta de mail si iti voi trimite raspunsul in cel mai scurt timp. Pana una alta elimina argila si malaiul. Cosmetica a evoluat extraordinar.Iar despre argila, eu am un cui destul de mare impotriva ei. E adevarat ca are si ea proprietatile ei curative insa natura(gradina Maicii Domnului) este net superioara si mult mai benefica. Astept adresa ta de mail.
  •  
    • 9835 mesaje
    9 Mar 2006, 19:23
    0 0
    sweety, am exact aceeasi problema ca si ecbrom (ten gras, deshidradat, care se descuameaza). imi poti trimite si mie sfaturile pe care le scrii pentru ea, te rog?

    adresa: donna_imobile@eva.ro

    multam frumos!
  •  
    • 82 mesaje
    9 Mar 2006, 20:14
    0 0
    Iti promit ca maine dimineata am sa iti dau un raspuns. Acum dupa 12 ore de munca cu N probleme nu mai sunt capbila sa ma mai concentrez, insa maine dimineata cat pot de devreme am sa iti raspund cu draga inima.Sper sa nu te superi.