Nu stiu ce sa mai gatesc

  •  
    • 9835 mesaje
    25 Apr 2004, 21:34
    1 1
    Ce papa bun mai faceti in perioada asta a anului? Io una mi-am epuizat ideile...
    Poate stiti ceva retete inedite, sa mai schimb meniul inspirat din cartea de bucate. Multzam!
  •  
    • 1118 mesaje
    26 Apr 2004, 01:38
    0 0
    Donna si eu sunt in lipsa de inspiratie mai ales pt ca fetita mea e mai mofturoasa si degeaba experimentez eu ca ea tot nu mananca, asa ca-i dau inainte cu supe si ciorbe si un fel 2 oarecare la care ea oricum nu prea se uita.
    Dar azi fiind duminica am facut cordon bleu din file de curcan,sunca de curcan si cascaval mozzarela. Am prajit niste cartofi si am facut o salatica din cateva frunze de spanac, o rosie, 1 ardei, cateva masline negre, ceapa verde si putina feta. A fost mai deosebit si EVRIKAA i-a placut si fetei mele.
    Altfel pt sapt. viitoare am facut ciorba de curcan a la grec si gulyas.
  •  
    • 9835 mesaje
    26 Apr 2004, 10:02
    2 0
    Mmmmm.... Salata aia suna foarte bine. Cum adaugi feta? O tai bucatele?

    Fetitei tale ii plac supele-crema?
    Eu fac uneori supa-crema de telina si morcov (2 parti telina, 1 parte morcov). Dreasa cu smantana si galbenusuri, cu un castron mare cu crutoane la dispozitie, e un deliciu!

    Pentru felul 2, ai putea sa-i faci cartofi umpluti in felul urmator:

    Fierbi cartofii in coaja (alegi cartofi mai mici, sa zicem cat o mandarina de dimensiuni medii).
    Razi mare un morcov, o bucatica de telina, pastarnac etc.; tai cubulete o jumatate de piept de pui - le pui pe toate intr-o craticioara cu putin ulei, o ceasca de apa si un strop de vegeta. La lasi sa fiarba inabusit.
    Apoi le scurgi (daca mai e nevoie) si le amesteci cu ou batut, marar si ceapa verde tocate fin.
    Cartofii ii scobesti cu o lingurita, le ungi coaja cu ulei si ii umpli cu amestecul de mai sus.
    Deasupra poti sa razi cascaval sau sa pui niste branzica topita. (Noua ne plac si cu branza la burduf.)
    Infasori fiecare cartof in folie alimentara de aluminiu, avand grija ca in partea de sus folia sa nu atinga cascavalul.
    Apoi ii coci la cuptor vreo 15-20 minute, la foc potrivit, ca sa se rumeneasca frumos.
  •  
    • 360 mesaje
    26 Apr 2004, 12:27
    1 0
    Uite reteta mea de salata, pe care am mai postat-o mai demult si...a avut succes:
    Se taie rosii, castraveti, ceapa verde, ou fiert mai moale, o legatura marar, feta taiata marunt,sunca presata taiata suvite foarte subtiri se adauga sare si ulei (de preferinta de masline), se amesteca bine, se mai adauga sare (daca e nevoie dupa gust). Secretul casei: uleiul se pune incins si iti va iesi un sos super la salata, prin amestecarea cu zeama de la rosii, galbenusul moale si feta.
  •  
    • 1118 mesaje
    27 Apr 2004, 00:56
    0 0
    Donna i-am zis feta pt ca asa numesc astia telemeaua aici. Deci feta mea e de oaie si n-am mai stat sa o tai cubulete ci am sfaramat-o intre degete. Salata intradevar a fost tare buna.
    Merci de retete (am sa le notez) dar fata mea si morcovii n-au nici o legatura
    Bmg am sa incerc si eu o data salatica ta si am sa fac si cartofii aia taranesti ca mi-a placut cum suna reteta.Pusi.
  •  
    • 9835 mesaje
    27 Apr 2004, 09:32
    0 0
    h, pai fetita ta nu trebuie sa stie ca ai pus morcovi in supa-crema Oricum, poti sa pui orice alt fel de radacinoase (cartofi, pastarnac, radacina de patrunjel etc.)... important este sa predomine telina.

    La fel, in cartofii umpluti poti sa pui orice legume crezi de cuviinta... Eu nu iau niciodata o reteta ca litera de lege... o adaptez din mers, in functie de ingredientele pe care le am la indemana sau pe care le prefer - si tot buna iese!
  •  
    • 360 mesaje
    27 Apr 2004, 14:27
    0 1
    Eu am trecut pe mancaruri rapide, din cauze de burtici crescande si care nu-mi permit sa mai pierd ore prin bucatarie. Ieri, am facut o tigaie uriasa de cartofi pai, am framantat cas proaspat cu sare, cu oua ochiuri si bacon prajit, iar drept completare o salatica acrisoara din castraveti, spanac, salata verde si marar. AZI AVEM LA CINA PESTE...GATESTE SOTUL!!!
  •  
    • 9835 mesaje
    27 Apr 2004, 18:56
    1 0
    Hahahahaha... si la voi tot sotul se ocupa de peste? Hahahahaha....
  •  
    • 1118 mesaje
    28 Apr 2004, 00:42
    0 0
    Si eu tot peste am dar gatesc eu ca sotul meu lucreaza seara. Ii place si fetei mele f. tare. Eu il bag la cuptor in punga din aia de am povestit la unul din subiecte si iese un pesteee ... o bunatate. Mi-e pofta de o saramura ... dar sa fie facuta pe gratar adevarat. Voi ce puneti la saramura (zeama) de peste?
  •  
    • 360 mesaje
    28 Apr 2004, 08:55
    0 0
    Saramura inventie proprie: zarzavat de la borcan, un morcov ras pe razatoarea fina, bucatele de ardei iute (dupa gust), vegeta,boia de ardei, pier, o lingura bulion, se fierb bine, se inchide focul si se adauga repede leustean proaspat tocat si usturoi pisat. Am avut un succes cu aceasta reteta, de mancau invitatii mamaliguta cu zeama lunga in loc de peste!
  •  
    • 9835 mesaje
    28 Apr 2004, 13:17
    1 0
    inghit in sec
  •  
    • 1118 mesaje
    29 Apr 2004, 01:22
    0 0
    Moi aussi...imi lasa gura apa.
    Eu coc un ardei si o rosie pe gratar apoi le sfaram dar printr-o sita ca s obtin pulpa si pun patrunjel verde tocat. E buna si saramura asta. Pusi.
  •  
    • 360 mesaje
    29 Apr 2004, 12:41
    1 0
    Daaa...asta in sezon cu ardei si rosii coapte, dar acum ma multumesc si cu zarzavatul pregatt pentru iarna si care contine si rosii, gogosari, ardei, telina, morcov, patrunjel...de toate...miroase de zici ca a coborat gradina in bucatarie.
    Uite ce gatim noi azi: piftelute din carne dar cu multa verdeata si pilaf de orez cu spanac.
  •  
    • 257 mesaje
    29 Apr 2004, 15:50
    0 1
    2 retete super usoare si extrem de delicioase pentru eve:

    Saramura de pui ezosezi puiul, il speli, il dai cu sare si-l lasi pe putin 30 minute, il usuci bine de apa il dai cu puti ulei sau
    ungi gratarul cu grasime si-l frigi normal. separat fierbi apa cu sare,
    piper, ciusca si pui patrunjel si marar sau numai patrunjel, pui puiul la
    urma cind da in clocote si-l lasi 2-3 minute. asta-i tot. (merge o mamaliga...yummy)


    rasolul de stiuca sau salau: fierbi cartofi si morcov in apa cu
    sare si boabe de piper, cind sunt gata le scoti, le pui pe farfurie, pui otet
    in apa si daca mai trebuie sare (sa fiti atente cind puneti otet in apa
    clocotita, face spuma) fierbi pestele pentru citeva minute, il scoti, il
    pui pe platou, garnisesti cu cartofi si morcovul, presari patrunjel peste ele
    si decorezi cu felii de lamiie. pisezi bine usturoi cu putina sare si boia
    de ardei iute si amesteci cu maioneza si putin iaurt sa-i tai din grasime.
    pofta buna!
  •  
    • 41 mesaje
    3 Mai 2004, 20:49
    2 0
    Nu va suparati pe mine, sunt incepatoare, dar nu am mai auzit pana acum de cuvantul: feta! Ce inseamna?
  •  
    • 41 mesaje
    3 Mai 2004, 20:50
    0 0
    Ha, citind mai departe mesajele voastre, am inteles ce inseamna cuvantul: feta!
    Multumesc!
    Ce m-as face eu fara voi!
  •  
    • 9835 mesaje
    3 Mai 2004, 22:03
    2 0
    penelopa, m-as insura cu tine!!!!

    Iar inghit in sec...
  •  
    • 257 mesaje
    4 Mai 2004, 12:20
    0 0
    lol, donna... poate cine stie, intr-o zi vom sta impreuna la masa...si vom degusta bucatele gatite de manutele noastre.
    esti exact genul de persoana care-mi merge drept la inima...
    daca vii la mare, poate ne intalnim (lol, nu o lua ca pe o declaratie de dragoste!)
  •  
    • 1 mesaje
    10 Iun 2004, 11:45
    0 0
    eu trebuie sa stau cat mai putin in bucatarie .am un piept de pui spalat ,condimentat etc -inspiratia fiecareia .intr-un vas de jenna pun un pic de unt ,2-3 felii de portocala ,1 felie de lamaie si adaug puiul .se lasa la cuptor 30-40 de min .aproximativ .se serveste cu orice garnitura:cartofo natur ,legume inabusite . sper sa va placa
  •  
    • 1 mesaje
    16 Iun 2004, 14:27
    0 0
    Iti trimit o reteta extraordinara pentru o mancare delioasa. Se face f. repede, e ieftina si satioasa. Incearca si spune-mi cum a fost.GHIBENIŢA
    - 250 gr brânza de vaci
    - 250 gr brânză telemea
    - smântână 100 gr
    - 3-4 ouă
    - lapte sau apa minerală
    - puţin ulei sau margarină
    - foi de plăcintă – 1 pachet – 5-6 foi
    Se amestecă într-un castron brânza de vaci cu telemeaua rasă ori zdrobită cu furculiţa, se adaugă smântâna, laptele dulce sau apa minerală, puţin ulei, gălbenuşurile de ou şi albuşurile bătute spumă.
    Intr-o cratiţă de 5-6 l. (mai largă se pune o foaie de folie de aluminiu şi peste ea se pune o foaie de plăcintă întreagă, în aşa fel încât marginile (colţurile) să iasă din oală, pe marginea cratiţei, se îmbracă cu foile de plăcintă cratiţa.
    Se rupe câte o bucată de foaie de plăcintă şi ţinând-o în mână, se ia cu mâna în care ţinem bucata de foaie de plăcită, câte puţină compoziţie (ca şi când am vrea să nu ne murdărim pe mână şi ţinem bucata de foaie de plăcintă. Ceea ce am prins în foaia de plăcintă din mână, aşezăm pe fundul cratiţei (adică din compoziţia de brânză şi repetăm să luăm din compoziţie şi să aşezăm în cratiţă până când terminăm toată brânza (amestecul acela).
    Mariginile foii de plăcită petrecute peste cratiţă se pliază peste compoziţia din cratiţă ca să acopere stratul de brânză, se pune deasupra încă o foaie de plăcintă (dacă mai avem), puţin ulei şi se bagă la cuptor, la foc potrivit pentru circa 30-40 minute. Timp în care ghibeniţa se coace frumos, se face aurie, dar trebuie coaptă mai mult, că fiind brânză multă, trebuie să se pătrundă. Se încearcă cu un baţ de chibrit sau scobitoare, ca să fie coaptă. Se apasă şi cu mâna pe deasupra şi dacă nu se clatină, ca şi când ar fi necoaptă, se răstoarnă pe un platou mai mare (ca şi tortul) şi se taie cu cuţitul. Este nemaipomenit de bună, uşor de făcut şi se mănâncă repede.
    Aştept să-mi spui cum a ieşit. Este minunată când ai musafiri şi nu prea ai ce să le dai la aperitiv.