Fructe de mare

  •  
    • 8 mesaje
    26 Mar 2004, 10:32
    3 3
    Cum gatiti fructele de mare din pungi congelate ?
  •  
    • 562 mesaje
    26 Mar 2004, 11:09
    0 0
    Habar n-am.De obicei luam gata preparate.
  •  
    • 865 mesaje
    26 Mar 2004, 11:24
    0 0
    Cred ca pe culinar.ro am gasit cateva retete cand am incercat si eu sa gatesc asa ceva. Erau mai multe printre care si salata cu maioneza, mancare de fructe de mare si paste sau cu orez, etc. Daca imi dai dresa ta de e-mail iti trimit cateva.
  •  
    • 2234 mesaje
    26 Mar 2004, 12:28
    0 0
    si eu le iau tot direct preparate. uneori fac salata cu ele si cu orez. stiu ca merge si sa prepari un fel de pilaf cu fructe de mare dar nu sunt asa o experta la bucatarie si nu pot sa te ajut prea mult
  •  
    • 683 mesaje
    26 Mar 2004, 15:53
    0 0
    Cum arata cele direct preparate?
    Ca eu iau d-alea congelate la punga!
    Noi le pregatim pe acelea in felul urmator: cu putina apa cat sa le acopere, helas (dupa preferinta), usturoi, putin ulei de masline apoi la cuptor ( la microunde ca se fac mai usor). Nu e o reteta luata de undeva, am inventat-o noi asa, dar ies bune.
  •  
    • 683 mesaje
    26 Mar 2004, 15:55
    0 0
    Violeta, vreau si eu retete te rog mult!! Trimite-mi pe cristinag@eva.ro
  •  
    • 360 mesaje
    27 Mar 2004, 10:49
    0 0
    Eu le pap pane, cu garnitura de orez mai picant. Crevetii decorticati imi plac cu maioneza: se spala, se scurg, se amesteca cu maioneza, usturoi pisat, vegeta sau sare si se lasa macar o ora la rece sa se intrepatrunda gusturile.
  •  
    • 562 mesaje
    1 Apr 2004, 15:38
    0 0
    Noi suntem innebuniti dupa piciorusele de crab cu maioneza si usturoi!!! Sunt o nebunie!!! sau crochetele de crab. Sunt semipreparate. Le punem cateve secunde in ulei fierbinte, se rumenesc si sunt O.K. Scoicile pane le gasim gata preparate la restaurant, cred ca este destul de greu sa le prepari!!! Ce foame mi s-a facut!!!
  •  
    • 1 mesaje
    21 Ian 2005, 23:19
    0 0
    marilena@email.ro
  •  
    • 277 mesaje
    23 Ian 2005, 16:39
    0 0
    Creveti

    Decorticati (atentie,in ei au o vinisoara inchisa la culoare care se scoate .Taiati in lung si trageti-o afara).
    Se dau prin pesmet si se pun intr-o tava(jena daca ai)cu ulei de masline ,usturoi taiat foarte marunt,capere,sucul de la o lamaie.Bagat totul la cuptor,cam 20 de minute(depinde de cantitate).
    Sunt absolut deliciosi si foarte usor de preparat
  •  
    • 1 mesaje
    14 Apr 2006, 15:49
    0 0
    Numele meu este Alina si vreau si eu retetele,te rog
  •  
    • 275 mesaje
    14 Apr 2006, 16:47
    0 1
    ce va trebuie:500 gr peste de ocean, 250 gr fructe de mare, o cana jumatate apa, jumatate pahar vin alb sec, un virf de lingurita cimbru tocat, o ceapa mica tocata, o mina ciuperci taiate marunt, 100 grame unt, 3 lingurite faina, o cana jumatate lapte, 2 lingurite patrunjel tocat, sare, piper


    cum se prepara:
    Se pune pestele intr-un vas cu apa, vinul si cimbrul si se lasa pe foc 8 minute sau pina ce carnea se desface fisii cu usurinta. Separat, se soteaza ciupercile si ceapa in unt. Se adauga faina si se amesteca bine. Se ia vasul de pe foc si se adauga, treptat, laptele caldut. Se pune vasul din nou pe foc si se lasa inca un minut dupa ce incepe sa fiarba. Se adauga pestele, cu sosul, fructele de mare, se sareaza si se pipereaza. Se lasa pe foc cinci minute. Se presara patrunjel.

    Va mai trimit insa sa le gasesc pe toate!Pofta buna!
  •  
    • 275 mesaje
    14 Apr 2006, 16:51
    0 0
    ce va trebuie: Paste 500g , fructe de mare congelate 500g, 3-4 catei usturoi,1 ardei iute, piper,sare,1 lingura unt, ulei de masline, 1-2pahare vin alb sec.

    cum o preparati:
    3-4 catei de usturoi taiati felii subtiri, 1 ardei iute taiat rondele subtiri. Fierbeti separat pastele iar dupa fierbere se amesteca cu o lingura de ulei de masline (pentru a nu se lipi intre ele) si se tin la cald. Cele mai bune paste sunt Barilla Fusilli (spirale), in primul rand datorita gustului, iar apoi datorita faptului ca retin sosul in interiorul spiralei. Insa merg foarte bine si cele romanesti. Intr-o tigaie mare incingeti putin ulei de masline , si caliti ingredientele incepand cu usturoiul, pe urma ardeiul iute. Fructele de mare, daca sunt congelate se oparesc cateva minute la foc mic. Separat se topeste untul si se stinge cu un pahar de vin alb sec. Se lasa sa scada vinul pana la jumatate din cantitatea initiala (se poate pune mai mult vin si putin mai mult unt pentru mai mult sos). Puneti fructele de mare bine scurse in tigaia cu usturoi si ardei iute si se calesc putin. Se potrivesc la gust cu sare si piper (atentie la piper deoarece ardeiul iute calit le face foarte de iuti). Pe urma se sting cu sosul de vin si unt. In final se adauga pastele si se amesteca.

    Daca mai puneti alaturi un vin rece, sec aveti garantata o cina pe cinste.
  •  
    • 275 mesaje
    14 Apr 2006, 17:01
    0 0
    ce va trebuie:200 gr fructe de mare, 150 gr orez, 200 gr dovlecei,o ceapa,400 gr rosii, 150 gr spanac oparit( merge si stevie), 50 gr ulei de masline,condimente

    cum se gateste:
    Fructele de mare se fierb 10 minute in apa cu sare si condimente. Dovleceii ii taiati marunt dupa ce au fost spalati si curatati, ceapa se taie si ea marunt, spanacul sau stevia spalata, curata si oparita, rosiile se spala si se taie felii. Se caleste orezul in ulei, se adauga celelalte componente apoi fructele de mare, impreuna cu supa. Se condimenteaza si se introduce la cuptor 15-20 minute la foc potrivit. Puneti patrunjel tocat fin.

    Pofta buna Evelor, si La multi ani! Floricelelor
  •  
    • 2 mesaje
    14 Apr 2006, 17:41
    0 0
    caracatita sau calamarul se fierb in lapte pana se inmoaie iar dupa le prepar ori in salate ori cu musdei de usturoi.baby octopusy se prajesc pe gratar (ies )super
  •  
    • 1 mesaje
    21 Apr 2006, 16:02
    1 1
    Buna sunt Steluta si as avea si eu o intrebare dc ma poti ajuta. Am inteles faza cu gatitul dar acum as vrea sa stiu cum iti poti da seama daca respectivii creveti sunt proaspeti ,mie mi-a trimis mama din Spania in punga termica congelati si eu urmez sa-i prepar dar as vrea sa stiu si eu pentru cultura mea generala cum mi-as putea da seama daca sunt proaspeti adica sa nu fie stricati. Cei pe care mi i-a trimis mama nu par a avea vreo problema arata destul de bine numai ca au o "fata" de-ti vine sa o iei la fuga Bun cam asat a fost intrebarea mea in mare parte,iti multumesc si sper sa ne auzim pe forum ,sunt noua intrata si eu si sper sa avem ce discuta. Merci!!!!