mancarea la pachet

  •  
    • 18 mesaje
    24 Mar 2004, 17:14
    0 0
    As dori cateva idei pentru pregatirea "pachetelului" zilnic. Sotul meu imi spune ca s-a saturat de eternul sandwich (oricat de imaginativ i-l pregateam) si prefera sa nu manance nimic pana seara cand deseori e prea obosit sa-i mai fie pofta de mancare. Din pacate slujba lui nu-i permite sa plece in pauze si nici sa-si incalzeasca mancarea.
  •  
    • 111 mesaje
    24 Mar 2004, 20:25
    1 0
    in cutii de plastic, care se gasesc la supermarket, pui in una salata de ce vrei tu, friptura la tava,snitel,gratar,etc. sa aiba doar spor la carat. eu asa mai fac cu sotu'.
  •  
    • 296 mesaje
    30 Mar 2004, 13:34
    1 0
    e buna ideea cu casoletele, poti sa-i pui cartofi natur cu branza si un fruct; saratele, covrigei de casa, placinte (branza, ciuperci, carne), icre cu salata verde, pasta de peste cu salata verde, zacusca (poate fi si de cumparat), ciuperci cu diferite sosuri; ia si tu o carte de bucate, frunzareste-o si vezi ce ar putea merge, sa-i si placa si numai tu stii ce-i place;
    eu azi mi-am luat la mine branza cu ridichii si o chifla graham, stii cu ce pofta am mancat? parca la serviciu mancarea are alt gust; bafta
  •  
    • 296 mesaje
    30 Mar 2004, 13:35
    2 0
    stii ce, cand ti-e foame de vezi stele verzi e buna si mancarea neincalzita, eu stiu asta foarte bine; daca e la temperatura camerei, e buna;
  •  
    • 360 mesaje
    30 Mar 2004, 16:48
    1 0
    Asa e, si eu sufar de obsesia sandwich-urilor care parca au toate deja acelasi gust (de cati ani servesc pachete cu tartinute!!! ), asa ca m-am reprofilat pe caserole cu diverse- orez cu pui,friptura, salata orientala, chiar si omleta! Si eu lucrez intr-un birou simandicos, dar atat timp cat nu miroase urat, e treaba mea ce mananc!
  •  
    • 1118 mesaje
    31 Mar 2004, 04:06
    0 0
    Eu pt maine de ex mi-am pregatit o salata de ton: o conserva de ton in apa sau ulei cum o gasiti, un ou fiert tare(il zdrobiti cu furculita) si maioneza vreo lingura. Amestecati toate alea si iese o salatica tare buna. Mi-am mai luat si niste paine langa si o rosie si gata (eu sunt la dieta pe puncte). Oricum cu salata asta iese un sandwich f. bun. Sotului meu ii pun in caserole de plastic unul din felurile de mancare pe care le-am gatit in week-end. De ex. am facut lasagna cu carne de pui si ciuperci, mancare de masline si o mancare de naut o bunatate. Pusi.
  •  
    • 161 mesaje
    31 Mar 2004, 11:54
    0 0
    pai m-ai ucis, eu nu stiu sa fac lasagna,ciuperci cu masline,salata de naut, etc.ma inveti? te rog, macar lasagna!
  •  
    • 9835 mesaje
    31 Mar 2004, 15:02
    0 0
    Draga Holly, intreba-te totusi daca nu cumva "stapanul casei" s-a plictisit de sandvisuri si mananca in oras fara sa iti spuna. Asta nu pt. ca te-ai putea supara ca in acest fel cheltuie ceva mai mult, ci doar pentru ca nu vrea sa te raneasca, refuzandu-ti gestul amabil de a te ocupa de pachetul lui.
    (Barbatii au uneori o minte mai incalcita decat femeile.)
  •  
    • 1118 mesaje
    2 Apr 2004, 02:29
    2 1
    Am o carte cu retete italiene si tot ce am incercat e tare bun.
    Deci:
    Lasagna de pui:
    vreo 9 foi de lasagna, 1 ceapa rosie taiata fin,100 g ciuperci taiate lamele,1 catel de usturoi (zdrobit),350 g piept pui sau curcan taiat in cuburi,150ml vin rosu diluat in 100ml apa(eu n-am pus vin am avut otet balsamic din vin rosu si am pus putin ca sa nu fie chiar apa chioara), 250g de sos de rosii gros, deci nu chiar bulion ci mai degraba suc de rosii dar mai gros,1 lingura de zahar.
    Sos bechamel:75 g unt,50 g faina, 1 ou batut,600 l lapte, 75 g parmesan, Sare si piper.
    Punem putin ulei intr-o tigaie si agaugam ceapa si usturoiul (lasi 3-4 min) apoi ciupercile si puiul si amestecam incontinuu alte 4-5 minute pt a auri carnea pe toate partile. Adaugam vinul si lasam sa fiarba incetisor vreo 5 min.Punem sosul de rosii si zaharul si mai lasam pana carnea e complet fiarta. Sosul trebuie sa fie gros dar ramanand totusi lichid(deci sa curga ). Sosul bechamel:se topeste untul, adaugam faina si amestecam putin apoi tragand de pe foc cratita punem laptele incetisor (ca sa nu se faca cocoloase) si punem din la fiert pana se ingroasa.Lasam sa se raceasca putin si adaugam oul batut, jumatate din parmesan sare si piper (eu am pus si putina Vegeta). Foile de lasagna se fierb dupa indicatii.Ungem cu unt o forma rezistenta la foc si punem 3 foi,punem jumatate din amestecul cu carne apoi alte 3 foi s.a.md. Peste ultimele 3 foi turnam sosul bechamel si pudram cu restul de parmesan. Punem in cuptorul preincalzit vreo 30-40 minute pana sosul becahmel se aureste.
    Pofta buna!
  •  
    • 1118 mesaje
    2 Apr 2004, 02:57
    0 0
    Mancarea de naut:
    intr-o tigaie punem ulei apoi o ceapa mijlocie tocata marunt,un catel de usturoi si un ardei rosu taiat lamele. Prajim amestecul 3-4 minute, pana se inmoaie legumele. Adaugam 200g de (reteta e cu jambon de Parma) dar merge si un kaizer, bacon afumat, taiat cuburi. Lasam inca 5 minute sau pana jambonul isi schimba putin culoarea. Adaugam 400 g de naut fiert in prealabil si amestecam lasand alte 2-3 min. asfel incat amestecul sa fie cald. Presara-ti cu patrunjel verde tocat marunt. E o mancare tare, tare gustoasa. Daca va place mai picant pune-ti si un ardeias usturat taiat marunt.