ciorba de fasole pe ciolan

  •  
    • 575 mesaje
    20 Feb 2004, 18:26
    0 0
    Lamuriti-ma si pe mine cum se face ciorba asta... E specifica Ardealului (eu de acolo provin) si se face cam asa: se pune fasolea la inmuiat de cu seara, a doua zi impreuna cu ciolanul (si sare, piper) se pune la fiert. La final se pune "rantasul" preparat din lapte proaspat, iaurt(sana, chefir etc), smantana si faina, toate acestea omogenizate . Si iese asa numita "fasole cu lapte" ii ziceam noi, de se mananca cu ceapa rosie taiata felii in farfurie. Dar am incercat si n-are nici un... gust asa. Poate ma ajutati voi. Mersic.
  •  
    • 361 mesaje
    20 Feb 2004, 22:34
    0 0
    Aici chiar ca sunt ca musca in.....
    dar ma gandeam, daca ai fi pus si niste legume, ceapa, ardei gras, morcovel, o rosie....incearca si asa si vezi.
    Oricum poate posteaza cineva mai "avizat" si te lamureste mai bine, ca eu am abia 1 an jumate de "gospodarit si bucatarit" dar asa prin incercari am reusit.
  •  
    • 8 mesaje
    26 Mar 2004, 09:54
    0 0
    Eu o fac asa. Fierb ciolanul. In alta oala prajesc putin 1-2 linguri de faina, pun ceapa fin tocata si boia dulce. Sting cu apa in care a fiert ciolanul. Pun boabele muiate minim 4 ore si le fierb. La sfirsit pun ciolanul, dau un clocot cu putin bulion. Dupa ce sting focul pun patrunjel, tarhon in otet si mujdei de usturoi. Nu dreg cu lapte sau smintina dar se poate si asa. Este delicioasa.
  •  
    • 562 mesaje
    26 Mar 2004, 11:04
    0 0
    Zidulet si eu sunt jumatate din ardeal, dar sa stii ciorba de fasole o fac ca la Bucuresti. Am invatat de le mama care este o bucatareasa exceptionala. Hai sa-ti spun cum.
    Pun fasolea la fiert fara sa o las in apa la inmuiat. Dupa ce da de cateva ori in fiert, pun ciolanul, dar taiat frumos bucatele. Cand aproape s-au fiert, pun ceapa taiata marunt si morcovi taiati mai mari, plus rosii curatate si taiate aproape suc, cu o lingura si ceve de bulion. Dupa ce se fierb toate, pun marar. Este o nebunie.
    Si dupa cum vezi este si sanatoasa. Numai pe baza de fiert.
    Sa faci si sa-mi spui cum este.
    Pupici
  •  
    • 562 mesaje
    26 Mar 2004, 11:06
    0 0
    Zidulet si eu sunt jumatate din ardeal, dar sa stii ciorba de fasole o fac ca la Bucuresti. Am invatat de le mama care este o bucatareasa exceptionala. Hai sa-ti spun cum.
    Pun fasolea la fiert fara sa o las in apa la inmuiat. Dupa ce da de cateva ori in fiert, pun ciolanul, dar taiat frumos bucatele. Cand aproape s-au fiert, pun ceapa taiata marunt si morcovi taiati mai mari, plus rosii curatate si taiate aproape suc, cu o lingura si ceve de bulion. Dupa ce se fierb toate, pun marar. Este o nebunie.
    Si dupa cum vezi este si sanatoasa. Numai pe baza de fiert.
    Sa faci si sa-mi spui cum este.
    Pupici