cum sa imi deschid culoarea parului?

  •  
    • 4 mesaje
    9 Mai 2011, 14:43
    20 13

    buna! sunt bruneta, m-am vopsit in martie, acum 2 luni, dar as vrea k in timp sa mi deschid culoarea parului, insa fara sa-l ard, pentru ca e ondulat si il indrept desctul de des cu placa, si, in plus, e foarte rar si putin despicat la varfuri...as vrea ca treptat sa l deschid din ce in ce mai mult, pana la blond...ce ma sfatuiti sa incerc?

  •  
    • 1166 mesaje
    9 Mai 2011, 15:24
    5 4

    nu prea ai ce sa-i faci..sa-l lasi sa creasca eventual. poti sa-l decapezi dar negrul nu prea iese nici cu decapant..acum daca l-ai facut o singura data cu vopsea neagra ai mai multe sanse sa-l decolorezi...acum depinde si ce vopsea ai folosit..daca te-ai facut cu vopsea profesionala sansele cresc..daca te-ai facut acasa cu vopsele din comert e mai greu..sunt multe dintre ele care contin silicon..ceea ce face aproape imposibila decaparea. ultima varianta si cea mai nefericita este sa-l decolorezi cu peroxid dar asta ti-ar distruge parul complet...sau sa-l speli fff des cu un sampon dur care ti-ar distruge poate in aceeasi masura parul. cam astea sunt optiunile.

  •  
    • 94 mesaje
    10 Mai 2011, 10:11
    2 0

    Poti renunta la negru,ai nevoie de un profesionist bun,se fac decolorari usoare,se trateaza parul,vei ajunge probabil pentru inceput la un ciocolatiu,daca esti din Bucuresti iti pot recomanda pe cineva,multa bafta

  •  
    • 4 mesaje
    10 Mai 2011, 12:48
    4 1
    sunt din timisoara. am parul deja lung,si am folosit vopsea de la palette,m am vopsit acasa. asta s-a intamplat de 3 ori, deci cred e destul de greu sa-l scot din par...iar culoarea mea naturala e tot brunet, destul de inchis; da, as vrea treptat, sa l fac ciocolatiu si apoi mai vad eu...pt ca de brunet m am saturat! nu stiam insa ca brunetul nu iese la decapaj...pt ca decolorare nu as incerca, am parul ffffff rar ( nu stiu ce masca de regenerare sa mai folosesc...
  •  
    • 1166 mesaje
    10 Mai 2011, 14:15
    4 1

    uite..poti face asa...il decapezi si mai scoti ceva ceva din vopseaua aia neagra .cat iese (din cate stiu palette nu contine silicon)...apoi il lasi cam 2-3 saptamani si apoi il vopsesti cu o nunta deschisa...o nunta de blond ceva..nu pune saten sau castaniu pt. ca dupa decapat parul e ff poros si trage multa culoare...probabil dupa toata operatiunea asta o sa ramai cu o nuanta de castaniu ceva...mai repeti operatiunea de voptise cam la o luna sau la cat iti permite parul. o sa vezi si tu cam in ce stadiu ramane. oricum nu ar trebui sa se deterioreze iremediabil. asa incet incet o sa-l deschizi... il tratezi cu ceva masti profesionale sau cu ulei de cocos ca sa-si revina..

     

  •  
    • 4 mesaje
    10 Mai 2011, 19:22
    3 1
    si daca doar il decapez pez, fara vopsire, pot sa l decapez acasa?? nu as vrea sa cheltui milioane...
  •  
    • 1166 mesaje
    10 Mai 2011, 21:19
    3 2

    poti sa-l decapezi acasa dar nu stiu unde poti gasi decapantul...saloanele nu cred ca vand...poti sa-l cumperi pe net..asta sigur...sper sa te descurci. daca decizi sa te faci singura acasa citeste cu atentie instructiunile...aplica decolorantul mai intai pe lungimea parului si apoi la radacina daca este nevoie

  •  
    • 4 mesaje
    11 Mai 2011, 13:06
    1 0
    ok, o sa caut pe net decapant! mersi mult pt ajutor!
  •  
    • 1 mesaje
    6 Iul 2011, 15:13
    2 1

    buna..am si eu o intrebare..am fost bruneta..si acum as vrea sa`mi deschid nuanta parului..spre un caramel..la salon am incercat..si mi`a zis ca nu face decapas si nici decolorare pt ca`mi stric parul..si mi`a aplicat direct vopseaua..si a iesit jumate caramel,jumate brunet...am auzit de la o prietena ca daca iti aplici cel mai deschis blond,ti`se deschide nuanta parului...este adevarat?

     

  •  
    • 29 mesaje
    9 Iul 2011, 12:13
    1 3

    poi eu am fost bruneta 3ani si mam gandit sa ma decolorez in final am un blond inchis la radacina si la varfuri un blond deschis,parerea mea e sa nuti distrugi parul.eu mam decolorat prima data cu decobess da nu mia iesi bine am mai incercat sa ma vopsesc cu nuante mai deschise si in final dupa 4 luni mam decolorat cu pudra de la kallos,si mia iesit un blond deschis de,, pui galben,,

  •  
    • 29 mesaje
    13 Iul 2011, 00:15
    2 0

    Cam acelasi lucru vreau si eu , sa ajung la un blond caramel gen cel de aici http://www.louloumagazine.com/english/beauty/article.jsp?content=20090921_142731_4444  ,insa sunt satena, nici inchis nici deschis, nush ce sa fac?! sunt vopsita acum.  Ma gandeam sa aleg un blond ffff deschis pentru a-mi iesi asa? sau sa iau chiar blond caramel? nu cred k mi-ar prinde culoarea aceia asa cum trebuie....

    Si inca ceva dak am sprancenele negre cum le fac sa fie maro?! http://www.facebook.com/media/set/?set=a.210401208999469.56297.100000887742560#!/photo.php?fbid=219143274791929&set=a.210401208999469.56297.100000887742560&type=1&theater CAM ASTA E CULOAREA MEA ACUM SI SUNT CEA CU ROCHITA LUNGA ROZ. ASTEPT SFATURILE VOASTRE VA ROG MULT:*:*:*

     

  •  
    • 29 mesaje
    13 Iul 2011, 00:16
    0 0
    referitor la deschiderea parului si eu am auzit k cu decapaj e cel mai ok, eu m-am decolorat in trecut iar efectu a fst dezastruos
  •  
    • 1166 mesaje
    13 Iul 2011, 06:18
    2 0
    la tine merge facut un decapaj...daca il foto esti vopsita iar parul tau natural e mai deschis la culoare atunci o sa-ti scoata toata culoarea din par iar apoi te poti vopsi cu o culoare foarte deschisa .
    daca parul tau natural e mai inchis decat cel din foto atunci continua sa te vopsesti in nuante deschise pana ajungi la culoarea dorita
  •  
    • 29 mesaje
    13 Iul 2011, 11:33
    2 0
    Ms mult, Heba. E mai inchis parul meu natural, pai si sa ma vopsesc cu o culoare la fel ca cea pe care mi-o doresc sau sa-mi iau unblond f deschis?! Intr-un final cred k voi ajunge la coafor am gasit o oferta si m-ar duce la vreo 70lei, numai k mi-e cam frica si nu am f mare incredere deoarece niciodata nu mi-a iesit ce am cerut.
  •  
    • 1166 mesaje
    13 Iul 2011, 12:55
    1 0

    eu zic sa-ti deschizi parul treptat pt. a nu-l agresa prea mult. aplica acum un blond foarte deschis si vezi ce iese..daca nu se deschide cat trebuie, luna viitoare mai incerci odata. cand parul ajunge la o nunata de blond apoi poti sa ii aplici culoarea dorita...

  •  
    • 1 mesaje
    19 Feb 2012, 16:29
    14 2
    Buna fetelor!!..am si eu o rugaminte la voi daca puteti sa ma ajutati cu un sfat sau sa imi recomandati ceva..Vreau sa imi deschid parul spre o culoare ciocolatie..dar am fost vopsita vreu 2ani jum la rand numai bruneta...iar de vara trecuta adica de aproximativ 10 luni nu m-am mai vopsit deloc si mi s-a mai deschis parul...as vrea daca stiti sa imi recomandati si mie cu ce vopsea sa ma vopsesc sau ce ar trebui sa fac ca sa il mai deschid pana la ciocolatiu...la coafor e foarte costisitor..Multumesc!:*
  •  
    • 9 mesaje
    31 Oct 2013, 16:13
    3 2
    Buna fetelor,am si eu o problema,am fost blonda cativa ani buni dupa care am decis sa nu ma mai fac pentru ca parul meu se deteriorase groaznic desi ma faceam in coafor si foloseam fel si fel de tratamente si masti profesionlale si naturiste,asa ca am incercat un rosu aprins care bineinteles a prins foarte greu pe blondul care il aveam,cu timpul devenise roz si nu era ceea ce eu imi doream,asa ca am schimbat culoarea,mi am facut un ciocolatiu care intradevar a prins bine peste rozul acela,cu timpul s a dus si acesta si am un castaniu deschis,dar jumatate din parul meu inca este afectat de la blondul acela si nu as vrea sa tund atat de mult din el,culmea e ca vreau sa imi deschid iar parul sa ajung din nou la blond,e culoarea care ma caracterizeaza cel mai bine si nu stiu cum sa fac asta ca sa nu imi stric parul mai rau de atat,ma poate ajuta cineva care lucreaza in domeniu sau care a incercat macar schimbarile care le-am facut eu?Multumesc
  •  
    • 46 mesaje
    20 Nov 2013, 00:51
    5 1
    Eu m-am decolorat cu COLOR OFF ,ESTE UN DECOLORANT RUSESC CE NU CONTINE AMONIAC, sunt foarte multumita, il recomand, chear nu mi-a ars parul si nu credeam ca este posibil!!

    L-am gasit aici: https://www.facebook.com/ColorOffDeLaEstelProfessional
  •  
    8 Ian 2015, 14:06
    0 0
    incearca pudra de deschidere a culorii parului de la Revlon http://www.cosmeticeprofesionale.ro/produse/blonde-up-gentle-powder-pudra-pentru-deschiderea-culorii/3324 dupa care laptele de la Revlon http://www.cosmeticeprofesionale.ro/produse/anti-porosity-milk-tratament-de-protectie-inainte-si-dupa-serviciile-chimice/3326 ca sa nu ti se arda parul. Acesta din urma se poate folosii atat inainte cat si dupa