zineryt-cum il folosesc?

  •  
    • 541 mesaje
    2 Mai 2005, 01:12
    1 0
    Buna. as vrea sa adresez cateva intrebari fetelor care au folosit ZINERIT. eu am tenul mixt(f gras pe frunte, normal pe obraji, cu cosulete multe pe frunte si barbie) si as vrea sa incerc acest tratament despre care am auzic ca este f bun. dar as vrea sa stiu cum trebuie folosit. cand se aplica?dupa demachiere? se demachiaza doar cu demachiant crema sau pot folosi si unul face wash? mai aplic tonic? ce crema de fata sa folosesc? pot folosi gelul metifiant pe care il am acum sau o sa am nevoie de ceva mai gras?
    va rog mult, daca ati folosit, spuneti-mi exact care sunt pasii de urmat si cu ce cosmetice il asociati voi?
    mersi mult de tot!
  •  
    • 1090 mesaje
    2 Mai 2005, 14:49
    0 1
    1.il aplici mereu dupa demachiere, fireste, pe fata perfexct curata.
    2.poti folosi ce demachiant vrei tu.
    3.de tonic sa nu uiti niciodata. Multa lume il ignora, dar e important tonicul.
    4.ai nevoie si de o crema hidratanta, (atentie, nu grasa, cum ziceai tu), ca zinerytul usuca un pic pielea, daca faci exces (ca mine) Nu stiu ce crema sa iti recomand, in orice caz, una foarte usoara…eu as incerca ceva de la Elmiplant, este ceva cu vitamina c si si cimbrisor. Sau habar n-am
    5.la punctu cinci, adaug si eu o intrebare: ma dau cu crema, si apoi aplic zinerytul?
    sau aplic zinerytul, stau un pic si apoi crema?
    aici nu mi-i mie clar
    mi-i clar insa ca am nevoie de crema, da nu stiu care peste care s-o pun.
    6.ce gel matifiant ai tu? De la ce firma? Are efect?
  •  
    • 354 mesaje
    2 Mai 2005, 15:00
    0 0
    Mai intai aplici zinerytul si cam la interval de jumatate de ora,ora aplici crema.In nici un caz inainte ca nu mai are nici un efect.
  •  
    • 1090 mesaje
    2 Mai 2005, 15:03
    0 0
    thank iu, symlove
  •  
    • 541 mesaje
    2 Mai 2005, 15:52
    0 1
    eu am gel matifiant de la body shop, ala cu tee tree. sunt multumita, dar cam usuca, asa ca seara dau cu ceva mai hidratant ca sa compensez.

    deci, demachiant, apoi zynerit, apoi crema. dar tonicul cand? inainte sau dupa zynerit?
    va multumesc mult!!
  •  
    • 354 mesaje
    2 Mai 2005, 16:17
    1 1
    Mai Adeea esti culmea!CUm Dumnezeu sa te dai cu lotiune tonica dupa zineryt?Nu e logic ca il indepartezi daca dai cu lotiunea?Deci
    1)Demachiant
    2)Lotiune tonica(ideal fara alcool)
    3)Zineryt
    4)La jumatate de ora o ora crema hidratanta non-comedogena(ideala e Ictyane)
  •  
    • 303 mesaje
    2 Mai 2005, 19:48
    0 1
    Nu e necesar sa-ti dai de fiecare data cu crema hidratanta. Foloseste numai daca e nevoie, daca intr-adevar iti usuca fata. Eu am CleanAc (Avene), mi se pare mai potrivita decat Ictyane, dar o folosesc numai la nevoie. Nu-mi place sa pun crema hidratanta peste cea de tratament, sa nu-si piarda din eficenta.
  •  
    • 541 mesaje
    3 Mai 2005, 02:18
    0 0
    ok. mersi mult de tot de raspunsuri. sa mi-l iau si eu in curand. dar, sa mai intreb ceva: e posibil ca in primele zile cand il folosesc sa imi apara o "explozie" de cosuri? stiu ca uneori se poate si asta, si vreau sa fiu pregatita moral...
    mersi
    va pup
  •  
    • 1090 mesaje
    3 Mai 2005, 13:02
    0 1
    adeea draga, faza cu explozia de cosuri ar cam fi exclusa la zineryt, ca e alcool, erytromicina si zinc, care vindeca instant, fara alte manifestari. in principiu.
    cind am inceput cu zineryt, adica acum doua saptamini, aveam multe probleme pe fatza, nu stiu de ce imi aparusera asa multe cosuletze, insa cind am pus zineryt s-au amplificat, s-au facut si mai urite, in loc sa se vindece, s-au facut horror pentru citeva zile. nu detaliez dar mi-am zis ca e numai o etapa si ca va trece, ceea ce s-a si intimplat. acum mi-e fata foarte curata.
    si poate a fost numai o coincidenta, ca nu mi s-a mai intimplat asa ceva de atunci.
    asa ca nu ai de ce sa iti mai faci probleme. nu sunt motive sa apara efecte secundare, in afara de uscarea pielii (la mine e manifesta si destul de dura, dar rezolv cu crema hidratanta).
    asa ca ia-ti produsul cit mai repede , ca sa te vindeci cit mai repede
    succes.
  •  
    • 541 mesaje
    3 Mai 2005, 21:56
    0 0
    va multumesc mult de tot. azi am luat. sper sa fie Ok, ca m-am saturat de cosuri.nu am avut toata adolescenta cat am acum. o sa continui cu crema matifiant body shop/bioten elmiplant si face wash avon. trebuie doar sa caut un toner fara alcool, ca ce aveam eu are.
    va pup, si va raman datoare
  •  
    • 664 mesaje
    3 Iul 2005, 13:58
    0 0
    E deschis demult subiectul dar am nelamuriri.
    Folosesc Zyneritul de aproape o luna.Recunosc spasita ca nu am folosit crema hidratanta pt ca mi s-a parut ca nu e nevoie.Nu mi-a uscat fata deoarece am tenul f gras si lucios.La inceput mi s-au agravat cosuletele mici de pe pometi dupa ce s-au vindecat acestea a luat-o razna pielea de pe nas.
    Ce vroiam sa va intreb e daca as putea avea fericirea sa scap de cosurile negre si porii dilatati de pe nas.Ma gandesc ca dupa explozia de pe nas o sa ramana pielea curata acolo.Scuze daca suna stupid intrebarea.
    Si vroiam sa va intreb daca efectul Zyneritului dureaza...?
  •  
    • 242 mesaje
    18 Feb 2008, 22:31
    0 0
    Am 18 ani si sunt satula de cosuri pe fatza mai ales pe frunte... am auzit despre solutia zineryt ca e buna ..poate sami spuna cine pasii cum trebuie urmati...si chiar trece definitiv sau doar ptr o perioada?
  •  
    • 518 mesaje
    19 Feb 2008, 10:32
    0 0
    si eu am folosit zineyt. mi s-a parut foarte bun. am ramas cu aceasta impresie, ca e unul dintre cele mai bune produse folosite de mine impotriva cosurilor (alaturi de Retin-a). eu ma demachiam, ma stergeam cu lotiune tonica. stateam vreo 20 de minute si apoi aplicam zineryt-ul. cu crema hidratanta ma dadeam cam dupa 4 ore, dar dupa ce ma demachiam in prealabil. a durat ceva ceva efectul. dar n-as putea sa-ti spun cat. probabil jumatate de an, un an.
  •  
    • 1144 mesaje
    19 Feb 2008, 11:55
    0 1
    Si eu sunt foarte multumita de Zineryt, e cel mai produs anticosuri pe care l-am folosit vreodata. Am avut probleme foarte mari cu acneea inca din adolescenta, asa ca folosesc Zineryt de ceva timp. Mai fac pauze de 1-2 sapt, ca sa mai las pielea sa respire, apoi reiau tratamentul. Pana acum, de vreo 2 sau 3 ori am facut o pauza mai mare, cam de 1-2 luni si, cand reluat tratamentul, primele saptamani mi-a reactionat foarte urat pielea, in sensul ca s-au inmultit cosurile. Nu stiu din ce cauza se intampla asta, insa am insistat cu Zinerytul si, dupa o perioada, pielea s-a curatat. Mie una nu mi se pare ca mi-a tratat acneea, doar mi-a tinut-o sub control. Pt ca atunci cand faceam pauza, cosurile imi reapareau. Acum fac iar o pauza de vreo 2 sapt, cosurile inca n-au aparut pe toata fata, sper sa ma fi vindecat de acnee.
  •  
    • 1144 mesaje
    19 Feb 2008, 11:59
    1 0
    Intr-adevar, usuca tare pielea, asa ca e bine sa folosesti si o crema hidratanta. Eu il aplic pe pielea perfect curata, dupa ce m-am spalat cu gel de fata. Nu-mi prea place sa aplic si crema peste el, insa uneori chiar trebuie s-o folosesc, ca ma ustura pielea de cat e de uscata. Nu-mi place sa aplic si crema peste el, deoarece, peste cateva ore, pielea mi se ingrasa foarte tare si luceste.
  •  
    • 2 mesaje
    16 Mar 2008, 00:37
    0 0
    si eu folosesc zineryt.. de 2 zile.. dar nu am aplicat niciodata crema peste zineryt.. ci asteptam cateva ore.. ma clateam pe fatza... apoi ma dadeam cu crema... acum m`am lamurit.. va multzumesc

    .. am o nelamurire.. stie cineva daca, crema de la garnier.. cea pt piele uscata(varianta galbena) poate fi folosita in timpul tratamentului cu zineryt??

    ahh.. si vreau sa stiu daca ma pot da cu fond de ten pe parcursul tratamentului..

    va multzumesc anticipat ><
  •  
    • 1767 mesaje
    16 Mar 2008, 13:20
    0 0
    Crema Garnier...renunta la ea. Daca faci tratament nu folosi orice crema de duzina, ia ceva din farmacie(Avene, Vichy, Galenic, Uriage, etc).
  •  
    • 1144 mesaje
    17 Mar 2008, 01:45
    0 0
    Da, cred ca te poti da si cu fond de ten in timpul tratamentului. Ei spun ca Zyneritul se aplica pe pielea curata, inaintea machiajului. Deci, dupa ce l-ai aplicat si l-ai lasat sa intre bine in piele, te poti machia ca de obicei.
    Acum nu mai folosesc Zynerit, am trecut la Bioderma. Nu stiu daca Zyneritul mi-a tratat acneea (l-am folosit continuu timp de vreo 2 ani si ceva), sau crema asta e chiar buna, insa tenul meu arata foarte bine. Nu e perfect, inca am cateva cosuri din alea mari si nasoale, insa fata de cum eram acum 2-3 ani, e o diferenta enorma.
    Daca ai probleme mari cu acneea, ai putea incerca sa folosesti si tu Bioderma peste Zynerit. E putin grasa Bioderma, asa ca ma gandesc ca ti-ar fi tocmai buna din moment ce Zynerit usuca pielea ca naiba.
  •  
    • 175 mesaje
    17 Mar 2008, 08:21
    1 0
    Fetelor eu ma lupt inca cu acneea de vreo 6 ani la mine e pe baza hormonala.E drept ca nu mai am asa pusee.Va sfatuiesc sa aveti grija atat cu Zyneritul, cat si cu celelalte solutiii antiacnee, deoarece pielea poate deveni sensibila, uscata pe alocuri, cu roseata.
    E un risc la care va expuneti, efectele apar in decurs de cateva luni, ani.
    Am folosit cam tot ce se recomanda in astfel de cazuri, inclusiv solutia asta.
    Daca ar fi sa dau timpul inapoi clar nu mi-as mai agresa fata cu ele.
    Folositi produse dermo-cosmetice sau profesionale.Investiti intr-o crema si toner bun si gelul de curatare e foarte important.Incercati sa va alimentati cat mai corect, in unele cazuri sunt strans corelate.Folositi masti cu argila, ceai de musetel pentru calmare, o crema hidratanta, feriti-va de soare in perioada in care utilizati Zyneritul, cumparati ser sau crema cu vitamina C pentru regenerare si vindecarea petelor si semnelor de la acnee, laserul cosmetic e extrem de bun pentru grabirea vindecarii cosrurilor dupa tratamentul cosmetic.
  •  
    • 4 mesaje
    17 Mar 2008, 10:41
    1 0
    sfatul meu e sa incerci prousele de la clinique.au tratamente ptr acnee sau cosuri,sunt foarte bune sunt produse naturale dar chiar isi fac efectul cunosc pers care le-a folosit si acum nu mai are probleme cu tenul.zineryt-ul poate face bine sau nu depinde ce fel de ten ai,lucrez in cosmetica si crede-ma ca am vazut super multe fete cu probleme .sunt pareri impartite cu zineryt-ul merita sa incerci produsele de la clinique daca respecti cei trei pasi o sa ai si rezultate bune.