Retete delicioase care NU INGRASA!

  •  
    • 471 mesaje
    24 Iun 2008, 19:13
    1 0
    Hai Evelor sa ne mai indulcim chinul
    Ziceti aici toate retetele delicioase care nu ingrasa Si eu le zic pe ale mele! Am cateva care sunt extraodrinare...si cu PUTINE CALORII!
  •  
    • 471 mesaje
    24 Iun 2008, 19:16
    0 0
    Una dintre retetele mele preferate ar fi: Conopida cu iaurt si cu marar! E super... Cel putin eu o ador! Deci: se fierbe conopida... dupa ce s-a fiert o maruntiti, se pune marar in functie de cat de tare vreti sa se simta gustul si se pune iaurt degresat! E beton!
  •  
    • 471 mesaje
    24 Iun 2008, 19:23
    0 0
    Si ar mai fi o reteta pe care am bagato la cuptor de 10 minute..Piept de curcan cu legume. Se taie bucati medii de carne de pui sau curcan,2 dovlecei mici,o vanata,2 ardei grasi,o ceapa,o rosie(daca vrei),2 morcovi mici(sau unul mare),putina gulie,patrunjel(radacina),ardei iute...(puteti sa mai puneti si alte legume in afara de cartofi) se toaca cubulete totul. In vasul sau tava unde faceti puneti ceapa tocata(una)apoi puneti jumatate din legume... puneti carnea.. si puneti si restul legumelor. Deasupra puneti ardei iute,patrunjel tocat si marar(mararul il puteti pune si inauntru)si un pahar de apa..Trebuie sa fie acoperite cu ceva.. sa nu intre aer ca sa se inabuneasca .. Apoi le puneti la cuptor cam o ora si ceva pana vedeti ca e gata. E super!!!
  •  
    • 471 mesaje
    24 Iun 2008, 19:24
    0 1
    O gustarica ar fi si castraveti cu iaurt si cu marar. Se face la fel ca si conopida de mai sus dar nu se fierb castravetii Nu prea tine de foame dar e foarte buna la gust!
  •  
    • 3248 mesaje
    24 Iun 2008, 22:41
    0 0
    Doar limitand drastic consumul de paine sau renuntand de tot la ea si folosirea unor cantitati cat mai mici de ulei la gatit,evitand prajelile,orice mancare ai gati,te privezi de o cantitate considerabila de calorii si grasimi,aducand beneficii siluetei si mai ales sanatatii.Nu cred ca e necesar sa iti storci creierii cautand exclusiv retete dietetice,doar le adaptezi la stilul tau mai light si e ok.
  •  
    • 540 mesaje
    25 Iun 2008, 10:47
    0 0
    Diorkiss, cumva ai si tu dreptate.
    Dar e util sa mai auzi idei cand esti in criza de inspiratie. Plus ca atunci cand simti nevoia de "ceva nou", e mai bine sa intri pe un forum, sa culegi o reteta-doua, decat sa intri intr-un supermarket si sa culegi ultima aparitie de la Milka, de exemplu
    Mie retetele Rarysei mi s-au parut f. interesante, le voi pune in practica rapid.
  •  
    • 471 mesaje
    25 Iun 2008, 11:58
    0 0
    Mersi Alexa... m-am gandit eu ca va veti inspira din retetele mele
  •  
    • 339 mesaje
    26 Iun 2008, 15:04
    0 0
    Si mie imi suna bine
    Merci Rarysa
  •  
    • 2520 mesaje
    26 Iun 2008, 17:15
    0 0
    Eu nu prea gatesc dupa retete, cred ca nici nu am facut aceeasi mincare de doua ori , dar imi place ideea topicului ptr ca poate sa ne mai aminteasca de ingrediente de mult uitate.
  •  
    • 1519 mesaje
    26 Iun 2008, 19:10
    0 0
    ce parere aveti de uleiul de floarea soarelui presat la rece?Am colesterol f mare si o prietena mi-a spus ca nu contine grasimi saturate atat de mult ca cel dublu rafinat.O fi adevarat?
  •  
    • 2520 mesaje
    26 Iun 2008, 19:31
    0 0
    produsele vegetale nu au colesterol, deci nici uleiul de foalrea soarelui (dovleac, seminte struguri, masline, almonds, etc) indiferent de forma de presare nu contine colesterol.
  •  
    • 10816 mesaje
    27 Iun 2008, 17:17
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1924 mesaje
    29 Iun 2008, 10:39
    0 0
    pentru gatit eu folosesc ulei de palmier (care nu merge insa la salate, pentru ca trebuie topit)
  •  
    • 10816 mesaje
    29 Iun 2008, 19:19
    0 0
    Mesaj şters de administrator