Preot duhovnic in iasi...?

  •  
    • 119 mesaje
    14 Oct 2011, 23:10
    7 8

    Sper sa nu irit pe cineva, sunt cam noua pe aici, am considerat mai ok sa deschid acest topic aici decat la diete :P... Momentan locuiesc in iasi si caut un preot duhovnic, v-as fi extrem de recunoscatoare daca mi-ati recomanda pe cineva, daca nu e din Iasi macar sa fie din imprejurimi...Este atat de greu de gasit un preot cu adevarat preot care sa inteleaga fara sa tina morala, si mai ales fara sa se gandeasca la bani. Si calea catre Dzeu costa... De aseemenea daca stiti in ce biserici se tin slujbe de dezlegari!

     

    Multumesc frumos!

  •  
    • 320 mesaje
    14 Oct 2011, 23:58
    27 6

    Preotul Grigoras, de la biserica de pe Sararie, mai sus de Arcadia (nu prima biserica, ca nu e ortodoxa, ci a doua biserica, cred ca "Vulpe" i se mai spune) e un om extraordinar

  •  
    • 6 mesaje
    15 Oct 2011, 00:19
    37 12
    Preotul ADRIAN LACATUS de la biserica Sfantul Ciprian din Suceava este un om extraordinar, un bun ascultator si fatuitor. Eu l-am sunat cu o probleme tot pentru dezleare de farmece. Mi-a zis sa fiu atenta ca in termen de 7 zile o sa existe o schimbare si sincer iti spun ca dupa 3 zile chiar s-a produs o schimbare. Ti-l recomand cu cea mai mare caldura. Nici nu mi-a cerut bani....omul chiar nu e MATERIALIST...Daca vrei iti dau nr dansului, trmite-mi msg. O seara placuta
  •  
    • 6 mesaje
    15 Oct 2011, 00:22
    4 3
    Cumpara Acatistul Sfantului Ciprian....
  •  
    • 7967 mesaje
    15 Oct 2011, 09:22
    2 3
    Caryna, omul de care vorbesti este duhovnic sau oracol? Nu cred in preoti care deschid cartea, desfac farmece sau pot vedea viitorul.
  •  
    • 119 mesaje
    15 Oct 2011, 16:21
    5 6
    va multumesc pt sfaturi...voi incerca la preotul Grigoras...

    Caryna...am scris aici exact dupa ce am fost extrem de dezamagita de parintele Lacatus... citesc acastistul sf ciprian de aproape 40 de zile...am gasit site-ul bisericii sf ciprian si era acolo o optiune sa-l accesezi pe messenger pe parintele Lacatus. I-am trimis un email si mi-a rasp atat de rece, cumva sa-mi vad de treaba mea...mentionez ca e o pb grava de familie, si s-a exprimat de parca n-ar trebui sa-mi pese de familia mea, ca si cand fiecare e pt el si atat...cu precizarea ca daca vreau sa ma pomeneasca in slujbele de dezlegare sa-i trimit un acatist prin posta, prin urmare vrea bani si atat.... puteam sa-i scriu acastistul si pe email daca dorea sa-mi faca un bine, de ce prin posta!
  •  
    • 138 mesaje
    15 Oct 2011, 16:51
    10 14
    Nu mai aruncati banii pe fereastra. Ii puteti folosi intr-o maniera mult mai pragmatica. Nu exista farmece, un acatist nu te va ajuta cu nimic ......pur si simplu este vorba de autosugestie. Exact acelasi lucru cu efectul placebo in cazul medicamentelor.

    Ziceai ca ai probleme grave in familie. Sincer, nu stiu de ce natura sunt dar imi pot da cu parerea in doua, trei cazuri eventuale :
    1. te-a parasit sotul, are o amanta, etc..... Decat banii aruncati la biserica mai bine te intrebi de ce a facut-o si investesti in tine (coafor, un curs specializat, un spectacol, o ora la o sala de sport, etc..)
    2. ai pe cineva in familie foarte bolnav. Ii poti folosi sa platesti un medic, un tratament de calitate
    3. ai pb cu parintii, socrii, rudele. Discuta cu ei si arata-le ca esti o persoana adulta si deciziile tale sunt de respectat ....
    4. daca ai vreun complex, viciu peste care nu poti trece.....plateste un psiholog...
    lista poate continua.....
    Totul tine de autosugestie ....... si in plus traim in secolul XXI.....povestioarele cu blesteme, farmece si altele nu au ce cauta in viata de zi cu zi
  •  
    • 119 mesaje
    15 Oct 2011, 17:04
    12 3
    nu e chiar asa simplu cand vezi ca oricat de pozitiv incerci sa gandesti lucrurile merg din rau in mai rau si apoi gasesti si fel si fel de minuni prin casa dupa anumite "vizite", in cazul asta banii nu prea au sens...numai Dumnezeu mai poate face ceva!
  •  
    15 Oct 2011, 20:04
    3 3
    In primul rand parintele care il alegi sa iti fie duhovnic nu se cauta pe net!!!De ce?Pentru ca omul acela care te va ajuta pe tine ''sa colaborezi''cu Dumnezeu trebuie sa fie un om special,pe care l-ai vazut slujind,predicand si ajutand oamenii din parohia sa.Iti doresti un parinte duhovnic care sa nu te critice...gandeste-te ca de fapt Dumnezeu o face,caci preotul este mijlocitorul catre Domnul.Nu e cazul sa te panichezi daca iti da canon,daca te cearta sau te indeamna sa faci chestii pe care nu le-ai mai facut pana acum.Nu uita,el doar te va ajuta sa treci mai usor de hopurile din viata ta.Nu te grabi sa iti alegi un duhovnic care nu face decat sa te asculte.Eu cel putin am un duhovnic in care am o foarte mare incredere,este un om pe care il simt aproape de sufletul meu,care gaseste rezolvare la orice problema pe care o intampin si nu numai ca ma ajuta in mod constant dar imi ridica moralul chiar si atunci cand sunt echilibrata.De aceea zic sa iti cauti un duhovnic fara sa te gandesti ca este omul pe care il si platesti ca sa te asculte ci sa simti ca atunci cand primesti sfaturi de la el,primesti totul de la Dumnezeu!
    Doamne ajuta!
  •  
    • 119 mesaje
    15 Oct 2011, 20:26
    3 2
    Irispentrutotdeauna said:
    In primul rand parintele care il alegi sa iti fie duhovnic nu se cauta pe net!!!De ce?Pentru ca omul acela care te va ajuta pe tine ''sa colaborezi''cu Dumnezeu trebuie sa fie un om special,pe care l-ai vazut slujind,predicand si ajutand oamenii din parohia sa.Iti doresti un parinte duhovnic care sa nu te critice...gandeste-te ca de fapt Dumnezeu o face,caci preotul este mijlocitorul catre Domnul.Nu e cazul sa te panichezi daca iti da canon,daca te cearta sau te indeamna sa faci chestii pe care nu le-ai mai facut pana acum.Nu uita,el doar te va ajuta sa treci mai usor de hopurile din viata ta.Nu te grabi sa iti alegi un duhovnic care nu face decat sa te asculte.Eu cel putin am un duhovnic in care am o foarte mare incredere,este un om pe care il simt aproape de sufletul meu,care gaseste rezolvare la orice problema pe care o intampin si nu numai ca ma ajuta in mod constant dar imi ridica moralul chiar si atunci cand sunt echilibrata.De aceea zic sa iti cauti un duhovnic fara sa te gandesti ca este omul pe care il si platesti ca sa te asculte ci sa simti ca atunci cand primesti sfaturi de la el,primesti totul de la Dumnezeu!
    Doamne ajuta!

     

    Mai cauti si pe net, pt ca ma intereseaza sa gasesc un duhovnic care sa aiba har cu adevarat... sunt f multi preoti care sunt doar preoti si atat, cum altii sunt avocati, sau medici, unii mai buni, altii n-au nici o treaba cu ce fac...

    Caut duhovnic, nu un simplu preot...ma intereseaza sa fie un preot care sa stie sa asculte, care sa ma faca sa fiu deschisa fata de el... nu am sustinut nici o clipa ca vreau sa ma asculte si atat, mi se pare normal sa-mi dea canon cand e cazul...insa nu cred ca orice preot iti poate fi duhovnic, cum nu oricine iti poate fi prieten oricat de amabil ar fi... trebuie sa fie ceva la nivel senzorial care sa te apropie de persoana potrivita!

  •  
    • 6 mesaje
    16 Oct 2011, 02:21
    2 4
    salmarose said:
    Caryna, omul de care vorbesti este duhovnic sau oracol? Nu cred in preoti care deschid cartea, desfac farmece sau pot vedea viitorul.

    salmarose, preotul ADRIAN LACATUS este ortodox, NU DESCHIDE CARTEA, doar citeste Moliftele Sf. Vasile (adica blestemele Marelui Vasilie pentru cei ce patimesc dela diavoli si pentru toata neputinta, care se citesc numai de catre preot, in ziua Sfantului Vasilie, la slujbele de obste randuite, sau la orice alta neputinta grava).
     
    http://www.resurse-ortodoxe.ro/rugaciuni/moliftele-sfantului-vasile/

    Cauta in google si vei gasi doar cuvinte de lauda despre acest preot. O seara placuta
  •  
    • 6 mesaje
    16 Oct 2011, 02:24
    5 1
    clarisse.herisson said:
    Nu mai aruncati banii pe fereastra. Ii puteti folosi intr-o maniera mult mai pragmatica. Nu exista farmece, un acatist nu te va ajuta cu nimic ......pur si simplu este vorba de autosugestie. Exact acelasi lucru cu efectul placebo in cazul medicamentelor.

    Ziceai ca ai probleme grave in familie. Sincer, nu stiu de ce natura sunt dar imi pot da cu parerea in doua, trei cazuri eventuale :
    1. te-a parasit sotul, are o amanta, etc..... Decat banii aruncati la biserica mai bine te intrebi de ce a facut-o si investesti in tine (coafor, un curs specializat, un spectacol, o ora la o sala de sport, etc..)
    2. ai pe cineva in familie foarte bolnav. Ii poti folosi sa platesti un medic, un tratament de calitate
    3. ai pb cu parintii, socrii, rudele. Discuta cu ei si arata-le ca esti o persoana adulta si deciziile tale sunt de respectat ....
    4. daca ai vreun complex, viciu peste care nu poti trece.....plateste un psiholog...
    lista poate continua.....
    Totul tine de autosugestie ....... si in plus traim in secolul XXI.....povestioarele cu blesteme, farmece si altele nu au ce cauta in viata de zi cu zi

    EXISTA FARMECE......NICI EU NU AM CREZUT IN ELE PANA NU AM SIMTIT PE PIELEA MEA........ELE EXISTA CHIAR DACA NU CREZI.......O SEARA PLACUTA
  •  
    • 6 mesaje
    16 Oct 2011, 02:28
    8 3
    Daca nu ar exista farnece, nu ar mai fi nici rugaciuni pt dezlegare de farmece,blesteme.
    http://www.resurse-ortodoxe.ro/rugaciuni/moliftele-sfantului-vasile/
  •  
    • 3 mesaje
    23 Apr 2012, 10:10
    5 3
    caryna_one said:Preotul ADRIAN LACATUS de la biserica Sfantul Ciprian din Suceava este un om extraordinar, un bun ascultator si fatuitor. Eu l-am sunat cu o probleme tot pentru dezleare de farmece. Mi-a zis sa fiu atenta ca in termen de 7 zile o sa existe o schimbare si sincer iti spun ca dupa 3 zile chiar s-a produs o schimbare. Ti-l recomand cu cea mai mare caldura. Nici nu mi-a cerut bani....omul chiar nu e MATERIALIST...Daca vrei iti dau nr dansului, trmite-mi msg. O seara placuta

     buna caryna
    in primul rand as vrea sa te intreb mai pe larg despre experienta ta cu Pr Lacatus ,eu am fost la el,am o parere f buna dar sunt ca Toma necredinciosul nu stiu daca sa cred sau nu , o sa ai urmez sfatul cu ce mi-a dat sa fac dar am niste semne de intrebare. Este un om foarte amabil,direct si pune mult suflet pentru fiecare.

  •  
    • 1 mesaje
    23 Oct 2012, 11:21
    1 3
    caryna_one said:Preotul ADRIAN LACATUS de la biserica Sfantul Ciprian din Suceava este un om extraordinar, un bun ascultator si fatuitor. Eu l-am sunat cu o probleme tot pentru dezleare de farmece. Mi-a zis sa fiu atenta ca in termen de 7 zile o sa existe o schimbare si sincer iti spun ca dupa 3 zile chiar s-a produs o schimbare. Ti-l recomand cu cea mai mare caldura. Nici nu mi-a cerut bani....omul chiar nu e MATERIALIST...Daca vrei iti dau nr dansului, trmite-mi msg. O seara placuta

     Buna caryna_one said: am mare nevoie de numarul preotului ADRIAN LACATUS, id-ul meu e anna05_nt ,astept mesaj de la tine...ms mult 

  •  
    • 3 mesaje
    4 Ian 2013, 14:21
    2 1
    exista farmece altfel nu s-ar mai face dezlegari si slujbe de dezlegare.Lasati-mi si mir va rog nr parintelui Lacatus din Suveaca.Ms frumos

    Acest mesaj a fost editat de către baiatbaiat: 4 Ian 2013, 14:23
  •  
    • 1 mesaje
    30 Ian 2013, 19:49
    9 1
    caryna_one saidreotul ADRIAN LACATUS de la biserica Sfantul Ciprian din Suceava este un om extraordinar, un bun ascultator si fatuitor. Eu l-am sunat cu o probleme tot pentru dezleare de farmece. Mi-a zis sa fiu atenta ca in termen de 7 zile o sa existe o schimbare si sincer iti spun ca dupa 3 zile chiar s-a produs o schimbare. Ti-l recomand cu cea mai mare caldura. Nici nu mi-a cerut bani....omul chiar nu e MATERIALIST...Daca vrei iti dau nr dansului, trmite-mi msg. O seara placuta

    Buna seara, Carina!
    Te rog din suflet sa imi dai si mie nr parintelui Lacatus sin Suceava. Sunt in Germania si, din pacate, nu pot ajunge in tara, iar situatia mea e disperata.
    Iti multumesc din suflet. Doamne ajuta!
    ID-ul meu e: jessim73.Daca poti, scrie-mi pe mess : jessim73@yahoo.fr
    Iti doresc o seara minunata.
  •  
    11 Mai 2017, 19:26
    1 2
    caryna_one said:Preotul ADRIAN LACATUS de la biserica Sfantul Ciprian din Suceava este un om extraordinar, un bun ascultator si fatuitor. Eu l-am sunat cu o probleme tot pentru dezleare de farmece. Mi-a zis sa fiu atenta ca in termen de 7 zile o sa existe o schimbare si sincer iti spun ca dupa 3 zile chiar s-a produs o schimbare. Ti-l recomand cu cea mai mare caldura. Nici nu mi-a cerut bani....omul chiar nu e MATERIALIST...Daca vrei iti dau nr dansului, trmite-mi msg. O seara placuta

     

  •  
    11 Mai 2017, 19:28
    1 0
    salmarose said:Caryna, omul de care vorbesti este duhovnic sau oracol? Nu cred in preoti care deschid cartea, desfac farmece sau pot vedea viitorul.

     iTI SPUN EU CINE ESTE ACEST...........adrian lacatus.......( intentionat am scris asa) e unul care cere poze cu noi ,, fara textile,, am citat cuvintele lui. 

  •  
    11 Mai 2017, 19:30
    3 0
    caryna_one said:Preotul ADRIAN LACATUS de la biserica Sfantul Ciprian din Suceava este un om extraordinar, un bun ascultator si fatuitor. Eu l-am sunat cu o probleme tot pentru dezleare de farmece. Mi-a zis sa fiu atenta ca in termen de 7 zile o sa existe o schimbare si sincer iti spun ca dupa 3 zile chiar s-a produs o schimbare. Ti-l recomand cu cea mai mare caldura. Nici nu mi-a cerut bani....omul chiar nu e MATERIALIST...Daca vrei iti dau nr dansului, trmite-mi msg. O seara placuta

     De la tine nu a cerut ,, poza fara textile,, ? Pacat ca nu gasesc un post de televiziune in care pot arata mai multe despre acest preot ,, minunat,, pt ca am dovezi.