nu mai pot suporta sa stau in aceiasi casa cu soacra

  •  
    • 15 mesaje
    30 Sep 2011, 17:41
    4 2

    Sunt casatorita de 3 ani,relatia mea cu sotul merge bine,dar am o soacra cu care locuiesc si care este foarte rautacioasa,egoista,care baga tot timpul strambe despre mine la sotul meu.De cele mai multe ori m-am certat cu sotul din cauza soacrei.Pe langa faptul ca e nesimtita mai intra in camera noastra fara sa bata la usa.Deocamdata nu avem posibilitatea sa ne mutam singuri.Nu stiu ce sa mai fac? nu ii mai suport prezenta soacrei?....nu mai sunt in apele mele de 3 ani de zile de cand locuiesc cu ea si socru.

  •  
    • 4009 mesaje
    30 Sep 2011, 17:47
    2 1
    1. cheie la usa de la camera voastra
    2. cautat resurse sa va mutati singuri
    3. nu mai pune la suflet rautatile si daca si sotul tau poate, sa tratati neintelegerile cu umor.
  •  
    • 3311 mesaje
    30 Sep 2011, 19:48
    8 1
    s-a mai discutat despre asta, am mai zis-o, o repet: mai bine mananc o coaja de paine si stau in chirie decat cu socrii pe cap. mai ales cu unii ca ai tai (sau cu o soacra ca a ta, ca de socrelu' n-ai zis nimic)
  •  
    • 5609 mesaje
    2 Oct 2011, 02:39
    11 0
    hmmm....casa soacrei, regulile soacrei!
    Pana nu va mutati singuri nu o sa ai parte de liniste si intimitate.
    Cum adica nu poti sa te muti? Doi oameni tineri, sanatosi, normali nu se sperie de munca, dar ar trebuii sa va sperie soacra cu bagaciunile ei in relatia voastra.
    Pentru sanatataea voastra mentala si pentru fericrea voastra, daca vreti nsa fiti fericiti...plecati oameni buni, mutati-va de acolo!
    Daca iti este teama sa faci pasul asta ori nu poti sa renunti la confortul care ti-l ofera soacra, atunci taci si sufera, o meriti din plin!
  •  
    • 15 mesaje
    10 Oct 2011, 12:14
    2 3
    imi este teama un pic ca sotul nu va veni cu mine si cu copilul
  •  
    • 15 mesaje
    10 Oct 2011, 12:14
    2 0
    ....dar simt ca voi avea foarte curand puterea sa plec.
  •  
    • 500 mesaje
    10 Oct 2011, 13:18
    4 0
    mai bien as manca ceapa prajita cu paine decat sa stau cu ea in casa la felul cum o descri tu e rau ........nu stiu ce sa zic ,daca al tau este de acord sa va mutati nu mai sta pe ganduri dar dac anu este de acord nu stiu ce sa zic..........nu o lua in calcul ,da-i cu flit
  •  
    • 2838 mesaje
    11 Oct 2011, 07:43
    0 0

    Mai da soacrele astea sant chiar atat de rautacioase??nu au si dumnealor calitati ?Chiar si aici pe forum intre femei nasc divergente de opinii,darmite sub acelasi acoperis.Acu depinde de posibilitati,daca va incomodeaza incercati sa discutati omeneste,daca nu se poate, singura solutie e sa va mutati in alta parte....

  •  
    • 12625 mesaje
    11 Oct 2011, 08:42
    5 0
    raisamea said:
    imi este teama un pic ca sotul nu va veni cu mine si cu copilul

     

    dar ce va face?nu cumva ii sufla in kur lui soacra-ta?

    eu zic sa pui problema delicat si sa o rezolvati...nu mi se pare normal sa intre in camera fara sa bata (ia zii nu poti sa il calaresti pe fii-su cand deschide usa? asa la misto? )

  •  
    • 1890 mesaje
    11 Oct 2011, 09:51
    12 0
    Nu exista soacra buna sau soacra rea, exista doar soacra la distanta. Tinara sotie vrea sa fie stapina in casa ei, sa faca ce vrea, sa-si imparta timpul intre treburile gospodaresti, sot, copii, asa cum crede de cuviinta nu la directiva soacrei. Cred ca ai fost prea rabdatoare de ai stat trei ani.
  •  
    • 582 mesaje
    12 Oct 2011, 15:20
    6 0

    Stii ca se zice ca este bine sa stai pe aceeasi strada cu soacra, insa in orase diferite

    E exterm de important ca atunci cand iti faci o familie, sa te gandesti din timp unde vei sta. Statul cu parintii sau socrii in aceeasi casa este cea mai proasta solutie.

    Ma gandesc ca aveti o situatie financiara nu tocmai buna, insa trebuie sa gasiti o solutie.

    Cum spun si fetele, mai bine mananci paine uscata....dar esti linistita si ai viata ta.

  •  
    • 1890 mesaje
    12 Oct 2011, 19:53
    3 1
    Tinara pereche, orbita de dragoste, ia in calcul doar avantajele situatiei de a sta cu socrii: menajul facut, cheltuieli mai mici la intretinere, ajutor financiar, bona gratuita. Pe masura ce timpul trece si nu mai e sita noua, situatia se schimba Apar mici frecusuri cotidiene care fac viata amara. Indiferent ca sint parintii fetei sau ai baiatului, indiferent cit de tolerante sint ambele parti, cineva va suferi.
  •  
    • 35 mesaje
    25 Oct 2011, 13:55
    0 2
    Buna ziua! dorim sa va propunem urmatoarea colaborare : LADYS - firma produse cosmetice ,parfumerie si bijuterii. Vanzare produselor se face prin catalog , gen avon, oriflame.
    Comisionul este de 25% -35 % din comanda dvs si se scade automat din factura, iar ca si coordonator puteti castiga 10 % din vanzarile echipei dvs .
    Comanda se poate plasa in orice zi a lunii si ajunge la dvs in max 4 zile lucratoare prin posta (transport gratuit) sau in max 2 zile lucratoare prin curierat (contracost)
    Comanda se achita la primirea coletului. Comanda minima 10 lei !

    Pentru a deveni reprezentant Lady's va puteti crea singura contul urmand linkul http://ladys.ro/create_account.php?affId=SI4w8dTE sau daca nu functioneaza linkul intrati pe www.ladys.ro ==> vreau sa devin client Lady's (in partea de sus a paginii, dreptunghi roz) ,utilizand codul SI4w8dTE (exact cum apare aici , puteti da copy - paste) .pentru prietenul care v -a recomandat.
    DACA DORITI SA INCERCATI SA PROMOVATI ACESTE PRODUSE ,PUTETI PRIMI UN CATALOG GRATUIT COMANDANDU -L DIRECT DE PE CONTUL DVS DE PE SITE UL LADY'S . (va creati cont conform instructiunilor de mai sus sau imi transmiteti mie datele dvs pt a va face cont).NU VAOBLIGA LA NIMIC FAPTUL CA VA FACETI CONT PE SITE UL LADY'S (indicat mai sus) SI COMANDATI SI PRIMITI UN CATALOG GRATUIT !

    IMPORTANT UPA CREAREA CONTULUI, VETI PRIMI UN MAIL AUTOMAT DE ACTIVAREA A CONTULUI PE ADRESA DVS DE MAIL FOLOSITA LA INREGISTRARE (verificati si spam,bulk, daca nu e mailul in inbox),APOI VA PUTETI LOGA PENTRU A COMANDA CATALOGUL GRATUIT.

    Dupa crearea contului dvs de reprezentant veti putea plasa o prima comanda : Fie de 1 catalog care ajunge la dvs gratuit in cutia postala in cca 7-10zile.( comandati din contul dvs din sectiunea cataloage http://ladys.ro/index.php?cPath=127 )

    Fie plasati o comanda de 100 ron ( la pret reprezentant) si primiti si set testere parfumuri gratuit in colet.


    Puteti vizualiza catalogul nostru aici http://catalog.web.ladys.ro/.
  •  
    • 15 mesaje
    2 Nov 2011, 09:51
    3 0
    Sunt o fire ambitioasa,puternica,careia ii place sa munceasca,am o meserie bine platita,mai am si meditatii cu copii,deci sunt multumita.Nemultumita sunt de sot care este foarte legat de confortul parintilor lui si de modul cum ma priveste pe mine in relatia socrii-nora.Imi spune ca si eu sunt rea si nu vreau sa las de la mine.
  •  
    • 15 mesaje
    2 Nov 2011, 09:55
    7 1
    Eu simt ca mai traiesc doar pentru copilul meu si atat.Nu mai sunt femeia plina de incredere in ea,nu mai am chef de nimic uneori!Ma mai gandesc uneori de ce am intrat intr-o asa familie care ma tine pe loc,care ma subestimeaza!..care se simt superiori mie,ca au bani mai multi ca parintii mei..etc
  •  
    • 15 mesaje
    2 Nov 2011, 09:59
    6 0
    Am 2 facultati facute,am serviciu bunicel,am meditatii,de curand mi-am luat si permisul auto,vreau in martie 2012 sa merg sa fac scoala de muzica populara..am multe lucruri pe care vreau sa le imlinesc.....dar ....merg greu pe drumul meu,socrii ma trag in jos cu mentalitatea lor,cu principiile lor etc.Ma simt asa singura si trista uneori incat ma gandesc de ce m-am nascut pe lumea asta?de ce am dat numai de oameni nepotriviti?de ce trebuie sa sufar asa de mult?
  •  
    • 500 mesaje
    2 Nov 2011, 11:56
    0 0
    bv . imi place cum gandesti .....sper sa ti se indeplineasca toate planurile care le ai si atunci eu zic ca o sa le dai o lectie .Stai linistita ca doar nu traiesc o vesnicie , rabda si tu ca altceva nu ai ce face si ai sa vezi ca o sa fi rasplatita .
  •  
    • 63 mesaje
    2 Nov 2011, 12:11
    0 0
    sa inteleg ca nu vap uteti muta in alta parte pentru ca sotul tau nu vrea?
  •  
    • 15 mesaje
    3 Nov 2011, 22:22
    2 1

    voi lupta pentru visurile cu orice pret.Sunt foarte ambitioasa..Deocamdata in iarna asta voi sta aici,la vara vreau sa plec.

  •  
    • 15 mesaje
    3 Nov 2011, 22:24
    1 2
    otul nu vrea sa ne mutam.