de ce intarzie menstruatia?

  •  
    • 2 mesaje
    18 Iul 2011, 14:31
    0 1

     buna fetele, ajutati-ma cu cateva sfaturi, ultima menstruatie am avut-o pe 30 mai, am facut 3 teste de sarcina au iesit negative.. nu inteleg de ce nu imi  vine, stress foarte mare in perioada asta nu am avut iar ritmul de viata nu mi-l l-am schimbat dramatic ca sa constituie un factor... de doctor imi este teama.. mai ales ca nu sunt in romania.

  •  
    • 5609 mesaje
    19 Iul 2011, 02:39
    0 1

    http://healthy.kudika.ro/articol/healthy~enciclopedie-medicala/12822/14-cauze-ale-intarzierii-menstruatiei.html

     

    "Atunci cand menstruatia intarzie femeia isi poate face o sumedenie de griji, mai ales daca inca nu-si doreste un copil si frica unei posibile sarcini nedorite se strecoara in sufletul ei. Inceperea sangerarilor menstruale cu un +/- de 4 zile fata de data exacta calculata poate fi normala, fiziologica, daca apare rar. Insa o intarziere mai mare ridica deja probleme medicale.

    Va propunem sa aflati care sunt principalele cauze ale intarzierii menstruatiei:

    - Sarcina: atunci cand ramai insarcinata in mod normal menstruatia nu mai vine asa cum te obisnuisesi. Exista si situatii in care apar sangerari peste sarcina, dar acestea nu seamana cu menstruatia, nu prezinta caracterul acesteia, sangerarile nu sunt la fel de abundente, se asociaza cu secretii, dureaza mai putin, poate apare o singura pata si atat etc.

    - Afectarea tiroidei poate duce la amenoree (absenta menstruatiei);

    - Stresul extrem de puternic, fiindca acesta perturba echilibrul hormonal al femeii si implicit echilibrul hormonilor sexuali;

    - Chisturile ovariene;

    - Unele medicamente pot inhiba ciclul menstrual.

    - Schimbarile radicale ale programului sau stilului de viata, de exemplu mutarea intr-o tara cu diferenta mare de fus orar. Programul de noapte de asemenea poate perturba ciclul menstrual.

    - Afectiuni genitale;

    - Alimentatia si in special dietele drastice;

    - Efortul fizic excesiv fara ca femeia sa fi fost obisnuita cu un asemenea nivel de epuizare fizica.

    - Unele boli: diabet, boli hepatice, afectiuni endocrine, chiar si TBC;

    - Obezitatea;

    - Slabirea unui numar de peste 5 kg intr-un timp foarte scurt;

    - Perimenopauza sau menopauza. Daca te apropii de varsta instalarii menopauzei atunci este firesc sa apara tulburari menstruale care pot fi insotite si de celelelte simptome ale menopauzei.

    - Alaptarea la san mai poate inhiba sangerarile menstruale.

    Daca menstruatia intarzie, nu ezitati sa mergeti la medic, mai ales daca daca a trecut o luna sau daca prezinta modificari atunci cand, in sfarsit, apare".


    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 19 Iul 2011, 02:40
  •  
    • 2 mesaje
    20 Iul 2011, 18:14
    0 0
    multumesc, maine merg la dr
  •  
    • 500 mesaje
    21 Iul 2011, 11:49
    0 0
    este cea mai buna alegere sa mergi al doctor
  •  
    • 3 mesaje
    25 Iul 2011, 14:38
    0 0

    Buna ziua. Am si eu o problema care m-a cam dat peste cap si am nevoie de niste sfaturi. Am 18 ani. Acum 3 saptamani am facut sex neprotejat cu prietenul meu. Luna trecuta pe data de 16 mi-a venit ciclul, insa luna asta..Mi-a intarziat cam tare..Dovada ca suntem in 25 si tot nici un semn.. Am facut 2 teste de sarcina..Ultimul l-am facut miercuri..Ambele au iesit negative. Eu am probleme cu rinichii in sensul ca am nisip acolo Si luna aceasta pe 14-15 am facut o crizza de rinichi. Poate intarzia atat de mult din cauza asta?! Acum ma simt balonata..Ma dor sanii (Lucruri care mi se intamplat si cand eram la menstruatie, doar ca acum, nimic.. Iar cand stranut ma doare in partea inferioara a bazinului..Undeva sub buric.. Nu stiu ce sa fac. Sunt stresata de cand trebuia sa-mi vina, ma gandesc ca poate fii si de la stres. Va rog din suflet daca se poate sa-mi dati un raspuns cat mai repede, un sfat, ceva.. V-as fii recunoscatoare.

  •  
    • 5609 mesaje
    25 Iul 2011, 15:30
    0 0

    Nisipul de la rinichi nu influenteaza ciclul!
    Poate fi o alta cauza, mai asteapta 1sapt sa vezi poate pur si simplu a intarziat.

    Si daca totusi nu vine cred ca este mai bine sa mergi la un medic...poate fi orice.

    Cat priveste nisipul la rinichi, incearca sa scapi de el, in 2-3 ani se transforma in piatra si apoi este extrem de dureros sa le elimini, unii ajung la operatie chiar iar altii, cu niste dureri ca de nastere, le elimina pe viu.


    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 25 Iul 2011, 15:32
  •  
    • 3 mesaje
    25 Iul 2011, 15:37
    0 0

    Dar ar putea fii vorba de o sarcina? Am citit tot felul de lucruri pe net si nu stiu ce sa cred..De intarziat..Clar a intarziat..Dar atat de mult..Nu prea stiu ce sa cred..

  •  
    • 5609 mesaje
    26 Iul 2011, 10:54
    1 0
    orice este posibil.... inclusiv o sarcina extrauterina, numai un medic poate sa-ti spuna clar.
  •  
    • 84 mesaje
    27 Dec 2018, 11:04
    0 0
    Buna! Atata timp cat testul este negativ si zici ca nu ai menstruatia regulata, inseamna ca ai o problema hormonala. Eu iti recomand sa mergi la doctorul Silviu Istoc pentru a iti face un control si sa vezi ce poti face pentru a iti regla ciclul menstrual. Si eu am avut astfel de probleme si am mers la dansul. Acesta mi-a recomandat un tratament pe care sa il iau, care mi-a fost foarte bun. Acum ciclul meu este regulat si nu am de ce sa ma ingrijorez. Un specializat va stii exact ce sa iti recomande pentru a scapa de aceasta problema.
  •  
    • 16 mesaje
    29 Mai 2019, 10:48
    0 0

    Exista numeroase motive pentru care iti poate intarzia menstruatia, iar unele dintre ele pot fi destul de grave. Asa ca trebuie neaparat sa consulti un medic. Spui ca ti-e frica de doctori. Nu ai de ce. Ti-l pot recomanda pe dr meu, Silviu Istoc, care este un adevarat profesionist. Ii poti adresa toate intrebarile pe care le ai, iar el iti va raspunde la toate pe intelesul tau! Bafta!