Vitiligo

  •  
    • 4007 mesaje
    19 Mai 2011, 17:53
    0 0
    Maya01 said:
    e hai, ca esti chiar culmea!
    asta ca sa nu zic ca ai atitudinea unei mahalagioaice

     

    mai bine asa, decat o pretioasa care iti zice din varful buzelor cat de rau ii pare ca nu te poate incuraja, cand tu ai avea nevoie de o vorba buna. 

  •  
    • 2323 mesaje
    19 Mai 2011, 18:17
    0 0
    NU am spus ca nu pot, citeste mai bine Francessca. Ca pana acum nu mi-ai dovedit ca ai stii ceva de boala asta ci doar ca ai o imensa nevoie de validare si ca...nu prea intelegi ceea ce scriu oamenii pe aici

    acum lasa-ma, te rog.
    chiar nu-mi face placere sa discut cu tine. O tot spun, sub diferite forme, de cateva posturi incoace, sperand sa intelegi.
    Gaseste-ti un alt interlocutor...
  •  
    • 4007 mesaje
    19 Mai 2011, 18:19
    0 0
    mda...
  •  
    • 4007 mesaje
    19 Mai 2011, 18:55
    0 0
    Maya01 said:
     Francessca  pana acum nu mi-ai dovedit ca ai stii ceva de boala asta ci doar ca ai o imensa nevoie de validare si ca...nu prea intelegi ceea ce scriu oamenii pe aici

     

    asta e valabil pt tine. 

     

    mai, ce nu-ti place sa iti asumi zbarcelile !

     

    pretinzi ca tu stii cel mai bine, desi habar nu ai, si mai si treci la atac.

     

  •  
    • 3741 mesaje
    20 Mai 2011, 09:05
    0 0
    Haideti, mai, ce naiba!
    Eu va multumesc mult pentru incurajari, dar sa stiti ca nu sunt deloc deprimata si nici nu ma dau cu capul de pereti. Daca mi s-ar mai intensifica petele probabil ar fi alta treaba, dar acum nu e vorba de asta.
    Vitiligo apare ce mai des in primii 7 ani de viata, cand organismul este totusi slabit si nu stie cum sa se apere. Eu tot sunt optimista ca ma voi pigmenta si voi tine petele sub control.

    Francesca, prietenei tale de la ce varsta i-a aparut si cam in cat timp i s-au extins petele? I-a albit cumva si parul?

    Maya, sa stii ca nu m-am suparat. Un gand bun e bine venit.
  •  
    • 18346 mesaje
    20 Mai 2011, 09:48
    0 0
    nu fiti copile! terminati odata.



    miruna... multa sanatate iti doresc!
  •  
    • 2153 mesaje
    20 Mai 2011, 09:54
    0 0
    Miru :*
  •  
    • 3741 mesaje
    20 Mai 2011, 10:09
    0 0
    Multumesc! :*
  •  
    • 3741 mesaje
    21 Mai 2011, 23:40
    0 0
    Francessca, daca esti pe aici, te rog da un semn.
  •  
    • 4007 mesaje
    22 Mai 2011, 11:51
    0 0
    Miruna, am intrat pe site.

    Prietenei mele i-au aparut primele pete pe la varsta de 3 ani. Multi ani au stagnat, dar s-au extins in perioadele grele ale vietii.
    In anii in care a facut tratament cu raze ultra violete la Spitalul Colentina, vitiligo a fost tinut sub control.
    Gaseste un dermatolog bun si tine legatura cu el. Este f important sa-ti cunoasca istoricul bolii.
    Expunerea la soare, dar numai cum si cat iti recomanda dermatologul, este iarasi f importanta.
    Fa si o vizita la endocrinolog.


  •  
    • 3741 mesaje
    22 Mai 2011, 22:26
    0 0
    Multumesc, franci.
    Inainte sa aflu de vitiligo am fost si la endocrinolog, am un nodul tiroidian de 4mm, dar analizele hormonale mi-au iesit bune.

    Eu am mai avut o problema dermatologica, imi tot aparea o buba cu apa in talpa care mi se marea pana se spargea si odata cu ea imi apareau bubite mici la degete (tot cu apa) care ma mancau ingrozitor. Am fost la un doctor dermatolog, mi-a dat prednison si parca de atunci am tot avut probleme cu pielea... E din ce in ce mai sensibila, parca se subtiaza pe zi ce trece.
  •  
    • 4007 mesaje
    23 Mai 2011, 11:28
    0 0
    Miruna, la un spital de boli de piele vei face toate analizele.
    Pana ajungi acolo, urmeaza tratamentul dat de acest medic dermatolog.
  •  
    • 1 mesaje
    26 Iun 2017, 21:46
    0 0
    Buna, sper sa nu deranjez pe nimeni fiindca postez aici. Numele meu este Radu, am 30 ani si sunt din Craiova. Deoarece sufar de vitiligo si este situat in zona organelor genitale am dificultati in a imi crea o relatie. Rog pe orice fata, cu aceasta afectiune care are de asemeni dificultati in a gasi pe cineva sa ma contacteze pe mail la adresa nicolaradu@gmail.com. Desigur, din Craiova sau imprejurimi. E pacat sa stam singuri sau sa ramanem asa. Multumesc.
  •  
    • 3765 mesaje
    26 Iun 2017, 22:34
    0 1
    nradu said:Buna, sper sa nu deranjez pe nimeni fiindca postez aici. Numele meu este Radu, am 30 ani si sunt din Craiova. Deoarece sufar de si este situat in zona organelor genitale am dificultati in a imi crea o relatie.

     

    Incearca sa nu-i arati din prima organele genitale. Nici daca nu sufereai de vitiligo nu era o solutie imediata pentru relationare.

  •  
    • 1148 mesaje
    8 Iul 2017, 12:48
    0 0
    nradu said:Buna, sper sa nu deranjez pe nimeni fiindca postez aici. Numele meu este Radu, am 30 ani si sunt din Craiova. Deoarece sufar de vitiligo si este situat in zona organelor genitale am dificultati in a imi crea o relatie. Rog pe orice fata, cu aceasta afectiune care are de asemeni dificultati in a gasi pe cineva sa ma contacteze pe mail la adresa nicolaradu@gmail.com. Desigur, din Craiova sau imprejurimi. E pacat sa stam singuri sau sa ramanem asa. Multumesc.

     
    Radu, cel mai buna amic al meu are si el si crede-ma ca a avut relatii mai frumoase si mai serioase, mai multe decat unul fara vitiligo. Acum e casatorit de vreo 5 ani, au un copil si sunt foarte fericiti impreuna. Secretul este ca el nu s-a complexat pt aceasta boala, ba chiar s-a amuzat si a luat-o ca pe ceva nostim. Cu incredere maxima in el (pentru ca asa e el), a intrat in relatii fara probleme din cauza acestei boli. Tu, insa, daca iti faci probleme, iti creezi un complex si asta se vede pe fata ta, in atitudine, esti sovaielnic, timorat etc. Asta e ceea ce nu place unei femei. Pe o femeie o atragi prima oara cu increderea si puterea ta, cu felul tau de a fi. Iar apoi, din punct de vedere sexual, conteaza compatibilitate, sa ti se ridice steagul si sa faci treaba buna cu el. Nu culoarea conteaza.