Vitiligo

  •  
    svf
    • 5173 mesaje
    19 Mai 2011, 11:32
    0 0
    Mirule, nu stiu despre boala asta decat ce am citit pe aici de la fete. Dar iti urez multa sanatate si sa ai grija de tine, lasa soarele daca e vreun risc ceva, nu a murit nimeni ca nu a stat la plaja. Important e ca tu sa te faci bine. Te imbratisez.
  •  
    • 3741 mesaje
    19 Mai 2011, 11:43
    0 0
    Multam, te imbratisez si eu.

    Chestia e ca doctorul chiar mi-a zis sa ma duc la mare dupa 2 luni pentru ca asa se va accelera procesul de pigmentare. Om trai si-om vedea cum sta treaba.
    De luni am mai gasit inca 20 de pete, daca nu stiam, pe cuvant daca le bagam in seama!
  •  
    • 4007 mesaje
    19 Mai 2011, 11:45
    0 0
    Nu vreau sa ma contrazic cu nimeni, dar, cei care se contrazic nu au nici o idee despre aceasta boala; doar ceea ce au citit pe net. Eu am scris ca am o prietena, care are vitiligo. STIU ca soarele ajuta la repigmentare, dar pt a nu se arde petele, se dau cu solutie de protectie.
    Fototerapie inseamna terapie cu ajutorul luminii, deci soare.
    Miruna, daca tratezi boala din pripa, ai toate sansele sa o tii in frau. Cu siguranta.
    Nu o mai demoralizati, ca nu este cazul.
  •  
    • 4007 mesaje
    19 Mai 2011, 11:47
    0 0
    miruna09 said:
    Chestia e ca doctorul chiar mi-a zis sa ma duc la mare dupa 2 luni pentru ca asa se va accelera procesul de pigmentare.

     

    Aha !

  •  
    svf
    • 5173 mesaje
    19 Mai 2011, 11:50
    0 0
    Eu am scris clar "daca". Habar nu am de boala asta, dar "daca" exista vreun risc, sa il lase, ca nu end of the world. Daca nu, cu atat mai bine.
  •  
    • 4007 mesaje
    19 Mai 2011, 16:08
    0 0
    Svf, nu la tine m-am referit, ci la Maya.
  •  
    • 4007 mesaje
    19 Mai 2011, 16:11
    0 0
    Maya01 said:

    La naiba, Miruna, ma apucai sa citesc despre chestia asta. M-a luat cu frisoane! Te pup si as vrea sa te incurajez dar nu stiu cum.

    Pt. Francesca: uite ce am gasit, la o simpla cautare:
    "Vitiligo este o afectiune cutanata care se caracterizeaza prin depigmentarea, in placi, a pielii. Melanina care este un pigment care reactioneaza la soare si coloreaza pielea, nu mai este metabolizata corect. Soarele agraveaza vitiligo pentru ca inchide la culoare restul pielii, crescand diferenta de nuanta cu zona depigmentata care devine rozalie"

    So! din cate inteleg eu, soarele nu ar influenta aparitia petelor dar...fir-ar, are influenta asupra psihicului pentru ca mareste discrepanta de care vorbeam. Eu ajunsesem la concluzia asta, pe firul logic.

    uite link-ul
    http://www.boli-medicina.com/articole/boli/vitiligo.php

     

    p.s. si las-o naibi de mare ca se poate trai foarte bine si fara

    si eu am interdictie la soare, de 2 ani dar din cu totul alte motive. cu toate ca iubesc marea, evit expunerea la soare. merg sa o vad primavara si toamna

     

    La ce am bolduit si inrosit, am facut referire. 

  •  
    • 2323 mesaje
    19 Mai 2011, 17:03
    0 0
    Francesca, inainte sa scriu ce ai inrosit tu acolo, am spus si asta:





    Maya01 said:
    Francesca, daca spui tu, n-am motive nici sa te cred nici sa nu te cred. E vorba de faptul ca este bine sa expuna la soare zonele albe. Ideea e ca nu stiu cum este bine. De aceea ea ar trebui sa stie mai bine, avand pe cineva apropiat cu aceasta problema.
    Eu stiu doar de o singura persoana, cu aceasta afectiune, Cornel Dinu. Care nu mi-e apropiat

    p.s. solutia recomandata de dermatolog are rolul de protejare a pielii sau de vindecare?

     

    si chiar in postarea citata de tine am spus ca am ajuns  LOGIC la concluzia diferentei de culoare intre zonele cu probleme si restul pieli.

    Asa ca te zburlesti degeaba.

     

  •  
    • 4007 mesaje
    19 Mai 2011, 17:09
    0 0
    Maya, petele alea albe, dupa ce se inrosesc si fac nota discordanta cu restul pielii, incep sa se inchida la culoare pana se pigmenteaza la fel ca restul epidermei. Pt a nu risca sa se arda, se da cu solutie pe pete. Am mai scris.
    Pe bune, daca ai scrie ca ai o problema de sanatate si cineva de pe un forum ti-ar scrie ca ar vrea sa te incurajeze, dar nu stie cum, te-ai simti bine, optimista ?
    Insist, fiindca moralul este f important in evolutia acestei boli deloc grava si cu mari sorti de vindecare sau stopare, repigmentare.

  •  
    • 8403 mesaje
    19 Mai 2011, 17:10
    0 0

    daca melanina ca pigment al pielii are rol de protectie- nu degeaba, natural, o expunere la soare este urmata de o pigmentare mai intensa  a tesuturilor sanatoase, iar in vitiligo zonele sunt depigmentate deja, care este concluzia logica? pana la o repigmentare, nu este exclus ca ADN-ul sa sufere niste mutatii dragute. e logic.

     

    cat despre cremele solare, voi chiar credeti toate brasoavele? sunt opinii care afirma ca ele intensifica alterarile Adn-ului


    Acest mesaj a fost editat de către scanteie: 19 Mai 2011, 17:13
  •  
    • 4007 mesaje
    19 Mai 2011, 17:19
    0 0
    Mai, daca doctorul insusi i-a recomandat Mirunei sa mearga la plaja, de ce mai insistati sa ma convingeti ca nu e bine sa se expuna la soare ?!
  •  
    • 2323 mesaje
    19 Mai 2011, 17:20
    0 0

    E prea ciudata inversunarea  ta ca sa doresc sa o inteleg, Francesca.
    Daca cineva mi-ar spune ca isi doreste sa ma incurajeze dar nu stie cum s-o faca, i-as spune ce anume m-ar ajuta, in astfel de momente. Pentru mine ar fi inceputul unui dialog pentru ca in mod cert as aprecia atat dorinta cat si sinceritatea.
    Tu probabil n-ai aprecia nimic si-ai intra in depresii instantaneu.
    Ghinion, nu toti suntem la fel...


    Acest mesaj a fost editat de către Maya01: 19 Mai 2011, 17:23
  •  
    • 4007 mesaje
    19 Mai 2011, 17:21
    0 0
    scanteie said:

    daca melanina ca pigment al pielii are rol de protectie- nu degeaba, natural, o expunere la soare este urmata de o pigmentare mai intensa  a tesuturilor sanatoase, iar in vitiligo zonele sunt depigmentate deja, care este concluzia logica? pana la o repigmentare, nu este exclus ca ADN-ul sa sufere niste mutatii dragute. e logic.

     

    adica  

  •  
    • 4007 mesaje
    19 Mai 2011, 17:25
    0 0
    Maya01 said:
    E prea ciudata inversunarea inversunarea ta ca sa doresc sa o inteleg, Francesca.
    Daca cineva mi-ar spune ca isi doreste sa ma incurajeze dar nu stie cum s-o faca, i-as spune ce anume m-ar ajuta, in astfel de momente. Pentru mine ar fi inceputul unui dialog pentru ca in mod cert as aprecia atat dorinta cat si sinceritatea.
    Tu probabil n-ai aprecia nimic si-ai intra in depresii instantaneu.
    Ghinion, nu toti suntem la fel...

     

    Serios !!! 

     

    Inversunarea mea ti se pare ciudata, fiindca habar nu ai ce simte o persoana, care descopera ca are vitiligo. Emiti tot felul de presupuneri una mai pretioasa decat alta, dar nefondata.

    Eu stiu prin tot ce a trecut prietena mea, de aceea intervin continuu.

    Nu te mai preocupa de cat de deprimata as fi eu, ca iar habar nu ai despre ce vorbesti.

     

  •  
    • 8403 mesaje
    19 Mai 2011, 17:28
    0 0
    adica zonele depigmentate sunt asa pentru ca exista undeva exista un defect de fabricare al melaninei. daca aceasta lipseste, o expunere la soare- mai ales unul din acela arzator inseamna ca in ADN-ul celulelor se pot produce mutatii pentru simplul fapt ca melanina nu mai exista ca sa asigure o protectie.

    mai mult decat atat, se vorbeste ca vitiligo la arsurile solare se agraveaza. daca atunci se agraveaza, in mod obisnuit ce se intampla?

    atata timp cat nu se cunoaste totul despre aceasta boala- se vorbeste ca are natura autoimuna, iar aici detaliile nu sunt inca toate cunoscute stiintific vorbind, mi se pare o inconstienta expunerea la soare.
  •  
    • 4007 mesaje
    19 Mai 2011, 17:38
    0 0
    Intr-adevar, ti se pare ca este inconstienta.
  •  
    • 8403 mesaje
    19 Mai 2011, 17:39
    0 0
    nu!
    pare a fi responsabila, din moment ce se informeaza despre boala
  •  
    • 2323 mesaje
    19 Mai 2011, 17:40
    0 0

    e prea ciudat modul tau de a purta o discutie asa ca nu-ti mai raspund decat:

    asa o fi, Francesca, daca o spui tu...
  •  
    • 4007 mesaje
    19 Mai 2011, 17:44
    0 0
    Ti se pare ciudat, fiindca sunt implicata personal intr-o asemenea situatie. Am mai zis asta.
    Evident ca nu ai cum sa intelegi. Pe langa faptul ca nu cunosti pe nimeni cu vitiligo, ai citit fragmente de informatii pe net si ai impresia ca stii mai multe decat cineva implicat direct.
  •  
    • 2323 mesaje
    19 Mai 2011, 17:48
    0 0
    e hai, ca esti chiar culmea!
    asta ca sa nu zic ca ai atitudinea unei mahalagioaice