Vitiligo

  •  
    • 3741 mesaje
    18 Mai 2011, 12:55
    0 1

    Imi cer scuze ca postez la dragoste, dar am psihicul terminat. Acum vreo 3-4 luni am vazut ca mi-au aparut niste pete mici la mana, dar am crezut ca sunt niste cicatrici de la zgarieturile de pisici si am ignorat total. Apoi, am vazut ca pielea de sub ochiul stang este mai alba si mai sensibila decat cea de la ochiul drept, dar n-am bagat de seama...

     

    Eu, venita in Italia ca sa-mi fac niste analize mai amanuntite am zis sa ma duc si la dermatolog sa intreb care-i baiul cu petele si poate-mi da ceva si pt. cosuri. Ajung acolo, ii zic cum sta treaba imi prescrie niste vitamine plus un gel, ura si la gara, mi-a zis ca ne vedem in 2 luni, iar in august sa ma duc la mare. Acum, eu habar n-am ce trebuie sa fac; sa stau la soare, sa imi pun crema de protectie, sa-mi acopar mereu ochii, sa port haine largi etc. 

     

    In familie mai e taica-meo care are vitiligo, dar lui i-a aparut boala cand avea 6 ani. A fost terminat psihic in adolescenta, a incercat tot felul de tratamente cu raze, dar nu a putut sa stopeze boala.  Desi ai mei stiau ca boala nu este ereditara, acum sunt si ei foarte ingrijorati de ce mi se intampla, iar taica-meo spera din tot sufletul sa nu intru in depresii adanci din cauza asta. 

     

    Va rog din tot sufletul, cei care va confruntati cu boala asta sau cei care aveti habar cu ce se mananca treaba asta, sa-mi ziceti ce-i de facut acum.  :( 

  •  
    • 8901 mesaje
    18 Mai 2011, 12:58
    0 0
    eu tot n-am priceput. ti s-a pus diagnosticul, sau nu?
  •  
    • 7967 mesaje
    18 Mai 2011, 13:00
    0 0
    Daca nu ai fost diagnosticata cu boala asta...nu are rost sa-ti faci griji. Mergi la un alt medic dermatolog si vezi cum sta treaba.
  •  
    • 3741 mesaje
    18 Mai 2011, 13:01
    0 0

    Mi-a pus diagnosticul; l-am intrebat eu pe doctor daca e vitiligo sau nu, cred ca ii era frica sa nu disper daca imi zice el, dar nu mi-a dat mai multe date cum ar fi statul la soare, daca sa ma dau cu crema cu factor de protectie pe pete etc. L-am intrebat daca pot sa ma dau cu fond de ten si corector si a zis ca da, atat.

    Cred ca am stat in cabinet 5 min.


    Acest mesaj a fost editat de către miruna09: 18 Mai 2011, 13:02
  •  
    • 9873 mesaje
    18 Mai 2011, 13:02
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3741 mesaje
    18 Mai 2011, 13:08
    0 0
    Mi-a pus diagnosticul.
  •  
    • 8901 mesaje
    18 Mai 2011, 13:09
    0 0
    miruno, scrie alb pe negru pe vreo hartie ca ai vitiligo???????????

    azi jur ca-s batuta in cap!

    "Mi-a pus diagnosticul; l-am intrebat eu pe doctor daca e vitiligo sau nu, cred ca ii era frica sa nu disper daca imi zice el"

    unde ai vazut tu doctor sa nu spuna diagnosticul de frica impactului asupra pacientului?

    io zic sa te duci si la alt medic. banuiesc ca exista si vreun set de analize si ca daca e abia la inceput nu se poate pune diagnosticul dintr-o privire.
  •  
    • 1124 mesaje
    18 Mai 2011, 13:10
    0 0
    eu zic sa mai consulti si in tara niste medici cu privire la detaliile astea. si mai intereseaza-te si [e net, forumuri de persoane care au asa ceva etc.
    si in primul rand, don't panic. stiu ca e greu de facut, dar gandeste-te ca nu te ajuta. important e sa vezi ce e de facut acum
  •  
    • 3741 mesaje
    18 Mai 2011, 13:14
    0 0
    Nu scrie pe nicio foaie diagnosticul, doar reteta cu tratamentul si mi-a zis ca in 3 luni incep sa ma pigmentez de la vitaminele alea. Acu, ce drac de boala as putea sa am in care sa ma depigmentez si pigmentez daca nu vitiligo?

    Mi-a vazut pata de la mana, de la ochi si a inceput sa scrie reteta...

    Pana in iulie cand ajung eu acasa mi-e sa nu mi se extinda petele din cauza soarelui, iar aici e cu programari interminabile pt. care astepti 3-4 saptamani pana te vede un dermatolog. Pe doctorul asta il stia maica-mea si d-aia am reusit sa ma duc cand am vrut la el.
  •  
    • 3741 mesaje
    18 Mai 2011, 13:16
    0 0
    Eu o sa iau tratamentul lui, dar ce fac cu expunerea la soare? Ca pe mine asta ma panicheaza pe moment!! Sa nu imi apara inca o suta de pete pe mine!

    Azi mai descoperi o pata si la celalalt ochi si putin in coltul gurii, da' nu mai zic nimic ca-mi vine sa urlu!
  •  
    • 8901 mesaje
    18 Mai 2011, 13:20
    0 0
    Micsorare, pierdere sau absenta a pigmentatiei normale a pielii. O leucodermie corespunde aproape intotdeauna unei micsorari a cantitatii de melanina (pigment al pielii). Ea se observa in cursul bolilor congenitale, prezente de la nastere sub forma generalizata (albinism) sau localizata (nev anemic), sau, de cele mai multe ori, in cursul bolilor dobandite, indeosebi psoriazis, lepra, sifilis, pitiriazis versicolor (infectie cu o ciuperca) si mai ales vitiligo (pete albe de cauza necunoscuta).
    sursa: dictionar medical

    ca sa ai un diagnostic trebuie sa vezi un medic si sa faci o serie de analize.
    deci fuga fuguta la altul mai capabil, nu la unul care iti da tratament fara sa noima.
  •  
    • 1124 mesaje
    18 Mai 2011, 13:22
    0 0
    atunci mai incearca la alt medic acolo
  •  
    • 9899 mesaje
    18 Mai 2011, 13:23
    0 0

    Nu vreau sa te supar si mai tare, dar daca ti-a iesit pata in jurul ochilor este vitiligo.

    Eu zic sa cauti un medic serios si sa faci niste investigatii serioase 

  •  
    • 8901 mesaje
    18 Mai 2011, 13:24
    0 0
    uite daca te intereseaza si esti convinsa ca asta e boala de care suferi:

    http://www.vitiligo.ro/forum/soare-t333.html
  •  
    • 3741 mesaje
    18 Mai 2011, 13:25
    0 0
    Am facut analize de sange, n-a iesit nimic. In schimb, am probleme cu tiroida (nodul), dar la analiza de sange, cea hormonala, a iesit in paramentrii normali.

    Eu am pete albe la ochi, mana, gat si in zona genitala, iar fix asa se manifesta vitiligo.
    In Romania normal ca o sa ma duc si la alti doctori, dar ce fac acum cu soarele asta? Am si stat la plaja de vreo 2 ori fara factor de protectie...
  •  
    • 8901 mesaje
    18 Mai 2011, 13:28
    0 0
    mirunooooo, citeste forumul de ti l-am dat in link!!!
  •  
    • 3741 mesaje
    18 Mai 2011, 13:29
    0 0
    Dikens, nu ma superi, sunt convinsa 99% ca e vitiligo, dar medicul asta mi-a dat niste vitamine, un gel si mi-a zis in august sa ma duc la mare, atat. Nu protectie, nimic. Ma gandesc ca poate o sa vb cu maica-mea mai multe si nu mi-a zis in fata de plapanda ce par eu

  •  
    • 3741 mesaje
    18 Mai 2011, 13:29
    0 0
    Adina, mersi. Acu sunt numai ochi pe el.
  •  
    • 6798 mesaje
    18 Mai 2011, 16:27
    0 0
    nu pricep cum vine asta.
    spui ca ti-a pus diagnosticul, dar de fapt el doar ti-a prescris ceva.
    asta inseamna ca nu ti-a pus niciun diagnostic inca.
    daca n-a scris acolo negru pe alb, nu e niciun diagnostic.

    mergi la o clinica si fa-ti toate analizele si de-abia atunci vezi.
    pana una-alta, nu te mai grabi sa spui ca esti tu convinsa 99% ca e vitiligo.
  •  
    • 6798 mesaje
    18 Mai 2011, 16:29
    1 0
    si inca ceva, analizele de sange nu-s suficiente pentru a pune diagnosticul asta, asa ca mergi la clinica si fa-ti si restul.
    vezi ce analize iti prescrie si dermatologul.