dureri insuportabile la ciclu,remedii naturale? pls help

  •  
    • 270 mesaje
    4 Oct 2013, 22:45
    0 0
    SilviaCj said:

    Salut, fetelor

     

    Am in fiecare luna aceeasi problema. Dureri extrem de mari la ciclu, vreo 7 ore dupa ce vine, s indiferent ce pastile iau, nu imi trece decat in timp. Azi a trebuit sa plec de la lucru pentru ca nu puteam sta in picioare si imi era extrem de rau.Simt durerea pana in picioare, la glezne, ff puternica.  Ideea e ca nu pot sa iau anticonceptionale, am incercat si mi-e rau dela ele, nu le tolerez si nici nu ma incanta ideea. Stiti cumva vreun remediu natural care sa chiar functioneze, macar 50% sa scada? M-am simtit tare prost ca am plecat de la lucru si as vrea pana luna viitoare sa scada durerile..

      Am 23 de ani si durerile astea ma insotesc lunar de pe la 13,m-am saturaaaat...

     

    Multumesc si astept raspunsuri

     

    Da. Remediu natural garantat impotriva durerilor menstruale: SOMNUL.

    Trebuie sa dormi suficient, asta insemnand 9-10 ore/zi pana la varsta de aproximativ 30 de ani
    si 8-9 ore/zi dupa aceasta varsta, de preferinta fara a-ti schimba fusul orar!

    Durerile vor disparea pana in proportie de 100%, in functie de cantitatea de somn ingurgitat.

    Asta se explica prin faptul ca in lipsa unui sistem imunitar eficient, slabit de lipsa de somn,
    apare
    inflamatia, care este raspunsul de avarie al organismului la invazia microorganismelor,

    Uterul la ciclu este si asa un organ inflamat in mod natural.

    Inflamatia aditionala a uterului, provocata de factori exogeni, precum lipsa de somn,
    provoaca contractii si dureri ale uterului.

    In cazul functionarii organismului in regim stationar si nu de avarie, inflamatia aditionala nu apuca sa se produca.

    De asemenea, in timpul somnului sunt produsi o sumedenie de hormoni sexuali, de crestere etc. pe care organismul nu este capabil sa ii produca in stare de veghe in aceleasi cantitati.  
     
    Daca pierzi o noapte pe luna sa zicem, nu este nici o problema. Te refaci. Insa lipsa cronica de somn (foarte la moda in societatea actuala) precum si schimbatul fusului orar weekend de weekend sunt foarte daunatoare.

    Daca doresti material de documentare, cauta fraza pe google:


    "Primary dysmenorrhea: prevalence in adolescent population of Tbilisi, Georgia and risk factors"

    Anticonceptionalele "regleaza" in mod artificial nivelul hormonilor, de aceea dispar durerile menstruale. Ele nu trateaza totusi cauza, care este in principal lipsa de odihna si secundar lipsa de hrana - vezi cazul celor care tin cure de slabire.

    Antiinflamatoarele gen Ketonal, Nurofen, Aulin trateaza pe moment inflamatia acuta deja produsa in organism in urma stilului de viata defectuos.

    Stiu ca cel mai greu este sa iti faci un program de somn si sa te tii de el: e mai greu decat sa tii cure de slabire, e mai greu ca orice. Dar asta este singurul remediu impotriva dismenoreei. 

    Semnat,


    Medicul de serviciu



    Acest mesaj a fost editat de către jlvera: 4 Oct 2013, 23:00
  •  
    • 687 mesaje
    5 Oct 2013, 08:16
    0 0
    La mine e exact invers. Inainte de nastere nu aveam nimic, dar mesntruatia dura aproape o saptamana.
    Dupa nastere si anticonceptionale, in fiecare luna am dureri de cap, de spate si de burta care trec cu No-Spa, si de la anticonceptionale ma tine 3-4 zile si flux normal. Dar alte tratamente nu stiu.....
  •  
    • 5 mesaje
    8 Oct 2013, 11:30
    0 0
    Buna puteti incerca sa va reglati organismul prin terapia oscilatorie. Eu am incercat-o si a avut rezultate. la mine s-a dovedit ca aceste dureri menstruale erau date de un usor dezechilibru al sistermului hormonal, in special hipofiza si hipotalamulus ( asa a aparut la mine la diagnostic ) . Am urmat un tratament care mi-a rezolvat si durerea de ovare pt ca la fiecare ovulatie mi se inflama rau ovarul drept . si desi am fost la multi medici ginecologi nu mi-au putut gasi o rezolvare! Am mers insa la o clinica unde au un aparat care trateaza astfel de cazuri si mai mult iti evidentiaza si alte probleme pe care le ai dar nu le stii. Pentru a nu face aici reclama..pentru ca nu asta e intentia. Intentia e de a va spune ca exista ceva pe piata care nu agreseaza organismul si nici nu-l invadeaza de substante imi puteti scrie pentru mai multe detalii pe privat si am sa va raspund. O zi senina ! cu drag


  •  
    • 3 mesaje
    23 Oct 2013, 17:43
    2 1
    si eu folosesc menstrofit, este o tinctura care se gaseste in plafaruri de cumparat. daca fac miscare in fiecare zi (nu ma refer mersul la servici) nu ma doare deloc la menstruatie. de cateva luni am descoperit multe articole pe net cu exercitii yoga si le fac fie dimineata daca am timp sau seara dupa ce vin de la servici. cam o ora dedic acestor exercitii zilnic (rar ratez cate o zi) si pot sa spun ca nu mai simt nicio durere la menstruatie. le recomand din tot sufletul.
  •  
    • 1 mesaje
    25 Iul 2016, 18:38
    1 0
    va rog ajutatima....am dureri abdominale de la menstruatie,cum pot scapa de ele?
  •  
    8 Aug 2017, 18:52
    0 0
    buna,am 15 ani si am niste curiozitati.Si in caz ca v ganditi sa spuneti "vorbeste cu mama ta",am facut o deja doar ca vreau sa aud si alte pareri. De la 12 ani mi a venit menstrustia si de atunci am dureri extrem de mari . Si cel mai rau e ca de obicei acele dureri ma prind mereu in timpul scolii si nu stiu ce sa fac , ce sfaturi imi dati?
  •  
    • 84 mesaje
    27 Dec 2018, 11:17
    0 0
    Buna, nu este normal sa ai dureri „insuportabile la ciclu”. Pot fi niste dereglari hormonale la mijloc. Eu iti recomand sa faci un consult ginecologic daca vrei sa scapi de aceasta problema intr-un mod sigur. Pot sa ti-l recomand pe medicul meu, dr. Silviu Istoc, care este un doctor de nota 10 +, am apelat la el la orice problemă, chiar daca era una minora si intotdeauna a fost deschis sa imi explice orice l-as intreba. Du-te la medic si iti va recomanda un tratament potrivit pentru tine.
  •  
    • 16 mesaje
    29 Mai 2019, 10:37
    0 0

    Remediile naturiste iti pot provoca mai mult rau decat sa te ajute. Cel mai sigur este sa mergi la un consult ginecologic, poate in spatele acestor dureri, exista probleme mult mai grave. Daca ai nevoie de un medic bun, ti-l recomand pe dr. Silviu Istoc. Am vazut aici ca mai multe femei il aduc in discutie. Aceeasi parere o am si eu despre el: un medic cu adevarat profesionist! Du-te cu incredere la un consult!