dureri insuportabile la ciclu,remedii naturale? pls help

  •  
    • 20 mesaje
    10 Mai 2011, 19:44
    14 15

    Salut, fetelor

     

    Am in fiecare luna aceeasi problema. Dureri extrem de mari la ciclu, vreo 7 ore dupa ce vine, s indiferent ce pastile iau, nu imi trece decat in timp. Azi a trebuit sa plec de la lucru pentru ca nu puteam sta in picioare si imi era extrem de rau.Simt durerea pana in picioare, la glezne, ff puternica.  Ideea e ca nu pot sa iau anticonceptionale, am incercat si mi-e rau dela ele, nu le tolerez si nici nu ma incanta ideea. Stiti cumva vreun remediu natural care sa chiar functioneze, macar 50% sa scada? M-am simtit tare prost ca am plecat de la lucru si as vrea pana luna viitoare sa scada durerile..

      Am 23 de ani si durerile astea ma insotesc lunar de pe la 13,m-am saturaaaat...

     

    Multumesc si astept raspunsuri

  •  
    • 20 mesaje
    11 Mai 2011, 16:15
    11 4
    nimeni nimic?
  •  
    • 10876 mesaje
    11 Mai 2011, 17:15
    5 4
    stiu acestre dureri, mama a chemat si salvarea de fro trei ori in viata mea.
    Acum ma calmeaza la maxim fiola algocalmin.
    Si inainte luam doua pastile de calmant trei, asa se chema
    Naturist din pacate nu stiu nimic
  •  
    • 5144 mesaje
    11 Mai 2011, 20:33
    8 5
    eu sunt o norocoasa si nu am dureri decat foarte putin si rar. la mine functioneaza de minune o sticla cu apa calda tinuta la burta; sau poate ai o perna electrica.
  •  
    • 1166 mesaje
    11 Mai 2011, 23:10
    6 7
    si eu patesc la fel...am si lesinat din cauza durerilor...remedii naturiste nu sunt!!! chiar daca ai sa auzi povesti cum ca ti-ar ceda de la ceaiuri..medicamente naturiste, homeopatice..bla bla...iti spun eu ca nu se va intampla! sau..nu stiu..poate tu esti mai norocoasa... mie imi cedeaza doar cu saridon...dar nu complet..partial..dar e bine..dupa saridon durerea devine suportabila. am incercat si alte analgezice dar nu prea functioneaza...de la contraceptive intr-adevar durerile dispar aproape complet..dar daca nu le suporti...
  •  
    • 20 mesaje
    11 Mai 2011, 23:24
    2 2
    Mersi fetelor...

    Pana la urma o sa invat sa traiesc cu ea...mama mea a mai scapat de dureri dupa ce a nascut primul copil...nu stiu daca va fi si la mine la fel, dar oricum mai am de asteptat vreo 3 ani... Am auzit de ceva picaturi, Menstrofit...o sa le incerc, rau nu au ce sa imi faca...
  •  
    • 363 mesaje
    12 Mai 2011, 00:30
    3 5
    Nu lua algocalmin ca este cancerigen.Ai facut vreodata un control ginecologic,te-a vazut vreun doctor,se pot datora si unor chisturi ovariene.Stiu ce inseamna ca si mie imi venea sa rup banca la liceu si tot calmante luam,dar daca nu le aveam la mine in momentele alea era rau de tot ,imi venea sa ma tavalesc pe jos de dureri.Fa-ti si un control medical,totusi!
  •  
    • 6798 mesaje
    12 Mai 2011, 00:33
    12 1
    eu iau nurofen forte, doar in prima zi, apoi trec de la sine.
    in zilele urmatoarele mai mult ma doare mijlocul, spatele.
  •  
    • 189 mesaje
    12 Mai 2011, 09:49
    5 1
    In urma cu un an , aveam si eu dureri insuportabile. Medicul mi-a zis ca am fibrom uterin de 2 cm. Am incerat cu microalge si a functionat, acum trec f lejer peste ciclul menstrual. Probabil s-a absorbit fibromul sau hormonii s-au reglat, o sa merg curand la ginecolog si va spun rezultatul. Sanatate tuturor!
  •  
    • 5609 mesaje
    12 Mai 2011, 10:55
    6 1

    Uite cateva remedii naturiste pe care le-am gasit in revista FORMULA AS:

    http://www.formula-as.ro/2009/889/leacuri-de-la-cititori-78/alte-leacuri-pentru-durerile-menstruale-si-premenstruale-11693

     

    "Alte leacuri pentru durerile menstruale si premenstruale

     

    Comprese cu otet
    Sunt invatatoare pensionara si va pot oferi o metoda naturista pentru a scapa de durerile menstruale insuportabile. Nimic mai simplu. Iata cum am procedat eu timp de 22 de ani (am aflat "reteta" de la bunica, pe cand aveam 34 de ani): pe o batista turnam otet alimentar de 9gr., asezam batista uda pe zona pubiana, peste ea puneam un plastic, apoi chilotul. Durerile trec ca prin farmec, chiar daca s-ar putea sa apara o cantitate mai mare de menstruatie, insa fara dureri. Cand batista se usuca, se umezeste din nou si se procedeaza asa cat timp este necesar. Acest remediu are un efect mult mai puternic si mai rapid decat orice alt calmant: nu este costisitor si este la indemana oricui. Va doresc multa sanatate tuturor cititorilor si cititoarelor acestei minunate reviste si nu in ultimul rand redactiei "Formula AS". Cu stima si prietenie,
    inv. pensionara IOANA STEFAN - Bucuresti

    Macerat de plante
    Pentru dismenoree va recomand un amestec de plante cu efecte antiinflamatoare si antispastice: lemn-dulce, roinita, fenicul, cimbru, valeriana, care se amesteca bine. Se pun la macerat 3 lingurite din plantele maruntite, la 500 ml apa plata sau de izvor, se lasa 8 ore, apoi se strecoara si se bea lichidul in cursul unei zile, inainte de mese. Ajuta mult si masajul in zona abdominala, cu ulei de masline, in care se pun cateva picaturi de ulei volatil de levantica. Acesta se va realiza zilnic, in afara perioadei menstruale. De asemenea, recomand si baile calde, seara, inainte de culcare, adaugand in apa din cada cate 5-7 picaturi de ulei volatil de levantica, portocal sau pin.
    VASILE STANCIU - Bucuresti

    Ceai de coada-soricelului
    Pentru ca durerile menstruale sa dispara, se bea ceai de coada-soricelului indulcit cu putina miere de albine. Cura se incepe cu o zi sau doua inainte de ciclu si dureaza pe tot parcursul acestuia. O cana de ceai dimineata, pe stomacul gol, si una seara, la culcare, ajuta foarte mult. Cand ciclul debuteaza, se bea imediat o cana de ceai si se sta linistita in pat. Ceaiul se bea incet, fara graba. Va doresc multa sanatate!
    IULIANA BALAN - Timisoara

    Marar, coada-calului, pelin
    Va recomand cateva remedii foarte eficiente in caz de dureri menstruale:
    * Tinctura de marar. In 100 ml alcool de 45-50gr. se pun 5-7 lingurite de planta uscata (seminte si parti aeriene), maruntita cu rasnita de cafea. Se lasa la macerat 7 zile, dupa care se filtreaza si se trage in sticle mici, inchise la culoare. Se ia o lingurita de tinctura diluata in jumatate pahar cu apa, de trei ori pe zi, pe stomacul gol. Tratamentul dureaza minimum 21 de zile. (Tinctura de marar se gaseste si la magazinele naturiste.)
    * Pulberea de seminte de marar. Semintele se macina fin cu rasnita de cafea. Daca mai raman bucati nemacinate, se cern. Se ia cate o lingurita rasa, de trei ori pe zi. Pulberea se tine sub limba 10-15 minute, apoi se inghite cu putina apa. O cura dureaza minimum 21 de zile.

    Ambele tratamente cu marar au ca efect reglarea ciclului menstrual, remedierea amenoreei, cresterea sanilor, marirea secretiei lactate la femeile care alapteaza, incetinirea ritmului de crestere a pilozitatilor, accentuarea caracterelor feminine, in general.
    * Coada-calului: 1 lingura de coada-calului, uscata si maruntita, se fierbe intr-un litru de apa. Daca menstruatia este extrem de abundenta, se ia cate o lingura de fiertura la fiecare 2 ore. Cand ciclul incepe sa se normalizeze, se ia cate o lingura de fiertura de trei ori pe zi.
    * Radacina de pelinarita (pelin negru). Radacina, uscata sau proaspata, se taie marunt si se fierbe. Fiertura se strecoara si din ea se bea cate 50 ml, de doua-trei ori pe zi, in functie de abundenta menstruatiei. Pentru 1 l de apa se folosesc 4-5 radacini de pelinarita.
    TRANDAFIRESCU MINODORA - Bucuresti

    Cretisoara, mladite de zmeur
    Urmatorul amestec de plante medicinale ajuta mult la alinarea durerilor menstruale: cretisoara, traista-ciobanului, frunze de zmeur, urzica moarta alba, troscot. Plantele se rasnesc pulbere se amesteca in proportii egale. Din amestec se ia cate o lingurita de patru ori pe zi, la intervale egale, cu 30 minute inainte de masa, se tine sublingual 15-20 minute, apoi se inghite cu putina apa plata. Este bun si extractul hidro-glicero-alcoolic de Rubus Idaeus (mladite de zmeur), cate 5 picaturi, dimineata si seara.
    Dr. ANDREEA DRAGOMIRESCU"


    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 12 Mai 2011, 10:58
  •  
    • 10876 mesaje
    12 Mai 2011, 11:04
    1 1
    o fi algoca,minul cancerigen, dar decit sa ma duc pe Inter sa ma arunc de dureri, mai bine iau algocalmin.
    Dupa nasteri sa stii ca ciclul e foarte suportabil, o data sau de doua ori pe an daca mai am dureri mai mari, dar nu insuportabile
  •  
    • 1166 mesaje
    12 Mai 2011, 11:22
    5 0
    daca nu ti-ai facut nici un control medical atunci e bine sa mergi..poate ai vreo problema...dar nu e o regula..eu nu am nimic si totusi am niste dureri insuportabile..depinde de organism. in cazul asta nu prea ai ce face decat sa iei pastile de dureri.
  •  
    • 20 mesaje
    13 Mai 2011, 11:01
    1 1
    Mersi mult, fetelor de sfaturi!

    Control ginecologic mi'am facut, imi fac unul pe an cel mai rar, si nu am nimic, nici chisturi, totul e, sau pare cel putin in regula. Dar din pacate e si chestie genetica, am auzit ca se mosteneste de la mama la fiica, si mama e la fel.

    Oricum, voi incerca ceva natural, macar putin sa scada.

    Sanatate maxima la toate va doresc! zi faina
  •  
    • 567 mesaje
    17 Mai 2011, 12:49
    6 2
    Asa eram si eu. Aveam dureri de ma tavaleam pe jos pana mi-a zis sa-mi bag un supozitor indometacin. Iti trece cam in 20 de minute. De exemplu luna trecuta mi-a venit dimineata pe la 3:30 si am uitat sa-mi cumpar aceste supozitoare, am luat in schimb o pastila de ketonal forte si mi-a trecut.
  •  
    • 647 mesaje
    17 Mai 2011, 12:59
    3 4
    Si eu ma confrunt cu aceeasi problema in fiecare luna, dar la mine functioneaza doar o sticla de apa fierbinte tinuta pe burta, si cam intr-o ora/doua imi trece durerea.
  •  
    • 1 mesaje
    17 Mai 2011, 13:21
    2 1

    Eu am folosit supozitoare de carpicon(pot fi introduse si rectal pt. hemoroizi sau dureri de burta la ciclu sau vaginal) de farmacie naturista si tinctura de obligeana. E usor de folosit.

    Acum nici nu simt cand imi vine, doar ca am eu grija sa urmaresc cand se apropie perioada.

  •  
    • 500 mesaje
    17 Mai 2011, 14:28
    8 2
    eu iau panadol si no spa cand imi vine fericirea,daca nu iau pur si simplu imi vine sa ma urc pe pereti de durere,noroc cu pastilele astea
  •  
    17 Mai 2011, 15:01
    1 1
    Decat algocalmin, care intr-un timp se dadea numai cu reteta, si are efecte adverse pe termen lung, mai bine: nurofen, ibuprofen, ketonal (supozitoarele sunt cele mai tari si cu efect rapid). Si ceaiuri: coada soricelului e foarte eficienta.
    Insa durerile groaznice nu sunt in ordine si sunt o alarma pentru diverse afectiuni ovariene.
  •  
    • 1841 mesaje
    18 Mai 2011, 13:18
    5 2
    La mine tot asa, n-au functionat cate 2-3 pastile cu ipubrofen (precum nurofen si familia), insa mi-a trecut cu Aulin. E un antiinflamator puternic, il primisem prescris pentru o nevralgie puternica la masea. Mi-a luat durerile cu mana. Din pacate, insa, nu se da fara reteta cred.
  •  
    • 1336 mesaje
    18 Mai 2011, 14:16
    7 3
    Compresele cu otet pe burta ajuta foarte mult,si cam ce ti-a dat Maricon din formula AS .Mai este un sirop foarte bun Tinctura(extract)din MUGURI DE ZMEUR(de la PlantExtract sau Hofigal.)Se ia cam 3-4 luni zilnic.e dulce,foarte placut la gust si te scapa de probleme,crede-ma.
    Mod de administrare: 1doză(capacel) de 1,5 ml de 2-3 ori pe zi cu 15 minute înainte de mesele principale.
    la extract:30 picaturi, in putina apa, de 2-3 ori pe zi; 50-70 picaturi, in putina apa, o data pe zi, in asocieri.