epilare prin electroliza

  •  
    • 59 mesaje
    26 Apr 2011, 12:17
    5 9

    buna fetelor!!! din cate am citit pe forum epilarea definitiva cu laserul nu este foarte eficienta si de aceea m-am gandit sa caut informatii si despre epilarea prin electroliza...si-a facut cineva epilare definitiva prin aceasta metoda?este eficienta?cat de dureroasa este?cat costa o sedinta?de cate sedinte este nevoie pentru a indeparta definitiv parul???lasa semne??....astept raspunsuri!!!

  •  
    • 1 mesaje
    17 Iun 2011, 13:52
    2 1

    Buna!

     

    De curand, am inceput si eu sa ma interesez de acest tip de epilare, intrucat am folosit epilarea prin IPL si nu a avut tocmai rezultatele dorite (sunt mai putine fire de par, ce-i drept, dar nivelul de clearance nu este de departe cel promis ).

     

    Am gasit un forum foarte interesant pe tema asta [nu sunt sigura ca pot lasa site-ul aici], ce contine o sectiune destinata electolizei. Cel mai important lucru este sa gasesti o persoana competenta si cu multa experienta, caci altfel risti sa ramai cu pete/cicatrici vizibile. Numarul de sedinte variaza, iar rezultatele nu se vad imediat: The first four to six months is the hardest. You will not be finished before 9-18 months, but you will notice a huge difference between month 6-12 especially if all is being done correctly and you are not doing anything to pull the hair out in between sessions. THINK 9-18 MONTHS. SEVERE CASES MAY NEED 24 MONTHS.

     

    Din cate am citit, electroliza este SINGURUL procedeu permanent de indepartare a parului, insa depinde foarte mult de fiecare persoana, intrucat sunt unele persoane care scapa cu ajutorul IPL sau laser.

     

    Stie cineva o persoana capabila sa faca electroliza in Bucuresti? Ar fi super daca cineva care a trecut prin aceasta experienta ar putea sa ne dea cateva recomandari/sfaturi.

     

    Multumim .

  •  
    • 59 mesaje
    18 Iun 2011, 00:11
    2 1
    nu ai putea sa lasi site-ul unde ai gasit discutiile astea despre electroliza sau sa-mi lasi un privat cu numele lui...mi se pare destul de dificila procedura si in plus dureaza o perioada foarte indelugata 6-18 luni.... destul........plus ca am citit la un mom dat ca este eficienta pe o perioada de 5-6 ani, deci in fond nu e chiar asa definitiva...si mai este si foarte dureroasa si costisitoare....
  •  
    • 4 mesaje
    29 Nov 2011, 22:35
    3 2

     Buna.

    Am 2 ore de la prima mea sedinta cu electroliza. Am ales inghinal, 1/6 din zona = 2h cu anestezie dar tot doare: pisca sau frige in cel mai rau caz (la unele fire), Acum zona s-a umflat, ustura si am multe puncte rosii adancite si ceva besici aparute. Tipa mi-a zis ca nu este nevoie de prea multe sedinte. In orce caz, am de gand sa continui cu metoda asta, pentru ca cele 9 sedinte de IPL nu au functionat absolut deloc!!!!

     Ps: am facut IPL la Roderma, Iasi si nu recomand.  Cat despre electroliza, daca da rezultate va zic unde am facut.

    pa-pa

  •  
    • 85 mesaje
    9 Dec 2011, 17:06
    4 0
    hey!!!
    cum merge epilatul prin electroliza??? da rezultate?? cat costa sedinta???
  •  
    • 85 mesaje
    9 Dec 2011, 18:03
    1 0
    si in ce oras si la ce clinica??
  •  
    • 3 mesaje
    26 Ian 2012, 22:13
    0 2

    www.nomasvello.ro


    Nomasvello® este o marca internationala specializata in tratamente de epilare definitiva si terapii faciale ( riduri, linii de expresie, pete solare si de batranete, acnee ) cu lumina intens pulsata – IPL.

    Nomasvello® ofera avantaje competitionale substantiale, comparativ cu metodele clasice de epilare si laser!

    Fa-ti astazi o programare pentru un test gratuit!

  •  
    • 4 mesaje
    1 Feb 2012, 02:08
    2 1
    justdream said:si in ce oras si la ce clinica??

     Buna,
    2 luni au trecut si de atunci am 2 sedinte de electroliza, efecuate in 2011. Una pe 29 noiembrie si una pe 18 decembrie. Le-am facut in orasul Iasi, dar nu vreau inca sa recomand localul pentru ca trebuie intai sa rezolv un "side-effect". Dupa ce a trecut anestezia,mi-am simtzit in continuare o "fashie" de la piciorul drept amortita (anestezia a atins un nerv probabil). Cu toate astea, m-am dus si la a doua sedinta incantata de faptul ca pe zona tratata aparusera doar 10% din fire.
    Nota bene: prima zona a fost tratata mai bine decat a doua, insa piciorul meu nu si-a revenit. Voi merge in luna februarie la un neurolog sa obtin o explicatie medicala.
    Insa as vrea sa continui cu aceasta metoda, numai ca la alt local pt.ca aici nu-mi mai pemit.
    O sa mai postez dupa vizita la doctor.
    Bye

  •  
    • 4 mesaje
    1 Feb 2012, 02:09
    5 1
    justdream said:hey!!!
    cum merge epilatul prin electroliza??? da rezultate?? cat costa sedinta???

     
    eu am avut 50% reducere la sedinta si am dat  150 lei = 2 h

  •  
    • 1 mesaje
    16 Iun 2013, 22:36
    5 1
    buna,stiti unde se efectueaza epilare prin electroliza in Iasi?
  •  
    • 1 mesaje
    5 Mai 2014, 22:59
    1 2
    Da fetelor, am un prieten care a deschis salon in Bucuresti cu epilare prin electroliza, eu sunt cosmetician la baza si ma trimite la specializare in Ungaria o sa lucrez la ei la salon. Derma Lounge Spa ii gasiti pe fb.
  •  
    • 12 mesaje
    23 Mai 2014, 20:29
    0 0
    www.esteticderm.ro
  •  
    • 1 mesaje
    20 Apr 2016, 13:32
    4 2
      buna,stiti unde se efectueaza epilare prin electroliza in Arad,Oradea  sau Timisoara?
  •  
    • 11561 mesaje
    20 Apr 2016, 15:17
    0 3
    LORE91TEO said:   buna,stiti unde se efectueaza epilare prin electroliza in Arad,Oradea  sau Timisoara?

     Da  unde  vrei  sa  te  "epilezi"  pisy??

  •  
    • 4 mesaje
    8 Sep 2016, 15:04
    2 3
    pitipoanca69 said:
    LORE91TEO said:   buna,stiti unde se efectueaza epilare prin electroliza in Arad,Oradea  sau Timisoara?

     Da  unde  vrei  sa  te  "epilezi"  pisy??

     

  •  
    • 4 mesaje
    8 Sep 2016, 15:05
    7 1
    Vrea s-o epileze pe ma-ta la pizda in caz ca mai face un idiot, ca tie in mod evident ti-au ramas flocii ei infipti in creier.
  •  
    • 1 mesaje
    19 Oct 2016, 16:13
    6 1
    Buna fetelor,
    Din cate am inteles eu, este o singura persoana in Romania care este certificata si cu studiile la zi pentru a efectua epilarea prin electroliza, si aceasta are salonul in Cluj-Napoca. Eu m-am apucat de procedura acum 8 luni de zile. Nu mai exista varianta cu anestezia de ani buni, pentru a evita efectele secundare. Ceea ce inseamna ca e dureroasa ca naiba . Dar totusi suportabila, daca folosesti lidocaina inainte de sedinte + o pastila sau doua pentru durere (calmarea nervilor). Sedintele se programeaza o data la 8 saptamani, din aceasta cauza dureaza tratamentul peste un an de zile. Degeaba mergi lunar, ca nu apuca sa creasca toate firele atat de repede..
    Oricum, in zona axilei, dupa 4 sedinte vezi o diferenta enorma. Abia mai raman 20% din cate fire au fost. Zona inghinala este mai greu de parcurs. Eu una nu rezist 4-5 ore cat ar dura sa parcurga toata suprafata intr-o singura sedinta. Abia rezist o ora jumatate , asa ca ma astept sa treaca mai bine de un an jumatete si sa nu termin. Dar suprafetele care le-am parcurs de 2, 3 ori deja sunt vizibil imbunatatite. Pe termen lung merita sa suferi putin. Este sigura procedura (persoana care m-a convins sa incerc a folosit-o pe tot corpul acum mai bine de 10 ani, si mi-a aratat ca nici in ziua de azi nu i-a mai crescut parul inapoi ). Daca nu sunteti hotarate, nu rezistati la durere si nu aveti rabdare sa asteptati mai bine de un an pentru rezultatele dorite, mai bine nu va apucati. E pacat sa irositi banii, timpul si energia voastra
    Ah, cost 2.50 lei/minut. Salonul este: http://www.epilare-galina-canter.ro/
  •  
    • 5 mesaje
    29 Oct 2017, 13:55
    5 0
    Buna fetelor! Fac epilare prin electroliza de 4 ani in Bucuresti si intrand pe net sa vad ce se mai vorbeste de aceasta metoda, am dat si de acest forum peste care dadusem si inainte sa ma apuc serios de asta.
    Nu caut sa fac reclama, desi niciodata nu ne este de prisos.Vreau sa impartasesc cateva lucruri din experienta mea.
    Am testat metoda pe mine. Aveam cateva fire negre pe perciuni(15-20) . Am facut 4 sedinte .Mai am 4 fire ,nu le-am mai lucrat de un an, dar nu mi-a aparut nimic la loc in acesti ani.
    Este singura metoda de epilare definitiva(fac in salon si SPL), cu plusurile si minusurile ei.
    Cele mai multe cliente vin pentru par pe fata, apoi sani, abdomen, axile si foarte putine pentru inghinal si picioare.
    Am avut multe cliente in acesti ani, cativa clienti si am n enumarate cazuri despre care pot vorbi.
    Este o metoda de succes!
    Luati in calcul si minusurile: 1.doare (pe 0 scara de la 1 la 10 poate fi 1 sau 15....depinde de sensibilitatea fiecaruia), dar lidocaina pulverizata local cu 30 minute inainte de procedura ajuta;
    2. dureaza mult ca timp (se face fir cu fir)-trebuie rabdare;
    3.irita zona (nu raman cicatrici.Cicatricile despre care ati mai citit sunt facute cu niste aparate mai vechi, cu ace neizolate-noi avem aparate Apilus canadiene.
    4. costa. Pretul este pe ora.
    Dar daca aveti determinare suficienta, merita efortul Rezultatele sunt incontestabile.
    Nu stiu daca am voie sa las aici datele de contact, dar voi fi atenta sa raspund la intrebari daca vor exista.
    Zi fumoasa tuturor!
  •  
    • 5 mesaje
    29 Oct 2017, 14:01
    3 0
    Ixuleasca.....care ar fi normele dupa care doamna Galina Canter din Cluj ar fi singura cfre are certificarile la zi pentru a efectua electroliza? Am intrat pe site-ul lor si este foarte sarac in informatii. Banuiesc ca are o asistenta care face procedura, ma indoiesc ca o face chiar ea. Dar daca aveti informatii in plus, le astept.
    Multumesc.
    Acest mesaj a fost editat de către Enacosmetics: 29 Oct 2017, 14:01
  •  
    • 2 mesaje
    21 Nov 2017, 17:24
    4 5
    Enacosmetics said:Ixuleasca.....care ar fi normele dupa care doamna Galina Canter din Cluj ar fi singura cfre are certificarile la zi pentru a efectua electroliza? Am intrat pe site-ul lor si este foarte sarac in informatii. Banuiesc ca are o asistenta care face procedura, ma indoiesc ca o face chiar ea. Dar daca aveti informatii in plus, le astept.
    Multumesc.

     Salut, 

    Merg la Galina in Cluj Napoca pentru zona abdomenului si a sanilor. In paralel ma epilez cu laser la Coquette pe picioare, axila si inghinal.Am avut o experienta nereusita cu SPL, acum trei ani. 
    Va recomand sa nu mergeti la saloane de cartier, banii cheltuiti acolo nu mai vin inapoi. Mai bine economisiti inca un an si alegeti ce e mai bun

    Nu are o asistenta, este singura, procesul e destul de dureros, nu fizic, as pune, ci psihic, daca puteti intelege. Simti o senzatie de piscatura si arsura. Au trecut vreo cinci luni de cand am inceput tratamentul, zona abdomenului inca are semne pe care spel sa le vindec. 
    Pretul serviciilor e per minut. E un proces anevoios, nu stiu cate sedinte vom mai face, dansa spune e alegerea mea, in functie de cat de curata vreau sa imi fie zona.
    Eu sunt bruneta, cu mult par, negru si puternic. Podoaba capilara si sprancenele ma ajuta, insa daca e in alta zona, nu

    Seara faina!