Parfumuri si alte chestii parfumate.

  •  
    • 3741 mesaje
    19 Apr 2011, 01:20
    1 0

    Copy/paste de la topicul cu imbracamintea de lux:

     

    Pana acu nu mi-am gasit niciun parfum fix pe gustu meu, da' mereu trec femei pe langa mine care miros divin si mi-e naspa sa ma duc sa le intreb ce parfum folosesc. Am incercat jdemii de parumuri pe piele, am luat si mostre de prin reviste si nexam. 
    Cel mai apropiat de gustul meu e Coco Mademoiselle, da e 100 euro si as da atat doar de ziua mea care e in decembrie, pana atunci doar apa de colonie 

  •  
    • 955 mesaje
    19 Apr 2011, 01:51
    2 0
    Am mirosit parfumurile de la Anick Goutal si nu sunt pe gustul meu dar stiu persoane carora le plac. Momentam am Un air de Molinard si imi place foarte mult. Un alt parfum pe care il ador este Sublime Balkiss de la The Different Company dar l-am terminat si l-am cuparat pe cel de la Molinard. Ambele sunt florale, cu un miros foarte placut.
  •  
    • 3741 mesaje
    19 Apr 2011, 01:55
    1 0
    Alya, poti spune si cat costa parfumurile? Nu de alta, dar sa stiu daca ma apropi de vitrina sau raman la apa de colonie
  •  
    • 955 mesaje
    19 Apr 2011, 01:56
    1 0
    Eu nu stiu parfumuri cu miros de tei. Cred ca totusi cel mai bine este sa mergi si sa mirosi mai multe. Daca esti din Bucuresti mergi la Beautik Parfumerie si sunt convinsa ca o sa gasesti ceva pe placul tau. Daca urmaresti pe site-ul lor vei vedea ca periodic au reduceri si iti poti gasi un parfum cu pretul de pana in 200 ron.
  •  
    • 955 mesaje
    19 Apr 2011, 01:59
    0 1
    Deci parfumurile (fara reduceri) incep de la 180 ron si ajung foarte departe, in sensul ca exista parfumuri in niste sticlute speciale care costa 1000euro si chiar mai mult. Aceleasi parfumuri le au si in sticlute obisnuite , preturile fiind asemanatoare cu cele de la Sephora.
  •  
    • 3741 mesaje
    19 Apr 2011, 02:05
    2 0
    Alya, nu sunt din Bucuresti, iar momentan stau in Italia, Florenta.
  •  
    • 955 mesaje
    19 Apr 2011, 02:18
    1 0

    Atunci ai putea sa cauti acolo casa Molinard, Floris,Rance (Eugenie, D'erje care miroase foarte asemanoator cu J'adore), Costume National (e unul roz care miroase demential) si mai sunt. O sa-mi mai aduc aminte si o sa-ti scriu.


    Acest mesaj a fost editat de către alya_27: 19 Apr 2011, 02:18
  •  
    • 3140 mesaje
    19 Apr 2011, 02:26
    1 0

    Miruna, singurul parfum pe care l-am avut si mi-a amintit de mirosul florilor de tei e Poeme de la Lancome.
    Daca esti in Florenta vezi ca e undeva in centru un magazin mare cu produse de firma, vizavi de caruselul ala pentru copii, aveau acolo la inceputul lui martie oferta la un parfum nou "Imperatrice Eugenie" de la D&G, mi l-am cumparat, e floral dar destul de senzual si fresh, , pentru vara e o nebunie. In shopurile din aeroport gasesti parfumuri cu pretul putintel mai scazut.
    In spatele Galeriilor Ufizzi si Palazzo Vechio e un restaurant de familie cu o mincare extraordinar de buna, cea mai buna din toate experientele mele gastronomice pe pamint italian, o iei pe straduta dintre cele doua edificii, are citeva zeci de metri, gasesti una perpendiculara unde sunt citeva localuri micute unul linga alt iar pe un geam scrie trattoria di famiglia si un nume care incepe cu litera B, acolo tot timpul e lume chiar daca celelalte localuri sunt goale, preturile sunt foarte bune, servirea rapida si oamenii foarte draguti, e mosul, patronul care serveste, un adevarat fenomen, nu am mai vazut un chelner atit de atent si de rapid chiar daca bate spre 70 de ani.

    Ai grija la hoti, sunt foarte multi, daca printre primele lucruri de care am fost avertizata de nenea de la receptie cind m-am cazat a fost asta e clar ca deja e un fenomen, i-am vazut si in actiune si m-au si urmarit intr-o seara,  in piata cu Porcellino majoritatea celor de vind la tarabe is romani, daca iti place inghetata exact unde incepe Ponte Vecchio e o gelaterie unde merita sa te opresti.

    Daca ai timp si ceva banuti de risipit poti sa dai o fuga in outletul din Leccio Regello, se ia autobuzul de la un soi de autogara aflata in spatele statiei Santa Maria Novella. sunt citeva curse pe zi, curse directe si biletul e ieftin, pina in doi euro pentru un sens.


    Acest mesaj a fost editat de către dodonesa: 19 Apr 2011, 02:42
  •  
    • 3741 mesaje
    19 Apr 2011, 13:06
    1 0
    Multumesc pentru raspunsuri!
    Dodonesa, multumesc! Cred ca am mancat inghetata de la 50 de gelaterii pana acum, la restaurant am mancat decat de 2 ori, dar nu erau in centru, iar pizza mi s-a parut prea subtire si uscata.
    Daca mai ai impresii de impartasit din Florenta poti sa scrii aici sau pe privat.

  •  
    • 3354 mesaje
    19 Apr 2011, 13:09
    1 0
    eu prefer parfumurile florale... preferatul meu este nina ricci... l'air du temps... nina...
    am mai avut si yardley - mirosea a lacramioare...
    mi-a placut si unul care mirosea a iasomie, dar nu mai stiu de la ce casa era...
    mai am lyrical de la avon, care ii place sotului f mult...
  •  
    • 2642 mesaje
    19 Apr 2011, 13:45
    1 0

    Poeme a fost multa vreme preferatul meu, mai in tinerete.

    Acum mi s-a pus pata pe Crystal Noir, de la Versace. Imi mai place si Bright Crystal, tot Versace.

    Dar preferatul meu ramane Fragile de la Jean Paul Gaultier.

  •  
    • 3140 mesaje
    19 Apr 2011, 14:54
    1 0

     Miruna, Cind ai cite o zi libera poti sa sai o fuga pina la Pisa, Bologna, Siena sa le vizitezi, cu trenul faci cam o ora, o ora jumatate si biletul e in jur de zece euro pe sens. Toscana e nemaipomenit de frumoasa, e si pacat sa nu o vizitezi!

    Si ca sa vorbim de parfumuri, mai nou m-am indragostiy de "Roma" al Laurei Biagiotti, probabil unde imi place atit de mult orasul cu acelasi nume dar nu numai, 'Sa Majeste La Rose" de la Serge Lutens si "Mitsouko" de la Guerlain.


    Acest mesaj a fost editat de către dodonesa: 19 Apr 2011, 14:55
  •  
    • 3311 mesaje
    19 Apr 2011, 15:24
    1 0
    mie-mi place Light blue de crap.
    si cel cu note de lacramioare de care spuneati mai sus mi-a atras atentia. de cautat si prizat !
  •  
    • 3140 mesaje
    19 Apr 2011, 15:30
    1 0
    Pentru fetele indragostite de mirosul de lacramioare, ca si mine, va recomand "Lily of the Valley" de la Crabtree&Evelyn, miroase doar a lacramioare, nu-i asa scump, cam 50 euro o sticluta de 100ml.
  •  
    • 7947 mesaje
    19 Apr 2011, 15:32
    1 0
    Eu am o problema cu majoritatea parfumurilor. Imi vine sa vomit dimineata de la ele. Pe parcursul zilei este OK dar cand ma dau dimineata am mari probleme. Nu stiu de la ce dar acest fapt a devenit parte integranta dn viata mea. Si am aceasi reactie si la parfumul si after shave ul sotului
    Singurul la care nu am aceasta reactie a devenit foarte repede preferatul meu Este vorba de Noa de la Cacharel.
    Mai nou imi place foarte mult si Romance de la Ralph Lauren dar din pacate nu pot sa ma dau cu el decat seara
  •  
    • 5609 mesaje
    19 Apr 2011, 15:38
    1 0
    schonland said:
    Eu am o problema cu majoritatea parfumurilor. Imi vine sa vomit dimineata de la ele. Pe parcursul zilei este OK dar cand ma dau dimineata am mari probleme. Nu stiu de la ce dar acest fapt a devenit parte integranta dn viata mea. Si am aceasi reactie si la parfumul si after shave ul sotului
    Singurul la care nu am aceasta reactie a devenit foarte repede preferatul meu Este vorba de Noa de la Cacharel.
    Mai nou imi place foarte mult si Romance de la Ralph Lauren dar din pacate nu pot sa ma dau cu el decat seara

     

    problemele tale cu vomitatul pot fi din cauzate de o afectiune a bilei (fierea).

    Ai probleme nu-i asa?

    Nici eu nu puteam suporta parfumurile sau mancarurile cu prajeli.... in special dimineata....dar m-am operat de fiere si nu mai am probleme.

     

     

  •  
    • 7947 mesaje
    19 Apr 2011, 15:42
    0 0
    Maricon said:

     

    problemele tale cu vomitatul pot fi din cauzate de o afectiune a bilei (fierea).

    Ai probleme nu-i asa?

    Nici eu nu puteam suporta parfumurile sau mancarurile cu prajeli.... in special dimineata....dar m-am operat de fiere si nu mai am probleme.

     

     

    Este adevarat ca am probleme cu fierea dar nu am facut niciodata legatura intre cele doua probleme.

     

  •  
    • 5609 mesaje
    19 Apr 2011, 15:46
    1 0
    cat despre parfumuri imi plac:
    1. Givanchi - Ameriage
    2. St Laurent - Poem
    3. Ester Lauder - Beyond Paradise
    4. Ester Lauder - Pleasure intense

    Astea sunt doar cateva din parfumurile pe care le prefer, preturile sunt in schimb pe masura...stclute de 100 ml cu pretul cuprins intre $140- $180, dar garantez ca merita.
    Am 6-7parfumuri bune pe care le schimb zilnic, cred ca este o pasiune pe care o am din adolcenta...imi place sa miros bine....
    De obicei incerc un parfum nou cand merg in shopping centre...il pun direct pe piele...si daca 10-15 min mai tarziu inca miroase bine, il cumpar, daca nu...incerc altul...si altul...dar cele 4 de mai sus sunt constante pe masa mea de toaleta.
  •  
    • 1276 mesaje
    19 Apr 2011, 15:47
    0 1
    Si eu vomitam des cand aveam probleme cu bila, si cand am avut ficatul suprasolicitat. Plus ca de la oboseala, fac la fel.


    Eu sunt innebunita dupa Truth de la Calvin Klein
  •  
    • 5609 mesaje
    19 Apr 2011, 15:50
    1 0
    schonland said:
    Maricon said:

     

    problemele tale cu vomitatul pot fi din cauzate de o afectiune a bilei (fierea).

    Ai probleme nu-i asa?

    Nici eu nu puteam suporta parfumurile sau mancarurile cu prajeli.... in special dimineata....dar m-am operat de fiere si nu mai am probleme.

     

     

    Este adevarat ca am probleme cu fierea dar nu am facut niciodata legatura intre cele doua probleme.

     

     

     Sigur ca da, eu am suferit 12 ani...am avut 1 piatra cu diametrul de 3 cm....nici nu poti sa-ti imjaginezi cat de minunat m-am simtit dupa operatie, sunt deja 10 ani de atunci, toata viata am suferit, imi fusese frica de operatie...acum este atat de usoara ca o apenticita.

    Am multe prietene care s-au operat si le merge superb, si ele mi-au povestit ca nu puteau sa-si imagineze ca dupa operatie nu ai ai probleme...iti scot piatra si fierea, totodata.

    Te asigur ca durerea nu exista, 2-3 zile mai tarziu esti acasa....si adio dureri, voma, greata, dureri de cap!