Ciocolatica ROM: atunci si acum

  •  
    • 1 mesaje
    9 Apr 2011, 17:46
    0 0

    Buna!

     

    Lucrarea me de licenta vorbeste despre produse din comunism, dar eu nu am prins comunismul decat pentru cateva luni.

     

    De aceea vreau sa va intreb pe voi: ciocolatica ROM era la fel de renumita in ’89 precum este acum? Acum e in topul celor mai renumite branduri romanesti, dar atunci se gasea in magazine, era consumata?

     

    Si, mai ales, exista diferente intre ROM din comunism si ROM de acum? (ma gandesc aici punctual la forma, ambalaj, gust, etc)

  •  
    • 13910 mesaje
    9 Apr 2011, 18:19
    0 0
    Meri-D said:

    Buna!

     

    Lucrarea me de licenta vorbeste despre produse din comunism, dar eu nu am prins comunismul decat pentru cateva luni.

     

    De aceea vreau sa va intreb pe voi: ciocolatica ROM era la fel de renumita in ’89 precum este acum? Acum e in topul celor mai renumite branduri romanesti, dar atunci se gasea in magazine, era consumata?

     

    Si, mai ales, exista diferente intre ROM din comunism si ROM de acum? (ma gandesc aici punctual la forma, ambalaj, gust, etc)

     

     

     

    ciocolatica ROM e renumita (?) acum pentru ca era renumita atunci.

    copiii nostri au incercat-o nu datorita reclamelor, in primul rind, ci datorita celor ce o stiau.

    se gasea in magazine, era consumata....

    diferente? forma, ambalaj aceleasi ....gust? parca nimic nu mai e cum era , desi gustul de apropie de cel stiut.

     

  •  
    • 7967 mesaje
    19 Apr 2011, 11:59
    0 1
    Waw! Rom! Pai normal ca era consumata si iubita de noi, ca nu prea aveam acces la altceva. Dar sincer, era foarte buna! Inca mai este pe piata?
  •  
    • 5609 mesaje
    19 Apr 2011, 17:35
    0 0
    Ciocolata ROM..ce amintiri frumoase, da, am crescut cu ea, era f apreciata si f cautata...acum cativa ani am avut ocazia sa o degust, m-a cuprins nostalgia, da este aceeasi pe care o stiam de copil....
  •  
    • 6 mesaje
    20 Apr 2011, 11:36
    0 0
    tata imi spunea ca erau 2 tipuri de ciocolata rom: ciocolata rom si ciocolata jamaica rom, aceasta avand chiar rom adus din jamaica si gasindu-se foarte greu in perioada aceea.
  •  
    • 3036 mesaje
    29 Apr 2011, 18:33
    0 0
    Iti recomand site-ul www.latrecut.ro

    O sa gasesti acolo si poze, si detalii despre tot felul de produse de dinainte de '89.
  •  
    • 111 mesaje
    1 Mai 2011, 10:17
    0 0

    Mie mi-a plcut ciocolata cu rom si atunci..in copilarie ...cat si acm. Este delicioasa!

  •  
    AS8
    • 13 mesaje
    9 Aug 2011, 00:00
    0 0
    Da si atunci era foarte buna aceasta cioco cu rom, dar parca mai cremoasa. In fine atunci nu prea aveai ce alege si parea totul mai bun. Rar gaseai pe sub tejghea o ciocolata chinezseasca sau primeai ceva din strainatate de la vreo ruda ce nu te-a uitat.
    Na, ca mi-ati facuta pofta de ciocolata si nu am deloc acum in casa.