intarzierea menstruatiei cauzata si de stres?

  •  
    • 5609 mesaje
    22 Mai 2015, 01:53
    0 0
    cadarg said:Este ceva normal ca la o fata de 15 ani sa nu-i vina in fiecare luna menstruatia desi nu a avut relatii sexuale inca?

     
    In principiu, menstruatia nu este influentata de sex!
    Relatiile sexuale influenteaza menstruatia doar daca ramai gravida, adica daca faci sex neprotejat!

    Menstruatia ta este direct legata de sistemul tau hormonal si ceea ce, pentru unele este normal sa-l aibe in fiecare luna, pentru altele este normal sa-l aibe la 2 luni sau la date diverse.
    In general este mostenire genetica de la mama si asta ar trebuii sa vorbesti cu ea, ca sa primesti toata informatia necesara.




     

  •  
    • 43 mesaje
    22 Mai 2015, 15:17
    1 1
    la mine mestruatia a intarziat si o luna jumatate, am fost la medic, mi-a dat tratament si s-a reglat. este foarte important sa mergi la doctor ca daca tot stai si astepti problema s-ar putea sa se agraveze. eu merg la silviu istoc, la medicover si sunt foarte multumita, e genul d emedic care te trateaza cu respect si omeneste.
  •  
    • 5609 mesaje
    24 Mai 2015, 15:19
    1 0
    cadarg said:Este ceva normal ca la o fata de 15 ani sa nu-i vina in fiecare luna menstruatia desi nu a avut relatii sexuale inca?

     

    Poate ai ciclu menstrual neregulat!
    Fiecare femeie este diferita, unele au ciclu' menstrual de 28 de zile, altele de 30, altele odata la 2 luni.  De ce nu-ti intrebi mama?
    In general, ciclul menstrual este mostenire directa de la mama. Probabil ca, prin ce treci tu acum, a trecut si mama ta si ea este cea mai in masura sa-ti spuna daca este ceva normal, sau anormal.
    Un corp mai firav, adica mai slabut, poate avea un ciclu neregulat din cauze hormonale. Anorexia influenteaza ciclul menstrual.
    Daca te ingrijoreaza asta, in primul rand, vorbeste cu mama ta si apoi, cere-i sa te duca la ginecolog sa faci niste analize medicale si un consult.
     

  •  
    • 1 mesaje
    2 Mar 2018, 14:54
    0 0
    Buna fetelor. Am si eu o problemă. Acum 3-4 ani nu ma avut menstruatie timp de 3 luni iar a4a luna cand a venit m.a tinut o zi... Sau s.a intamplat sa am menstruatie timp de o luna.. . Iar acu am avut menstra de 2 ori in luna ianuarie... (S.a mai intamplat) Si in februarie nu a venit si deja suntem in 02.03.2018. Am facut 2 teste au iesit negative. Am fost sa fac un test HCG si astept sa vad rezultatul. Inainte aveam secretii vaginale acum numai am. Este uscaciune vaginala. Sunt foarte speriata nu doresc sarcina . Nustiu ce sa fac. Vreun sfat? . Si sunt extrem de stresata. Nu pot adormi ma macina gandurile negre... Nu pot manca.. Tremur.. Am stari de panică .. Nu ma pot concentra la servici.. Nicaieri. ajjutor
  •  
    • 4 mesaje
    4 Mar 2018, 17:27
    1 0
     

    Acest mesaj a fost editat de către simona.tm: 4 Mar 2018, 17:33
  •  
    • 4 mesaje
    4 Mar 2018, 17:28
    1 0
    raspuns
    Acest mesaj a fost editat de către simona.tm: 4 Mar 2018, 17:34
  •  
    • 4 mesaje
    4 Mar 2018, 17:32
    0 0
    simona.tm said:
    3enen said:

     Cum am spus,de la intarzierea menstruatiei cu 10 zile,deja...sunt foarte stresataa,chiar daca cele 2 teste au iesit negative...ma tot gandesc,ca totusi as putea sa fiu insarcinata ... o prietena mi-a spus,ca daca testele au iesit negative,ca n-as fi,cum mi-ati zis si voi aici,dar ca si stresul meu,poate fii o cauza pt intarzierea menstruatiei. se poate!?!?!?

     

    Ti-o recomand cu toată încrederea pe psihoterapeuta mea, care este si medic si practica terapia alternativa  (magnetoterapie, presopunctura, plante), de la Cabinetul de psihoterapie naturista Timisoara, vezi situl de mai jos unde o poti contacta sau tel 0744783807. Am fost si eu in aceeasi situatie ca si tine si am facut mai multe sedinte si acum ma simt din nou bine, mi-a venit din nou ciclul si nu mai sunt stresata si nu mai iau nici medicamentele care le luam inainte. https://www.facebook.com/Cabinet-de-Psihoterapie-naturista-Timisoara-568799720174033/

     

  •  
    • 84 mesaje
    28 Apr 2020, 09:43
    0 0

    Intarzierea menstruatiei poate fi cauzata de fooarte multi factori. Daca ti se intampla acest lucru in mod frecvent, ar trebui sa consulti cat mai repede un medic pentru a afla cauza exact si astfel incat sa nu degenereze in probleme mult mai grave. Daca esti in cautarea unui medic bun care sa fie de incredere si care sa nu iti provoace o stare de disconfort, ti-l recomand pe dr. Silviu Iștoc, un medic absolut extraordinar! Eu merg la el de aproape 4 ani si sunt foarte multumita!

  •  
    • 53 mesaje
    15 Sep 2020, 19:53
    0 0
    Da, stresul afecteaza menstruatia uneori. Eu am folosit Femicur pentru reglarea ciclului menstrual. E din plante, dar se gaseste la farmacie si mi l-a recomandat ginecologul. Uite aici
    http://plantamed.ro/femicur/
  •  
    • 1 mesaje
    28 Sep 2020, 15:46
    0 0
    Hey Friend,Hope you are doing good. There might be many other reasons for your delayed menstrual cycle, and as you said that you have done your pregnancy test twice and the result was negetive, then there is no reason to worry. But if the situation continues for few months then you should definetly consult a gynecologis. https://zealthy.in/en/treatment/ivf-doctor-in-mumbai

    Acest mesaj a fost editat de către Vaani_M: 28 Sep 2020, 15:48