Aveti permis de conducere?

  •  
    • 507 mesaje
    22 Feb 2011, 19:00
    1 1

    Aveti permis de conducere? Ce masina conduceti? Va este util? Cum v-ati luat permisul v-a fost greu?

  •  
    • 4 mesaje
    22 Feb 2011, 22:44
    2 1
    Am terminat recent cursurile la scoala de soferi ELLYSSA DRIVING SCHOOL si am luat permisul. Va sfatuiesc sa mergeti si voi, cei interesati. Se preda cursuri de instruire practica si teoretica la un inalt nivel si profesionalism. De la intrare esti tratat cu multa amabilitate, primesti toate informatiile si sprijinul necesar pentru intocmirea dosarului necesar inscrierii. Daca ceva nu intelegi esti indrumat spre tot ca ai nevoie sa-ti rezolvi cele necesare in cel mai scurt timp cu putiinta fara alte costuri suplimentare.
    Mult succes, va doresc.
  •  
    • 102 mesaje
    22 Feb 2011, 23:25
    4 0
    Eu am permis de doi ani, si imi place sa conduc la nebunie . Conduc aproape in fiecare zi. Cand mi-am luat permisul, am fost cam "fortata" de parinti, daca pot sa-i spun asa pentru ca mie nu-mi placea sa conduc si mi se parea ca e ceva super greu de facut. Prima data cand am dat examenul, la teoretic am luat si la practic mi-a pus politistul mana pe volan si a zis ca era sa iau oglinda la o masina.....so )....naspa, am avut cele mai mari emotii din viata mea. A doua oara l-am luat, am fost mai hotarata si mai sigura pe mine si a fost ok, acu nu-mi vine sa cred pt ce am avut eu atatea emotii .
  •  
    • 4 mesaje
    23 Feb 2011, 10:39
    1 0
    Nu am permis de conducere si cam sufar din cauza asta pt ca deplasarea este greoaie, trebuie sa merg de colo-colo si cu mijloacele de transport in comun e f dificil. Am zis ca anul asta fie ce-o fi am sa trec peste toate temerile si am sa fac scoala de soferi, din cauza ca nu am permis nu mi-am luat nici masina (am posibilitatea sa investesc 2-2500 eur). Am vrut sa ma angajez sa mai castig un ban in timpul facultatii dar unde gaseam ceva care mi-ar fi convenit (agent de vanzari sau consultant marketing) imi trebuia permis, mi se punea la dispozitie si masina...
    Acum prospectez piata si ma incanta ideea unui instructor femeie.
    Cat dureaza o scoala de soferi? si mai ales cat de greu este? cum e mai bine sa invat sa conduc, pe zapada si gheata sau pe uscat?
  •  
    • 15 mesaje
    3 Mar 2011, 13:53
    1 0
    Nici eu nu am permis si vreau sa incep in primavara scoala este mult mai comod cu masina
  •  
    • 102 mesaje
    4 Mar 2011, 10:57
    1 0
    Anais, e mai bine pe uscat, pt ca odata ce ai carnetul experimentezi si te inveti u cum sa mergi si pe zapada/gheata. E foarte naspa sa conduci pe gheata si pt cineva care are experienta.
  •  
    • 165 mesaje
    5 Mar 2011, 23:52
    0 1
    Eu acum trec prin emotii,am picat la proba practica,am reusit din nou sa iau sala cu 25 de puncte si pe 5 aprilie am din nou proba practica:sper ca de data asta sa reusesc.Va pup pe toate.
  •  
    • 5609 mesaje
    8 Mar 2011, 22:29
    2 1

    Da, am permis de conducere de peste 20 de ani si sofez zi de zi.
    Nu mi s-a parut greu nici examenul de sala si nici sofatul, desi am facut numai 20 de ore de sofat cu instructorul fiind nevoita sa dau examenul in 2 saptamani. Examenul de sofat l-am dat cu un colonel al naibii de dur,  f cunsocut ca daca este suparat pica pe toata lumea.

     Stiind cat de ciudat este colonelul am ales sa fiu prima la test doar ca era in toane bune, stiam ca daca-l pica pe primul apai o tine lant si cu ceilalti. Desi sincer, imi era o frica de muream.

    Dupa 20 min de sofat cu el, timp in care m-a bagat si pe strazi cu sens unic si m-a pus sa fac intoarcere din 3 mutari, ceea ce am refuzat ca nu era legal...si toate celelate cerinte: parcare cu spatele, cu fata, lateral...din 3 mutari...etc....m-a dus la sediul Politiei si m-a pus sa opresc masina dupa colt si a coborat. Am coborat si eu si am incuiat lasanad masina dupa cotul sediului Politiei. M-a intrebat de ce nu-i duc masina instructorului care astepta pe partea cealalata a caldirii impreuna cu ceilalti care asteptau sa fie testati. Ei bine, asta a fost ultima proba...i-am raspuns ca nu pot, inca sunt "elev" si nu am permis de sofat, asa ca nu pot sofa singura masina. A ras si mi-a spus ca-i place cum m-am comportat si gata am luat carnetul.

    Pot spune ca avut emotii in primele 2-3 lunii de sofat,dupa care mi-am dat drumul si chiar imi place acum.

     

    Primii 10 ani i-am sofat in Romania iar urmatorii 10 la Sydney.

    Personal, nu as mai sofa in Romania, a devenit o adevarata Lupta pe sosele, sa-i tai fata aluia, sa depasesti pe contrasens, ma oboseste....prefer sa iau un taxi sau mers pe jos.

    In orice caz, scoala romanaeasca de sofat are clasa. Cand ajungi sa sofezi pe strazile occidentului dupa ce ai sofat in Romania, apai esti buna soferita, pot garanta asta.

     


    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 28 Mar 2011, 02:49
  •  
    • 6 mesaje
    9 Mar 2011, 13:42
    3 1
    eu am sa dau in 2 saptamani de permis...nu mi-e frica de oras cum mi-e de sala
  •  
    • 5144 mesaje
    9 Mar 2011, 17:17
    2 0
    permisul este o necesitate
    iar sfatul meu este sa dati de permis in momentul in care stiti ca o sa aveti si masina pe care sa exersati...un harb, orice, sa nu va iesiti din mana, sa va deprindeti cu regulile invatate la scoala
  •  
    • 1 mesaje
    10 Mar 2011, 11:02
    0 1
    Eu ieri am luat permisul de conducere.Am luat sala din prima cu 23 de puncte dar am picat la traseu asa ca am mai dat inca o data sala am luat-o si ieri am dat si traseul si am luat de data asta.A fost cel mai greu examen din viatza mea mai greu ca examenul de licenta .Sfatul meu e daca va doriti permis de conducere sa nu renuntati pentru ca totul se invata si nimeni nu s-a nascut invatat
  •  
    • 615 mesaje
    10 Mar 2011, 12:04
    1 0
    Maricon...super si adevarata poveste...Mi-am luat carnetul...aproximativ in aceleasi conditii ca ale tale,acum 18 ani...in Bucuresti si nu stiu de ce am senzatia ca si cu acelasi colonel .Sala a fost ok,cu poligonul am avut ceva probleme(prima si pe o rampa inghetata,imi aluneca masina cu frana de mana trasa),traseul...cam ca al tau...In fine,dupa 14 ani de condus zilnic in Bucuresti,orasul in care sunt acum este punc mic,in fasa...
    Amintiri...nostalgie...dar acum,sofatul pt mine ramane cea mai buna metoda de a ma linisti,relaxa,calma....
  •  
    • 12 mesaje
    11 Mar 2011, 08:43
    0 0
    dragele mele eu am permis de 10 ani si abia acum am reusit sa imi cumpar masina si de condus am mai condus de atunci de vreo 5 ori. Acum incep si eu serviciul si eram nevoita sa imi iau masina pt a face naveta si sincer imi e groaza sa ies in trafic nemaiconducand de atata timp. Sper sa ma descurc
  •  
    • 955 mesaje
    13 Mar 2011, 20:27
    0 0

    Eu am permis din 2002. Examenul l-am luat din prima, am dat in aceeasi zi ambele probe si nu mi s-a parut atat de greu. Am avut un instructor foarte bun care explica foarte bine, avea multa rabdare si mi-a insuflat incredere astfel incat nu am avut asa mari emotii in ziua examenului.


    Acest mesaj a fost editat de către alya_27: 13 Mar 2011, 20:27
  •  
    • 299 mesaje
    15 Mar 2011, 14:58
    0 0
    Am permis de 7 ani. Conduc zilnic, deci este folositor si comod.
    Daca a fost greu? Da, putin stres la inceput, cu temerile de rigoare.
  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    17 Mar 2011, 11:46
    0 0
    salut. eu mi am luat permisul in urma unui accident de masina. eram cu sotul si copiii si pt o clipa am crezut ca murim. si asa m am hotarat. in mai putin de o saptamana eram inscrisa la scoala de soferi si incepusem cursurile. a fost cumplit cand m am urcat prima data la volan ca soferita cu permis...eram in masina cu care am avut accidentul. dar, cu timpul a inceput sa mi placa sofatul ..si acum conduc cat de des pot...am serviciul, scoala si gradinita f aproape de casa. imi place la nebunie sa conduc si sa ascult muzica. piticii mei canta cu mine.
  •  
    • 7967 mesaje
    23 Mar 2011, 07:13
    0 0
    Am permis de conducere din 95...Cati ani au trecut?
    Conduc zilnic cel putin o suta de km...Este o necesitate, natura jobului cere masina...Uneori imi place sa conduc, imi pun o muzica misto si o iau la drum...Alta data urasc sa ma urc la volan...Cred ca depinde pe ce parte ma trezesc dimineata
    Cum spunea Maricon, dupa ce conduci pe strazile Ro..afara esti profesionist!
  •  
    • 4 mesaje
    26 Mar 2011, 22:12
    0 0
    Lyvyoara said:
    Am terminat recent cursurile la scoala de soferi ELLYSSA DRIVING SCHOOL si am luat permisul. Va sfatuiesc sa mergeti si voi, cei interesati. Se preda cursuri de instruire practica si teoretica la un inalt nivel si profesionalism. De la intrare esti tratat cu multa amabilitate, primesti toate informatiile si sprijinul necesar pentru intocmirea dosarului necesar inscrierii. Daca ceva nu intelegi esti indrumat spre tot ca ai nevoie sa-ti rezolvi cele necesare in cel mai scurt timp cu putiinta fara alte costuri suplimentare.
    Mult succes, va doresc.

    M-am inscris si eu la Ellyssa Driving School in Iasi, sper sa ma descurc

  •  
    • 107 mesaje
    27 Mar 2011, 01:23
    0 0
    Fetelor, puteti sa imi recomandati si mie o scoala de soferi buna in Buc, prin zona Iancului,Obor,Colentina?
    Tot incerc sa imi fac curaj sa incep scoala de soferi...
  •  
    • 65 mesaje
    28 Mar 2011, 13:24
    0 0
    vezi la TEO, mie imi par ok oamenii. eu la ei am facut acum x ani