Prima data cu avionul...nu stiu ce sa fac! help pls

  •  
    • 1899 mesaje
    16 Aug 2011, 15:17
    2 0
    Da' plimbareata mai esti tu, Axenya
    Intra pe linkul asta pentru informatii despre bagaj:
    http://www.blueairweb.com/Conditii-De-Calatorie/

    8. BAGAJUL
    8.1 GREUTATEA BAGAJULUI

    8.1.1 Fiecare pasager are dreptul la maxim patru piese de bagaj de cala cu dimensiunile maxime de 100x80x30 cm. Incepand cu data de 25 Iulie 2011, taxa pentru transportul fiecarei piese de bagaj de cala este de 17 euro/bagaj/segment de calatorie in cazul in care bagajul este achitat la momentul achizitionarii biletului sau 30 euro/bagaj/segment de calatorie in situatia in care aceasta este platita in aeroportul de plecare, in cadrul formalitatilor de check-in/ticketing. Greutatea maxim admisa a unei piese de bagaj de cala este de 32 kg. Greutatea pieselor de bagaj de cala nu poate fi cumulata intre doi sau mai multi pasageri.
  •  
    AS8
    • 13 mesaje
    16 Aug 2011, 18:50
    2 2
    Singura si ultima oara cand am folosit avionul a fost Bucuresti - Londra si retur. A doua oara m-am dus la Londra cu masina personala. Deci daca ar fi dupa mine te-as sfatui: renunta la avion sau cumparati unul doar pt tine.
  •  
    • 369 mesaje
    18 Aug 2011, 14:39
    0 1
    Ai dreptul la 4 bagaje de cala, fiecare bagaj sa nu depaseasca 32 kg. La Blue Air e 17E bagajul/segment. Deci daca ai 2 bagaje pt cala, te ajunge 34 E. Daca ai 2 bagaje care impreuna insumeaza 32 kg, tot 34 E platesti, trebuie sa fie un singur bagaj, o unitate in pretul de 17E...
  •  
    • 1 mesaje
    8 Dec 2011, 19:41
    0 0

    Buna, voi calatori pt prima data cu avionul cu wizz air si as vrea sa stiu, daca imi poate spune cineva care a mai calatorit cu aceasta firma daca pot pune sprayuri, parfumuri sau geluri de dus in bagajul de cala. Va multumesc!

  •  
    • 41 mesaje
    16 Dec 2011, 18:01
    0 0
    scuze ca raspund prea tarziu, dar poate mai au si altii aceiasi intrebare. In bagajul de cala nu e nici o problema..in cel de mana pe care il iei cu tine in avion nu ai voie
  •  
    • 10876 mesaje
    22 Dec 2011, 22:36
    2 0
    Io zbor mai tot timpul cu wiz.
    Poti pune si branza in ala de cala.
  •  
    • 6 mesaje
    5 Mar 2012, 17:08
    2 1
    Trebuie sa merg  si eu la Londra pe 28 martie, cu plecare din Targu Mures si e naspa ca avionul e la ora 6.00. E cineva prin zona din Mures sa imi zica si mie  procedura de la aeroport, cu cate ore tb sa fiu acolo inainte si daca este ceva autobuz asa de dimineata pana acolo , plus alte detalii relevante???  Precizez ca este prima data cand voi merge cu avionul. Mersi! 
  •  
    • 5609 mesaje
    5 Mar 2012, 20:38
    5 1
    La zborurile internationale trebuie sa fii acolo cu 2 ore inainte de zborul planificat sa poti sa stai la coada pentru verfiicarea pasaportului, pentru vama bagajului, pentru o eventuala declaratie.
    Asta sunte legile internationale respectate de toate aerporturile din lume.

    Deci la 4 dimineata trebuie sa fii in aerport, daca este aglomerat la giseul unde este afisat zborul tau poti sa stai si 1 ora la coada si nu prea mai ai timp sa treci de vama, si sa-ti gasesti poarta de plecare unde trebuie sa mergi, mai ales ca te urci in avion si cu jumatete de ora inainte de decolare avionul isi inchide usa si nu se mai primeste nici un pasager, pentru ca el pleaca de acolo...spre pista de decolare.
    .
    Ma indoiesc ca ai autobuz asa de dimineata, trebuie sa vorbesti cu cineva cu masina sa te duca la aeroport, atfel nu ai sanse sa ajungi in timp sau sa mergi de cu seara in aeroport si sa incremesti acolo pe un scaun pana dimineata cand se deschide ghiseul destinat plecarii tale.

    Daca ai rau de masina sau vapor posibil sa-ti fie rau si de avion, asa ca, cauta-ti pastile impotriva miscarii, le gasesti in farmacie, doar intreaba farmacista. trebuiesc luate cu jumatate de ora inainte sa urci in avion sa apuce sa-si faca efectul.
    Oricum zborul ar trebuii sa fie in jur de 4 ore pana la Londra.

    Nu uita ca in bagajul de mana nu ai voie cu: forfecuta, bricheta, spray-uri, parfumuri mai largi de 50 ml, nimic ascutit sau inflamabil.
    Trebuie sa ai pregatite si la indemana: pasaportul si biletul de avion.

     Nu-ti lua mancare in avion, la zborurile internationale este inclusa si o masa sau mai multe depinzand de cat de lung este drumul. In cazul tau va fi doar un mic dejun: posibil un sandvis sau o omleta, plus ceai, cafea si sucuri.

    Vezi ca pe bilet ai o anumita greutate maxima pentru bagajul de cala, de obicei este 20 kg, dar verifica pentru ca scrie pe biletul de avion. Nu depasii greutatea aceea pentru ca ti se va cere sa plesti multi euro in plus. Citeste toate instructiunile care vin cu biletul de avion si te vei lamurii cu mai multe.

    Daca mai ai intrebari revino aici si intreaba, iti vom raspunde cu siguranta.






    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 5 Mar 2012, 20:54
  •  
    • 12819 mesaje
    7 Mar 2012, 11:26
    1 0
    gabitza_25 said:Trebuie sa merg  si eu la Londra pe 28 martie, cu plecare din Targu Mures si e naspa ca avionul e la ora 6.00. E cineva prin zona din Mures sa imi zica si mie  procedura de la aeroport, cu cate ore tb sa fiu acolo inainte si daca este ceva autobuz asa de dimineata pana acolo , plus alte detalii relevante???  Precizez ca este prima data cand voi merge cu avionul. Mersi! 

     
    o ora inainte e okay. daca ai nervi de neliniste, du-te prin aeroport cu cateva zile inainte.
    practic te uiti la ghiseul cursei cu care pleci. e afisata. daca nu meri la informatii si te ghideaza ei.
    acolo trebuie sa ai pasaportul sau buletinul. ti se iau bagajele de cala si ti se inmaneaza biletul.
    sa nu ai trusa de manichiura in geanta care o iei in avion, sa nu ai lichide, briceag, cutit, cutter etc.
    incearca sa faci check-in-ul on-line.

    cand ti se inmaneaza biletul intrebi unde trebe sa meri.
    te ghideaza ei pe poarta pe care trebuie sa intri. acolo, te scaneaza. pe tine separat si bagajul de mana pe banda. nu e o filozofie, urmaresti si tu ce fac aialalti. cand treci prin scanner sa nu ai nimic metalic, curea, pantofi cu metal pe ei, portofel, ceas, chei etc. astea toate o sa le pui intr-o tavita care trece pe sub scannerul cu raze x.

    daca tot o sa tipe rama prin care treci vine o tanti si te verifica cu un baston unde ai metalul pe tine.

    apoi, te imbraci, si mergi la poarta la care trebuie sa fii cu o juma de ora inaintea plecarii.

    asta-i tot

    e plictisitor rau cu avionul. evit cat pot!

  •  
    • 6 mesaje
    21 Mar 2012, 17:23
    0 0
    congo said:

    Buna, hai ca incerc sa te ajut eu un pic:

     

     

    1. Cand am cumparat biletul domnul de la agentie  mi-a dat  link-ul de la Blue Air... cica sa accesez site-ul cu 5 zile inainte de plecare si 5 zilw inainte  de intoarcere si sa confirm.... dar nu prea am inteles ce sa confirm ( mi-a scris pe o foia pasii)  Adica trebuie sa verifici daca nu s-a schimbat ceva la ora si data de zbor. Intri pe site sau dai un telefon sa vezi daca nu sunt modificari la ora.

    2. stiu ca trebuie sa fiu cu minim 1 h inainte de decolare... ce trebuie sa fac? Merg la oricare ghiseu sa imi verifice biletul? dupa ce imi verifica biletul ce trebuie sa fac? ps iau avionul din Baneasa Te duci la ghiseul unde apare scris Blue-Air si Londra cu ora ta de decolare. Inceraca sa ajungi cu mai mult de o ora, Baneasa e destul de aglomerat pt ca e mic aeroportul.  

    3. unde trebuie sa merg pentru verificarea bagajelor ( am  platit 25 de euro ptr bagaj cu cala, dus-intors). La ghiseul de mai sus iti preiau bagajul si-ti dau si biletul de imbarcare (locul propriu-zis din avion). Aceasta procedura se numeste check-in .

    4:  as vrea sa imi iau o poseta cu mine in avion, unde sa imi pot tine portofelul cu bani acte etc. Ps: am sa merg doar cu buletinul pentru ca nu am pasaport si nu cred ca am timp sa il mai fac.  Stiu ca e mai sigur cu pasaportul , mai ales ca buletinul meu se exfoliaza intr-un colt....cei de la agntia de turism mi-au spus insa ca nu e nici o problema. Poti sa iei un bagaj de mana doar sa nu depaseasca o anumita marime. Sunt sigura ca poseta ta nu este exagerat de mare. Ai grija sa nu ai lichide in ea (parfum, apa, orice fel de lichide) sau unghiere, forfecute ca ti le opresc la verificarea securitatii bagajelor.

    5. Ce este acela terminal? ...am mai citit pe net  cate ceva... nu stiu daca am inteles bine.. banuiesc ca aste locul de unde iau avionul. sau este un cod al zborului.... eu nu am nici un terminal scris pe biletul electronic Terminal inseamna un loc special amenajat de unde se pot lua avioanele. Ca un mini aeroport. In Romania nu este cazul de mai multe terminale, e in constructie un al doilea terminal la Otopeni, dar acum e unul singur si la Otopeni si unul la Baneasa. In londra, pe heathrow, sunt 3 terminale de aceea e important sa stii de pe ce terminal pleci ca sa stii incotro te indrepti.

    6.  Am citit pe net ca unele companii , chiar si Blue Air iti  da bilet cu nr de loc, pe biletul meu nu e scrie nici un nr de loc.. Exista aceasta posibiltate cand alegi sa faci check-in online. Presupun ca nu ai ales aceasta optiune fiind prima data.

    7: Stiu ca  se fac unele verificari. corporale,  daca m-am exprimat corect. La ce anume trebuie sa renunt,? tot ce este din metal? de la o curea pana la cercei??papuci etc.. stiu ca va fi cineva care imi va spune ce sa fac... sper ca macar la plecare sa mi se vorbesca in romana... stiu engleza... dar am emotii sa nu  care cumva sa nu inteleg ceva si lucrurile sa se complice. Nu trebuie sa ai emotii. Metalul e detectat automat de aparate de aia trebuie dat jos.

     

    succes si drum bun!

     

     

          Nu e voie nici cu gel de dus sau crema de corp? Mersi!

  •  
    • 7967 mesaje
    21 Mar 2012, 19:10
    0 0
    gabitza_25 said:
    congo said:

    Buna, hai ca incerc sa te ajut eu un pic:

     

     

    1. Cand am cumparat biletul domnul de la agentie  mi-a dat  link-ul de la Blue Air... cica sa accesez site-ul cu 5 zile inainte de plecare si 5 zilw inainte  de intoarcere si sa confirm.... dar nu prea am inteles ce sa confirm ( mi-a scris pe o foia pasii)  Adica trebuie sa verifici daca nu s-a schimbat ceva la ora si data de zbor. Intri pe site sau dai un telefon sa vezi daca nu sunt modificari la ora.

    2. stiu ca trebuie sa fiu cu minim 1 h inainte de decolare... ce trebuie sa fac? Merg la oricare ghiseu sa imi verifice biletul? dupa ce imi verifica biletul ce trebuie sa fac? ps iau avionul din Baneasa Te duci la ghiseul unde apare scris Blue-Air si Londra cu ora ta de decolare. Inceraca sa ajungi cu mai mult de o ora, Baneasa e destul de aglomerat pt ca e mic aeroportul.  

    3. unde trebuie sa merg pentru verificarea bagajelor ( am  platit 25 de euro ptr bagaj cu cala, dus-intors). La ghiseul de mai sus iti preiau bagajul si-ti dau si biletul de imbarcare (locul propriu-zis din avion). Aceasta procedura se numeste check-in .

    4:  as vrea sa imi iau o poseta cu mine in avion, unde sa imi pot tine portofelul cu bani acte etc. Ps: am sa merg doar cu buletinul pentru ca nu am pasaport si nu cred ca am timp sa il mai fac.  Stiu ca e mai sigur cu pasaportul , mai ales ca buletinul meu se exfoliaza intr-un colt....cei de la agntia de turism mi-au spus insa ca nu e nici o problema. Poti sa iei un bagaj de mana doar sa nu depaseasca o anumita marime. Sunt sigura ca poseta ta nu este exagerat de mare. Ai grija sa nu ai lichide in ea (parfum, apa, orice fel de lichide) sau unghiere, forfecute ca ti le opresc la verificarea securitatii bagajelor.

    5. Ce este acela terminal? ...am mai citit pe net  cate ceva... nu stiu daca am inteles bine.. banuiesc ca aste locul de unde iau avionul. sau este un cod al zborului.... eu nu am nici un terminal scris pe biletul electronic Terminal inseamna un loc special amenajat de unde se pot lua avioanele. Ca un mini aeroport. In Romania nu este cazul de mai multe terminale, e in constructie un al doilea terminal la Otopeni, dar acum e unul singur si la Otopeni si unul la Baneasa. In londra, pe heathrow, sunt 3 terminale de aceea e important sa stii de pe ce terminal pleci ca sa stii incotro te indrepti.

    6.  Am citit pe net ca unele companii , chiar si Blue Air iti  da bilet cu nr de loc, pe biletul meu nu e scrie nici un nr de loc.. Exista aceasta posibiltate cand alegi sa faci check-in online. Presupun ca nu ai ales aceasta optiune fiind prima data.

    7: Stiu ca  se fac unele verificari. corporale,  daca m-am exprimat corect. La ce anume trebuie sa renunt,? tot ce este din metal? de la o curea pana la cercei??papuci etc.. stiu ca va fi cineva care imi va spune ce sa fac... sper ca macar la plecare sa mi se vorbesca in romana... stiu engleza... dar am emotii sa nu  care cumva sa nu inteleg ceva si lucrurile sa se complice. Nu trebuie sa ai emotii. Metalul e detectat automat de aparate de aia trebuie dat jos.

     

    succes si drum bun!

     

     

          Nu e voie nici cu gel de dus sau crema de corp? Mersi!

    Ba da, dar nu in bagajul de mana. Le pui in valiza mare. Dar sa stii ca e mai bine sa ti le cumperi de la destinatie pt ca astea cantaresc in bagaj. Nici trusa de unghii sa nu o pui in bagajul de mana. Nici un fel de lichide in afara de un parfum. 

  •  
    • 18346 mesaje
    21 Mar 2012, 22:00
    0 0
    salmarose said:

         

    Ba da, dar nu in bagajul de mana. Le pui in valiza mare. Dar sa stii ca e mai bine sa ti le cumperi de la destinatie pt ca astea cantaresc in bagaj. Nici trusa de unghii sa nu o pui in bagajul de mana. Nici un fel de lichide in afara de un parfum. 

     

    In bagajul de mana poti avea orice crema, parfum, etc, daca fiecare recipient nu are mai mult de 100ml. si recomandat e sa le pui intr-o punga cu zipp.

  •  
    • 1 mesaje
    26 Iul 2012, 11:05
    0 1
    imi spune si mie cineva ce trebuie sa bifez si sa completez la ceck-in online
  •  
    • 1 mesaje
    24 Dec 2012, 21:27
    0 0
    Mai este cineva activ pe acest topic? am si eu niste..emotii si intrebari
  •  
    • 1787 mesaje
    24 Dec 2012, 22:24
    1 0
    roxxkate said:Mai este cineva activ pe acest topic? am si eu niste..emotii si intrebari

     Tu pune intrebarile ca te ajutam noi cu raspunsurile, dar cu emotiile te descurci singurica

  •  
    • 17 mesaje
    23 Mar 2013, 10:42
    2 0
    Este foarte important sa faci un dus rece in fiecare zi, pentru a te mentine curat si pentru a mirosi cat mai placut. Iata cele mai bune metode http://cumfacsa.ro/moda-stil/intretinere-moda-stil/cum-sa-faci-dus
  •  
    • 10876 mesaje
    24 Mar 2013, 00:19
    1 0
    Dupa ce ca zilnic am parte de grade pe minus, dus rece imi lipsea. Nici pala cald nu-l fac, jegu tine de cald
  •  
    • 1 mesaje
    27 Mar 2013, 13:18
    0 0
    Buna. Eu am o idee fixa. Nu am mai fost cu avionul niciodata. Ce faci daca iti este sete? Poti sa iti cumperi apa? Exista limitare? Merci!
  •  
    • 4208 mesaje
    27 Mar 2013, 21:43
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1 mesaje
    17 Iul 2013, 18:22
    2 0
    Hello all ! in 2 saptamani o sa plec in Anglia cu avionul . Cine imi poate spune cate kg pot avea maxim la bagaj?? nu ma refer la bagajul de mana . am auzit ca 2o maxim sau 3o .. si astea le platesc daca  le am sau sunt incluse in pretul biletului  ?? ...si daca am mai mult cam cat as platii pe kg in pluss  ??  pls help !