singura si insarcinata

  •  
    • 1832 mesaje
    18 Dec 2010, 16:48
    1 0
    Oare cine a inceput!
  •  
    • 6557 mesaje
    18 Dec 2010, 17:11
    0 0

    hai sa-ti explic
    eva pusese un link in care se vedea clar ca povestea postata aici la inceput a mai fost postata si in alta parte
    eva a pus linkul respectiv pentru ca povestea cu pricina e pusa doar ca sa iste comentarii pe diverse forumuri
    tu te-ai repezit la carmelia fara nici un motiv
    foarte frumos ca ti-ai crescut copilul singura, fiecare insa aloca propriilor copii cat crede de cuviinta
    mi se pare complet aiurea insa sa privesti asta ca pe un fel de intrecere


    Acest mesaj a fost editat de către panselutas: 18 Dec 2010, 17:16
  •  
    • 1832 mesaje
    18 Dec 2010, 17:23
    2 0
    Multumesc de explicatii! Adevarul e ( si trebuie sa recunosc ) ca da m am repezit la ea ptr ca nu mi a placut felul ei de a vedea lucrurile si am vazut commment ul Evei cum am vrut eu,( l am citit si in viteza ) voi fi mai atenta pe viitor si cum am zis mai devreme imi cer scuze dar ( ptr ca mai mereu exista un DAR) nu cred ca e minunat cand dam sfaturi din topor! Si eu am fost aproximativ ca Iulia cand am nascut fata si chiar azi o priveam si as lua totul de la capat doar sa stiu ca o am pe ea si nu vreau sa fiu laudata ca nu sunt prima si nici ultima, sunt mame care merita intr adevar respect si laude! Asta am vrut sa punctez!
  •  
    • 7051 mesaje
    18 Dec 2010, 17:40
    0 0
    maria, fetita din poza e minunata...o dulceata...e fetita ta?...daca da, sa-ti traiasca si-ti doresc sa-ti aduca numai bucurie...

    totusi scoate poza ei de pe avatar, daca e fetita ta, nu stii cu nebunii astea, obsedati sexual...internetul nu e sigur pentru nimeni

    si te felicit pentru curajul tau, ai tot respectul meu...poate povestea ta o sa inspire pozitiv si alte fete...nu sa faca sex neprotejat ci sa-si asume responsabilitatea asa cum ai facut tu, daca se intampla
  •  
    • 11438 mesaje
    18 Dec 2010, 18:27
    0 2

    draga maria, nu eu am inceput cu jignirile, ci tu...asa ca..scuteste-ma, ok?


    ca eu am cu totul alta parere despre acest subiect si mi-l sustin cu toate argumentele din mesajele anterioare, nu ineptii cum zici tu...asta este alta mancare de peste.


    doi la mana, daca tu n-ai priceput, n-ai inteles si n-ai vazut nimic din ce am spus pana acum decat partea financiara, imi are rau ca trebuie sa-ti spun..dar ai mari complexe din acest punct de vedere. de aici si reactia ta...
    scuze, iubita dar asta nu mai e problema mea. refularile tale nu sunt problema mea, da?
    nu m-am luat de viata nimanui, nu am jignit pe nimeni...in schimb tu, si altele cateva, da! si de ce? pt ca nu va place ceea ce spun eu? ca sunt prea dura? ca sunt prea realista? asta e, draguta. asta gandesc, asta spun chit ca nu le place multora.
    da-mi contraargumente civilizate daca vrei sa ma convingi de contrariul, nu sarituri de cur in sus si cotcodacit de clota frustrata.

    si by the way...stiu ce insemna sa muncesti pana-ti sar ochii, stai pe pace...
    si acum te intreb eu pe tine...tu cu cele 2 job-uri ale tale ai stat vreodata la lucru 28 de ore non-stop si concentrata de sa simti ca-ti sar creierii din cap? sau in primii ani de munca sa ai atatea delegatii de sa ajungi sa dormi doar in aeroporturi printre doua zboruri? sau ani intregi in care sa vii de la lucru la 1 noaptea (asta de la 8 dimineata).? ai facut asa ceva sa stii cum e?

    hai, spune ca tot vrei sa ne concuram p-aci cu de toate )
    asadar si prin urmare...repet...scuteste-ma de acuzele si presupunerile tale.

    faptul ca ti-ai crescut fetita singura, te felicit si sa-ti traiasca, dar asta nu are nici o legatura cu mentalitatea mea despre ce inseamna sa aduci un copil pe lume.
    cum am mai spus de multe ori pe acest topic...fiecare face ce-l taie capul iar daca eu nu sunt de acord cu actiunea unui om nu vad de ce n-as spune asta cu argumentele de rigoare ca doar avem liberul arbitru iar eu aleg sa-mi argumentez gandirea, nu sa tac!
    faptul ca tu ai ajuns la jigniri fara sa se lege nimeni de viata ta... crede-ma ca asta spune multe despre caracterul unui om...asta apropo de mesajele tale de mai sus

     

     


    Acest mesaj a fost editat de către carmelia: 18 Dec 2010, 18:57
  •  
    • 10876 mesaje
    18 Dec 2010, 20:02
    3 0
    Hai ca ma bag si eu in seama.
    Am ramas gravida.ne-a dat pe amindoi afara de la job.Muream de foame.N-am facut avort,am sperat intr-o minune.Pina la 6 luni mi-am imbracat copilul cu lucruri de la prieteni.Din rahatul de salariu al sotului luam lapte praf si cutii de cereale pt bebe.
    La 6 luni, m-am angajat.In ziua in care am luat salariul, 1200 lei in 2002 pe toti i-am spart pt copil.carut nou, haine super.
    Fata mea are 9 ani acum si e un copil foarte bine crecut(38 la picior si 156 cm).Daca o zi ar minca ce maninca copilu carmeliei, eu as fi fericita.
    Societatea are nevoie si de muncitori, nu numai de genii.
    La 4 luni, pediatra mi-a spus ca fata mea o sa aiba probleme psiho locomotorii si un mic retard mental.
    De 9 luni suntem intr-o tara straina si fata mea e prima in clasa, venind aici fara a stii o boaba de limba.
    Totul e relativ.Eu am avortat la viata mea pt ca aveam 21 de ani, studenta,nu stiam de viata mea, darmite a copilului.Io n-am avut remuscari,nu m-am vazut cu copilulin brate.
    La 26, cind eram gravida cu sotul, AM ZIS CA FIE CE-O FI, FAC COPILUL.
    Asa ca din pacate, niciuna n-avem de unde stii ce e mai bine pt iulia.
    S iapropo, am si o fetita de 4 ani, care nu maninca nici un sfert din ce maninca al carmeliei.
  •  
    • 6557 mesaje
    18 Dec 2010, 20:23
    1 0

    eu in continuare ma intreb de ce va framanta ce mananca copilul altcuiva

    sau cati bani da fiecare pentru asta

    cu ce va atinge treaba asta ca doar nu mananca din buzunarele voastre

    fiecare isi are povestea proprie, dar de ce trebuie sa se comenteze ce face altcineva?

  •  
    • 1832 mesaje
    18 Dec 2010, 20:32
    2 0
    .... eu sincer nu am sarit de nimic in sus ( sa nu mai repet vb tale) si cum am mai zis nu am nimic cu nimeni! Mi am exprimat doar parerea ca si tine de altfel si nu m am zbuciumat sa ti arat cate ore muncesc sau nu muncesc, nu cred ca a primit cineva ceva degeaba pe lumea asta, dar asta nu inseamna ca tr sa criticam pe altii! Felicitari si multe realizari!
  •  
    • 11438 mesaje
    18 Dec 2010, 20:46
    0 2

    serios, maria? ti-ai dat doar cu parerea? pai ia reciteste-ti mesajele in care asa, din neant ai afirmat ca fac pe desteapta si ca mi-s cu nasul pe sus.
    daca-ti dadeai cu parerea prin contraargumente la ceea ce am afirmat pana acum la acest subiect, era altceva dar tu ti-ai dat cu parerea in ceea ce ma priveste pe mine ca persoana.
    si cand oamenii reactioneaza cum ai facut tu la argumentele unora ...exista doar doua cauze:
    1. se simt atacati pt ca au anumite frustrari/ lipsuri si ataca persoana, nu ideea
    2. daca sunt jigniti/ atacati personal.
    cum punctul 2 iese din discutie pt ca eu n-am jignit/ atacat pe nimeni de p-aci...ia ghici de ce ai sarit tu ca arsa?

    miki, draga..dar cazul tau e total diferit. cand ai facut copilul aveai familie.macar ii dadeai un camin, daca in acel moment de altceva nu erai dispusa.
    dar fata in cauza nici macar asta nu-i poate oferi si acum cateva mesaje am si punctat exact de ce nu.
    si asa cum tu, fiind studenta te-ai chiuretat pt ca erai constienta ca in acel moment nu-i puteai oferi nimic...asa nu e capabila fatuca asta sa-i ofere acestui copil la cei 20 de ani ai ei si mai ales in situatia actuala.
    si pe bune acum... ce mama dracului va tot freaca pe toti cat bag eu in fiu-miu?
    numai asta ati priceput din cele 5 argumente de ce fata asta nu poate naste acest copil? jesus...


    Acest mesaj a fost editat de către carmelia: 18 Dec 2010, 20:50
  •  
    • 10876 mesaje
    18 Dec 2010, 20:48
    1 0
    Pai lumea a priceput ca daca n-ai lovele, nu faci copii.
  •  
    • 11438 mesaje
    18 Dec 2010, 20:51
    0 1

    pai lumea a priceput ...fiecare cu ce-l doare...

    vreti sa mai scriu inca o data cele 5 argumente?
    nu e vorba acolo doar de lovele, exclusiv de lovele (dar din pacate cam la toate baza e aceeasi, in afara de ultimul punct ....cand trebuie sa ti-l cresti singura si mai ales frumos...)...dar daca voi vedeti doar ca si calul cine-i de vina, mey?


    Acest mesaj a fost editat de către carmelia: 18 Dec 2010, 21:13
  •  
    svf
    • 5173 mesaje
    18 Dec 2010, 20:56
    0 0
    Sase, cinci, sase cinci, apuca-m-ai de opinci.
    S-au umflat conturile in voi?
    Voi nu va dati seama ca faceti spume pe aici degeaba?
  •  
    • 11438 mesaje
    18 Dec 2010, 20:59
    0 2

    svf...si ce daca?...eu cred ca totusi spumele noastre sunt binevenite pt ca sunt citite de multe eve si poate realizeaza cateva dintre ele ca si iulia, macar sa se protejeze si sa fie cu capul pe umeri ca sa nu ajunga in situatia iuliei...daca de altceva nu...


    Acest mesaj a fost editat de către carmelia: 18 Dec 2010, 21:01
  •  
    svf
    • 5173 mesaje
    18 Dec 2010, 21:03
    2 0
    Bineeeeeeee, inspumare placuta, ma retrag la private sa fac un copil
  •  
    • 11438 mesaje
    18 Dec 2010, 21:07
    1 0
    ma pun nasa, parol
  •  
    • 1832 mesaje
    18 Dec 2010, 21:24
    2 0

    draga carmelia, ma bucur tare mult ca ti dai cu parerea ca si cum m ai cunoaste si ma poti defini in 2 puncte expuse mai sus de tine. Nu mi a placut reactia ta si gata si daca am scris ca esti aroganta in unele afirmatii este tot parerea mea! Pe mine m a crescut mama frumos si cu o educatie buna si .... eh nu mai continui ca nu sunt eu aia nervoasa aici! Nu vreau nici sa mi te fac prietena dar nici sa ma cert cu tine! Traim intr o lume civilizata in care fiecare are dreptul la opinie! ESTE? Oricum iubita, nu te supara ca ti spun dar nu mai imbraca haina doamnei psiholog si mi defini caracterul ... stiu ca ai sa o faci iarasi ca asta esti tu nu i asa?
    Apropo, sa stii ca nu ma doare nimic


    Acest mesaj a fost editat de către maria_maria25: 18 Dec 2010, 21:48
  •  
    • 1832 mesaje
    18 Dec 2010, 21:24
    0 1
    Sau poate vb asa ca sa aiba alte Eve ce lectura!
  •  
    • 1832 mesaje
    18 Dec 2010, 21:46
    0 0
    sorell said:
    maria, fetita din poza e minunata...o dulceata...e fetita ta?...daca da, sa-ti traiasca si-ti doresc sa-ti aduca numai bucurie...

    totusi scoate poza ei de pe avatar, daca e fetita ta, nu stii cu nebunii astea, obsedati sexual...internetul nu e sigur pentru nimeni

    si te felicit pentru curajul tau, ai tot respectul meu...poate povestea ta o sa inspire pozitiv si alte fete...nu sa faca sex neprotejat ci sa-si asume responsabilitatea asa cum ai facut tu, daca se intampla

    Multumesc Sorell

  •  
    • 11438 mesaje
    18 Dec 2010, 21:52
    1 1
    s-a vazut, maria...asa e cum zici tu
    ...
    so, asta e ultimul meu mesaj la care-ti mai dau replica.
    daca pe viitor ai de gand sa argumentezi sau contraargumentezi logic parerile mele, bine...daca nu, te rog sa nu nu mai vad in ceea ce ma priveste mesaje ca cele de pe paginile anterioare, ok?
    n-am mancat din acelasi blid cu tine ca sa-ti permit sa te tragi de sireturi cu mine
    seara placuta iti doresc!
  •  
    • 7051 mesaje
    18 Dec 2010, 21:56
    0 0
    cu placere Maria

    haideti mai fetelor...chiar asa...pacat