Vreau sa trec pe contabilitate, ce trebuie sa fac,ce sa invat, c

  •  
    • 1 mesaje
    15 Nov 2010, 23:29
    0 4

    Am 30 de ani, am terminat facultatea de istorie, am lucrat ca secretara, am facut traduceri, apoi m-am angajat la o primarie, m-am mutat pe ctc la o societate iar in prezent lucrez la o alta  firma si sincer nu-mi place ceea ce fac, vreau sa plec de acolo, nu-mi place nici colectivul, nici seful, nici salariul.

    M-am apucat sa fac un curs de contabilitate si parca mi-ar placea, dar imi dau seama ca in 20 de sedinte nu ai cum sa intelegi si sa inveti tot, informatia este limitata. Ce ar fi bine sa caut eu, ce sa invat, ca sa pot profesa intr-un an, doi , pe contabilitate? Sunt cam batrana acum sa ma apuc de alta facultate, nu imi permit nici ca bani, nici ca timp, nu stiu daca m-as descurca.

    Ca sa pot fi angajata ca junior accountant, ce ar trebui sa stiu?

    Imi recomandati niste carti, niste autori?

    Va rog, daca sunteti in domeniu, nu ignorati mesajul meu, orice sfat e bine primit.

  •  
    • 12625 mesaje
    16 Nov 2010, 10:15
    0 1

    pentru contabilitate macar studii medii niste cursuri..sau facultate ID daca te atrage.De carti pentru orice contabil cartea de capatai e  Codul Fiscal cu norme insa vezi ca se tot actualizeaza si se tot actualizeaza.Bafta.

  •  
    • 1038 mesaje
    16 Nov 2010, 10:19
    0 1

    Greu...eu una, in facultate am studiat contabilitatea dupa manualele lui Victor Munteanu. Nu lucrez in domeniu, dar urmand o facultate cu profil economic, nu am avut cum sa evit aceasta materie., doar ce m-am mai ocupat de contabilitatea primara.

     

    Chiar si in carti informatia e limitata si invechita. Acum, sunt diverse programe de contabilitate, dar in facultati nu se invata, inca se mai folosesc "T-urile" care in practica de zi cu zi la locul de munca nu se mai folosesc de cand hau.

     

    In afara faptului ca ai multe de invatat pe dinafara, trebuie sa fi la curent cu legislatiile si modificarile  ce apar permanent.  Ca sfat, ai putea sa incerci sa te angajezi ca asistent la un contabil, si s-o iei usor, sa te familiarizezi cu numerele de cont, cu facturile, cu registrele de casa, cu extrasele de cont, cu arhivarea acestora, cu programele utilizate si etc, dupa care sa treci la lucruri din ce in ce mai complexe.


    Acest mesaj a fost editat de către winter_rose: 16 Nov 2010, 10:20
  •  
    • 161 mesaje
    16 Nov 2010, 10:33
    2 0
    degeaba citesti codul fiscal daca nu stii cum sa-l aplici.
    In primul rand trebuie sa stii conturile.Planul de conturi poti sa-l gasesti si pe internet.Este foarte important sa cunosti conturile si sa sti sa faci inregistrarile contabile.Eu iti spun sincer ca am invatat muncind , la facultate am invatat numai teorie dar muncind am intalnit fel si fel de situatii care in carti nu le gasesti
  •  
    • 582 mesaje
    16 Nov 2010, 10:57
    2 0

    singurul mod de a invata f bine, e sa stai cateva luni langa o contabila cu experienta.....

    si scoate-ti din cap ca esti "batrana" Gizas ......facultatea e acum doar 3 ani, iar ca sa devi expert contabil iti trebuie facultate

  •  
    • 4 mesaje
    14 Nov 2015, 11:47
    0 0
    Stiu ca este un subiect mai vechi, dar totusi as vrea sa spun ca exista si o varianta "de mijloc" pentru cei care isi doresc sa devina contabili. Exista cursuri acreditate in ura carora oricine poate deveni contabil care sa se ocupe cel putin de contabilitate primara pentru diferite firme. Niste cursuri foarte bune de contabilitate au cei de la ICG Sibiu, dar fac si in tara daca sunt mai mult de 10 cursanti: http://sbinfo.ro/curs-contabil/
  •  
    • 12208 mesaje
    4 Dec 2017, 14:41
    2 1
    Marius dar au trecut ani de zile de cand a deschis acest topic , nu crezi ca rezolvat intre timp problema ??