parfumuri de toamna

  •  
    • 54 mesaje
    31 Oct 2010, 09:58
    0 0
    Ce parfumuri preferati toamna? Eu folosesc de foarte multi ani pe Tresor de la Lancome. E atat de frumos, ca o piersica vanilata. Am gasit recent pe net un articol dragut despre el: www.parfumio.ro/parfumuri-de-toamna/#more-4203
  •  
    • 58 mesaje
    1 Nov 2010, 18:45
    0 0
    eu folosesc Ricci Ricci de la Nina Ricci..imi place super mult! si acum vreau sa imi iau Love de la Chloe
  •  
    • 62 mesaje
    1 Nov 2010, 21:26
    0 0
    Eu sunt topita dupa Stella by Stella McCartney
  •  
    • 1427 mesaje
    1 Nov 2010, 21:30
    0 0
    Eu profit de toamna si iarna ca sa bag artileria grea: Samsara de la Guerlain si Prada Classic. Sunt prea tari pentru vara si de abia astept sa se racoreasca afara si sa ma bucur de ele.
    Mai strecor cate un Wish- Chopard printre ele, Angel - Thierry Muggler si cand ma simt deosebit Coco Mademoiselle
  •  
    • 54 mesaje
    3 Nov 2010, 10:46
    0 0
    Samsara e super!! E un parfum oriental-lemnos, imi place sa-l folosesc seara mai mult pentru ca ziua am nevoie sa fie oamenii lucizi in jurul meu
    Iar Beautiful de la Estee Lauder e parfumul meu preferat de 10 ani!!
    Dar Samsara e parfum de cadana Uite si despre el un articol: http://www.parfumio.ro/parfumuri-de-noapte-vrajitoarea-cadana-cenusareasa/
    Acest mesaj a fost editat de către admin_eva: 14 Sep 2017, 11:46
  •  
    • 685 mesaje
    3 Nov 2010, 15:57
    0 0
    extravagance de la givenchy, si l ete en douche- o delicatesa de la l artisan parfumeur
  •  
    • 629 mesaje
    4 Nov 2010, 13:55
    0 0

    Le Baiser du Dragon - Cartier, Samsara - Guerlain.

    Si eu iubesc Samsara si chiar daca nu-mi place iarna deloc ma bucur macar ca imi da ocazia sa port Samsara.

    Le Baiser du Dragon pot sa il port si in celelalte anotimpuri insa il prefer iarna, imi da un sentiment de caldut..

    Pentru orice anotimp: No.5 Eau Premiere de la Chanel si Dior Dune. Pur si simplu revin la ele periodic cu aceeasi placere.

    Mai alternez cu Chanel Chance si Coco Mademoiselle.

  •  
    • 54 mesaje
    5 Nov 2010, 12:58
    0 0

    Dune de la Dior mi se pare si mie ca se potriveste in toate anotimpurile. Il stiu demult tare, de prin studentie, si-mi aduce aminte de vremurile alea

    Dar de Allure Sensuelle de la Chanel ce ziceti? Pe pielea mea e atat de persistent, de dimineata pana a doua zi dimineata, asta daca vreau sa naucesc de tot pe cine se apropie ) Depaseste ca persistenta orice pana acum. E un parfum de purtat cu atitudine!!!

    Ce trucuri ca sa prelungiti persistenta parfumului stiti?

  •  
    • 193 mesaje
    5 Nov 2010, 13:35
    0 0
    Pt toamna folosesc JPG -Classique. De fapt eu l-as folosi tot timpul, dar pt vara mi se pare putin greoi.
  •  
    • 161 mesaje
    5 Nov 2010, 17:04
    0 0
    nina ricci -ricci ricci
    Mochino - I lov love
    Lolita Lempicicaia - lolita ; si signorina
  •  
    • 629 mesaje
    8 Nov 2010, 12:47
    0 0

    Mai degraba imi place Allure clasic decat varianta Sensuelle. Cea din urma e un pic prea dulce, prea aromata, prea.. ceva pentru mine..

    Dar intr-adevar, Allure (classic) persista mult si pe mine si este o alegere buna pentru iarna. Sau pentru seara.

    In general parfumurile pe care le folosesc si pe care le-am anumerat mai sus sunt destul de persistente. Insa cu siguranta produsele din aceeasi gama (acolo unde exista...) pot sa ajute la o persistenta mai indelungata.


    Acest mesaj a fost editat de către nikituska: 8 Nov 2010, 12:48
  •  
    • 685 mesaje
    8 Nov 2010, 13:02
    0 0

    eu am descoperit zilele astea parfumul de care nu ma voi desparti curand-e vorba de Alien de la Tierry Mugler, nu testatsem niciodata parfumurile acestei case.

    primele note sunt mai dulci, insa dupa o jumatate de ora miroase a lacramioare si a sangele voinicului, un amestec minunat, si foarte sexy dupa parerea iubitului

    e apa de parfum, si persista foarte mult, m-am dat aseara, si acum inca il mai simt usor

     

    un pont pentru ca parfumul sa persite, e sa te dai inainte cu o crema fara miros, dupa care sa pulverizezi parfum. crema are rolul de a-l stabiliza

     

    din experienta, incerc sa evit apele de toaleta, indiferent cat de placute sunt. O apa de toaleta nu persista mai mult de 2-3 ore, te obliga la cateva pulverizari zilnice, si se consuma mai repede. In concluzie, un parfum pur sau o apa de parfum este mult mai rentabil, si ca pret, dar si ca persistenta


    Acest mesaj a fost editat de către margueritte: 8 Nov 2010, 13:03
  •  
    • 4009 mesaje
    8 Nov 2010, 13:11
    1 0

    Alien - T. Mugler (este preferatul meu)
    Angel - T Mugler
    Pour Elle - Ted Lapidus

    Si pentru toamna ,Van Cleef & Arpels. Au cate un parfum pt fiecare anotimp...deci L'Automne sa fie

  •  
    • 629 mesaje
    8 Nov 2010, 15:40
    0 0
    Totusi sunt game in care apa de toaleta este foarte persistenta.
    Mai mult, edt este chiar varianta originala. Un exemplu ar fi Chanel No. 5 - apa de toaleta este cea originala si cea care reda cel mai bine parfumul gamei, nu apa de parfum care a fost adaugata la vreo cateva zeci de ani de la aparitia No. 5 pe piata.
    Iarasi persistenta este si edt de la Chanel Chance.
    De la Dune, Samsara, Allure prefer intr-adevar edp.

    margueritte said:

    eu am descoperit zilele astea parfumul de care nu ma voi desparti curand-e vorba de Alien de la Tierry Mugler, nu testatsem niciodata parfumurile acestei case.

    primele note sunt mai dulci, insa dupa o jumatate de ora miroase a lacramioare si a sangele voinicului, un amestec minunat, si foarte sexy dupa parerea iubitului

    e apa de parfum, si persista foarte mult, m-am dat aseara, si acum inca il mai simt usor

     

    un pont pentru ca parfumul sa persite, e sa te dai inainte cu o crema fara miros, dupa care sa pulverizezi parfum. crema are rolul de a-l stabiliza

     

    din experienta, incerc sa evit apele de toaleta, indiferent cat de placute sunt. O apa de toaleta nu persista mai mult de 2-3 ore, te obliga la cateva pulverizari zilnice, si se consuma mai repede. In concluzie, un parfum pur sau o apa de parfum este mult mai rentabil, si ca pret, dar si ca persistenta

  •  
    • 54 mesaje
    9 Nov 2010, 17:51
    0 0

    Oau!! Cate pasionate de parfumuri!!

    *nikituska - Si Allure imi place foarte mult, dar cu Sensuelle mai simt exact ca o pisicuta cu blanita neagra care toarce frumos E intr-adevar putin mai dulce, dar moderat as zice eu. Il ador, mor dupa el!! Si dincolo de astea, a primit cele mai frumoase complimente si cele mai neasteptate reactii. La Chanel Chance persista intr-adevar si edt.

    *margueritte - Foarte buna ideea ta cu crema fara miros. O idee ar mai fi de folosit crema din aceeasi gama daca se poate. Inca niste idei bune ca sa persiste parfumul mai mult:

    www.parfumio.ro/cum-sa-imbunatatim-persistenta-parfumului/

  •  
    • 685 mesaje
    9 Nov 2010, 21:07
    1 0

    nikitusca, daca te referi la aromele dulci, se prea poate sa ai dreptate, apele de toaleta pot fi persistente

     

    mie imi plac cele acrisoare, si nu persista.

     

  •  
    • 629 mesaje
    11 Nov 2010, 16:58
    0 0
    Aromele dulci nu-mi plac deloc... Mi se face rau de la ele.
    Dar imi plac cele considerate grele precum Samsara. Aromele orientale, pretioase, sofisticate.
    Vara, sigur, arome mai usoare, Dune de exemplu. Aa iarasi imi place Eau des Merveilles de la Hermes pentru vara. Este senzational.

    Intr-adevar, aromele varatice, parfumurile verzi nu persista si atunci e de preferat varianta edp.


    margueritte said:

    nikitusca, daca te referi la aromele dulci, se prea poate sa ai dreptate, apele de toaleta pot fi persistente

     

    mie imi plac cele acrisoare, si nu persista.

     

  •  
    • 54 mesaje
    13 Nov 2010, 20:04
    0 1
    Eau des Merveilles e intr-adevar foarte fain. Dar parca as tinde mai degraba spre Elixir. Daca iti place Samsara, s-ar putea sa iti placa si Shalimar. Iar daca ai noroc, incearca si Mitsouko (poarta numele unei japoneze, e o poveste frumoasa), desi e piatra rara, din ce in ce mai greu de gasit.
  •  
    • 1427 mesaje
    15 Nov 2010, 14:14
    1 0
    Pantera, bag seama ca si tu esti fana Guerlain.
    Mitsouko..aaah, il ador si l-am si gasit la un moment dat, mai erau doar 2 sticlute si cand am revenit dupa 2 zile nu mai aveau deloc (((
    Despre poveste nu stiu nimic, stiu doar ca prima data cand am auzit de parfumul asta a fost cand am citit o carte, in care eroina principala se dadea cu acest parfum.
    Si imi place foarte mult si Champs Elysees de la ei, dar mai stau cativa ani pana sa mi-l iau
  •  
    • 771 mesaje
    16 Nov 2010, 07:04
    0 0
    mahtobleyla said:

    Despre poveste nu stiu nimic, stiu doar ca prima data cand am auzit de parfumul asta a fost cand am citit o carte, in care eroina principala se dadea cu acest parfum.

    Sandra Brown, Panza de paianjen Si eu am retinut amanuntul asta, eroina principala il folosea. Nu l-am vazut prin magazine dar de cand am citit cartea am dorit f mult sa incerc parfumul asta.