Casatorie din dragoste sau din interes?

  •  
    • 1148 mesaje
    15 Aug 2010, 00:25
    0 0
    Parerea mea este ca problema se pune putin aiurea
    Nu prea cred ca mai are importanta motivul pentru care el s-a casatorit- cred ca e mai important prezentul si eventualul viitor decat trecutul
    Deci poate ca intrebarea ar putea sa fie: de ce mai sta impreuna cu ea? ce sanse reale sunt pentru ca relatia lor sa functioneze?
  •  
    • 18 mesaje
    15 Aug 2010, 00:26
    0 0
    DRAGI PARTICIPANTI la discutie: va rog frumos sa nu va luati la harta pe topic-ul meu... eu apreciez toate opiniile daca au cat de cat legatura cu ce am scris... daca vreti sa va certati...deschideti alt topic... VA MULTUMESC
  •  
    100
    • 623 mesaje
    15 Aug 2010, 00:28
    0 0
    Nu esti prea activ? ))))))))
    Si casa de piatra va doresc
  •  
    • 18 mesaje
    15 Aug 2010, 00:28
    0 0
    @mihaii_gabriel: o idee cat se poate de interesanta... dar ce sa faca totusi cu munca? Poate sa-si ia concediu 2-3 saptamani ca sa poata pune in aplicare ideea asta
  •  
    100
    • 623 mesaje
    15 Aug 2010, 00:30
    0 0
    Draga initiatoare de topic, nu ma iau la harta cu nimeni,

    dar am voie sa discut pe marginea subiectului?
  •  
    • 358 mesaje
    15 Aug 2010, 00:30
    0 0
    sar'na! nu, pe site-uri nu sunt prea activ, incep brusc si termin repede. ) Adnana, cum spuneam, zi-i ca ai dat faliment si vezi daca-i pica fatza. Acum ma duc sa bag un somn din interes. Somn usor!
  •  
    • 358 mesaje
    15 Aug 2010, 00:32
    0 0
    da, isi ia concediu, dar sa zica ceva si cu apartamentele din tara, de ce nu le poate utiliza- acolo sta gratis nu stiu cine, la care are o obligatie, deci sa fie asa, faliment pe toate planurile.
  •  
    • 8715 mesaje
    15 Aug 2010, 00:35
    0 0
    Revenind on-topic...

    Pe langa faptul ce materialismul e greu de demonstrat intr-o casnicie, in cazul in care s-ar demonstra cumva ca tipul e curios doar de banii fetei, oare ce masuri s-ar pute lua?
    Oare ea ar fi in stare sa divorteze doar in baza suspiciunii de materialism?
    Si daca ea personal ar ajunge la concluzia ca merita sa divorteze, oare cine i-ar aproba cererea de divort?
  •  
    • 9724 mesaje
    15 Aug 2010, 00:43
    0 0
    Eu nu am inteles ceva.Cu aia 4000€ m-am lamurit, dupa impozite si altele (in functie de tara), nu mai ramane mare lucru, ci un salariu mediu.
    Dar altceva nu inteleg acum.Omul asta, casatoritul, castiga 450 € /luna in Romania.S-a castorit cu fata asta si unde statea el? Tot in Romania?
    Tot 450 € castiga?
    Daca statea cu dansa in pribegie, el nu muncea?
    Ma lamureste si pe mine cineva?
  •  
    • 10876 mesaje
    15 Aug 2010, 09:49
    0 0
    Ce sa te lamureasca, pt ea conteaza aspectul material fantastic.Mi se pare chiar misto ca ala s-a casatorit pentru ca ea are lovele.daca ea toata ziua bate cimpii citi bani are ea si mama cum s-a realizat ea, normal ca ala a zis ca areo floricica de muls.
    Nu, nu e vina ta ca ai muncit si ai invatat sa ajungi sus, dar nu-i nevoie sa te crezi superioara pentru ca ai ceva mai mult decit un amarit de 450 pe luna.
    Sa nu mor proasta, zi si mie cemasina ai?
  •  
    • 9728 mesaje
    15 Aug 2010, 10:38
    0 0
    Miki

    Ca de la gospodina la gospodina iti impartasesc raspunsul pe care mi l-a dat mie la pag. 3:

    postat de: adnana_s la data: 2010-08-14 23:26
    @cafe_au_lait: referitor la intrebarea: cum iti iei masina ultimul racnet cu 4000 euro/ luna. Raspunsul e: EU (vezi explicatia la EU in post-ul anterior) am masina de firma, masina luata in leasing de companie si care se schimba la fiecare 3 ani. Si nu e vorba de Ferrari sau alt brand sport, ci de un BMW.

    Dar mentionez ca nu vad nici o legatura intre ce masina am EU si discutia pe care am deschis-o...

    Acu' ma gandesc ca n-o fi chiar "ultimul racnet" de BMW, o fi fost o exprimare metaforica
  •  
    • 10876 mesaje
    15 Aug 2010, 10:44
    0 0
    Zilele trecute vbcu o pretena din copilarie, nu ne-am mai vazut de ani buni.
    Si povestea ca traieste inAnglia si ca un vecin, tot romanas, si-aluat bemveu de 16 mii delire.Adica ceva de domeniul fantasticului.
    Nu stiu pentru fiecare ce inseamna masina ultimul ragnet.La 4000 de euro presupun ca inseamna un eos, un lancer evolution, unbemveu pe la 40 de mii.
    Intrebarea mea pt donsoara cu topicul:inainte de casatorie cine platea iesirile in oras, cine facea cadouri, cine platea excursiile?
  •  
    • 116 mesaje
    15 Aug 2010, 10:47
    0 0
    mai femeie ce pui intrebari aiurite pe forum..pai daca te lauzi ca ai salar de 4000 euro in vest si ca te-a lasat gravida dragostea vietii tale..ce mai vrei de la omul ala../e clar ca te-a luat din interes si nu da doi bani pe tine..ba mai mult mai bine te-a luat si gravida in luna 9 decat sa-ti dea o pensie alimentara.
  •  
    • 9728 mesaje
    15 Aug 2010, 10:53
    0 0
    postat de: adnana_s la data: 2010-08-14 21:59
    (...)
    Trebuie sa va mai spun ca fata din povestea noastra era stabilita intr-o tara din vestul Europei, cu un serviciu ce-i aducea un salariu net de 4000 euro pe luna, o masina ultimul racnet si 2 apartamente in Bucuresti (unul cumparat de parinti si unul de ea), deci o “zestre” frumoasa se adauga faptului ca era chiar o tipa sexy si atractiva si nici pe departe proasta. Pentru a pastra acuratetea povestii trebuie mentionat ca nici el nu era un muritor de foame, dar nici nu se remarca: era economist la o firma in pragul falimentului in Bucuresti castigand un salariu decent pentru Romania (450 eur si mai avea un apartament in orasul lui natal. (...)

    postat de: adnana_s la data: 2010-08-14 23:26

    (...)
    Dar mentionez ca nu vad nici o legatura intre ce masina am EU si discutia pe care am deschis-o...

    postat de: cafe_au_lait la data: 2010-08-14 23:04

    @adnana, acu' pe bune: fa te rog 1 pas inapoi si mai citeste o data ce ai scris. Cu
    a t e n t i e. Iar apoi vei trage cu usurinta concluziile singura garantat.


    postat de: adnana_s la data: 2010-08-14 23:18
    @cafe_au_lait: poate nu-s prea inteligenta la ora asta tarzie... dar nu pricep ceea ce vrei sa imi spui...


    Mda, iata de ce o suspectez eu ca e troll deh! a scris lucruri pe care pe urma zice ca nu intelege ce si cum, si ce legatura au.. adica musai sa iasa niste discutii in contradictoriu, din moment ce nimeni nu ii poate oferi vreo parere ...care parere e clara ca lumina zilei, ca doar ea a dat toate explicatiile de la bun inceput
  •  
    • 452 mesaje
    15 Aug 2010, 11:33
    0 0
    Eu una l-as fi lasat direct.
  •  
    • 18 mesaje
    15 Aug 2010, 11:46
    0 0
    Va multumesc tuturor care ati raspuns, desi foarte putine raspunsuri au avut de-a face cu intrebarea mea si aveau ca destinatie un posibil ajutor dat persoanei care intreaba. Imi pare rau sa constat cata invidie, ranchiura si mioritism tipic romanesc am gasit pe acest forum si avand in vedere ca nu ma reprezinta o sa ma opresc aici si o sa consider acest topic inchis si pe mine "out-of-site".

    As vrea sa lamuresc totusi cateva aspecte pe care s-a insistat prea mult:
    1) Mi s-a parut esential sa justific starea materiala a celor doi soti pentru a justifica ideea de "casatorie din interes". Daca nu as fi mentionat nimic despre asta ar fi urmat un bombardament de intrebari legate de acest subiect.
    2) Avand in vedere ca fata s-a casatorit cu domnul respectiv inseamna ca nu a interesat-o aspectul material la momentul respectiv
    3) Avand in vedere ca intrebarea de mai sus s-a nascut in capul ei dupa evenimentele petrecute este evident ca a pus in balanta diferentel materiale dintre ei ca un posibil motiv al casatoriei
    4) Povestea a fost relatata de mine si relatarea contine desigur influente ale parerii mele personale, dar dilema este ca data fiind complexitatea problemei eu nu am reusit sa formulez o decizie gen: ce as fi facut in locul ei si prin urmare am vrut sa aflu parerea altor femei.
    5) Imi pare ca pentru majoritatea participantilor la discutie, masina si salariul fetei au fost mult mai importante decat infimul aspect al existentei unui copil nou nascut.

    Inca odata multumesc si numai bine... sper ca rautatea si invidia sa se mai atenueze putin printre anumite Eve de pe aici.

    Good bye to everybody!
  •  
    • 9728 mesaje
    15 Aug 2010, 12:00
    0 0
    Hmm, bine ca tot tu esti ofuscata

    Situatia prezentata de tine nu are prea multe solutii deci daca sperai la 1000 de pareri, iata ca nu se poate.

    Si te tooot cramponezi de copilasul acela.
    In timp ce cu adevarat conteaza acum numai starea de fericire sau ba a mamei -pentru ca da, din fericire, tot ea ii poate asigura starea de bunastare copilasului.

    Troll-netroll, io una ti-am oferit o parere, un sfat exact pe tema asta, este suficient de pertinenta, si mult mai aproape de realitate decat scenarii gen prefacut faliment, concediere bla bla ( pe care vai, le-ai imbratisat atat de satisfacuta ) - care de altfel nu sed bine unei femei mature, cu capul pe umeri si cu copil mic de ingrijit cum zici tu.

    De-aia am zis ca imi racesc gura de pomana - asa ca nu mai repet, daca chiar ai chef revezi raspunsul de la pag. 2 sau 3.
  •  
    • 10876 mesaje
    15 Aug 2010, 15:34
    0 0
    Adevaru e ca de masina aizis ca- i ultimu ragnet, dar de barbat ai zis ca nu iese cu nimik in evidenta.
    Inainte sa-l iei de barbat, nu te-ai gindit ca nusunteti pe picior de egalitate?sau l-ai dorit atit de mult de barbat incit ai trecut peste faptul ca el are abia bani de benzina?
    Sunt intrebari la care tre sa-ti raspunzi singura.Si insist, daca ilfreci la cap cu ceai tu si el n-are, cred si eu ca sta pe net cu fetele.
    Bai ta uei, invidie, n-am pe ce.
    N-am cum
  •  
    • 4811 mesaje
    16 Aug 2010, 08:48
    0 0
    Zau,cateodata nu va inteleg reactiile.Va legati de salariul ei,de masina ei cand fata a dat doar niste detalii care aveau strict legatura cu dilema ei.
    Mie una mi se pare foarte decenta si la locul ei si mi-a placut cat de elegant v-a raspuns.
    On topic:habar n-am ce sa spun...scenarii se tot pot construi..dar tu ar trebui sa simti daca barbatul de langa tine te iubeste sau fake-uieste.Nu s-ar putea preface atata timp si in privinta asta instinctul tau face cat toate sfaturile din lume.
  •  
    • 1352 mesaje
    16 Aug 2010, 22:46
    0 0
    Cred ca,desi situatia ta e ok,nu e chiar atat de buna cat sa atraga "interese".
    La fel ar fi facut si daca erai mai saraca.

    Dar e chiar asa important?Te incalzeste cu ceva sa stii ca totusi s-a casatoorit din dragoste,ldar te inseala in toate partile?