Ce sa fac? Problema cu buletinul

  •  
    • 6 mesaje
    12 Aug 2010, 13:33
    6 0
    Buna!
    Am si eu o problema spinoasa. M-am mutat in Italia de doi ani, de fapt, am fugit de acasa cu prietenul meu si am venit in Italia. Faza este ca nu ma inteleg cu mama mea care sta in tara.Aici nu am acte pt ca numai prietenul lucreaza. Am observat ca mi-a expirat buletinul si acum unde pot sa il fac? Aici in It. nu se poate asa am inteles, am inteles de la alti romani ca trebuie sa merg in tara pt a-l face, si daca nu ma inteleg cu mama cum il fac? Nu va vrea sa mi-l faca pt ca am fugit de acasa ca nu ne intelegeam.
    Va rog spuneti-mi cum sa rezolv pb.
  •  
    • 1208 mesaje
    13 Aug 2010, 09:59
    3 0
    Ciao! Sigur ca poti sa-l schimbi in Italia la Consulatul roman de care apartii numai ca o sa te coste un pic mai mult. Unde stai in ce oras?
  •  
    • 6 mesaje
    13 Aug 2010, 13:03
    0 0
    In Torino. Mai multi romani mi-au spus ca nu se poate face aici buletinul,ca tb neaparat sa merg in tara sa-l fac,pt ca tb nu stiu ce act de spatiu. Sunt disperata pt ca am citit ca se da amenda daca buletinul a expirat si nu ti-ai facut altul in loc!
  •  
    • 6 mesaje
    13 Aug 2010, 13:05
    0 0
    Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi, idei,orice
  •  
    • 4346 mesaje
    14 Aug 2010, 21:11
    0 0
    O solutie ar putea fi urmatoarea. In ziarele locale sunt anunturi cu persoane care asigura legal luare in
    spatiu si declaratie pt buletin flotant sau permanent..contra cost..Si asta ar fi o varianta
  •  
    • 1122 mesaje
    14 Aug 2010, 21:37
    1 0
    Pasaport nu ai?
    Eu personal nu am auzit pe nimeni sa ia amenda pentru ca avea buletinul expirat si nu s-a dus la timp la politie.
    Iar daca revii in tara poti ruga o prietena, o alta ruda sa te ia in spatiu, adica sa mearga cu tine la politie si sa declare ca e de acord sa ai domiciliul X si se rezolva.
  •  
    • 6 mesaje
    15 Aug 2010, 10:48
    1 0
    Buna fetelor! Mersi ca mi-ati raspuns.
    Anda - eu nu am auzit de anunturi din acelea niciodata. In ziarele locale? De ce ar face oamenii aceia asa ceva? Poate isi creeaza probleme cu luarea in spatiu a unui om de care nu sti nimic, adika,na, nu sti pe cine iei.

    Pt cealalta Eva care mi-a raspuns....eu in orasul in care sta mama akum nu prea am pe cine sa rog,pt ca dupa ce a murit tata, mama nu prea a mai fost cautata .. si a rupt legaturile cu neamurile.Intelegeti?
    Oricum poate o s-o rog pe mama,daca vrea bine,daca nu....Dzeu cu mila.

    Am citit pe site-ul orasului meu ca se ia amenda daca nu iti preschimbi buletinul. Cel putin asa scrie.
    Pasaport am; expira si el in citva timp.
  •  
    • 574 mesaje
    16 Aug 2010, 12:07
    0 0
    Nimeni nu va face acte pe domiciliul sau caci de ar face asta toate amenzile pe care le luati voi le plateste proprietarul de apartament/casa iar daca o face cere ceva la schimb si atentie mare sunt excrocherii.

    Pentru cine nu are buletin isi poate face Carte de identitate provizorie,valabilitatea acesteia este de minim 30 zile si maxim un an si este la fel de valabila in orice ati face ca un buletin.
    Nu puteti da totusi de permis auto cu carte de indentiate provizorie,nu o puteti folosi sa iesiti din tara in loc de pasaport.
    Nu este nevoie de semnatura cuiva sa va ia in spatiu,nu este nevoie sa aveti casa,specificati la sectia de politie pe raza caruia domiciliati ca doriti Carte de identitate provizorie.
    Inainte mergeti si faceti poze "pentru carte de identitate provizorie: costa cam 5 lei si le luati dupa o ora ori 10 lei pe loc,
    apoi mergeti la posta si cumparati doua timbre pentru carte identitate provizorie,apoi mergeti la primarie la taxe si impozite si platiti taxa pentru carte identitate provizorie cu o chitanta pe numele vostru,cu chitanta si timbrele,fotografiile si copie dupa pasaport mergeti la sectia de politie si completati un formular special pentru Carte de identitate provizorie.
    Sper ca am lamurit si asta.
  •  
    • 104 mesaje
    16 Aug 2010, 20:14
    0 0
    Mai trebuie si alte acte: certificat de nastere-original si copie, de casatorie, daca e cazul, buletinul expirat...etc
  •  
    • 6 mesaje
    16 Aug 2010, 20:17
    0 0
    Si daca niciodata n-o sa am casa, o sa traiesk doar cu c.de identitate provizorie? Pasaport nou se poate face k ea sper!? CE stiti?
  •  
    • 2439 mesaje
    16 Aug 2010, 21:18
    0 0
    In ziua de azi, nimeni nu ti-ar da nici cel mai mic ajutor.....
  •  
    • 4346 mesaje
    17 Aug 2010, 06:58
    1 1
    o cunostinta de a mea si a facut exact asa buletinul ..din ziar....150 ron si are buletin pe 10 ani cu cineva care a luat o in spatiu.Stiu ca a ales varianta asta pt ca trebuia sa si inmatriculeze masina pe Timisora ( ea fiind din alt judet ) si neavand casa (locuieste cu chirie )
    Tu din ce oras esti???
  •  
    • 4346 mesaje
    17 Aug 2010, 07:03
    0 0
    si inca ceva..persoanele care dau astfel de anunturi in ziar contra cost ..pt luare in spatiu nu risca nimic...pt ca nu ti fac contract de inchiriere cum ca ai locui acolo...iar legea permite ca dupa 3 luni pers respectiva sa dea rezilieze adica sa dea declaratie pt scoatere din spatiu ...asta insemnand ca tu nu mai figurezi la adresa respectiva insa buletinul tau da( si eventual pastrezi legatura pt a primi corepondenta)
  •  
    • 381 mesaje
    17 Aug 2010, 11:43
    1 0
    Cum a scris o Eva mai sus, si mie mi se pare riscant, nu stiu, poate intri in vreo belea, nu cunosti persoanele.....

    O varianta ar fi sa-si faca buletin provizoriu si apoi mai vede ea....
    E perfect legal.
  •  
    • 1 mesaje
    13 Sep 2012, 14:58
    0 1
    anda22-7 said:o cunostinta de a mea si a facut exact asa buletinul ..din ziar....150 ron si are buletin pe 10 ani cu cineva care a luat o in spatiu.Stiu ca a ales varianta asta pt ca trebuia sa si inmatriculeze masina pe Timisora ( ea fiind din alt judet ) si neavand casa (locuieste cu chirie )
    Tu din ce oras esti???

     poti sa imi dai si mie cunostinta ta ,pt ca vreau sa imi fac si eu buletinu fara  paritii is disperat....ms anticipat:

  •  
    • 3354 mesaje
    18 Sep 2012, 09:04
    1 0
    din cate stiu, buletinul se poate face la consulat, insa actele se trimit in romania... buletinul se face de fapt in tara... trebuie sa intrebi la consulat...
  •  
    • 3354 mesaje
    18 Sep 2012, 09:40
    0 0
    trabuia sa ai si pasaport valabil atunci cand ai fugit de-acasa... ca acum, cu carte de identitate expirata nu poti sa faci pasaport...

    am citit pe net si trebuie sa vii in tara sau sa dai procura cuiva... insa un act de domiciliu este necesar oricum...

    nu se poate face carte de identitate fara un domiciliu stabil... grea situatie...
  •  
    • 1 mesaje
    9 Mai 2014, 03:27
    2 1
    sper din tot sufletul sa nu ajungeti pt.reinoirea documentelor de identitate:buletin sau pasaport,sau pentru unele"super imputerniciri" pe la consulate, mai ales la consulatul din torino unde angajatii si consulii se cred d-zeu pe pamant pe banii nostri si care stau in chirii de mii de euro pe colinele orasului torino!nu am crezut ca in 2014 ca si cetateni europeni putem sa fim tratati cu asa dispret(parca am fi animale)tocmai de conationalii nostrii care ar trebui sa ne ajute nu sa ne insulte si sa urle la tine:am vazut femei cu copii mici dupa ele  plangand din pricina comportamentului angajatiilor consulatului ,am vazut oameni care dupa 8 ore de asteptare au plecat acasa cu capul in pamant simtinduse ca si ultimii oameni de pe acest pamant!am vazut la ghiseele consulatului angajete care te tratau cu un aer de superioritate de nedescris  care nu iti ofereu toate informatiile necesare de care aveai nevoie sau iti ziceau cu totul diferit fata de ce te-ai informat tu inainte de pe seiturile oficiale ale consulatului.dragi romani trebuie sa i facem sa inteleaga ca nu mergem la consulat ca sa cerem mila lor,cerem doar drepturile noastre pe banii nostrii la suprapreturi!si ar trebui sa inteleaga ca fara noi nu si-ar mai permite toate luxurile in care traiesc!
  •  
    • 5609 mesaje
    9 Mai 2014, 07:48
    0 0
    Dat fiind situatia prin care tocmai ai trecut, tu ce masuri ai folosit impotriva lor?
    Cum le-ai demonstrat asta?

  •  
    • 10065 mesaje
    9 Mai 2014, 23:05
    0 0
    RIZI27 said:sper din tot sufletul sa nu ajungeti pt.reinoirea documentelor de identitate:buletin sau pasaport,sau pentru unele"super imputerniciri" pe la consulate, mai ales la consulatul din torino unde angajatii si consulii se cred d-zeu pe pamant pe banii nostri si care stau in chirii de mii de euro pe colinele orasului torino!nu am crezut ca in 2014 ca si cetateni europeni putem sa fim tratati cu asa dispret(parca am fi animale)tocmai de conationalii nostrii care ar trebui sa ne ajute nu sa ne insulte si sa urle la tine:am vazut femei cu copii mici dupa ele  plangand din pricina comportamentului angajatiilor consulatului ,am vazut oameni care dupa 8 ore de asteptare au plecat acasa cu capul in pamant simtinduse ca si ultimii oameni de pe acest pamant!am vazut la ghiseele consulatului angajete care te tratau cu un aer de superioritate de nedescris  care nu iti ofereu toate informatiile necesare de care aveai nevoie sau iti ziceau cu totul diferit fata de ce te-ai informat tu inainte de pe seiturile oficiale ale consulatului.dragi romani trebuie sa i facem sa inteleaga ca nu mergem la consulat ca sa cerem mila lor,cerem doar drepturile noastre pe banii nostrii la suprapreturi!si ar trebui sa inteleaga ca fara noi nu si-ar mai permite toate luxurile in care traiesc!

     

    Astia sintem "noi", Rizi.  Nu am fost implicat, dar am vazut cu ochii mei cum stau lucrurile, tratamentul aplicat .


     


    Acest mesaj a fost editat de către ViktorC: 10 Mai 2014, 13:54