cartile copilariei

  •  
    • 3036 mesaje
    10 Aug 2010, 16:56
    0 0
    Da, Vlad Musatescu e nemaipomenit.
    Si eu l-am citit in copilarie (prin clasa a 5-a, a 6-a - dar copiii din ziua de azi sunt mai precoci...) si il iubesc si-n ziua de azi. Acum vreo 2 ani am cumparat colectia completa Vlad Musatescu, 10 volume destul de babane, legate in piele, o adevarata bucurie.

    Pentru clasa a 3-a, mi se par totusi mai potrivite basmele lui Petre Ispirescu si "1001 de nopti" (care sunt nu doar funny si pline de pilde intelepte, dar in plus deschid intr-un mod frumos calea educatiei sexuale a copiilor).

    De asemenea, zicea cineva mai sus despre "Legendele Olimpului"; as adauga la ele si legendele germanice, care sunt si ele foarte frumoase si au devenit din ce in ce mai pomenite in ultimii ani, in special in jocuri si filme (vezi personajele ca Odin, Freya, Thor, Loki etc).
  •  
    • 2 mesaje
    10 Aug 2010, 22:13
    0 0
    Mie mi-au placut Povesti Nemuritoare
    Jules Verne
    Duma
    Heidi
    Ciresarii
    http://mamasiiubita.blogspot.com/
  •  
    • 27207 mesaje
    10 Aug 2010, 22:44
    0 0
    - Povestile lui Wilhelm Hauff dintre care mai cunoscute sunt Povestea lui Muck cel Mic, Povestea Califului Braza, Inima de piatra, Piticul Nas-Lung, Povestea mainii taiate.
    - Jonathan Swift - Călătoriile lui Gulliver
    - Basmele lui Andersen
    - Contesa de Segur - Povesti Cu Zane
  •  
    • 3216 mesaje
    11 Aug 2010, 15:00
    0 0
    de Robinson Crusoe (Daniel Defoe) a pomenit careva?
    dar de Ivanhoe al lui Walter Scott?

    Ciresarii nu e pentru clasa a treia ci mai de-a sasea, a saptea, zic eu.

    si profit de ocazie sa-i multumesc lu' Mi de la care am aflat de scribd.com.
  •  
    • 37 mesaje
    30 Iul 2018, 03:25
    0 0
    Cele mai bune sunt cele unde ofera o educatie ludica si subtila copilului, astfel incat sa ii faca placere sa o citeasca dar sa si invete ceva din ea, precum Fram ursul polar <3 Am gasit aici mai multe variante https://lumealuifram.ro/