Celule stem

  •  
    • 1046 mesaje
    30 Mar 2012, 08:38
    0 0
    Perla, daca este o banca nationala insemna ca donatiile de celule sunt benevole.
    Problema nu este de stocare , am inteles ca se pot stoca fara probleme pe perioade lungi, problema este ca in Romania nu exista un program national, ceea ce a lasat loc acestor firme private sa apara si sa se dezvolte prin manipularea populatiei.
    Aceste firme omit sa spuna un lucru esential : celule recoltate nu se pot folosi pt acelasi pacient in caz de maladii grave tip cancer.
    Poti cel mult sa folosesti la frati, adica recoltezi de la amandoi copiii, unul e sanatos, unul e bolnav si faci operatia la cel bolnav cu celule stem de la copilul sanatos. Compatibilitatea e ff mare in familie.
    Din pacate o astfel de informatie e periculoasa pt aceste firme, asa ca n-o dau si de afla pe calea cea mai dureroasa adevarul.
    De asta ar trebui ca statul sa se implice si sa opreasca aceasta excrocherie printr-o banca nationala ca in tarile dezvoltate.
  •  
    • 4 mesaje
    6 Apr 2012, 14:43
    0 0
    Am vazut emisiunea dar nu mi se pare ca a spus mare lucru.   Cei de la Cluj au fost primii pe care i-am scos din calcul . Intr-adevat banii pe care zic ei ca-i dau mi se pare o mare pacaleala. Asta nu inseamna ca toti sunt la fel. O banca publica mi se pare foarte ok . Oricum nu cred ca una ar exclude-o pe cealalta.  Eu m-am uitat pe site-urile mai multor firme dar cel mai mult mi-a placut si mi s-a parut de incredere cel al bancii din Danemarca . daca va intereseaza,  asta este site-ul lor.
    http://www.stemsure.ro/cine-suntem/cum-alegi-o-companie-de-procesare-a-celulelor-stem


    Acest mesaj a fost editat de către Roxy.Roxana: 6 Apr 2012, 14:44
  •  
    • 4 mesaje
    30 Apr 2012, 14:30
    0 0
    Daca ar exista o banca nationala unde sa-ti donezi celulele tu practic nu ai nici o siguranta ca in cazul in care ai avea nevoie ai  gasi celulele stem.  Este o mare eroare cand spui ca celulele stem nu pot fi folosite pt acelasi pacient ....pot fi folosite in cazul catorva boli in acest moment si cu siguranta vor fi  folosite la un numar cat mai mare de boli. Daca ma intrebi de ce,  am sa-ti spun ce mi-au spus si mie cei cu care am luat legatura si anume ca pana acum istoricul arata ca transplanturile de pana acum au fost in cea mai mare parte facute cu celele stem de la alti donatori. asta este si cauza pt care ni se spune ca marea majoritate a trasnplaturilor nu se pot face   cu celulele stem de la cel caruia i s-a recoltat. mie nu mi se pare ca firmele de celule stem vor sa manipuleze , din contra vin ca sa ne dea informatii si doar noi suntem cei care le acceptam sau nu.                                           

    Acest mesaj a fost editat de către Roxy.Roxana: 30 Apr 2012, 14:31
  •  
    • 1046 mesaje
    4 Mai 2012, 09:50
    0 0
    Draga Roxana, daca tu vrei sa recoltezi celule stem e alegerea ta.
    Eu am sustinut ca noi ca parinti nu suntem informati corect de catre cei ce fac o AFACERE din aceste laboratoare. Si deocamdata eu nu vad la tine decat informatia dintr-o singura directie, adica de la cel ce iti presteaza acest serviciu (ca te-ai interesat la nu stiu cati care fac treaba asta ff bine dar nerelevat pt ce discutam aici).
    Ar trebui sa afli parerea si a unui oncolog, un medic care foloseste acele celeule stem. Atunci ai informatie din ambele surse si poti stabili corect daca faci investitia sau nu.
    Daca vrei sa dai banii doar ascultand ce-ti spune partea care e direct interesata sa obtina bani de la tine, atunci fa ce vrei..

    P.S. O banca nationala benevola, sunt sigura ca va detine mai mult material genetic decat bancile unde se depoziteaza contra cost. Plus ca bancile nationale lucreaza la nivel european si fac schimb daca gasesc persoane compatibile pt ca operatia sa se faca in tara de origine a bolnavului iar costul sa fie cat mai mic.

    Acest mesaj a fost editat de către cristinica1974: 4 Mai 2012, 09:53
  •  
    • 127 mesaje
    9 Nov 2017, 10:47
    0 0
    Buna, fetelor! Am incercat sa ma documentez cat de mult am putut si m-am hotarat sa recoltez. Decat sa regret mai tarziu, mai bine asa, dar speram sa nu avem nevoie sa folosim celulele recoltate. Eu si sotul meu am ales baby stem, pentru ca au acreditare cu o banca din Germania, Seracell, despre care am inteles ca este cea mai buna de la ei in recoltarea de celule stem. Preturile incep de la 990E si putem plati integral, in 2, 10, 20 sau 30 de rate. Ne-a convins si faptul ca ei au foarte mare grija de transport, ca sa nu se intample nimic cu celulele pana ajung in Germania.
  •  
    • 19 mesaje
    19 Dec 2017, 11:03
    0 0

    M-am documentat si eu foarte mult in legutura cu recoltarea de celule stem si in cele din urma am ales sa colaborez cu Babystem din Germania, fiind reprezentanta celor de la Saracell.  Am inteles ca este cea mai buna de la ei in recoltarea de celule stem. Preturile sunt ok si putem plati integral, in 2, 10, 20 sau 30 de rate. Ne-a convins si faptul ca ei au foarte mare grija de transport, ca sa nu se intample nimic cu celulele pana ajung in Germania.