cadou educatoare

  •  
    • 27207 mesaje
    18 Iul 2010, 11:17
    0 0
    Mihaela, nici un "machiar" nu o sa scrie ca este "machiar", pentru ca pana si in maGhiara, este scris gresit. Punem pariu ca nu stii sa scrii nici ungureste?
  •  
    • 189 mesaje
    18 Iul 2010, 15:19
    0 0
    Bine rybana recunosc ca am chiulit mult de la scoala,nu vorbind la modul cel mai serios de multe ori cind tastez nu sunt foarte atenta si gresesc literele si trimit textul fara sa verific daca e corect sau nu,dar promit solemn ca de azi sa fiu mai atenta,dar voi sunteti chiar asa de perfecte nu gresiti niciodata????la scris ma refer,astept criticile voastre cu bratele deschise,sa sti ca m-a busit risul cind vazusem cum am scris maghiar,dar ce sa facem mai gresim si noi,a gresi e omeneste,nu??
  •  
    • 3036 mesaje
    19 Iul 2010, 06:16
    0 0
    bey, deci sa ne intelegem: parintii sunt de vina, pentru ca-si iubesc si apreciaza atat de putin copiii, incat isi imagineaza ca doar cu spaga s-ar uita invatatoarea la ei.

    deci io am ramas cu gura cascata cand am vazut ce idee au parintii despre relatia cu un cadru didactic... bine, erau si alte vremuri, acum 20 de ani... imi aduceau pachete de tigari, cafea, ciocolata... de parca as fi fost la puscarie... (majoritatea isi imaginau ca ii refuz doar asa, din gura, si insistau sa primesc plocoanele, eu nu si nu, si iesea un circ de-un penibil greu de imaginat...)

    este, de fapt, ingrozitor de trist si de jignitor.

    iubesti sincer copilul, ii descoperi inclinatiile, talentele, bucuriile si fricile... il adopti sufleteste... iar parintii nu pricep nimic, te injura pe la spate si prin fatza strang bani ca sa iti cumpare icoane: "a naibii profesoara asta, daca nu i-am cumpara icoane si tigari nici n-ar veni la scoala sa stea cu cretinul ala de fi-miu."
  •  
    • 189 mesaje
    20 Iul 2010, 20:25
    1 0
    Doar un parinte fara suflet care nu-si iubeste copilul se poate gindi la acest cuvint (cretin)Eu ca mama niciodata nu imi voi numi copilul haios nici macar in gind.
  •  
    • 98 mesaje
    23 Iul 2010, 09:55
    0 0
    eu sunt educatoare. nu mi se pare potrivit o icoana..dar oricum a avut ceva tupeu educatoarea.....eu intr-un an de zile nu am primit decat flori ,un parfum pur blanca si martisor...si sincer m-am bucurat!dar nu as face asa ceva niciodata!
  •  
    • 189 mesaje
    23 Iul 2010, 17:54
    0 0
    Cinste tie kty_pesa,tot respectul.
  •  
    • 98 mesaje
    3 Aug 2010, 20:26
    1 0
    mersi mihaela_c74! dar sicer va spun! in ziua de azi exista multa nerusinare.....mai ales la educatoarele cu multa experienta.si educatoarele ca educatoare dar sa vedeti si femeile de serviciu ce pretentii au ca vin si se uita la educatoare in punga sa vada ce au primit si daca a fost la fel cadoul.mi s-a intamplat mie cand am primit pur blanca de craciun de la o mamica si femeia de serviciu a primit un gel de dus pur blanca si mi-a zis" hmmm dvs ati primit parfum.....!" eu mai mult ma bucur cand primesc un buchet de flori ... acesta a fost primul an ca educatoare si mi s-a parut foarte frumos atunci cand am primit martisoare de la copii ....
  •  
    • 3036 mesaje
    5 Aug 2010, 12:39
    1 0
    sincer vorbind, femeile de serviciu ar merita cate o atentie, din cand in cand, din partea mamicilor care stiu ca prichindelul lor inca nu a invatat sa ceara la olita de fiecare data.

    pentru ca, de fapt, femeile de serviciu sunt platite doar pentru curatenia gradinitei si nu pentru spalat si schimbat copilasii.
  •  
    • 1899 mesaje
    6 Aug 2010, 22:24
    0 0
    Åži educatoarele sunt plătite de fapt pentru actul educaţional, iar de multe ori fac muncă de baby- sitter pentru copiii care nu au achiziţionate deprinderile de autonomie personală. Aşa că trebuie să-i îmbrace şi să-i încalţe dacă ies la o plimbare, să-i ducă la toaletă şi să-i spele pe mâini după, să-i hrănească etc.
  •  
    • 21 mesaje
    16 Aug 2010, 16:23
    1 0
    Am citit fetelor si ma tot crucesc! Am lucrat un an de zile intr-o gradinita de fite si nici macar o data nu s-a intamplat sa primesc asemenea cadouri de la copii. E exorbitant un milion de lei vechi....la cati copii sunt in grupa....nu as avea obraz sa primesc asemenea suma. Recunosc ca am primit de 1 martie si de 8 martie un buchet de flori sau o atentie (o lumanare decorativa), dar sa stii ca se strang asemenea sume pt tine...si sa ii spui parintelui in fata ca vrei ceva de aur sau banii...e peste puterea mea de intelegere...se pare ca acolo la gradi exista un vechi obicei mult prea inradacinat. Personal nu sunt de acord cu asa ceva....mi se pare exagerat. E de datoria educatoarei sa se ocupe de toti copiii in mod egal. Uneori, din prea multa dragoste pentru copiii nostri exageram cu aceste "mici"atentii. Sunt bugetara, sunt profa, am un salariu de mizerie....dar nu as putea sa accept asa ceva.
  •  
    • 3216 mesaje
    16 Aug 2010, 21:38
    0 0
    "Sunt bugetara, sunt profa, am un salariu de mizerie....dar nu as putea sa accept asa ceva. "

    of, Beatrice, exact asta e problema.
    cadrele didactice sunt platite din taxele retinute din contributiile salariatilor la fondurile respective. eu una sunt indignata ca legea stramba te obliga sa cotizezi, nu ai optiune da/nu. la fel ca in sanatate.
    personal as prefera sa nu mai trebuiasca sa "cotizez" cu procent OBLIGATORIU din salariu si sa fac ce consider eu ca vreau si trebuie din acesti bani.
    de ce sa ai "un salariu de mizerie"? meriti mai mult, tu si cei care chiar au ales aceasta profesie din dragostea pt copii, in primul rand.
    esti tanara probabil, poate nu ai o familie si propriul copil/proprii copii.
    dar, cand le vei avea, cum te vei descurca cu leafa aia de mizerie?

    si sa nu mai aud "daca reduci meseria de pedagog la bani, cauta altceva"
    nu se plateste intretinerea, nu se umple frigiderul cu strictul necesar macar, cu simpla dragoste de profesie...
    sa fim seriosi!

    mie mi se pare absolut fair-play ca, decat sa cumperi cine stie ce cadou costisitor, sa iei ceva simbolic, dar care sa ramana amintire (vezi cartea, semnata eventual de copii si pusa data) si restul in plic, sub coperta.
    da, stiu, o tin pe-a mea...
  •  
    • 15 mesaje
    29 Mar 2018, 11:10
    0 0
    Salut,

    Eu prefer oricand un cadou experienta, decat un cadou material, al carei amintire dispare dupa cateva zile/purtari. In ultima vreme au aparut cateva situri de profil, pe modelul celor care exista de ani buni in Europa de Vest. Un exemplu este www.experimenteaza.ro care ofera tot felul de experiente: zbor cu balonul, iti poti crea propriul parfum, poti sa conduci o masina de raliu, cei mici pot face karting cu masini pentru varsta lor, etc.
    Un avantaj foarte important pe care il ofera este acela ca beneficiarul cadoului il poate schimba pe site in termen de 3 luni – uneori este greu sa gasesti cadoul potrivit. 

    Zi frumoasa