cadou educatoare

  •  
    • 1899 mesaje
    23 Iun 2010, 15:36
    0 1
    pai oamenii nu mai au nicio speranta decat sa se roage, sa se roage si sa se tot roage...
    la cadou se poate adauga un set de matanii, o carte de rugaciuni, tamaie si o cadelnita cu mir sfintit
  •  
    • 3216 mesaje
    24 Iun 2010, 16:44
    0 0
    postat de: vero_doro la data: 2010-06-22 16:08
    ...
    si nu era cazul lor sa aiba nevoie urgenta de bani....intrucat au cerut
    banii sa plece in vacanta.

    asta nu inseamna ca aveau nevoie de bani, sau cum? vacanta e un moft?
    si zici ca ele sunt credinciase? nu cumva tu asti aceea si ai decis sa iei pt ele ce ti-ar fi placut tie?

    oricum, ideea cu icoanele nu mi se pare buna. si raman la parerea mea: un cadou simbolic si restul la plic
  •  
    • 15 mesaje
    24 Iun 2010, 17:17
    1 0
    sunt oripilata! chiar ti-au bagat mana in buzunar cu nesimtire! foarte bine ca ai renuntat la ideea cadourilor, iar eu in locul tau as renunta si la anul si la alte ocazii... poate asa o sa invete si romanii ce e ala bun simt... iar de rusine sau teama ca ar putea face ceva copiilor..hmmm.. cred ca lor ar trebui sa le fie rusine!
  •  
    • 287 mesaje
    26 Iun 2010, 03:06
    0 0
    Imi vine greu sa cred ca invatatoarea le-a spus parintilor verede-n fata ca ea vrea bani. 100 de lei reprezinta o suma cam mare. Trebuia sa va ganditi la o suma rezonabila, apoi sa puneti banii stransi intr-un plic alaturi de un bilet de multumire. Acesti oameni petrec timp si investesc in copiii nostri. Nu contest ca e meseria lor si ca atare, trebuie sa si-o faca indiferent daca primesc cadouri sau nu. Insa daca idea de a ii face un cadou vi se pare deplasata atunci renuntati complet. II luati un buchet de flori si incheiati povestea.
  •  
    • 287 mesaje
    26 Iun 2010, 03:07
    0 0
    ideea (scuze pt alte eventuale greseli).
  •  
    • 1899 mesaje
    26 Iun 2010, 12:14
    0 0
    Exact, Betsy, la urma urmelor ideea cu banii a venit de la parinti, ca nu a impus educatoarea suma. Decat atatea comentarii si barfe pe la colturi, mai bine un ghiocel si o felicitare si cu asta basta.
  •  
    • 189 mesaje
    27 Iun 2010, 14:15
    0 0
    Dora-Minodora are mare dreptate,oare cine e de vina?parintii ca au aceptat asa o suma e mult prea mare.Si la gradinita copilului meu sau adunat bani dar nu asa mult,daca salariile celor din invatamint sunt mici oare ale noaste cum sunt,daca si-au permis sa participe cu asa suma inseamna ca au salari rezonabile,dar despre aceea educatoare nu stiu cum nu i-a crapat obrazul de rusine,ai procedat foarte bine,eu in locul tau nu as mai aduna nici un banut,asta e datoria lor sunt platite pentru asta sa isi faca meseria.
  •  
    • 305 mesaje
    27 Iun 2010, 18:12
    0 0
    unt cadru didactic! Intr-adevar, salariul e foarte mic si munca e grea! Dar citesc si ma minunez!Cum sa strangi atatia bani? n-am cerut in viata mea nimic de la copii sau parinti. O floare am primit-o cu drag. Daca e adevarat ce ai scris, au mari carente ele, dar sa mai educe niste copilasi...
  •  
    • 4132 mesaje
    27 Iun 2010, 18:57
    0 0
    Cunosc si eu un caz si nu exagerez,este vorba de prietena mea care are doi copii si cel mare este in clasa a-l-a.Anul asta de 1 martie fiecare s-a descurcat cum a putut cu invataoarea ,dar de 8 martie au dat obligatoriu cite 50RON(500000) pentru cadou.La fel si pentru cel mic ,care este la gradinita.In conditiile in care este bugetara si nu are mai mult de 1100 RON pe luna.Este normal,asa ceva?Sunt cadre didactice care impun ,mai mult sau mai putin sa l-i se cumpere cadouri serioase sau vor bani.Se gaseste cite-o mamica care se vrea sefa mamicilor si care preia stafeta de la clasa anterioara.Copilul acelei mamici sigur va luat note bune,nu?
    Acuma la drept vorbind nu putem generaliza,dar sunt totusi.
    Este ca o stafeta,de la clasa a-lV-a se transmite celor din clasa a-l-a.
    Ca este o practica curenta se vede si din postarile de mai sus.
    Nu stiu cum puteti sa fiti de acord,voi cele care mai aveti copii la scoala?
    Acuma eu inteleg,la terminarea clasei a-lV-a,a clasei a-Vlll-a,pentru diriginte,la terminarea liceului,dar asa mereu cu te miri ce ocazie ,nu mai inteleg!?
    nenorocirea mare este ca daca nu dai iti persecuta copilul(unele),copii rid de el si se face un fel de grupe,cei bogati si cei saraci.
    Cei care nu-si permit sa dea mereu,in pauze sunt luati peste picior de cei cu bani.Copii se pling si pling parintilor acasa aceasta situatie,e cumplit,pentru acesti copii,sunt traumatizati de mici.
  •  
    • 189 mesaje
    27 Iun 2010, 22:04
    0 0
    Sunt mamicii(lingatoare)cum bine a specificat cineva mai sus,si la gradinita copilului meu au fost 2 mamici care ne cereau bani si de rusine nu aveam incotro,dar acum copii lor sunt la scoala si vreau sa va spun ca acum e liniste fiecare mergem cu un buchet de flori si la revedere,ce atitea plocoane,cam strimba din nas dar asta e (criza)
  •  
    • 1069 mesaje
    28 Iun 2010, 13:57
    0 0
    Noi am cam fost pacaliti pentru ca de 8 martie cea care a venit cu propunerea sa strangem tot cate 100 ron a fost psiholoaga din gradinita care are fetita in grupa cu copilul meu.Ea ne-a aratat care e obiceiul la gradinita.....
  •  
    • 1069 mesaje
    28 Iun 2010, 14:02
    0 0
    hau_hauuuu,vacanta da e un moft;mai ales in vremurile astea indecise.Depinde de prioritatile fiecaruia.
    Si in general incerci sa faci altuia ce ti-ar placea sa ti se faca tie,nu? Mie mi-ar placea sa primesc in dar o icoana si daca nu as decide sa o pastrez as duce-o la o biserica....la o capela dintr-un spital.....
    In niciun caz nu as cere bani ....sa plec in vacanta!!!
  •  
    • 428 mesaje
    28 Iun 2010, 16:59
    0 0
    Ok, dincolo de faptul ca e o problema de principiu - multi dintre noi care lucram in sistemul privat nu am avem salarii multumitoare – este strigator la cer ca astfel se fac diferente intre copii, care devin complexati inca din gradinita. Oameni buni, unii parinti abia au cu ce-si hrani copii, si pentru ele si familia lor chiar si 50 ron fac diferenta! Si datorita sistemului de stat care se vrea a fi gratuit si obligatoriu isi aduc si ei odraslele la scoala si la gradinita! Imi vine sa vars cand vad cate o mamica dichisita care vine cu idei dinastea stralucite si face presiuni asupra celorlalte care dau din colt in colt. Parinitii mei au avut de unde cand a fost de dat, dar in clasa erau mereu copii despre care se stia ca “nu dau ca n-au de unde”. Si erau copii cumsecade, care invatau si la locul lor. Atunci nu-mi dadeam seama prea bine, dar realizez acum cat de nedrept e!
  •  
    • 189 mesaje
    28 Iun 2010, 17:10
    0 0
    vero_doro,de cite ori adunati cite 100 ron pentru doamna pe an?pai la cit banet se aduna ar trebui sa plateasca impozit.Doamne nu pot sa cred ca cineva e de acord sa participe cu asa o suma mare de bani,nu zic merge o mica atentie dar asta e prea mult,ma gindesc ca o fi o gradinita de bani gata cum se spune ca nu cred ca la o gradinita normala cineva sa aibe atita tupeu sa ceara parintilor suma aceasta de bani,sa le crape obrazul,rusine rusine sa le fie
  •  
    • 4132 mesaje
    28 Iun 2010, 19:37
    0 0
    Tot de la prietena mea stiu,ca se aduna,de ziua de nastere ,a numeluli daca are nume de sfint,1 martie,8 martie,la fiecare sedinta cu parintii,sunt parinti care obligatoriu se duc cu cite ceva plus un buchet de flori,la terminarea anului scolar,de craciun.Se mai cer bani pentru,fondul clasei,reparatii in clasa,reparatii banci,la unele clase pentru perdele,pentru fel de fel de accesorii birotica pentru catedra,pentru creta uneori,pentru excursii prin imprejurimi sau la anumite obiective istorice,turistice(depinde de zona).Cam atit imi aduc aminte acum.
  •  
    • 428 mesaje
    29 Iun 2010, 10:31
    0 0
    Pentru excursii, muzee, etc se intelege. E clar ca elevul trebuie sa plateasca bilet de intrare, sau sa-si achite excursia. Un martisor sau un buchet de flori de 8 martie e de bun simt. Dar de aici pana la a le lua educatoarelor/profesorilor/dirigintilor cadouri in aur sau de a le sponsoriza excursii pentru ca o mamica zeloasa “da tonul” e mult. Si nedrept pentru copii care nu-si permit.

    Copilul unui parinte ca initiative de genul asta nu va lua niciodata note mici pentru ca profesorul se va simti obligat sa-l faca scapat daca nu stie lectia s.a.m.d. Si ce e valabil fara exceptie: cu siguranta va fi decisiv in cazul copiilor cu medii apropiate care se bat pentru “premiul I cu coronita”
  •  
    • 16187 mesaje
    29 Iun 2010, 21:01
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1069 mesaje
    30 Iun 2010, 08:29
    0 0
    buna
    e ultima ei generatie. copilul a terminat grupa mica....mai are,de aceea ma tem putin,dar sunt optimista totusi;dreptatea invinge.nu mi-ar conveni sa se poarte intr-un anumit fel cu copilul pentru ca ii dau sau nu ceva;nu sunt deacord sa ia note pe nedrept,orice nota ar fi.
    tot raul spre bine,va invata din asta ca nu totul e roz si ca in viata trebuie sa stii sa te lupti pt ce vrei.nimic nu e usor.
  •  
    • 254 mesaje
    1 Iul 2010, 11:52
    0 0
    http://www.petitieonline.ro/petitie-p26446051.html

    S emnatura fiecaruia este un pas spre zambetul, bucuria si fericirea orfanilor din leaganele de copii!!! Solidaritate!!!!!
  •  
    • 3216 mesaje
    1 Iul 2010, 15:37
    0 0
    bre, eu nu inteleg de ce te-ar obliga sa dai cat zic ei. mi se pare stupid.

    la noi da fiecare cat poate si cat considera ca merita invatatorul, de care suntem chiar foarte multumiti. are doi copii si el si ma gandesc ca poate ii prind mai bine banii, sa completeze bugetul familiei, decat cine stie ce obiecte pe care le-am cumpara.
    iar un cadou e simbolic, nu? nu ar trebui sa conteze valoarea acestuia cata vreme e oferit cu drag si din inima.