cadou educatoare

  •  
    • 1069 mesaje
    16 Iun 2010, 14:50
    4 5
    Buna evelor!
    Am strans cate 100ron de copil sa luam cadou la educatoare.
    Am dat comanda de 2 icoane mari,aproape A3 si 2 mici A5 pt ingrijitoare.
    Educatoarele au aflat si una din ele a spus ca mai bine le dam banii sa plece in vacanta.
    Aceeasi educatoare m-a oprit pe hol sa ma intrebe daca am rezolvat problema si unde sunt banii.La mine,ii zic .V-ati suparat? Da,am vrut sa luam un cadou sa va amintiti de copiii astia,ca sunt ultima generatie,nu sa va platim facturile.Dar asa se face in gradinita,puteti intreba,mi-a zis.Se dau bani sau ceva din aur ca se poate valorifica....
    Mi-a zis ca la cate generatii a avut,nu-mi dau seama cate icoane a primit si de toate,cel mai bine e sa-i dam banii.
    Am anuntat ceilalti parinti ,le-am spus ce s-a intamplat si le-am dat banii inapoi.Doar 2 au vrut sa le lase totusi banii,dar fiind doar 2 le-am dat banii sa faca ce vor ei.
    Eu stiu ca un cadou il primesti,fie ca-ti place fie ca nu si apoi vezi tu ce faci cu el.
    Dar sa-mi bagi mana in buzunar si eu sa spun cu placere nu se poate.
    Acum educatoarea opreste parintii sa-i intrebe,fara sa aud eu si sa ramana intre ei,unde sunt banii,ce s-a intamplat si de ce nu au mai primit atentia din partea parintilor......
    Ce ati face in locul meu?
    Multumesc!
  •  
    svf
    • 5173 mesaje
    16 Iun 2010, 14:56
    3 1
    Nimic, foarte bine ai facut ca ai anuntat parintii si ai returnat banii.
  •  
    • 1069 mesaje
    16 Iun 2010, 15:02
    1 1
    Ma gandesc sa ma duc sa-i spun ca am dat banii inapoi,sa nu mai intrebe pe toata lumea.
    De la anul,tot cu ele....sper sa nu-i faca rau copilului....ca stiu si adresa de la inspectorat.
  •  
    • 13910 mesaje
    16 Iun 2010, 15:05
    4 1
    mda! or fi salariile mici, dar sa procedeze educatoarea asa......sa-i fie rusine!

    ai procedat corect.
    nu trebuie sa mai faci nimic.
  •  
    • 50 mesaje
    16 Iun 2010, 16:06
    0 0
    Bineinteles ca ai procedat corect!

    Trebuia sa va lase pe voi, parintii, sa va duceti gandul pana la capat. Or fi salariile mici si vai de ele in invatamant, dar nu e normal sa dirijezi banii ca si cum ti s-ar cuveni.

    Cred ca ar fi bine sa-i spui clar si limpede adevarul: nu am vrut sa iau decizii singura pe banii celorlalti parinti, asa ca i-am anuntat ca nu vreti icoane , ci bani. Cand au auzit, au vrut banii inapoi. Banii pe care i-ati primit sunt de la mine si de la X. Punct si clar!
  •  
    • 380 mesaje
    16 Iun 2010, 16:59
    3 2
    Mah, si educatoarea nesmtita sa tot intrebe de cadou, da si voi exagerate.
    Uite, cazurile mele (nunta si casa noua): o gramada de chestii, inclusiv icoane, care mai de care mai kicioase. Pe bune, le voi da cadou sau ed suflet, desi mi-e si rusine. Dar sa le si arunc, ma simt cum ca as comite blasfemii. So... poate de o vacanta iti aduci aminte mai cu drag decat de o icoana de care nu am loc/nu-mi place/etc.

    Cand cu 1 martie si 8 martie, cand se umplu stazile de masute cu fel de fel de cadouase, vazute, ingerasi si stuff, mi-e si rau cand ma gandesc ca se dau la scoala. Si ec sa faci frate cu ele, cu atatea?
  •  
    • 380 mesaje
    16 Iun 2010, 17:14
    1 2
    Si ca sa fiu sincera pana la capat: ideea cu icoanele (format A3!!!) nu mi se pare deloc buna. Sunt prea mari, poate femeia nu are loc in casa, sau nu are chef s-o transforme in altar!

    Amintirea de clasa X nu e direct proportionala cu marimea cadoului. Da' la noi, sa fie balsoi...la fel si cu Casa Poporului, Catedrala Neamului...

    Bine, acum nu se mai pune problama, inteleg, dar pe viitor ganditi-va ca ati fi in locul lor (si nici asa, poate tu ai loc pe perete sa-ti [ui ditamai icoana/tabloul/cornele de cerb impaiat, altul paote nu are loc in casa). Nu stiu, luati-le o bijuterie, ceva, fix de banii care se strang. Eventual gravati-o pe spate, sa tamana amintire.
  •  
    • 287 mesaje
    16 Iun 2010, 20:05
    3 1
    Tocmai pentru ca se stie ca in invatamant sunt salarii mici ar fi trebuit sa va dea de inteles ca e mai bine sa-i dati banii. Ce sa faca femeia cu fel de fel de cadouri mai mult sau mai putin utile sau de bun gust ? Daca tot planuiati sa cheltuiti o suma de, ce importanta avea daca isi cumpara ea ceva de care avea nevoie sau mergea in vacanta? Tot banii aia ii dadeati, nu?
  •  
    • 266 mesaje
    16 Iun 2010, 20:11
    3 0
    e foarte mult 100RON de copil. La sfarsitul clasei a VIII-a am strans 100RON de copil, din care s-a platit banchetul (la o cantina foarte draguta) - flori la toate profesoarele si au ramas 400 de RON din care am cumparat un casetofon la diriginte (l-am intrebat ce sa-i cumparam, ca sa-i placa si lui).
    Vad ca daca sunt copii mai mici , gradinita, clasele I-IV, se exagereaza cu cadourile.
    Nici eu nu as fie apreciat o icoana, am una mica si nu-mi mai trebuie. De aceea prefer sa intreb sau sa cumpar ceva de aur.
  •  
    • 1069 mesaje
    17 Iun 2010, 08:43
    1 0
    De acord cu voi.
    Dar cadoul il dai din placere,ori in cazul acesta a devenit ceva obligatoriu,ce li se cuvine....
    Sunt salariile mici,ok!
    Dar nu toti muncim pe bani?Nu la toti ne e greu?
  •  
    • 3741 mesaje
    17 Iun 2010, 11:25
    1 0
    Mie mi se pare a mai mare nesimtire sa ceri banii de cadou. Asa as face poate cu prietenele mele, ca ne-am permite intre noi, dar sa vina eucatoarea si sa-mi zica sa-i dau banii, poate i-as fi dat cu ei in cap si atat.

    Cred ca li s-au facut ochii cat cepele ca ati strans 100 Ron/copil . E totusi o suma considerabila.


    Da flori nu se mai dau? De ce cadouri asa scumpe?
    Nici mie nu-mi plac icoanele (mai ales daca as primi in fiecare an cate una), dar in niciun caz nu as face fite pe banii altora!

    O sa ajungem sa dam cu banii la toata lumea; bacsis peste tot, mita, cadouri ca doar toti merita!

    In locul tau i-as lua un buchet de flori si un colac de salvare ca sa aiba in vacanta. Sau bonuri de masa
  •  
    • 5188 mesaje
    18 Iun 2010, 19:04
    0 0
    nici mie nu-mi place chestia asta cu icoanele. pana la urma, daca omul e ateu sau nu e ortodox, de ce sa ii iei o icoana? prea se exagereaza cu icoanele, o dam in extrema cealalta acu'.

    si eucatoarea a fost nesimtita'.
  •  
    • 1899 mesaje
    20 Iun 2010, 15:55
    0 1
    Ok, poate ca a fost educatoarea nesimtita, daca fix asa s-a intamplat, desi eu nu prea cred, avand in vedere data la care s-a deschis topicul, cand anul scolar era incheiat, cu tot cu serbarea si "atentiile" specifice.

    Si da, e prea mult 100 ron per copil, mai bine strangeati mai putin si luati ceva simbolic, sau fiecare pe cont propriu. Asa, ati strans o suma imensa (daca sunt 20 de copii, ce faceti cu 20 de milioane, le dati in plic?), ca apoi sa carcotiti pe la colturi. Foarte urat!

    Iar despre icoane, intr-adevar se exagereaza, cine e religios are deja in casa, cine nu e, nu are nevoie.
  •  
    • 3216 mesaje
    21 Iun 2010, 16:08
    0 0

    nu vad care e problema ca se dau bani in plic. sa-si ia persoana ce-i trebuie. decat sa se trezeasca cu ceva ce are deja, eventual in mai multe exemplare...
    noi mereu am procedat asa, si la gradinita si acum, la scoala. se ia un obiect mic si de bun gust, sa ramana amintire si o carte in care se pune plicul cu ce ramane si gata.

    sincer, ma gandesc la ce cadouri am primit de-a lungul timpului de ziua mea, nu totdeauna ce mi-as fi dorit, si zic ca mai bine primesc banii si-mi iau ce stiu eu ca-mi trebuie, pe alese si probate.
    si da, au salarii mici. credeti ca o incanta icoana aia daca are restante la vreun credit la banca? hai sa fim seriosi, incoanele nu tin de foame, nu umplu frigiderul, nu imbraca odraslele...

    cam deplasat faptul ca ti-a spus de la obraz chestia, dar poate femeia avea nevoie de bani si avea casa plina de icoane...

    imi povestea cineva de o cunostinta care avea nevoie de un tratament urgent si destul de costisitor, nu stia de unde sa faca rost de bani... de ziua ei colegii au strans bani de cadou si i-au luat... un cos cu flori!
    asta cum va suna? in conditiile in care fata chiar avea nevoie de bani urgent? cum i-o fi picat faza?
    voua cum vi s-ar parea daca ati fi in aceasta situatie?
  •  
    svf
    • 5173 mesaje
    21 Iun 2010, 16:13
    1 1
    Aoleu, ce ati facut pe aci'
    Hau, ai drepate

    Oricum, e bine ca s-au returnat banii parintilor, altfel poate si-i punea pe astia in cap daca ii dadea direct educatoarei.
  •  
    • 5188 mesaje
    21 Iun 2010, 17:41
    0 0
    oricum suma de 100 de roni e f mare. si m-a distrat f tare ideea in sine: educatoarei i se ia o icoana A4 si ingrijitoarelor a6. pana la urma, daca omul e super religios, mai mult apreciaza o icoana de 5 cm, marimea nu e importanta.

    imi amintesc de bunicul sotului meu, super religios, tinea toate posturile la 90 de ani. cand a murit, a vrut sa fie ingropat cu iconita adusa de noi din Grecia sa va spun un secret: iconita aia nu era nici A6, nici A4.
  •  
    • 1069 mesaje
    22 Iun 2010, 16:08
    0 0
    da chiar asa s-a intamplat,pe data de 8 iunie au avut serbarea,dar programul gradinitei este pana la sfarsitul lunii iunie.
    am dat marimea icoanelor,nu ca ar reprezenta altceva decat pretul lor in sine.
    si nu era cazul lor sa aiba nevoie urgenta de bani....intrucat au cerut banii sa plece in vacanta.
    de 8 martie la fel am strans si s-a facut 650ron de fiecare....a fost o mamica ce le-a dat banii si poate ei i-au multumit,insa ceilalti au simtit ca nici nu s-a facut efortul asta.
    si am zis sa le luam cate o icoana cunoscand faptul ca sunt femei credincioase.
    si eu am primit cadouri nefolositaore si le-am dat altcuiva,dar din dar se face rai.
  •  
    • 27207 mesaje
    23 Iun 2010, 08:59
    1 2
    1. eu consider ca daca a avut curajul sa-ti spuna in fata ce-si doreste, adica banii, te-a considerat o persoana de incredere, ceea ce de fapt nu erai.
    2. daca vreau sa-i multumesc cuiva, pentru ceva, caut sa-i fac un cadou care stiu ca o va incanta, o va bucura, nu incerc sa-i impun ceva ce-mi place mie. cred ca asta este secretul oricarui cadou. e adevarat ca oamenii devin tot mai egoisti si uita sa mai faca si pe altii fericiti.
  •  
    • 1069 mesaje
    23 Iun 2010, 12:19
    3 0
    Curaj?Intelegem diferit termenul.
    Stia ca am facut deja comanda de icoanele alea...
    Persoana de incredere....i-am inselat asteptarile? Trebuia sa accept situatia???
    Eu nici sotului nu-mi permit sa-i spun ca vreau de ziua mea nu stiu ce cadou.....
  •  
    • 8578 mesaje
    23 Iun 2010, 13:32
    1 0
    100 de ron pe copil e destul de mult, dar daca parinitii isi permit, ok. Intrebarea e: altceva in afara de icoane nu ati gasit sa le mai faceti cadou, mai ales pe criza asta?