zbor cu escala

  •  
    • 1166 mesaje
    23 Mai 2010, 14:59
    7 0
    buna! am si eu o nelamurire. in vara trebuie sa ajung undeva prin asia si cum nu sunt zboruri directe pana acolo trebuie sa fac o escala in Istanbul. e prima data cand zbor cu escala si as avea si eu o intrebare...bagajul de cala este transportat automat dintr-un avion in altul sau trebuie sa-l recuperez eu in Istanbul si sa fac iar check-in? sau in bucuresti la check-in counter imi da deja biletul de inbarcare pt. ambele zboruri iar trasportul balajului se face direct de catre companie? din cate stiam eu asa ar fi dar pe site-ul oficial nu gasesc referire la zboruri cu escala . merci
  •  
    • 615 mesaje
    23 Mai 2010, 15:43
    0 4
    Eu de cate ori am zburat cu escala se intampla in felul urmator: plecam din orasul/tara 1 (in avion erau persoane care coborau in orasul/tara2, adica unde se facea escala, si pasageri care coborau in orasul/tara 3, destinatia finala)
    Cand se ateriza in tara2 ( de escala), coborau pasagerii care aveau bilet pana acolo si se imbarcau cei care mergeau din tara 2 in tara 3. Noi astia de eram din tara 1, ramaneam pe locuri, bagajele ramaneau in cala...
    Nu stiu cum e sa schimbi avionul, dar daca schimbi compania aeriana, cred ca trebuie sa iti iei bagajul de la compania 1 si sa faci check-in-ul la compania 2.
  •  
    • 1166 mesaje
    23 Mai 2010, 16:03
    0 0
    compania e aceeasi dar escala e de 5 ore..n-am cum sa raman in avion si nici nu cred ca mai sunt care sa mearga mai departe cu mine la destinatia nr.2... e ca si cum asi cumpara 2 bilete diferite de avion dar de la aceeasi companie. compania fiind una turceasca trebuie sa schimb avionul in Istanbul.
    merci pt. raspuns oricum
  •  
    • 615 mesaje
    23 Mai 2010, 16:15
    0 0
    Daca e aceeasi companie si schimbi avionul, compania se ocupa de bagaj. Adica asa ar fi logic.
    Cel mai sigur afli daca suni la ei sau mergi la un sediu, sau macar la o agentie de turism.
  •  
    • 1166 mesaje
    23 Mai 2010, 16:16
    0 0
    merci din nou
  •  
    • 1899 mesaje
    23 Mai 2010, 21:02
    0 1
    De obicei când este o călătorie din două segmente, poţi să alegi să-ţi recuperezi bagajul la prima escală (în acest caz faci check in din nou, şi predai bagajul), sau la destinaţie finală.

    Când am călătorit eu şi se schimba compania aeriană, de ex. mergeam cu Tarom şi Klm, preferam să recuperez bagajul, când era aceeaşi companie aeriană, era mai sigur că ajunge la destinaţia finală.

    Totuşi, dacă ai aşa mult timp la dispoziţie, 5 ore, eu ţi-aş recomanda să-l ridici la prima escală şi-l predai la check in, care oricum trebuie făcut din nou înainte de îmbarcare, dar eu sunt aşa mai precaută de felul meu...

    Călătorie plăcută să ai, şi fără nori de cenuşă
  •  
    • 1899 mesaje
    23 Mai 2010, 21:08
    0 0
    Cel mai bine este să specifici în Bucureşti, când faci check in-ul. Dacă preferi să-l recuperezi la prima escală, pe bagaj vor pune eticheta Otopeni- Istanbul, iar dacă îl vrei la destinaţia finală, pe bagaj scrie Otopeni- Honolulu .
  •  
    • 1166 mesaje
    24 Mai 2010, 15:51
    0 0
    multumesc mult! acuma m-am lamurit
    cred ca, intr-adevar, e mai bine sa-l recuperez in istanbul ca altfel am toate sansele sa nu-l mai recuperez deloc )
  •  
    • 1 mesaje
    21 Oct 2013, 16:13
    3 0
    Buna,
    Eu am fost luna trecuta la Hamburg cu Turkish airlines si am avut escala de 4 ore in istanbul. Cei de la flysky, agentia de la care am cumparat biletele mi-au spus ca bagajele sunt transportate automat de compania aeriana atata timp cat escala este mai mica de 6 ore si intradevar nu am avut absolut nici o problema si nici grija bagajului in aeroport