Imi creste mustata! AJUTOR!!!!!!!

  •  
    • 1 mesaje
    12 Sep 2004, 22:04
    3 9
    De ceva vreme am impresia ca am mustata! Stiu ca multe femei fac cate ceva in sensul asta dar neavand probleme pana acum nu am nici o idee de optiuni. Please, dati-mi cateva sfaturi si metode.
    Violeta
  •  
    • 1964 mesaje
    14 Sep 2004, 10:30
    5 1
    Nu te mai agita, exista creme epilatoare care sunt extraordinare. Nu iti ramane nici urma de mustata si daca vrei si trebuie te poti face saptamanal...Relax , cu mustata e foarte simplu.

    Pupici
  •  
    • 491 mesaje
    14 Sep 2004, 10:40
    3 4
    apparently e de la hormoni, da' nu stiu sa-ti dau mai multe amanunte, poate pe la "sanatate" ai putea sa intrebi ca sa afli raspunsuri de ce.

    O amica de-a mea si le tragea cu penseta, da' dup-aia au crescut si mai groase asa ca arata naspa inainte sa le penseze din nou. O solutie mai eleganta, zic eu, e a unei alte prietene de-ale mele, care si-o decoloreaza, exista creme speciale de decolorat parul de pe fatza (nu mai stiu acuma cum se numeste aia pe care-o foloseste prietena mea, da' pot s-o intreb si-ti spun daca te intereseaza). Ea si-o decoloreaza cam o data la doua-trei saptamini si e foarte multumita.

    Nicole
  •  
    • 26 mesaje
    14 Sep 2004, 16:02
    4 7
    Da' de ce n-o epilezi si-ai terminat problema? Nu e mai simplu asa? Va trebui dupa aceea, sa ai grija sa o epilezi de fiecare data cind iti creste. Simplu, nu?
  •  
    • 9 mesaje
    14 Sep 2004, 16:11
    5 0
    Inainte de epilat, decolorat si alte minuni treci pe la medicul endocrinolog. Din cate stiu eu pilozitatea este data de dozajul hormonilor TSH, FreeT4 si altii asa ca mai bine consulta un medic.
  •  
    • 16 mesaje
    14 Sep 2004, 18:39
    3 3
    epileaza-te. o sa creasca mult mai greu si anemic, si vei putea sa smulgi firele cu penseta ulterior. crede-ma ca asta fac de 6 ani si nu ar spune nimeni ca am avut vreodata urma de mustata.
  •  
    • 450 mesaje
    16 Sep 2004, 13:44
    6 0
    Eu am avut mustata pana acum 3 luni...si era f. mare, insa am avut "curaj" sa fac ceva cu ea: m-am dus la cosmetica si am epilat-o cu ceara calda.
    De atunci, la o saptamana ma epilez singura cu ceara calda acasa si nu mai am nici o problema, nici un complex.
    Insa te rog, nu umbla la ea cu penseta.Nu pensa nici macar un fir! Firul de par pensat creste mai gros, mai negru si muult mai vizibil.
    Deci numai ceara calda, fara crema depil, fara penseta!
  •  
    • 552 mesaje
    5 Mar 2005, 19:37
    4 1
    .
  •  
    • 361 mesaje
    5 Mar 2005, 19:59
    5 2
    Ceara e cea mai buna metoda de epilat.
  •  
    • 421 mesaje
    5 Mar 2005, 20:45
    4 2
    DOAMNEEEEEEEEEEEEEE FETELOR VOI TRAITI SUB PAMANT de va puneti probleme de genul asta!

    Hello...toate avem mustacioara..nu o sa ne creasca asa ca la barbati (poate doar daca o radem ..)...dar rare sunt muierile carora nu le creste..

    Ce mare scofala...epilati-va!!!!

    Eu ma fac saptamanal singura acasa..cu ceara proprie...

    Pupici!
  •  
    • 2938 mesaje
    6 Mar 2005, 10:47
    2 1
    Partea rea la ceara este ca zona se rideaza usor si in timp vor aparea riduri din cauza socului produs de smulgere. De aceea crema e mai putin agresiva, insa dureaza mai putin ca rezultat...pro si contra exista deci in ambele cazuri .
  •  
    • 21 mesaje
    14 Iun 2005, 22:06
    1 0
    Buna, fetele!
    Aceeasi problema o am si eu. Pe brate ma epilez tot cu ceara, dar dupa cca 2 sapt imi apar niste puncte rosii care se transforma intr-un fel de cosuri, unele dureroase. Nu stiu cum sa scap de ele, tocmai de aceea imi e teama sa imi fac mustata tot cu ceara. Nu e o simpla iritatie de dupa epilat, bubitele apar mult mai tarziu si nu as vrea sa mi se intample si pe fata acelasi lucru.
    Se mai confrunta vreuna din voi cu aceasta problema sau s-a confruntat? Dati-mi si mie un sfat, va rog, ca m-am saturat sa-mi tot decolorez mustata, mai ales ca sunt bruneta si nu se vede tocmai bine. Oricum, decat deloc, e o solutie si asta...
    Astept sfaturile voastre.
    Pupici pupici.
  •  
    • 157 mesaje
    14 Iun 2005, 22:21
    12 0
    Cu penseta creste negru si gros si cu ceara se subtiaza? Zau asa? Mai sa fie!
    Penseta, ca si ceara, smulge firul din radacina, asa ca teoria de mai sus pica, si asta cu brio. Se intampla fix acelasi lucru, nu mai induceti oamenii in eroare.
    Decoloratul nu este o solutie. Se vede complet inestetic in momentul in care incepe sa creasca, ma ingrozeau niste colege care aveau mustata jumi-juma, negru/blond. Cea mai sanatoasa metoda este smulgerea firului si chiar recomand penseta, pentru ca sansele de apartie a iritatiilor sunt mai mici decat la ceara, care poate lua si stratul de piele, daca nu este bine aplicata.
  •  
    • 451 mesaje
    15 Iun 2005, 09:15
    2 0
    Epilarea cea mai putin nociva e cu ceara sau cu penseta. Cu crema e o epilare chimica, mai agresiva pentru piele.
    Eu as zice cu ceara. Atentie sa nu te arzi daca nu esti obisnuita. Incearca inainte temperatuura pe mana.
    Voi stiti creme de epilat care smulg firele de par? Mie mi se pare ca parul nu e smuls ci taiat.
  •  
    • 120 mesaje
    15 Iun 2005, 10:30
    2 0
    inainte cu 2-3 zile de epilarea cu ceara sfatul meu este sa decolorezi mustata cu o crema decoloranta.firul este atacat chimic de aceste substante si se subtiaza vizibil ...daca faci aceste "operatiuni" regulat,multe fire or sa dispara definitiv dupa epilare recomand putin alcool sanitar si apoi aplicat local cutaden..se gaseste in orice farmacie!
    va pup!
    angi
  •  
    • 11 mesaje
    15 Iun 2005, 10:49
    4 1
    Eu folosesc crema epilatoare Veet si sunt foarte multumita de ea.
  •  
    • 218 mesaje
    15 Iun 2005, 10:49
    10 0
    a incercat cineva epilarea definitiva ptr.mustata?
  •  
    • 1303 mesaje
    15 Iun 2005, 10:57
    3 0
    eu folosesc ceara rece mai putin agresiva decat ceara calda dar la fel de eficienta. si in timp (2-3 ani) nu se mai vede decat foarte putin
  •  
    • 2209 mesaje
    15 Iun 2005, 13:23
    1 1
    Eu imi epilez mustatza din clasa a-11-a. La inceput mergeam la cabinet si mi-o epilam, dar de fiecare data ramaneam iritata, imi apareau asa numitele "pustule" care nu-mi treceau cu nimic-nimic. Incepeau sa se treaca dupa vreo 3 saptamani, cand eu iarasi ma duceam sa mi-o fac.
    Acum mi-o fac acasa si nu ma mai irit deloc. Mi-am luat de la Strep benzi epilatoare pentru fatza. N-am nici o problema! O cutie cu 3 benzi costa in jur de 100.000. Fiecare banda se taie in 5, iar din cele 5 fiecare se desparte la randul ei in 2. Itzi ajunge o cutie de minim 20 de ori...si-n plus primesti 3 servetele imbibate intr-un ulei care-tzi lasa pielea de catifea... Merita totzi banii!
  •  
    • 601 mesaje
    15 Iun 2005, 16:10
    3 4
    Pt. marimar2004: ca sa nu mai ai probleme cu punctele/cosurile dupa epilare da-ti (dupa ce te dezinfectezi) cu Nidoflor sau Fluocinolon sau orice alta crema cu hidrocortizon. Da-te max.2-3 zile, o data sau de doua ori zilnic.