Inhibare pofta mincare

  •  
    • 10876 mesaje
    28 Mar 2010, 15:22
    10 18
    So, eu nu doresc pastile minune care sa ma faca sa slabesc, ci niste pastile care sa-mi mai taie din pofta de mincare.Acu ca vorbesc cu voi si-am o pulpa de porc intr-o mina si cu ailalta mai rod neste coaste.
    Aveti idee, de fapt m-ar interesa pareri proprii si experiente la fel cu pastile sau orice va ajutat sa nu mai goliti frigiderul.
    Nu ma luati ca trebuie o dieta sanatoasa si sport, pina la dieta aia eu tre sa-mi tai din pofta de mincare
    Mc frumos
  •  
    • 6798 mesaje
    28 Mar 2010, 15:50
    6 6
    miki, daca era oricare alta in locul tau si scria asta, o luam la 3 pazeste cu pastilele ei.

    dar te stiu tipa valabila, draguta si o dulce, plus ca te stiu personal, asa ca iti raspund cat se poate de serios.
    exista pilule care iti taie pofta de mancare, sunt destule tipuri de atfel de pilule.
    am farmacisti in familie si iti spun in cunostinta de cauza.
    casca urechile:
    cele mai eficiente sunt regenon ( asa de eficiente incat uiti ca trebuie sa mananci, nu mai simti foamea deloc)
    insa contin amfetamine si au efecte secundare (sunt ca niste droguri, au o multime de contraindicatii), nu se dau decat cu reteta sau "pe sub mana" daca stii vreun farmacist.
    trebuie sa ai grija mare cu ele, tratamentul dureaza maxim 3 luni ca altfel devii dependent, iar dupa cele 3 luni foamea revine si dai buzna in frigider de nu stii ce-i cu tine, cel mai probabil pui la loc dublul kilogramelor pierdute.
    iti trebuie o vointa si o ambitie maxima dupa aceea sa nu cedezi tentatiei de a manca tot ce n-ai mancat in 3 luni.
    la nesfarsit nu poti lua regenon, de ci foamea si pofta de mancare sunt tinute in frau numai pe perioada in care iei pilulele.

    mai exista si altele: capsula de slabit, reductil, toate actioneaza asupra sistemului nervos central, inhiba centrul foamei si au efect numai pe timpul "tratamentului".

    dupa aceea, efectul oricaror pastile de slabit ( sau in cazul asta, de inhibat pofta de mancare) este ca dai iama in frigider si bagi in tine ca nebunul, punand la loc nu numai ce ai dat jos, ci si mai mult de atat.

    asta in cazul fericit in care stai perfect cu sanatatea si nu ai alte probleme.
    daca ai probleme de sanatate, toate pilulele astea pot avea efecte secundare ingrozitoare: depresii grave, stari de rau, insomnii sau doamne- fereste , afecteaza inima sau alte organe interne.

    stiu ca nu asta vrei sa auzi, dar pastilele nu sunt o solutie.
    pana la urma, ambitia si vointa sunt cele care , fortat, iti reduc cantitatea de mancare.
    ambitia si vointa de a slabi nu reduc niciodata pofta de mancare, ci doar cantitatea.
    in plus, sunt singurele cai sanatoase de a slabi.
    cu un regim echilibrat si cu miscare, poti reusi.

    acum, tu decizi singura, evident, te stiu fata desteapta si cu capul pe umeri.
    pilule de genul asta fara alte efecte nu exista, din pacate.

    un exemplu concret: vara mea primara e farmacista, e tanara, are 32 de ani si are vreo 20 de kg in plus.
    ar putea oricand sa ia astfel de pastile, cu sau fara reteta, dar n-a facut-o niciodata.
    de ce? pentru ca e constienta ce inseamna si la ce riscuri se poate supune.

    gandeste-te bine si alege ce crezi tu de cuviinta.
    daca iti asumi riscul de a lua pilule, fa-o macar in mod constient sau sub supravegherea unui medic.

    te pup.
  •  
    • 10876 mesaje
    28 Mar 2010, 21:36
    4 1
    Mc frumos Ber.
    Regenon am luat, am dat in depresie dupa el, isterie si ce naibii mai e la moda.
    Nu pot sa am vointa cind le dau la florile mele de mincare si ele lasa juma de portie in farfurie.O sa zici sa le dau mai putin.Le dau.Tot la fel.
    Sau cind miroase frun gratarel.
    Firar sa fie, zici ca traiesc ca sa maninc.
  •  
    • 6798 mesaje
    28 Mar 2010, 22:24
    4 2
    lasa, mai, Miki, gratarelul e bun.
    chiar foarte bun.
    nu ala e problema, ci fast-food-ul.
    la ala pune frana.
    in rest, cantitati mai mici.
    ce sa zic, keep trying, stii si tu ce ai de facut.
    alte pastile nici nu stiu, si sincer nici nu te-as sfatui.
  •  
    • 3036 mesaje
    29 Mar 2010, 00:50
    3 0
    pofta de mancare scade semnificativ si brusc doar in caz de boala.

    n-ai nevoie de pastile ca sa scazi apetitul - e suficient sa reduci portiile de mancare, pic cu pic si intr-un interval cat mai lejer de timp, in asa fel incat sa nu te descurajeze frustrarea/foamea.

    cu timpul, stomacul isi va reduce dimensiunile si te vei satura cu cantitati mai mici de mancare.

    eu asa am reusit sa slabesc 4-5 kg de la Craciun incoace. poate altora li se pare un ritm prea lent, dar eu sunt o adepta a progreselor facute in ritm natural, menajand organismul si psihicul.

    mai am de dat jos vreo 15-20 de kile, si nu vreau ca la final sa arat ca o gonflabila dezumflata, cu tzatzele, burta si bucile atarnand pana la genunchi...
  •  
    • 2487 mesaje
    29 Mar 2010, 10:09
    6 4
    Miki , uite alta idee pune pe frigider doua poze una cu o persoana superobeza si una cu tine la greutatea ideala, asa ca stimulent mintal.

    Sau o oglinda, au descoperit psihologi ca daca ne privim in oglinda , suntem mai atenti la actiunile noastre , testul era facut pe copiii cu un bol de bomboane,li s-a dat voie sa ia o sigura bomboana, cei mai multi au trisat cind s-au simtit singuri,in a doua faza , au pus in fata bolului o oglinda, pusi in fata reflexiei au fost cuminti si onesti, da cu ochii la propria imagine.
  •  
    • 2791 mesaje
    29 Mar 2010, 13:34
    2 5
    regenonul este al naibii de gretos la ficat
    sunt pastile din plante care inhiba foamea eu as zice sa apelezi la vointa, daca aceasta nu exista nu rezolvi nimic.
    ei bine sportul face minuni (desi nu-ti place), modeleaza corpul, te elibereaza de stress, slabeste!!!
  •  
    • 7673 mesaje
    29 Mar 2010, 20:55
    4 3
    AMBITIE ,e cuvantul potrivit,miki
    io am luat Reductil la recomandarea nutritionistei,am slabit in 3 luni 16 kg,nu-mi era foame deloc,mancam doar ca sa nu pic din picioare...cum se zice
    dupa ce n-am mai luat,am pus inapoi 10 kg de care nu pot sa scap
    la mine problema nu-i mancarea ci...dulciurile ,la ele nu pot sa renunt si ...deci nu slabesc
  •  
    • 10876 mesaje
    30 Mar 2010, 16:17
    4 2
    maine, adicatalea 31 martie, ma duc la nutritionist, sa vedem daca ma poate salva.
    de ieri tin si post , incerc si eu marea cu destu.
    sa vedem daca am vointa,
  •  
    • 1352 mesaje
    31 Mar 2010, 09:40
    2 2
    Incearca sa iti propui ceva anume,nu neaparat legat de slabit.
    Uite eu(care pot sa nimeresc orice fast-food din zona si cu ochii inchisi)
    mi-am propus sa ma detoxifiez.Cu argila.Si in ultimile 2 saptamani am strans din dinti si am mancat sanatos.Si mai putin,evident.
  •  
    • 171 mesaje
    31 Mar 2010, 09:43
    4 1
    Am observat ca spirulina diminueaza pofta de mancare, insa daca se sdministreaza corect, conform indicatiilor. Desi nu am luat spirulina in acest scop, am reusit sa mai slbesc si cu siguranta mi-am imbunatatit imunitatea.
  •  
    ece
    • 484 mesaje
    31 Mar 2010, 11:42
    1 2
    pofta de mancare e uneori sete.. undercover
    daca te hidratezi bine, automat vei tine, macar o parte din, pofta de mancare sub control
    CEAIURILE sunt o solutie minunata; daca poti sa te disciplinezi sa bei 3-4 cani pe zi (neindulcite), rezolvi in buna parte cu pofta de mancare; bonus, poti chiar slabi daca alegi ceaiurile cum trebuie: unu verde, unu de soc, unu de urzica, unu de musetel, de ex - sunt si detoxifiante
  •  
    • 1 mesaje
    1 Apr 2010, 16:24
    3 2
    da, si eu am incercat spirulina... da rezultate... dak o administrezi cum e indicat si in timp se vad diferentele...
  •  
    • 10876 mesaje
    1 Apr 2010, 20:46
    1 0
    Am fost la nutritionist si in functie de analize mi-a dat un regim personalizat.principala mea pb se pare e stilul de mincare haotic, fara ore fixe.
    va tin in curent daca se va intimpla ceva
  •  
    • 2386 mesaje
    2 Apr 2010, 16:35
    2 1
    Eu nu pot renunta total la dulciuri, parca imi cere organismul, mai ales ciocolata.
    Cate dulciuri ar trebui sa mancam si de cate ori pe saptamana, in asa fel incat sa nu ne ingrasam?
  •  
    • 1342 mesaje
    2 Apr 2010, 18:06
    0 0
    printe ,era o perioada cand TREBUIA sa mananc zilnic o ciocolata .
    Am incercat sa ma abtin azi ,maine si acum rar mananc dulceoar cand imi cumpara cineva sau simt ca nu am energie deloc si-mi e foame si sunt pe fuga.
    O prietena isi tinea ciocolata pe birou si nu se atingea de ea:asta da vointa
  •  
    • 10876 mesaje
    2 Apr 2010, 18:28
    1 1
    Ma, tante nutritionista imi zise ca pofta de dulce apare in momentul in care organismului ii ie foame.
    Daia mi-a dat un regim pe care sa-l tin la ore fixe.
    Dupa paste, ma apuc.Nu e inuman, am multe chestii ce io nu le maninc si a tinut cont si de ce nu-mi place si de nevoile mele-
    s-a uitat pe analize.
  •  
    • 21507 mesaje
    2 Apr 2010, 22:18
    2 0
    si io pot sta cu ciocolata-n fata si sa nu maninc...da' numa de crapa pantalonii pe mine,lucru rar si da,e vb strict de vointa,fara legatura cu nutritionistii,parerea mea e ca nefiind vorba de dereglari hormonale se ajusteaza doar din creier...acuma,majoritatea persoanelor plinutze pe care le-am cunoscut mi-au mentionat 'glanda' iar cind ne-am asezat la masa impreuna am vazut cum vine treaba cu asta...so...vointa si cam atit,nu dati bani la nutritionisti
  •  
    • 9728 mesaje
    2 Apr 2010, 22:55
    0 2
    @mika_mi - e foarte posibil, in destule cazuri chestia aceea cu persoanele plinute si "glanda"; dar eu stiu din proprie experienta ca exista si destuuule cazuri cu un metabolism mai lent sau dat peste cap cumva de a devenit lent si se slabeste demoralizator de greu ; eu de ex mancam putin si foarte sanatos si inaintam in slabit cu viteza melcului - si sunt o tipa cu destula vointa cred ca vedeau colegele cat mancam si unele si-or fi zis in sinea lor "cine stie cat mananca acasa" dar chiar nu era asa . Iar in cazuri din acestea cu metabolism dereglat - arderi lente nu prea exista tratamente - iti dai seama mai toata lumea ar apela la asa ceva . Sunt cazuri si cazuri - de-aia totusi e asa greu sa se slabeasca
    Si mai cunosc cazuri intr-adevar cu "glanda" in care cat de putin mancau - acel putin, tot se depunea

    Mikizda, da, iti trebuie ceva vointa, pt ca este pe termen lung
    Si nu manca prea multe fructe - pt ca se slabeste foarte greu, cam 1- 2 fructe maxim pe zi.
  •  
    • 21507 mesaje
    2 Apr 2010, 23:02
    4 5
    nush ce sa zic,asa o fi cu metabolismu' lenes,al meu e fulger da' nici nu stau locului,mai umblu si pe jos,plus ca-s stressata din nascare n-am pretentia ca emit adevaruri universal valabile,da' mai toate persoanele care voiau sa slabeasca mincau munti de prajituri si piine multa ,iar de-apuci s-atingi o anumita greutate,greu dai jos