Pete de pe fata

  •  
    • 2 mesaje
    23 Iul 2004, 16:41
    3 21
    Mi-au aparut de ceva timp niste pete pe fata. La dermatologie, mi-au spus ca sunt de la soare si ca trebuie sa folosesc tot timpul crema de fata cu spf de 30 si peste. Bun, ca sa nu mai apara altele. Dar pentru cele care exista deja? Crema pentru depigmentare, a fost raspunsul. Aici e problema. Folosesc deja de 4 luni Albaten, de la Elmiplant; am mai folosit ceva, nu mai stiu cum se cheama, dar degeaba.
    Stie cineva ceva care sa mearga?
    Multam mult!
  •  
    • 25 mesaje
    23 Iul 2004, 20:40
    1 5
    eventual Skinoren ziua si Smooderm (retin-a) seara. Sau ceva crema cu vit c. Si nu uita crema de protectia solara in fiecare zi, si cind soarele nu se vede.

    Reka
  •  
    • 2 mesaje
    23 Iul 2004, 22:07
    2 0
    Draga Reka, multam frumos pentru sfaturi, sper se reusesc sa scap de minunile astea. Daca sunt mai greu de gasit, poate o sa-ti mai trimit un strigat de ajutor.
    Multi pupici!
  •  
    • 5 mesaje
    24 Iul 2004, 16:56
    2 2
    Si eu am o pata pe fata aparuta tot de la soare inca de la gradinita(acum am 19 ani)si am fost la o gramada de dermatologi care mi-au dat retete peste retete cu diferite creme si nici un rezultat.Mai mult una din creme mi-a ars pielea si astfel mi s-a dus primul strat, dar si pe al doilea strat de piele era aceeasi pata.Asa ca orice crema este folosita in zadar.Singura solutie este laserul.Mi-a mai recomandat cineva de la un salon o cura cu fructe, dar recunosc ca nu am incercat-o.Pana la urma laserul ma asteapta.
  •  
    • 1 mesaje
    11 Aug 2004, 15:21
    19 10
    fetelor incercati crema Farmacia ,se prepara direct in farmacie si este pe baza de bizmut...mie cel putzin....mi-a dat rezultate destul de bune si in timp foarte scurt
  •  
    • 17 mesaje
    11 Aug 2004, 15:49
    4 1
    pai da-te o data pe zi cu zeama de la juma de lamaie pe fatza si in timp se decoloreaza!!
    e buna si crema hidratanta din extract de struguri!
  •  
    • 248 mesaje
    14 Iun 2005, 12:12
    7 3
    Buna,poti sa mai dai citeva detalii despre crema farmacia?La ce farmacie se gaseste,cit costa?
  •  
    • 120 mesaje
    14 Iun 2005, 16:40
    6 5
    Buna dragele mele!Din pacate tin sa va atentionez bismutul nu este deloc benefic tenului,orice o sa va spuna farmacistele nu luati in seama,va garantez ca nici ele nu-l folosesc,doar il vand!! aceasta crema s-a facut in farmacii incapand cu mileniul trecut,a folosit-o si mama si bunica!In ziua de azi nu se mai foloseste bismut in nici o crema facuta de o firma care se respecta!Bismutul face un ten de invidiat,daca este si intr-o concentratie mai mare ,tenul devine alb si super frumos,dar ce faci ,cand dupa o utilizare de ceva ani,nu foarte multi ,descoperi ca ai imbatranit inainte de vreme ridurile apar si au un ritm galopant Madam Cristine Valmy..a strans o avere din cremele pe care le-a vandut ( pe baza de bismut) dar specific "a strans"..acum traieste din ei si ii foloseste pt. operatii estetice !Eu doar tin sa-mi spun punctul de vedere,voi ..folositi ce doriti si ce credeti ca-i bun pt. voi!
    Va pup !
    Angi
  •  
    • 451 mesaje
    14 Iun 2005, 18:49
    3 2
    Din pacate mai avem farmacisti care prepara creme de albit cu bismut si mercur. Aceste creme, datorita toxicitatii lor sunt interzise in UE.
  •  
    • 451 mesaje
    15 Iun 2005, 08:49
    2 2
    ANGI
    Firmele serioase nu pot vinde in occident creme cu bismut si mercur caci aceste ingrediente sunt interzise. E de datoria statului roman (ministerul sanatatii, agentia nationala a medicamentului) sa interzica aceste preparate.
    Un farmacist care lucra la patron e la mijloc intre patron care in general vrea incasari cat mai mari si sa nu se refuze nici un client si clienta care cere un sfat sincer.
    Fiecare cu munca si responsabilitatile lui.
  •  
    • 120 mesaje
    15 Iun 2005, 10:20
    2 3
    da esmeralda,stiu foarte bine cat de nociv este,o otrava pt ten ,de aceea am tinut sa atentionez fetele sa nu cada in plasa acelor creme " minune" care se fac in farmaciile noastre eu sper ca fetele n-or sa mai foloseasca si personal ,pt pete recomand sucul fructelor:lamaie,struguri verzi...curatarea tenului de cel putin 2 ori pe saptamana cu o crema abraziva ,gomage si de cateva ori pe zi aplicarea pe zona petelor a unei bacatele de lamaie sau strugure verde (necopt )cu o usoara frecare .crema puternic hidratanta cu vit E si C.evele mai vechi stiu ca sunt adepta vitaminei E aplicata in fiecare noapte !
    va pup !
    angi
  •  
    • 27 mesaje
    16 Iun 2005, 10:34
    5 2
    Dar eu ce ma fac? De cateva luni mi-a aparut o pata maro in apropierea ochiului, adica in zona aceea delicata unde nu pot da cu suc de lamaie sau creme abrazive.
  •  
    • 451 mesaje
    16 Iun 2005, 11:15
    1 1
    Trebuie sa eviti sa-ti apara noi pete. Foloseste un ecran solr bun, de marca, minim indice 60. 100 e ecran total. Floseste crema nu lapte care e prea gras. Cand e timp urat, daca iesi din casa aplica dimineata si la pranz. Cand e soare aplica la 2 ore.
    Stai la umbra nu in soare.
    Eu vreau sa-mi cumpar ceva ca si cozorocul une sepci sa-mi protejeze fata de soare (varful capului e liber).
    Se poate opri agravarea si inmultirea petelor. Fa-o. E greu sa te scapi de petele aparute deja. Metodele neagresive sunt scumpe si nu prea dau rezultate.
  •  
    • 1 mesaje
    16 Iun 2005, 19:42
    2 1
    Buna,am citit ce a-ti sugerat,dar nimeni nu a intrebat-o daca a eliminat din dieta alimentele ce s-ar putea sa-i afecteze ficatul,inclusiv abuzul de cafea duce la aparitia petelor,eu am avut astfel de probleme si reducind cafeaua,grasimile si zaharul,au disparut fara creme speciale.
    Incearca si aceasta varianta,tratind cauza,elimini efectul,numai bine.
  •  
    • 15 mesaje
    16 Iun 2005, 22:46
    3 1
    E adevarat: petele maronii de pe fata si nu numai sunt cauzate si de ficat.
    Cum sa le deosebim?
    daca sunt micute, rare, si reactioneaza cat de cat la o exfoliere sau un tratament de decolorare inseamna ca sunt de la soare, si e posibil sa se estompeze in timp(ani).
    daca sunt mai mari, spre exemplu o zona pigmentata, si nu reactioneaza la tratamente cosmetice, ca sa nu mai vorbim de vreo afectiune a ficatului din trecut sau prezenta, daca luati anticonceptionale cu doza mare, sau ati avut o sarcina sau sunteti insarcinate, atunci sunt de la ficat.

    Si daca nu reactioneaza la tratamentele cosmetice ce sa facem?
    pai nu va apucati sa va frecati fata ca pe rufe, ca n-o sa obtineti nimic. Intern incercati sa eliminati din alimentatie toate alimentele care credeti ca sunt grele pt ficat: carne grasa, multe oua, vinete, pepene galben, castravete...tocaturi, prajeli...
    evitati desigur si expunerea la soare, pt ca si asta accentueaza situatia...
    apoi extern incercati cu toata increderea chiar si pt cele mai delicate zone cremele de fata Hemel, in cateva saptamani sau luni , in functie de gravitate, veti vedea rezultate (sunt foarte economicoase- va tine f mult o crema). Si au si factor de protectie solara natural.

    Insa nu uitati: dezintoxicarea eficienta a organismului e cea mai importanta. Si ceaiul verde are efect suficient de bun. Daca aveti intrebari scrieti-mi la joanna_mro@yahoo.com.

    Si cum puteam sa uit: evitati stressul, ca va distruge ficatul si frumusetea. Dar cand o sa gasiti o reteta pt asta, sa mi-o ziceti si mie.
  •  
    • 1 mesaje
    23 Mai 2007, 23:36
    2 1
    raspunsul este: zapada carbonica care este folosita de medicii dermatologi in astfel de cazuri. O prietena de-a mea a facut o sedinta in care i-a depigmentat toate punctuletele-petele maro de pe spate , maini si fata, care i-au aparut in urma expunerii la soare fara crema de protectie. In prima faza se fac niste besicute care se vindeca si nu simti mare lucru din spusele ei, doar o senzatie de intepatura usoara...
  •  
    • 1063 mesaje
    24 Mai 2007, 01:20
    1 0
    sandra!!!spune-mi unde si-a facut prietena ta!!!sper sa fie in bucuresti!!!!!
    tomai am citi zilele astea pe 'sanatate' despre zapada carbonica cum ca e buna si pt acnee si pete dar nimeni nu stie un cabinet in bucuresti!
    astept raspuns
    mersi!!
  •  
    • 3248 mesaje
    24 Mai 2007, 09:39
    1 1
    Delia,era un topic unde s-a discutat mai pe larg despre zapada carbonica.. Imi pare ca si Miriam1980(nu mai retin exact cifrele de la nick ) si-a facut..
    Incearca sa dai o cautare in arhiva.. Imposibil sa nu fie un cabinet in Bucuresti unde sa se faca.
  •  
    • 12 mesaje
    24 Mai 2007, 12:24
    1 2
    Hello! Si mie de la soare mi-au aparut cateva pete dar nu pe fatza si am fost la dermatolog si mi-a dat o crema LOMEXIN se numeste si unele dintre ele mi-au disparut dupa un tratament de 3 sapt chiar mai repede. Altele insa inca persista dar continui si sigur incet incet voi scapa de toate. Pupici
  •  
    • 239 mesaje
    24 Mai 2007, 20:42
    10 4
    LOMEXIN nu e crema vaginala?!