Interpretare analiza secretie

  •  
    • 614 mesaje
    5 Feb 2010, 21:03
    1 4
    Am facut o analiza de secretie care insa nu mi-a fost interpretata, doctorul ginecolog nefiind la cabinet in momentul in care am venit dupa rezultat. Din pacate, nu am bani momentan pt a merge la el sa imi prescrie un tratament. Totusi as vrea, daca se poate, sa stiu cam ce inseamna rezultatul analizei:

    Epitelii: frecvente
    Mucus: frecvent
    Leucocite: rare
    Flora grad 2
    Numerosi bacili Doderlein
    Rari bacili gram negativi.

    Nu cred ca e ceva grav, insa sper ca cineva imi va raspunde.

    Va multumesc.
  •  
    Ode
    • 40 mesaje
    7 Feb 2010, 22:39
    2 1
    Eu zic ca stai binisor, nu ai nici un BTS – ceeea ce e mare lucru in ziua de azi...., nu cred sa fie nici un motiv de ingrijorare, cam asa arata si la mine cand doctorul spunea ca e OK.

    Problema e insa ca e obligatia ginecologului sa iti si interpreteze rezultatul pe banii pe care i-ai platit cand te-ai dus la el pentru prelevarea secretiei. Si nu trebuie sa platesti nimic in plus. Nu e vina ta ca el lipsea din cabinet cand tu ai fost dupa analize. Medicii cu adevarat seriosi nici macar nu lasa la receptie rezultatele, le dau intotdeauna personal cu explicatii. E adevarat insa ca acestia sunt din ce in ce mai rari, multora le place sa nu te mai vada a doua oara la fata si iti zic sa ii suni peste cateva zile (caz inca fericit) sau sa suni pur si simplu la receptie ca-ti lasa ei acolo rezultatul si tratamentul. Eu la ambele aceste categorii am renuntat si te sfatuiesc si pe tine sa gasesti pe cineva unde sau are rezultatul pe loc si discuta cu tine sau, daca rezultatul vine mai tarziu, te invita pentru a-ti comunica rezultatul.
  •  
    • 614 mesaje
    8 Feb 2010, 18:27
    1 2
    Multumesc frumos pt raspuns!

    Eu am un doctor ginecolog, dar si-a mutat cabinetul departe si mi-a fost greu sa ajung la el.
    Aici, la acest doctor, am fost in graba pt ca aveam vulva rosie, imflamata si simteam mancarimi si nu imi place sa aman multe zile astfel de probleme. Nu mi s-a facut consultatie, ci doar analiza, pt ca doctorul nu era la cabinet in ziua cand am fost la consultatie. Am facut programare pt maine, sa vad macar diagnosticul. Intre timp m-am spalat cu tantum rosa si nu mai am nimic acum, cel putin vizibil.
  •  
    • 61 mesaje
    9 Feb 2010, 01:11
    0 0
    Singura problema din analiza secretiei vaginale este prezenta bacililor Gram negativ chiar daca sunt rari. Trebuie sa faci o cultura de secretie vaginala. S-ar putea sa ai o infectie cu bacili Gram negativi,care se rezolva prin antibiotice, conform antibiogramei.
  •  
    • 8 mesaje
    5 Iul 2011, 12:54
    1 0
    Am fost pe 23.06 la un cabinet de ginecologie sa imi fac un control si un examen complet din secretie vaginala.La SECRETIE VAGINALA - FROTIU mi-a iesit : Celule epiteliale - frecvente,Reactie in flamatorie - discreta - rare polimofonucleare,Hematii - absente,Flora Doderlein - frecventa,Levuri - nu se observa,Trichomonas vaginalis - nu se observa ; La SECRETIE VAGINALA - EXAMEN BACTERIOLOGIC : Culturi necrescute la 48h pe mediile insamantate ; SECRETIE VAGINALA - EXAMEN MICOLOGIC : Levuri - absente
  •  
    • 1030 mesaje
    5 Iul 2011, 20:57
    1 0
    Este ok analiza ta..
  •  
    • 1 mesaje
    7 Iul 2011, 02:20
    1 1

    Buna dimineata,am o mica mare problema...un fost preten cu care am facuto am suspiciuni ca ar avea vreo boala cu transmitere sexuala...intre timp eu am mai facuto cu altcineva... si pers respectiva si-a facut analizele si o spus ca a luat o boala prin transmitere sexuala numita cu (F) dar nu mai stie exact cu se numeste astept un raspuns va rog frumos sunt in dubii ((((((


    Acest mesaj a fost editat de către anonima95: 7 Iul 2011, 03:10
  •  
    • 8 mesaje
    16 Iul 2011, 18:36
    1 0
    Examen microscopic - preparat nativ si colorat
    Celule epiteliale poligonale:frecvente
    Celule epiteliale rotunde:absente
    Celule cu aspect de clue-cells:absente
    Leucocite:rare
    Hematii:absente
    Trichomonas vaginalis:absent
    Levuri:absente
    Flora microbianaredomina flora lactobacilara;rari coci gram pozitivi
  •  
    • 1030 mesaje
    17 Iul 2011, 11:29
    2 1
    Dupa parerea mea este ok analiza,dar mergi si la medic..
  •  
    • 8 mesaje
    20 Iul 2011, 10:02
    0 0
    La medic am fost.
  •  
    • 2 mesaje
    8 Aug 2011, 09:52
    3 1
    buna ziua!
    am facut un examen de secretie vaginala si in urma acestuia rezultatele sunt:
    - celule epiteliale plate: frecvente
    - leucocite (polimorfonucleare): relativ frecvente
    - levuri: rare
    - flora lactobacilara (bacili doderlein): frecventa
    mi-as dori sa stiu exact despre ce este vorba si ce tratament ar trebui urmat (de catre amandoi).
    va multumesc!
  •  
    • 500 mesaje
    8 Aug 2011, 13:06
    1 2
    numai un medic poate sa spuan dar probabil o sa iti prescrie niste ovule care sa contina si antibiotic in ele
  •  
    • 1030 mesaje
    8 Aug 2011, 14:43
    0 0
    Ai o usoara infectie,candida(levuri)..nu e nimic ingrijorator..mergi la medic pt tratament..ce iti va da tie,va lua si partenerul,fara ovule bineinteles..si abstinenta pana la vindecare...
  •  
    • 2 mesaje
    9 Aug 2011, 12:45
    1 0
    eueu09 said:
    Ai o usoara infectie,candida(levuri)..nu e nimic ingrijorator..mergi la medic pt tratament..ce iti va da tie,va lua si partenerul,fara ovule bineinteles..si abstinenta pana la vindecare...



    multumesc!

    Acest mesaj a fost editat de către cchristya: 9 Aug 2011, 12:45
  •  
    • 57 mesaje
    16 Aug 2011, 11:06
    0 0
    Buna!
    Va rog sa-mi spuneti o parere si la analiza mea (scriu exact cum apare pe buletinul de analize):
    -Leucocite: relativ frecvente
    -Celule epiteliale superficiale: frecvente
    -Coci gram(+): relativ frecventi
    -Lactobacili: rari
    Cultura secretie vaginala: Enterococcus spp.--negativ

    Antibiograma secretiei vaginale:
    -Amoxicilina+Acid clavulanic !--sensibil
    -Ampicilina!--sensibil
    -Ampicilina/Sulbactam!--sensibil
    -Cefaclor -rezistent
    -Cefotaxim -rezistent
    -Ceftazidime -rezistent
    -Ceftriaxone -rezistent
    -Ciprofloxacin!--sensibil
    -Ofloxacin -rezistent
    -Penicilina!--sensibil
    -Vancomicina!--sensibil

    Mai adaug ca iau antibiotic Zanocin (ofloxacina 200mg), Nizoral si Profenid.
    E vreo problema cu antibioticul? (mi s-a prescris inainte de rezultatul analizelor)
    Intravaginal iau niste ovule preparate la farmacie si Macmiror crema. Dupa ce le termin trebuie sa continui cu Gyniel capsule/ovule.
    Interpretarea analizei o voi primi peste o saptamana si ceva, cand va fi gata si testul Papanicolau, si pana atunci n-am stare.
    Merci!
  •  
    • 57 mesaje
    17 Aug 2011, 10:47
    2 0
    Am primit raspuns pe romedic.ro, si asa cum ma asteptam, antibioticul nu era bun, cu toata acestea mi s-a spus sa continui cu el si cand il termin sa iau altul, Ciprolen, plus Nistatin.
    Maine am consultatie la alt medic...
  •  
    • 1 mesaje
    18 Sep 2013, 10:03
    3 1
    Buna ziua, 
    Va rog sa mi spuneti ce reiese din aceste rezulate? 
    Examen microscopic direct pentru 
    Trichomonas/Candida* (R2, L2, A1) 
    Frotiu ; frecvente celule epiteliale 
    poligonale izolate si grupate, relativ 
    frecvente leucocite, frecventi 
    lactobacilifrecvente filamente si 
    celiule levurice. 

    Va multumesc 
  •  
    • 1 mesaje
    14 Dec 2018, 11:40
    0 0
    Buna ziua am facut si eu analidele din secretie. Sunt insarcinata in 7 saptamani. Imi spuneti va rog daca analizele sunt ok: examen microscopic Celule epiteliale plate:frecvente Leucocite(polimorfonucleare): rare Trichomonas vaginalis: absent Levuri: absente Flora lactobaciliara(bacili Doderlein):relativ frecventa Coci gram negativi dispusi in diplo(neisserua gonorrhoeae): absenti