Ce e cu segetatorii astia?

  •  
    • 19 mesaje
    27 Ian 2010, 20:54
    1 0
    Eu sunt sagetatoare si iti spun din experienta,am cunoscut destui barbati sagetatori,plus ca si eu sunt un exemplu viu!!! Acestia se insoara greu,tarziu dar cand o face,e forever...chiar daca mai calca stramb cateodata,nu isi schimba comportamentul acasa,e foarte implicat in treburile casnice dar sa fereasca Dumnezeu sa ramana fara suma de bani cu care e obisnuit ca atunci e jale...e suparare mare si isi varsa nervii pe cine nu trebuie.Ca sa pastrezi un sagetator langa tine trebuie sa-i oferi independenta(in primul rand),sa-i lasi libertate si sa nu-l constrangi sa faca ceva,doar lauda-l ca e cel mai bun la "cutare" lucru si atunci ai scapat,numai el o va face,ca"e cel mai bun",nu??? Nu face scene de gelozie,nu-l urmari,nu-l chestiona....fuge repede. Dar in schimb tine-l tu pe jar,nu-i spune exact unde pleci sau cand te intorci,ori cu cine pleci,da doar raspunsuri vagi (dar nu ostentative ca-i destept ,are intuitie buna si se prinde!!).Baga-l in ceata...atunci va fi el curios si daca te iubeste cu adevarat nu-i va conveni sa te piarda..Ahhhh..si nu il minti daca nu e absolut necesar..asta chiar il pune pe fuga !! Sper sa iti fie de folos sfaturile mele...nu pot sa jur ca sunt 100% adevarate la toate persoanele..dar,la 99% e cert!! Te pup!!
  •  
    • 1890 mesaje
    27 Ian 2010, 22:49
    0 0
    As mai adauga: vesnic sa fie calare pe drum, nu se simt bine decit cind pleaca undeva (de preferabil la munte!), ca barbati sint fermacatori si stiu sa vrajeasca o femeie, fac buna impresie oriunde si oricind.
  •  
    • 1198 mesaje
    28 Ian 2010, 11:54
    0 0
    Si prietenul meu e sagetator.
    Mie imi place firea lui independenta, libertina.
    Imi place ca nu ma suna in disperare, nu ma verifica, nu ma streseaza, nu ma ingradeste cu nimic. Cateodata mi-ar placea sa se arate mai gelos, sa fie mai preocupat de mine
    Eu fiind Taur sunt mai de casa, mai linistita, caut siguranta si ma streseaza ca nu primesc totdeauna raspunsurile pe care le vreau, dar sunt multumita de relatie.

    Eu nu cred asa mult in zodii, cum zicea cineva mai sus, exista alte calitati care ne definesc ca oameni.
    Dar cu sagetatorii subscriu si eu din experienta mea la lista de pana acuma
  •  
    • 10 mesaje
    28 Ian 2010, 12:25
    1 0
    Insala des si mult si pasional
  •  
    • 304 mesaje
    28 Ian 2010, 23:47
    0 0
    Clar,am dat-o in bara
    Va mai astept cu pareri,experiente,sugestii
  •  
    • 3383 mesaje
    29 Ian 2010, 15:26
    0 0
    De ce ai dat-o in bara? Ce ai facut?
    Parerile despre sagetatori sunt cam aceleasi, desi nu cred ca e vorba doar de sagetatori, ci de barbati, in general!
  •  
    • 411 mesaje
    3 Feb 2010, 18:46
    0 1
    Mariuca, problema la ei e ca-l suna efectiv din 15 in 15 minute, incat il incurca, nu are timp sa faca nimic. In plus, il suna direct nervoasa, ca si cand ar insela-o. Una e sa-ti suni iubitul pentru ca-i duci dorul in lungul timp petrecut de el la servici, si alta e sa-l suni sa-l iei la rost si sa-i reprosezi ca nu lucreaza, ci isi face de cap cu colegele. In afara de faptul ca-l pune intr-o situatie penbila fata de cei care asista la discutie, nu face bine nici relatiei.
    Si eu am prieten, lucrez peste 12 ore pe zi, in vreme ce el e somer. Dar nu ma suna de 5 ori pe ora, ma suna odata, sau daca are o treaba cu mine. In rest, il sun eu cand am terminat, sa vina dupa mine.
  •  
    • 3383 mesaje
    4 Feb 2010, 14:49
    1 0
    Interesant.. iti suni prietenul sa vina dupa tine si apoi te duci cu colegul spre casa

    Banuiesc ca nu mereu vine dupa tine, nu?

    Sagetatotii chiar sunt mai speciali decat alti barbati? Chiar eu nevoie de mai multa libertate?? Eu nu as crede.. dar ma rog, e posibil!
  •  
    • 1 mesaje
    4 Feb 2010, 15:58
    0 0
    ii impungi q sageata ... k si cupidon ....


    http://www.e-joculet.ro/punctaj.php?user=Licurici&id_user=2187
  •  
    • 411 mesaje
    6 Feb 2010, 11:14
    0 1
    Evident, nu vine mereu dupa mine, dar eu il sun de fiecare data. Vine numai cand poate. Cand nu, merg cu colegul. (N-am spus lucrul asta in mesajul anterior, deoarece am considerat ca se intelege de la sine.)
    In legatura cu libertatea de care au nevoie sagetatorii, nu stiu exact ce sa-ti spun. Nu stiu daca sagetatorii au nevoie de mai multa libertate decat alte zodii. Cred in primul rand ca tine de temperamentul fiecaruia. Se intampla ca majoritatea sagetatorilor sa fie persoane active, implicate intr-o multime de activitati si sa simta nevoia de a avea libertatea totala, pentru a se dedica proiectelor in care se implica. Cred ca asta este valabil pentu toate persoanele de acest gen, indiferent de zodie.
    Si mai e un lucru. Un om prins intr-o gramada de proiecte, ocupat toata ziua, e foarte dificil de controlat. Apar intrebari vrem-nu-vrem. Daca nu avem incredere in omul de langa noi, ni se pare suspicios si modul in care tine furculita, da' mai orele petrecute la serviciu (indiferent in ce zodie e nascut!).
  •  
    • 1890 mesaje
    6 Feb 2010, 17:08
    1 0
    Proizdevdena, femeii aceleia nu i-a casunat din senin. Ceva ai facut tu. Sint si femei crunt de geloase, dar, in cazul tau, ceva a stirnit-o. Ori el nu-i ofera siguranta, ori a surprins vreun "material" compromitator intre voi doi. Sau, poate, intuitia feminina, care ii spune ca esti un potential pericol. Si daca stii de gelozia ei, de ce nu te retragi? Trebuie sa te srijine cineva sa mergi acasa? Nu poti singurica?
  •  
    • 411 mesaje
    6 Feb 2010, 21:22
    0 1
    Cred ca nu am fost bine inteleasa. Ea nu este geloasa pe mine strict (nici nu ma cunoaste), este geloasa in general pe femeile cu care lucreaza el. Eu oricum nu l-am invitat niciodata "vii cu mine acasa?". El ma intreaba "mergi acasa? Stai ca vin si eu". Ce-ar trebui sa fac in situatia asta? In plus, problemele dintre ei sunt ale lor si trebuie sa si le rezolve ei intre ei, nu sa ma straduiesc eu sa ma comport nu stiu cum, ca sa nu mai aiba ei probleme.
    Dar dezbatem mult prea intens relatia lor si nu ma simt foarte bine, pentru ca nu-i cunosc nici ca si cuplu, nici ca persoane (numai pe el). Era vorba de nevoia de spatiu a sagetatorilor si de faptul ca desi par infideli, nu intotdeauna sunt.
  •  
    • 3383 mesaje
    6 Feb 2010, 22:47
    1 0
    postat de: proizdevdena la data: 2010-01-16 03:24

    "Am cunoscut si eu acum un sagetator, a carui partenera de viata este foarte geloasa pe mine "

    Deci, proizdevdena, cum sta treaba cu gelozia???

    Intr-adevar, dezbatem cam mult situatia, dar totusi, mi s-a parut f interesant!

    Ce poti face tu in cazul lor? Simplu.. daca ea e geloasa pe tine, pe alte colege de serviciu, incearca sa o raresti cu mersul impreuna spre casa, cu statul langa el cand vb cu ea la telefon... etc!
    Si desi ma repet, un barbat care se plange de sotia lui , nu merita atentie! Sa isi rezolve problemele cu ea si apoi sa vina la servici fara stres! Apoi, nici tu nu te vei simti aiurea! Deci trimite-l frumusel sa ii spuna iubitei ce iti spune tie!
  •  
    • 1890 mesaje
    8 Feb 2010, 09:48
    1 0
    De acord cu mariuca! Cunosc un astfel de caz: colegi, apoi prieteni pina si-au cazut in brate. Culmea e ca "ambii amindoi" erau casatoriti de ceva ani (10-12), cu copii, dar asta n-a contat. Si la fel a inceput: cu discutii filozofice, cu mers spre casa, cu alea-alea. Sotia tipului a intuit ceva dar increderea in sotul ei si faptul ca "dinsa" era mama si sotie i-au adormit banuielile. Tu cam alergi dupa doi iepuri dar teama mi-e ca ai sa ramii fara nici unul.
  •  
    • 411 mesaje
    12 Feb 2010, 19:36
    0 1
    Ok fetelor, ca sa se linisteasca apele complet, va anunt ca mi-am schimbat intre timp locul de munca.
    Nu ca ar fi avut vreo importanta lucrul asta in cazul subiectului initial, dar am considerat potrivit de mentionat.
    @Mariuca
    Mie nu mi se pare nimic deplasat in a merge spre casa cu un coleg care locuieste in aceeasi zona cu mine, asa ca nu vad deloc justificata incercarea mea de a ma eschiva atunci cand e ora plecarii. De ce sa ma chinui eu sa fac anumite lucruri (lucruri care consider ca le-ar face lor bine), cand nimeni nu mi-a cerut asta? De ce sa ma bag unde nu imi fierbe oala? E problema lor, sa si-o rezolve. Nu m-a rugat fata "te rog mult, nu te mai du cu el spre casa ca mie-mi rupe inima", nu mi-a spus nici el nimic de genul asta, ca poate-as fi facut-o din omenie. Pe ea o deranjau orele de program petrecute in jurul multor femei. Ce-as putea face eu in sensul asta? Si de ce ar trebui sa fac eu ceva?

    Pentru cealalta eva care a spus ca alerg dupa doi iepuri, fie n-a citit tot ce am scris, fie a inteles total gresit cele relatate de mine.

    Gata, am incheiat subiectul asta, ca ma simt trasa la raspundere si nu inteleg exact pentru ce.
  •  
    • 3383 mesaje
    12 Feb 2010, 19:53
    1 0
    proizdevdena, aparent nu e nimic rau in a merge spre casa cu un coleg! Insa, pe langa faptul ca el facea asta zilnic, iti mai si povestea despre cea de acasa..
    Stii?!.. si eu am un coleg care sta in aceeasi zona cu mine, am putea veni impreuna spre casa, oare de ce nu ma invita sa vin cu el?!

    Mult succes la noul loc de munca!
  •  
    • 1890 mesaje
    13 Feb 2010, 12:16
    0 0
    Da, si la "agatat"!
  •  
    • 14 mesaje
    13 Feb 2010, 14:21
    0 0
    sagetatorii .......offff , ambii parinti ai mei sunt in aciasi zodie , e cu tata nu am nimica ,in schimb nu stiu ce are mama de la un timp.cred ca este geloasa pe prietenul meu ex:vine la mine in fiecare zi sau merg eu si zice iara vine pai sa mai teie acasa sau iara mergi ,daca nu imi zice fix cand vine el cate ceva :vezi ca vreau sa ma duci pana la x sau y (cu masina) deci mereu isi gaseste ceva, (chiar daca ma iau de ea si ii zic sa mai taca a treia zi iara face la fel)cat ca ar trebui sa fie deja obijnuita ca de aproape 6 ani vine la mine si merg la el ,doarme la mine si dorm la el ........... prieten sagetator nu am avut niciodata dar daca o sa fie asa ca mama mai bine lipsa ..
  •  
    • 1342 mesaje
    13 Feb 2010, 15:04
    0 0
    casyyy, ce mod de a nara ai -incalcit !!

    Sper sa nu mi-o iei in nume de rau remarca !

    Am inteles in mare ce ai vrut sa zici .
  •  
    • 411 mesaje
    13 Feb 2010, 16:49
    0 1
    Mariuca, multumesc.
    Scorpion, iti multumesc si tie. Daca voi "agata" ceva la lucru aici, te voi anunta, ca sa te poti bucura. Ti-e tare greu sa accepti ca nu ai dreptate, nu?

    Sa ne auzim cu bine!