Ce e cu segetatorii astia?

  •  
    • 304 mesaje
    15 Ian 2010, 23:50
    0 0
    Am o bafta de dau numa' de segetatori.De nenumarate ori mi-am spus ca niciodata nu o sa ma mai incurc cu vre-unu dar numa de barbati segetator dau... si din pacate toti au fost la fel...
    Ce naiba poti sa le faci sa ii tii langa tine?
  •  
    • 411 mesaje
    16 Ian 2010, 03:24
    0 0
    Am cunoscut si eu acum un sagetator, a carui partenera de viata este foarte geloasa pe mine, pe tot ce misca si poarta tocuri mai exact. Fiind cu el cand ea suna si face crize de gelozie, stiu sigur ca n-o minte, chiar nu face nimic. Si-mi si zice ca nu face nici cand nu-s eu pe acolo. N-are de ce sa ma minta, ca nu e in combinatii cu mine. Faza e ca asistand la discutia lor, ma pun in locul ei. Daca mi-ar raspunde asa prietenul si eu as fi geloasa. Tot timpul o grabeste, e ocupat, e enervat de telefonul ei, isi inchide telefonul, etc. Dar asta din cauza ca e ea exagerata. Daca comportamentul ei ar fi altul, si comportamnetul lui fata de ea ar fi altul...
    Ideea este ca par infideli si atunci cand nu sunt! Dar au nevoie de libertate. Mai bine-l lasi liber si exista riscul sa plece, decat sa-l tii cu forta. Tinut captiv, se va zbate mereu sa evadeze (chiar daca n-are motive reale sa fuga). Daca vede ca nu-l tine nimeni cu forta, ca poate sa plece cand doreste, se va gandi de 2 ori inainte s-o ia aiurea pe aratura...
  •  
    • 304 mesaje
    16 Ian 2010, 14:13
    0 0
    Am observat si eu ca au mare nevoie de libertate si ca vorba ta, par tot timpul infideli.
    Dar marea mea problema e ca parca am ghinion sa ma indragostesc doar de barbatii din zodia asta... si culmea,toti au fost la fel.
  •  
    • 1342 mesaje
    16 Ian 2010, 19:38
    0 0
    Uite ca sagetatorul meu e atipic.
    Niciodata,in aprox 6 ani , nu mi-a dat motive/semne ca mi-ar fi infidel.E sufletist,familist,uneori prea onest.Si ii acord suficient spatiu incat sa nu tanjeasca dupa libertate

    Are un mic defect: tace ,tace si cand rabufneste e cam impulsiv (nu-si controleaza tonul).
  •  
    • 29 mesaje
    17 Ian 2010, 02:46
    0 0
    de sagetatori am avut si eu mereu bafta..nu stiu cum de s-a intamplat asa...si actualul prieten este tot sagetator,insa chiar o persoana foarte fidela,desi stiu ca in zodiac se spune altceva despre ei!
  •  
    • 3383 mesaje
    17 Ian 2010, 14:31
    0 0
    women_undercover , si al meu are tot acelasi mic defect : tace ,tace si cand rabufneste e cam impulsiv (nu-si controleaza tonul)!

    Eu zic sa nu generalizam in functie de zodie, o fi avand si ea o contributie, dar sunt si alte criterii mai importante.
    Si cred ca orice barbat are nevoie sa se simta liber, nu doar sagetatorii. Defapt, orice om (indiferent de sex) isi doreste sa se simta liber intr-o relatie, nu constrans sa faca anumite lucruri, nu fortat, nu amenintat sau grabit in vreun fel.
    Din pacate, multe dintre noi avem nevoie de mai multa afectiune decat pot oferi ei si atunci apar probleme.

    ete.scartz, pe tine ce anume te-a deranjat la ei? Ce aveau in comun toti?
  •  
    • 3383 mesaje
    17 Ian 2010, 16:06
    1 0
    proizdevdena,
    Tu scrii asa : "Fiind cu el cand ea suna si face crize de gelozie, stiu sigur ca n-o minte, chiar nu face nimic. Si-mi si zice ca nu face nici cand nu-s eu pe acolo. N-are de ce sa ma minta, ca nu e in combinatii cu mine. "

    Ce sigura esti tu pe tine, dar si pe el!!!
    Acum am si eu o intrebare: tu de ce esti asa mult cu el? Faceti afaceri impreuna, sunteti colegi de serviciu sau care-i situatia? Pare mai mult confidentul tau.... gresesc?
    Cum poti fii asa sigura ca nu te minte pe tine, din moment ce nu e in "combinatii" cu tine? Stii tu ce face dupa ce nu mai e cu tine?

    Oricum, eu nu as avea asa multa incredere intr-un barbat care mi se plange de sotia lui, ca e geloasa, ca il tine din scurt, ca il suna sa-l verifice etc .... Si mai mult, nu as face presupuneri despre sotia unui astfel de barbat.
  •  
    • 304 mesaje
    17 Ian 2010, 22:29
    0 0
    Sunt constienta si eu ca nu trebuie sa generalizam dar toti segetatorii de care am dat si au fost cativa au avut aceleasi "calitati".
    Se credeau cei mai buni,cei mai frumosi,buricul pamantului,trebuia sa stai sa ii asculti de parca ar fi vorbit despre razboiul mondial,foarte libertini,indiferenti uneori... si mai sunt. Ma bucur daca sunt si exceptii dar va spun ca am ajuns sa cunosc un barbat daca e segetator fara sa imi spuna el.
    Cel mai frumos este ca acum sunt tot cu un asemenea exemplar care imi mananca zilele indiferent de cate sacrificii fac eu(job,viata personala) ca sa tin relatia la linia de plutire.
    Uneori am impresia ca se pune pe primul loc si nu e singurul care a facut asa.
    Sper ca sunt eu o "obsedata de segetatori" si va urez celor care ii aveti,sa fiti fericite si iubite
  •  
    • 1342 mesaje
    17 Ian 2010, 23:35
    0 0
    Multumim!

    Eu nu am facut o statistica a persoanelor cu care sunt intr-o relatie (si nu numai) in functie de zodiac.Desi stiu ca am o relatie deficitara cu persoanele din zodia capricorn incerc pe cat posibil sa nu generalizez si sa ma inteleg pe cat posibil cu omu'.

    Referitor la sagetatorul MEU(stiu ca era o eva revoltata de acest pronume posesiv ) chiar sunt fericita si f multumita de el.Sunt momente cand imi spune ca el e convins ca ma iubeste mai mult.Si daca stau si analizez parca i-as da dreptate.(sa nu se inteleaga ca nu-l iubesc tare)
    Daca iese cu prietenii la bere ma suna si ma anunta,cateodata el insista sa ies cu fetele ,incearca sa ma inteleaga tot timpul si daca am vreo problema si-o interiorizeaza si daca ii sta in putinta ma ajuta .Daca ma supara cu ceva isi cere scuze .Desi e orgolios cu multe alte persoane cu mine schimba foaia.Lasa multe de la el in detrimentul meu.
    Cred ca foarte mult contribuie iubirea care ne-o purtam unul altuia,increderea si mai ales comunicarea dintre noi.

    Sper sa se schimbe in bine sagetatorul tau si sa fiti fericiti!!!
  •  
    • 1342 mesaje
    17 Ian 2010, 23:37
    0 0
    Aa ..sper sa nu-l deochi pe al meu.Ptiu,ptiu,ptiu!!!!
  •  
    • 315 mesaje
    19 Ian 2010, 00:02
    0 0
    Ca sa tii un sagetator langa tine trebuie sa:

    - fii optimist/a

    - sa ai rabdarea necesara sa ii asculti filosofiile (aberante uneori)

    - sa nu il constrangi sau ingradesti

    - sa ii arati ca esti indepent/a

    - sagetatorii urasc banalul si rutina

    - sa te obisnuiesti cu sinceritatea lui (de cele mai multe ori lipsita de diplomatie) si sa nu reactionezi la fiecare replica acida a sa

    - sa fii o persoana activa/dinamica si open-minded


    Daca vrei sa scapi de un sagetator:

    - plictiseste-l cu discutii interminabile (presarate cu muuuulte detalii)

    - fii mereu haios dispusa si fara chef, morocanoasa.
  •  
    • 304 mesaje
    22 Ian 2010, 19:44
    0 0
    Schimba multe si iubirea. Poate eu am dat doar de exemplarele mai "nereusite"
  •  
    • 304 mesaje
    23 Ian 2010, 21:32
    0 0
    Daca sunt Eve care au intalnit astfel de barbati ... dati-mi un sfat
    Si ok,nu generalizez. Chiar ma bucur pt cele care sunt fericite alaturi de iubitii/sotii lor
  •  
    • 315 mesaje
    23 Ian 2010, 21:39
    0 0
    ...am scris eu cateva sfaturi mai sus, crede-ma, sunt valabile. Le spun din experienta...
  •  
    • 304 mesaje
    23 Ian 2010, 23:22
    0 0
    Sa stii ca am citit ce ai scris si din toate experientele pe care le-am avut cu respectivii , imi dau seama ca e f adevarat ce scrie
    Apai trazeasca-i ca atata imi sucesc mintile...
  •  
    • 411 mesaje
    25 Ian 2010, 17:45
    0 1
    @mariuca
    Suntem colegi de servici. Si stiu sigur ca nu face nimic, pentru ca sunt cu el. Cu mine nu face garantat, ca ceva tot as simti!
    Nu stiu ce face el in afara orelor de servici, dar avand in vedere ca sta la lucru si 16 ore, dupa care merge acasa (stam in aceeasi zona, mergem de multe ori impreuna spre casa), nu stiu cand ar mai avea timp de-o amanta. In plus, imi si spune dupa ce-l suna iubita isterizata "ma, daca as face ceva, jur ca nu m-ar mai enerva asa, dar cand lucrez ca bou' toata ziua, sa ma sune si sa-mi urle ca o insel, nici nu-mi mai vine sa ma duc acasa."
    Poate tipul e un parsiv si ma minte, si mai si joaca un teatru murdar, sa vina cu mine spre casa ca apoi sa faca cale intoarsa la amanta. Dar pentru ce ar face toate astea?
  •  
    • 1890 mesaje
    26 Ian 2010, 09:51
    1 0
    Nu stiu de ce, dar am asa o impresie in organism ca iubita/sotia respectivului nu e geloasa fara motiv. Proizdevdena, atentie ca te cam joci cu focul! Sint convinsa ca nici tu nu stai cuminte si ii faci ochi dulci, iar el, exasperat de lacrimile si acuzele celeilalte, iti va cadea in brate. Sau poate asta urmaresti?
  •  
    • 3383 mesaje
    26 Ian 2010, 10:24
    1 0
    proizdevdena, multumesc de raspuns!

    scorpion,

    Unii oameni nu stiu sa minta, asta e problema si de acolo cred ca si sotiile lor devin geloase. Poate sotia tipului stie ca tu esti tot timpul in preajma lui, defapt, 16 ore/zi... si isi face tot felul de ganduri pt ca nici el nu sta de vorba explicit cu ea.. sau poate nu vrea!
  •  
    • 1890 mesaje
    26 Ian 2010, 11:25
    1 0
    Mariuca, aici se tese o mica idila, si sa nu-mi spuna proizdevdena ca nu e nimic intre ei. Basme de astea sa spuna ea la copiii neintarcati nu mie, femeie cu timpla carunta, care am vazut si am trait multe. Daca stie de gelozia sotiei/ iubitei colegului de serviciu de ce nu se retrage si sa mearga singura acasa? Ce, o papa lupul? E oloaga? Dar nu, de ce sa nu facem exercitiu de seducere si flirt, asa, ca nu ne iesim din mina?
  •  
    • 3383 mesaje
    26 Ian 2010, 19:49
    0 0
    proizdevdena, daca tu ai avea un iubit gelos, care nu lucreaza 16ore/zi, care are mai mult timp liber ca tine si te asteapta acasa... in cele 16 ore nu ar fi normal sa te mai si sune?
    Cum te-ai simti tu in situatia asta si cum ai proceda?

    Sau.. cum ar fi ca tu sa fii in locul iubitei colegului tau?